Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, guzel είπε

Στον υπεύθυνο της toyotomi του φαίνεται νορμάλ.😂 Και ότι το μηχάνημα πρέπει να δουλέψει 24 ώρες για να "διαβάσει" το χώρο. Το δικό μου τον διαβάζει ένα δίμηνο τώρα χωρίς αποτέλεσμα...

Μέγιστο ψέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Μέγιστο ψέμα...

Εδώ του είπαν οτι οι μετρήσεις των καταναλώσεων έγιναν με 25C.. αν ήταν , η τα έχει γραμμένα .. Είναι για να φύγουν κατευθείαν email στη toyotomi japan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, guzel είπε

Στον υπεύθυνο της toyotomi του φαίνεται νορμάλ.😂 Και ότι το μηχάνημα πρέπει να δουλέψει 24 ώρες για να "διαβάσει" το χώρο. Το δικό μου τον διαβάζει ένα δίμηνο τώρα χωρίς αποτέλεσμα...

Τώρα που το σκέφτομαι, μήπως εννοεί τη φάση που έχει ισορροπήσει το σπίτι, δλδ έχει ζεσταθεί ο χώρος φουλ και πλέον το κλιματιστικό μπαίνει σε φάση συντήρησης.

Στο δικό μου όντως έχω παρατηρήσει ότι θέλει πολλές ώρες για να γίνει, μπορεί και 24.

Αν εννοούσε αυτό, ναι ισχύει.

Άστο στους 22 και αυτόματο μόνιμα.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τώρα που το σκέφτομαι, μήπως εννοεί τη φάση που έχει ισορροπήσει το σπίτι, δλδ έχει ζεσταθεί ο χώρος φουλ και πλέον το κλιματιστικό μπαίνει σε φάση συντήρησης.

Στο δικό μου όντως έχω παρατηρήσει ότι θέλει πολλές ώρες για να γίνει, μπορεί και 24.

Αν εννοούσε αυτό, ναι ισχύει.

Άστο στους 22 και αυτόματο μόνιμα.

Ναι αυτό μάλλον εννοούσε γιατί μου είχε πει για τους τοίχους. Στο 22 και 23 όμως δεν παίζει καθώς το μηχάνημα πιάνει θερμοκρασία κ μετά κλείνει... Από 24 κ πάνω δεν το έχω δοκιμάσει για τόσες ώρες να σου πω την αλήθεια! 

Μετά τις 24 ώρες βλέπεις τα 200-500 watt ; Πριν τι κατανάλωση έχεις;

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν αυτό που σου είπε είναι αληθεια..Τότε το δικό μου δεν θα έκλεινε.. Από Οκτώβριο το ανάβω και οι τοίχοι ήταν ζεστοι..Δεν άναβε το κλιματιστικό στην αρχή γιατί δεν χρειαζόταν και όταν χρειάστηκε (έπεσε ένα.βαθμο δηλαδή) δουλευε 20 λεπτά και έκλεινε 1 ώρα... 

Αλλά τι να πω..μπορεί και μακάρι....:)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, atalmaniac είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

Καλησπερα στο forum.Συντομα θα μου τοποθετησουν το https://www.skroutz.gr/s/8968477/Mitsubishi-SRK71ZR-S-SRC71ZR-S.html#specs  κλιματιστικο και θελω να μπορω να μετρησω την καταναλωση του (οχι με διακοπτη στον ηλεκτρικο πινακα).Αν παρω https://pairno.gr/energenie-smart-energy-meter-shuko-16a  και https://www.e-shop.gr/sas-100-15-001-polyprizo-2-theseon-white-p-PER.701232  και https://www.e-shop.gr/sas-100-15-009-fis-soyko-arseniko-white-p-PER.754385  και ενα καλωδιο 2.5ρι και κανω μια προεκταση δηλαδη ,θα αντεξουνε στα watt kai amper που τραβαει το κλιματιστικο η θελω πιο ποιοτικα εξαρτηματα ?.Θελω να το εχω μονιμα πανω.

φίλε μου φαίνεται να πήρες πολύ δυνατό μηχάνημα για να μη πω κορυφή. αν δεν σου είναι κόπος γράψε μερικές εντυπώσεις μόλις το εγκαταστήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, malmsteen1984 είπε

Σημερα εκαναν εγκατασταση στο σπιτι το Toshiba Shorai RAS18PAVSG. Ποτε πιανει θερμοκρασια; Ειναι φυσιολογικο να το εχω στο 30c μιση ωρα+ και να μην ειναι ζεστο το σαλονι; Δεν βγαζει θελω να πω πολυ ζεστο αερα. Εξω εχει 0c

Καταρχάς γιατί να το έχεις στους 30 ; Νομίζεις ότι θα σου πιάσει πιο γρήγορα 20-21 βαθμούς στο χώρο ;  Χαμηλότερα δουλεύουμε τα κλιματιστικά . 
Σε πόσα τετραγωνικά χώρο το βαλες αυτό το μοντέλο ; 

10 ώρες πριν, malmsteen1984 είπε

Επισης να ρωτησω κατι που μπορει να ειναι χαζομσρα αλλα δεν το γνωριζα και βρεθηκα προ εκπληξεως. Το Toshiba Shorai RAS18PAVSG που πηρα δεν παιρνει ρευμα απο το μπουατ αλλα απο την πριζα και το καλωδιο ειναι στην εξωτερικη μοναδα. Ετσι ειναι ολα;

Τα περισσότερα κλιματιστικά πλέον παίρνουν ρεύμα στην εξωτερική μονάδα και η εξωτερική τροφοδοτεί την μέσα . 

