Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πριν πατήσεις κάπου έλεγξε τις μετρήσεις με ένα σοβαρό όργανο που μπορεί να μετρήσει σωστά και μικρά φορτία και μη γραμμικά φορτία, οι μετρητές ρευματοδότη των 10 ευρώ που χρησιμοποιείτε δεν είναι σοβαροί μετρητές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το δικό μου το midea έχει ενσωματωμένο μετρητή κατανάλωσης, οι τιμές του οποίου συμφωνούν απόλυτα με έναν μετρητή των 18 ευρώ που πήρα από mediamarkt.

Εσεις με τα τογιοτομι, οταν "κλείνει" δουλεύει ο ανεμιστήρας; Γενικά δημιουργουνται ρεύματα αέρα στον χώρο σας για να βοηθήσουν τον αισθητήρα θερμοκρασιας να δουλέψει καλύτερα;

Παρόμοια θέμα έχω και εγώ στο σαλόνι, που επειδή είναι μακροστενος ο χώρος δεν υπάρχει καλή "επιστροφή". Το κλιματιστικό δουλεύει δυνατά και σταματάει 2 3 φορες στην πρώτη μιάμιση ώρα. Μετά βέβαια βρίσκει ισορροπία η θερμοκρασία και δουλεύει χαμηλά και συνεχόμενα στα περίπου 600w (18αρι).

Αν είμαι στο σπίτι βέβαια όταν το ανοίγω το βάζω στο follow me που εκεί δουλεύει άψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nvel είπε

πριν πατήσεις κάπου έλεγξε τις μετρήσεις με ένα σοβαρό όργανο που μπορεί να μετρήσει σωστά και μικρά φορτία και μη γραμμικά φορτία, οι μετρητές ρευματοδότη των 10 ευρώ που χρησιμοποιείτε δεν είναι σοβαροί μετρητές

 

Και το ρολόι της ΔΕΗ 10ε κάνει ;

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, gdask είπε

Το δικό μου το midea έχει ενσωματωμένο μετρητή κατανάλωσης, οι τιμές του οποίου συμφωνούν απόλυτα με έναν μετρητή των 18 ευρώ που πήρα από mediamarkt.

Εσεις με τα τογιοτομι, οταν "κλείνει" δουλεύει ο ανεμιστήρας; Γενικά δημιουργουνται ρεύματα αέρα στον χώρο σας για να βοηθήσουν τον αισθητήρα θερμοκρασιας να δουλέψει καλύτερα;

Παρόμοια θέμα έχω και εγώ στο σαλόνι, που επειδή είναι μακροστενος ο χώρος δεν υπάρχει καλή "επιστροφή". Το κλιματιστικό δουλεύει δυνατά και σταματάει 2 3 φορες στην πρώτη μιάμιση ώρα. Μετά βέβαια βρίσκει ισορροπία η θερμοκρασία και δουλεύει χαμηλά και συνεχόμενα στα περίπου 600w (18αρι).

Αν είμαι στο σπίτι βέβαια όταν το ανοίγω το βάζω στο follow me που εκεί δουλεύει άψογα.

Οταν "κλείνει",σταματάει τελείως ο ανεμιστήρας.. Έχω δοκιμάσει και με τον ενσωματωμένο αισθητήρα θερμοκρασίας και με το ifeel(follow me). Στο ifeel σαφώς δουλευει πιο στρωτά..Κλείνει σε μεγαλύτερο χρονικό διάστημα,αλλά και ανοίγει μετα απο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα... Αν έπεφτε και το δικό μου εκεί στα 600w πιθανόν να μην είχα αυτές τις επανεκκινήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Ελάχιστη μετρημένη κατανάλωση 890W, είτε βάλω 22 - 21 η 20 την επιθυμητή θερμοκρασία το "έξυπνο" κλιματιστικό 856zr. 20 βαθμούς τώρα επιθυμητή θερμοκρασία, με παράθυρο στην ανάκλιση  και έκλεισε(έφτασε πολυ γρήγορα στους 22). Θερμική άνεση μηδέν.. Είτε θα ζεσταίνομαι πολύ παραπάνω από οσο θελω με τα 1000watt να καίνε συνεχόμενα αν το βάλω σε πολύ υψηλή θερμοκρασία, η αν το βάλω σε κανονικές  θερμοκρασιες θα είμαι ανετα για ένα χρονικό διαστημα,και μετά θα κρυώνω και θα κοιτάω με ανυπομονησία ποτέ θα ανοίξει το κλιματιστικό επειδη το έτερον ήμισυ κρυώνει.. Ίσως το εχουν ρυθμίσει για να δουλεύει στην Σιβηρία; Αφρική; Δεν ξέρω,παντος και όχι για Ελλάδα...Μιλαμε για κλιματιστικό του 2018..

Πριν μερες με τα πολλα κρυα -5 έξω και επιθυμητή θερμοκρασία 22,το σπίτι ήταν ακριβώς όπως ήθελα,σταθερή θερμοκρασία..(ασχετα που  φευγαν ++1000w αβερτα) αλλά είχα θερμική άνεση. Στις υπόλοιπες (φυσιολογικές για την χώρα μας) θερμοκρασιες όχι.

