Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν το βγάλεις από την πρίζα θα ακούσεις και ένα τσουφ στην εξωτερική σα κάτι να λειτουργεί και να κλείνει... Προφανώς και κάτι λειτουργεί! Όπως και να έχει δεν έχει καμία σχέση με αυτό που γράφουν: 

"Σε κατάσταση αναμονής η κατανάλωση είναι λιγότερη του 1W. Με αυτή τη λειτουργία μειώνεται η κατανάλωση ενέργειας στην κατάσταση αναμονής 80 έως 90% ημερησίως σε σχέση με τα συμβατικά μοντέλα κατανάλωσης 4-5W."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, guzel είπε

Αν το βγάλεις από την πρίζα θα ακούσεις και ένα τσουφ στην εξωτερική σα κάτι να λειτουργεί και να κλείνει... Προφανώς και κάτι λειτουργεί! Όπως και να έχει δεν έχει καμία σχέση με αυτό που γράφουν: 

"Σε κατάσταση αναμονής η κατανάλωση είναι λιγότερη του 1W. Με αυτή τη λειτουργία μειώνεται η κατανάλωση ενέργειας στην κατάσταση αναμονής 80 έως 90% ημερησίως σε σχέση με τα συμβατικά μοντέλα κατανάλωσης 4-5W."

Θα το ελέγξω ξανά γιατι,βγήκαν παρα πολλά.. μήπως κάποιος το άνοιξε και το έκλεισε με την μια όσο έλειπα...

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, guzel είπε

Εμένα στην αναμονή καταναλώνει 5 έως 5.8 έχω δει και 6W

Δοκίμασε και χωρίς wifi..(αν το έχεις ανοιχτό) ίσως και αυτό καταναλώνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Το έχεις μετρήσει και έχει 0.6w αναμονή;

Ναι ο μετρητης μου εχει τρεχουσα καταναλωση και γραφει παντα  0.6 watt σε standby και αυτη τη στιγμη το ιδιο λεει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, liakjim είπε

6watts δεν είναι τίποτα, ηρεμήστε. Είναι 52 Kwh τον χρόνο δλδ πόσο; 10€;

Ναι αλλά όταν διαφημίζεις 0.5W αναμονή έχεις 0.5W! Άλλωστε για κάποιους ίσως αποτελεσε κριτήριο για την επιλογή του συγκεκριμένου μηχανήματος. Δεν είναι η κατανάλωση που εκνευρίζει, είναι η κοροϊδία και η συγκεκριμένη εταιρεία φαίνεται να την μοιράζει απλόχερα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, guzel είπε

Ναι αλλά όταν διαφημίζεις 0.5W αναμονή έχεις 0.5W! Άλλωστε για κάποιους ίσως αποτελεσε κριτήριο για την επιλογή του συγκεκριμένου μηχανήματος. Δεν είναι η κατανάλωση που εκνευρίζει, είναι η κοροϊδία και η συγκεκριμένη εταιρεία φαίνεται να την μοιράζει απλόχερα !

Δεν καταλάβατε! Δεν είναι θέμα διαφήμισης... Είναι θέμα νομοθεσίας της ΕΕ! Για να΄εχει μια συσκευή τεχνικό φάκελο (το αποκαλούμενο CE), πρέπει σε αναμονή να μην ξεπερνάει κάποια κατανάλωση, και μιλάμε για ΚΑΤΩ του 1W (ERP). Λέγοντας αναμονή φυσικά εννοούμε τη συσκευή στο OFF και να είναι συνδεδεμένη στο ρεύμα (όχι το να είναι σε λειτουργία και απλά να θεωρούμε ότι είναι σε κατάσταση standby αυθαίρετα). Μου κάνει μεγάλη εντύπωση, και δεν μου κολλάει γιατί μιλάμε για κάτι βασικό και ουσιαστικό, και πρακτικά όλες οι πλακέτες εδώ και καιρό είναι σχεδιασμένες ανάλογα σε όλη την αγορά. Σίγουρα τα βλέπεις σωστά ή δεν έχεις από κάπου κάποια βλάβη;;;

https://ac-dc.power.com/sites/default/files/greenroom/docs/LOT10_roomAirConditioners061812.pdf 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπαθώ αλλα δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Ανοίγει το κλιματιστικό σημερα το πρωι περίπου 6:00 μέχρι τώρα 19:30 έχει κάψει περίπου 14kw (ρύθμιση στους 22C θερμοκρασία,εξωτερικη απο το πρωι εχει 3-4 βαθμους, τωρα που νύχτωσε πρεπει να εχει 2C εξω). Ξεκίνησε με 19C μεσα στο σπίτι το πρωι,  ifeel (να παίρνει θερμοκρασια απο το τηλεχειριστήριο).Πατάω το temp εμφανίζει οτι έχει πιάσει  22oC το κλιματιστικο, ελέγχω και αλλα δυο θερμόμετρα που εχω αλλου.. 21.4 το ενα , 21.7 το αλλο. Μετράω την κατανάλωση, περίπου 900-950w.. Σταθερες θερμοκρασίες.. και αποφασίζω πριν καμια ωρα να χαμηλώσω  εναν βαθμό το κλιματιστικό στους 21. Ειναι τώρα περίπου 1 ώρα στους 21C ρυθμισμένο . Οι θερμοκρασίες έχουν μείνει ακριβώς ίδιες.. η κατανάλωση οσο την μέτρησα μερικά τυχαία διαστήματα μου φαίνεται οτι είναι ίδια με πριν, και οπως το βλέπω δεν νομίζω να πέσει η θερμοκρασία. 