10 ώρες πριν, energy52 είπε

Εγω παιδια πηρα τον efergy ( https://efergy.com/el/metrites-energeias-me-othoni/asyrmatos-metritis-energeias-elite-classic/ ) Μολις κανω την τοποθετηση θα ενημερωσω!!

Εξαιρετική εταιρεία . Απο τις πιο γνωστές στο κομμάτι αυτό !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορία περισσότερο για τη χρήση του κλιματιστικού στις ζεστές και αν ισχύει και το ίδιο στο κρύο. Στο γραφείο κλασσικά αντιμετωπίζουμε το φαινόμενο οι άντρες να ζεστενομαστε επειδή φοράμε κοστούμι γραβάτες και οι γυναίκες να κρυώνουν γιατί έχουν πιο χαλαρό dress code. Ο συντηρητής του κτηρίου όσο και αν τον παρακαλάμε να χαμηλώσει θερμοκρασία μας λέει ότι  κλιματισμός αποδίδει καλύτερα  όταν η διαφορά του μέσα απ το έξω ειναι περίπου 15 βαθμούς. Ισχύει κάτι τέτοιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται τι εννοούσε.

Ότι όσο πιο ακραία θερμοκρασία του ζητάς (που έχει άμεση σχέση με το τι θερμοκρασία έχει έξω) τόσο περισσότερο θα καταναλώνει, θεωρώ πως είναι βέβαιο. Αν εννοούσε αυτό, ΟΚ.

Αν ήθελε να πει ότι ρίχνει τη θερμοκρασία περισσότερο όταν δεν του ζητάς κάτι τέτοιο, νομίζω είναι προφανές ότι δεν ισχύει. Αλλά δεν παίζει να εννοούσε αυτό.

Επίσης μπορεί να εννοούσε ότι λειτουργεί περισσότερο πολιτισμένα όταν δεν του ζητάς ακραία θερμοκρασία.

Οπότε παίζει ρόλο τι είχε στο μυαλό του όταν το έλεγε.

Γενικά πάντως, έχουμε πει ότι το καλοκαίρι το σωστό(τερο) είναι να λειτουργούμε τον κλιματισμό στους ~27-28°C, και το χειμώνα στους ~22-23°C.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, phanispal είπε

Εξαρτάται τι εννοούσε.

Ότι όσο πιο ακραία θερμοκρασία του ζητάς (που έχει άμεση σχέση με το τι θερμοκρασία έχει έξω) τόσο περισσότερο θα καταναλώνει, θεωρώ πως είναι βέβαιο. Αν εννοούσε αυτό, ΟΚ.

Αν ήθελε να πει ότι ρίχνει τη θερμοκρασία περισσότερο όταν δεν του ζητάς κάτι τέτοιο, νομίζω είναι προφανές ότι δεν ισχύει. Αλλά δεν παίζει να εννοούσε αυτό.

Επίσης μπορεί να εννοούσε ότι λειτουργεί περισσότερο πολιτισμένα όταν δεν του ζητάς ακραία θερμοκρασία.

Οπότε παίζει ρόλο τι είχε στο μυαλό του όταν το έλεγε.

Γενικά πάντως, έχουμε πει ότι το καλοκαίρι το σωστό(τερο) είναι να λειτουργούμε τον κλιματισμό στους ~27-28°C, και το χειμώνα στους ~22-23°C.

Για την κατανάλωση δεν πιστεύω να τον ενδιαφέρει γιατί είναι έξοδα του γραφείου.

Προφανως να μας το λέει για την καλύτερη λειτουργία του μηχανήματος και πιο αξιόπιστη γιατί αυτός τρέχει στις βλάβες και όχι εμείς 😛 

Η άλλη θεωρία είναι ότι οι γυναίκες έχουν περισσότερη πειθώ και το βάζει εκεί που θέλουν για να μην τον ζαλίζουν 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστειλα email στη FG EUROPE A.E., διαμαρτυρόμενος για την μη αποδεκτή εκ μέρους μου συμπεριφορά της εξωτερικής μονάδας σε θέματα πάγου (είναι επιρρεπής). Θα ενημερώσω για την όποια απάντηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Έστειλα email στη FG EUROPE A.E., διαμαρτυρόμενος για την μη αποδεκτή εκ μέρους μου συμπεριφορά της εξωτερικής μονάδας σε θέματα πάγου (είναι επιρρεπής). Θα ενημερώσω για την όποια απάντηση.

Μπορείς να επαναλάβεις ποιο μοντέλο ακριβώς έχεις. Πιθανότατα έχουμε παρόμοιο μηχάνημα, αν όχι το ίδιο, μιας και αν δεν κάνω λάθος τα περισσότερα fujitsu είναι πλέον κατασκευής midea.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, gdask είπε

Μπορείς να επαναλάβεις ποιο μοντέλο ακριβώς έχεις. Πιθανότατα έχουμε παρόμοιο μηχάνημα, αν όχι το ίδιο, μιας και αν δεν κάνω λάθος τα περισσότερα fujitsu είναι πλέον κατασκευής midea.

ASYG24LKCA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, liakjim είπε

Έστειλα email στη FG EUROPE A.E., διαμαρτυρόμενος για την μη αποδεκτή εκ μέρους μου συμπεριφορά της εξωτερικής μονάδας σε θέματα πάγου (είναι επιρρεπής). Θα ενημερώσω για την όποια απάντηση.

Οταν λες επιρρεπης εννοεις οτι σταματα συχνα για αποψυξη σε σημειο που κρυωνει ο χωρος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...