Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, nvel είπε

αυτός είναι κλάσης 1 με ελάχιστο ρεύμα τα 4mA οπότε 0.5W δεν μετρά

Και το 0.5W το κάνει 5W;

Εγώ πάντως μετά από 2 μηνες καταλήγω ότι απλά είναι Inverter β διαλογής ή δεν λειτουργουν τα εξωτερικά θερμόμετρά με αποτέλεσμα να μη μπορεί να διαβάσει εξωτερική και να βγαίνουν όλα λάθος.

Το μόνο που δεν έχω τεσταρει είναι να προσπαθήσω να πάω το θερμόμετρο (αν λειτουργεί) της εξωτερικής μοναδας πιο πάνω από την θερμοκρασία της εσωτερικής .... Θα ήθελα να δω πως θα αντιδράσει σε τέτοια συνθήκη.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω σπαταλήσει ωρες,τηλεφωνα,ηλεκτρολογο εφερα να περάσει  μετρητή στον πίνακα,μπας και καταλάβω τι ΔΕΝ πάει καλα.. κατάντησε εμμονή..  Τι να πω.. Παραπανω είδαμε πως θα πρέπει να δουλεύει το inverter (fujitsu) και βλέπω το δικό μου και περιμένω να ανοίξει πάλι...

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Το προηγούμενο μοντέλο..Το νέο; Κανείς δεν ξέρει.. Σε μένα κάτω από 880w δεν έχω δει,και κλείνει μετα από λίγο.. επίσης όπως πάντα ο ανεμιστήρας έξω γυρνάει πολύ πολύ γρήγορα.. γυρνούσε αργά μόνο τον Οκτώβριο,που παίζει να είχε 20 + βαθμούς εξω,(δεν ξέρω αν έχει καμία σημασία απλά το επισημαινω)

Λάθος κοίταξα. Για το 571 δλδ το 24άρι έχει αυτά 

c41b579b8f77cd0351ed06325b63f4e9.png

Θα μου έκανε εντύπωση αν το 871 είναι πολύ διαφορετικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, liakjim είπε

Λάθος κοίταξα. Για το 571 δλδ το 24άρι έχει αυτά 

c41b579b8f77cd0351ed06325b63f4e9.png

Θα μου έκανε εντύπωση αν το 871 είναι πολύ διαφορετικό. 

Έτσι και εγώ θεώρησα... Αλλά μπα.....:/ Εκτός και αν.. πάει στα 350W (18ari) και 450(24ari) αν το  δουλέψουμε στην θερμανση με εξωτερικη π.χ. 25+ βαθμούς η βαλουμε θέρμανση το καλοκαίρι 😛 Παντος επειδή το έχω από το καλοκαίρι,στα πρώτα κρύα.. δουλευε πολύ πιο αργά η εξωτερική μονάδα,όπως και ο ανεμιστήρας έξω.. Δυστυχώς τότε δεν είχα μετρητή κατανάλωσης.  Αν και όταν δούλευε τόσο αργά,ακουγόταν σε όλο το τετράγωνο η μονάδα... Χοροπηδούσε..

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Το προηγούμενο μοντέλο..Το νέο; Κανείς δεν ξέρει.. Σε μένα κάτω από 880w δεν έχω δει,και κλείνει μετα από λίγο.. επίσης όπως πάντα ο ανεμιστήρας έξω γυρνάει πολύ πολύ γρήγορα.. γυρνούσε αργά μόνο τον Οκτώβριο,που παίζει να είχε 20 + βαθμούς εξω,(δεν ξέρω αν έχει καμία σημασία απλά το επισημαινω)

Εδώ , όταν ισορροπεί, δουλεύει πολύ πολύ αργά και αθόρυβα. Η μονάδα είναι επιρρεπής στον πάγο όταν πάμε κοντά στο 0C αλλά από 5-7 και πάνω, δουλεύει πραγματικά πολύ ξεκούραστα κι αποδοτικά.

 

Δείξτε τους αυτό το video. Τώρα έπεσε η κατανάλωση στα ~600-620watt. 