Δεν το βάζω 20C, γιατι θα κλείσει.. τότε ξέρω οτι θα πέσει η θερμοκρασία... Πιστεύω οτι είτε ειναι Inverter β διαλογης, πως να το πω.. και δεν πέφτει χαμηλα..,είτε δεν είναι σωστά ρυθμισμένο.. η μπορεί να εχει ψυχολογικά..   κατι όμως δεν πάει καλα στην συμπεριφορά του.. Βέβαια μπορεί και εγω να είμαι ο περίεργος που νομίζω οτι ειναι αδικαιολόγητο ενα κλιματιστικο του 2018 να δουλεύει τοσο dummy (αν και το χαρακτηρίζουν ΕΞΥΠΝΟ)..

Σας φαίνεται σωστη συμπεριφορά κλιματιστικου?  Επίσης δεν σας φαίνεται λίγο τσιμπημένη η κατανάλωση?

18000btu Toyotomi 856ZR

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημερα εκαναν εγκατασταση στο σπιτι το Toshiba Shorai RAS18PAVSG. Ποτε πιανει θερμοκρασια; Ειναι φυσιολογικο να το εχω στο 30c μιση ωρα+ και να μην ειναι ζεστο το σαλονι; Δεν βγαζει θελω να πω πολυ ζεστο αερα. Εξω εχει 0c

Επεξ/σία από malmsteen1984
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, malmsteen1984 είπε

Σημερα εκαναν εγκατασταση στο σπιτι το Toshiba Shorai RAS18PAVSG. Ποτε πιανει θερμοκρασια; Ειναι φυσιολογικο να το εχω στο 30c μιση ωρα+ και να μην ειναι ζεστο το σαλονι; Δεν βγαζει θελω να πω πολυ ζεστο αερα. Εξω εχει 0c

Ναι φυσιολογικό είναι με μηδέν έξω και αν έχεις κρύο σπίτι.

Δεν έχει κάποιο κουμπί για μέγιστο; Στο Fujitsu έχει μια λειτουργία powerful που πάει τέρμα στα ρεύματα για 20'

53 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Προσπαθώ αλλα δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Ανοίγει το κλιματιστικό σημερα το πρωι περίπου 6:00 μέχρι τώρα 19:30 έχει κάψει περίπου 14kw (ρύθμιση στους 22C θερμοκρασία,εξωτερικη απο το πρωι εχει 3-4 βαθμους, τωρα που νύχτωσε πρεπει να εχει 2C εξω). Ξεκίνησε με 19C μεσα στο σπίτι το πρωι,  ifeel (να παίρνει θερμοκρασια απο το τηλεχειριστήριο).Πατάω το temp εμφανίζει οτι έχει πιάσει  22oC το κλιματιστικο, ελέγχω και αλλα δυο θερμόμετρα που εχω αλλου.. 21.4 το ενα , 21.7 το αλλο. Μετράω την κατανάλωση, περίπου 900-950w.. Σταθερες θερμοκρασίες.. και αποφασίζω πριν καμια ωρα να χαμηλώσω  εναν βαθμό το κλιματιστικό στους 21. Ειναι τώρα περίπου 1 ώρα στους 21C ρυθμισμένο . Οι θερμοκρασίες έχουν μείνει ακριβώς ίδιες.. η κατανάλωση οσο την μέτρησα μερικά τυχαία διαστήματα μου φαίνεται οτι είναι ίδια με πριν, και οπως το βλέπω δεν νομίζω να πέσει η θερμοκρασία. 

Δεν το βάζω 20C, γιατι θα κλείσει.. τότε ξέρω οτι θα πέσει η θερμοκρασία... Πιστεύω οτι είτε ειναι Inverter β διαλογης, πως να το πω.. και δεν πέφτει χαμηλα..,είτε δεν είναι σωστά ρυθμισμένο.. η μπορεί να εχει ψυχολογικά..   κατι όμως δεν πάει καλα στην συμπεριφορά του.. Βέβαια μπορεί και εγω να είμαι ο περίεργος που νομίζω οτι ειναι αδικαιολόγητο ενα κλιματιστικο του 2018 να δουλεύει τοσο dummy (αν και το χαρακτηρίζουν ΕΞΥΠΝΟ)..

Σας φαίνεται σωστη συμπεριφορά κλιματιστικου?  Επίσης δεν σας φαίνεται λίγο τσιμπημένη η κατανάλωση?

18000btu Toyotomi 856ZR

Η συμπεριφορά όχι, δεν μου φαίνεται φυσιολογική.

Η κατανάλωση όμως ναι. Καις 1kwh και παίρνεις κάπου 3 πίσω σε τόσο χαμηλές θερμοκρασίες.  Θα ζεσταινες τον χώρο σου με ένα ηλεκτρονικό σώμα των 3000watts στους 22? Αν ναι, τότε είσαι οκ.

ΥΓ και το δικό μου θα κλείσει αν μειώσω απότομα το τηλεκοντρόλ. Αν όμως το αφήσω πχ στους 21 και το σπίτι ισορροπήσει, ενώ παίζει στα 1000-1200, θα αρχίζει να ρίχνει όσο χρειαστεί μέχρι και τα 200 που έχω δει ως ελάχιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...