Εξωτερική 9 , μέσα 22,5C εδώ που κάθομαι στο σαλόνι 

P90113-160206.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσο τα βλέπω τα videakia απογοητεύομαι από το δικό μου.. πολύ θόρυβο, πολλές στροφές ο ανεμιστήρας... Μέρα με νύχτα.. (και κάνει "συντήρηση" και το δικό μου τώρα..)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο αέρας που βγάζει όταν πιάσει θερμοκρασία και ανέβει +1 βαθμό πάνω από την επιθυμητή είναι χλιαρος ενώ η κατανάλωση είναι σταθερα η ιδια. Δλδ είτε βγάζει καυτό είτε χλιαρό αέρα το ίδιο και το αυτό. Πραγματικά αστείο και για εμάς τους κατόχους εξοργιστικο. Μου αρέσει που η συγκεκριμένη σειρά γράφει Izuru ECO 😂 Περιμένω πως και πως να ανοίξει αύριο η εταιρεία γιατί με έχει κουράσει αυτή η ιστορία.

Βλέπω τα βιντεάκια του liakjim και μου ανάβουν τα λαμπάκια.

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενα μικρο σπιτι 50τμ ποσα ΒΤU συνολικα χρειαζομαι για θερμανση; Ονομαστικη ισχυ.

https://www.inventoraircondition.gr/btu-calculator  ειναι σωστη η εφαρμογη;

εσεις ποσα εχετε βαλει; Στα δικα σας σπιτια.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ξαναστείλουν τεχνικό να μετρήσει τα αμπέρ και τις πιέσεις. Την πρώτη φορά έβγαλε συμπέρασμα με το μάτι ότι είναι οκ το μηχάνημα. Για να δούμε με τις μετρήσεις τι θα βγει ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω την εντύπωση ότι δεν έκανα καλή αγορά με το Fujitsu για εδώ που μένω δλδ που είναι κρύος και υγρός μιας και είναι επιρρεπής η εξωτερική μονάδα για τον σχηματισμό πάγου μιας και είναι μικρή η εξωτερική μονάδα. Για την Αθήνα θα ήταν τέλειο. 

Είμαι στο τσακ να το βάλω αγγελία και να πάρω αυτό  : https://www.bestprice.gr/item/2155327678/gree-amber-grs-181-eijam2-n3.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, liakjim είπε

Προσωπικά έχω την εντύπωση ότι δεν έκανα καλή αγορά με το Fujitsu για εδώ που μένω δλδ που είναι κρύος και υγρός μιας και είναι επιρρεπής η εξωτερική μονάδα για τον σχηματισμό πάγου μιας και είναι μικρή η εξωτερική μονάδα. Για την Αθήνα θα ήταν τέλειο. 

Είμαι στο τσακ να το βάλω αγγελία και να πάρω αυτό  : https://www.bestprice.gr/item/2155327678/gree-amber-grs-181-eijam2-n3.html

Liakjim ανταλλάζουμε ;;; Η δική μου εξωτερική είναι τεράστια !!!😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

260w κατανάλωση από χθες 21:15 μέχρι τωρα 23:15...(1 ημέρα και 2 ώρες) απλα σε κατάσταση αναμονής το κλιματιστικό.. Σίγουρα αν κατάλαβα καλά ξοδεύει μεχρι 2w την ώρα ο μετρητής σαν μετρητής.. 0.5w αναμονή που δηλώνουν ότι έχει το κλίματιστικο..δεν νομίζω...

Θα το ξαναελεγξω κάτι θα έγινε όσο έλειπα από το σπίτι..

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα... Επειδή βλέπω ότι αρκετοί γνωρίζουν αρκετά καλά το θέμα με την κατανάλωση και το έχουν ψάξει αρκετά, όπως και με τις επιδόσεις-αποδοσεις και την ποιότητα κάποιον εταιριών, μήπως θα μπορούσαν να βοηθήσουν με 3-4 προτάσεις ανά μέγεθος κλιματιστικου? Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

260w κατανάλωση από χθες 21:15 μέχρι τωρα 23:15...απλα σε κατάσταση αναμονής το κλιματιστικό.. Σίγουρα αν κατάλαβα καλά ξοδεύει μεχρι 2w την ώρα ο μετρητής σαν μετρητής.. 0.5w αναμονή που δηλώνουν ότι έχει το κλίματιστικο..δεν νομίζω...

Πολλα, παρα πολλα ειναι. Εχω αναμονη στο 12αρι toyo 0.6 watt. Που το καιει τοσο ρευμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι κάτι δεν πάει καλά όσο έλειπα από το σπίτι.. λάθος είναι ...

11.24 πήγε 11.50 κάπως σε 26 ωρες περίπου

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...