871zr 5200w ελαχιστη θερμική αποδοση (1300w με εστω cop 4) 

856zr 3600w ελάχιστη θερμική απόδοση (900w με εστω cop 4)

Καταλαβαίνω 100% @guzel Κρήτη με τόσο υψηλές θερμοκρασίες θα είναι ακόμα χειρότερα,μεγαλύτερο cop..

Δεν νομίζω να δουλεύει έτσι το πράγμα όπως έχω πει για τα κόκκινα. 

Πρέπει να δεις τα input και capacity.  

Πχ το Fujitsu λέει :

83688eac39044b3d3b205c06bd28d991.png

 

Άρα στον μετρητή μπορώ να δω ελάχιστη 150watts. 
 

Spoiler

πχ χθες το βράδυ πριν κοιμηθώ, το έριξα στο 21C και economy και πήγε εδώ για καμιά ώρα πριν ανεβάσει στα 550W. 

0-02-05-ca2f6afd267f53633300c0514ede0e1bddb5eca014f4d3644f0268aa7d546057_c9734f63.jpg.8f687b5dce0c9187414e985da2b0bf8d.jpg

Πόσο heating capacity θα πάρω ? 

900Watts που λέει ως ελάχιστη; 

Όχι βέβαια. Θα πάρω αυτά που δίνει το cop, το οποίο εξαρτάται από τις συνθήκες. 

Τα Toyotomi πόσο έχουν ως minimum input power?

ΥΓ Τώρα που το σπίτι ισορρόπησε, έχω εξωτερική 9, μέσα 21,1C με ρύθμιση στους 22 και καίει ~850W. 

 

0-02-05-18ca72e2c98428950d1ce43aed4d115cc31e1569136bd6e6033a434f04076fe8_a49f2e99.jpg.093b8eaa68cbbaab82a7cf61e526c9bd.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

liakjim το δικό σου μόλις πιάσει επιθυμητή αμέσως κατεβάζει την κατανάλωση; Δλδ αν τώρα ήταν κλειστό το μηχάνημα και το άνοιγες και έπιανε την επιθυμητή σε 20 λεπτά αυτομάτως θα έριχνε την κατανάλωση του; Η κατεβάζει μετά από κάποιες ώρες; Γιατί παραπάνω έγραψες ότι το έχεις όλη μέρα ανοιχτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, guzel είπε

Και το ρολόι της ΔΕΗ 10ε κάνει ;

ο μετρητής της δεη έχει ως σκοπό την χρέωση της κατανάλωσης μιας ΕΗΕ και είναι πιστοποιημένος για αυτό τον λόγο με την ανάλογη κλάση συνήθως 2, όμως δεν μπορεί να μετρήσει μικρά φορτία ούτε μη γραμμικά γιατί δεν υπάρχει λόγος. Τα μηχανήματα για τον υπολογισμό των αποδόσεων μετρούνται (ή πρέπει) με εξοπλισμό πολλών τάξεων ακριβότερο και ακριβέστερο από τα 10 ευρώ οπότε αν θέλεις να αμφισβητήσεις αυτές τις μετρήσεις (που πάντα υπάρχει η πιθανότητα ψευδής δήλωσης ισχύος) πρέπει να χρησιμοποιήσεις αντίστοιχο εξοπλισμό και εγκαταστάσεις που ως ιδιώτης απλά δεν μπορείς μόνος σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν νομίζω να δουλεύει έτσι το πράγμα όπως έχω πει για τα κόκκινα. 

Πρέπει να δεις τα input και capacity.  

Πχ το Fujitsu λέει :

83688eac39044b3d3b205c06bd28d991.png

Άρα στον μετρητή μπορώ να δω ελάχιστη 150watts. 
 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

πχ χθες το βράδυ πριν κοιμηθώ, το έριξα στο 21C και economy και πήγε εδώ για καμιά ώρα πριν ανεβάσει στα 550W. 

0-02-05-ca2f6afd267f53633300c0514ede0e1bddb5eca014f4d3644f0268aa7d546057_c9734f63.jpg.8f687b5dce0c9187414e985da2b0bf8d.jpg

Πόσο heating capacity θα πάρω ? 

900Watts που λέει ως ελάχιστη; 

Όχι βέβαια. Θα πάρω αυτά που δίνει το cop, το οποίο εξαρτάται από τις συνθήκες. 

Τα Toyotomi πόσο έχουν ως minimum input power?

ΥΓ Τώρα που το σπίτι ισορρόπησε, έχω εξωτερική 9, μέσα 21,1C με ρύθμιση στους 22 και καίει ~850W. 

0-02-05-18ca72e2c98428950d1ce43aed4d115cc31e1569136bd6e6033a434f04076fe8_a49f2e99.jpg.093b8eaa68cbbaab82a7cf61e526c9bd.jpg

Δεν υπάρχουν τουλάχιστον προφανή αυτά τα στοιχεία για τα toyotomi...

http://www.toyotomi.gr/el/user-manuals-and-product-catalogues

Τα μόνα στοιχεία που μπορώ να βρω είναι για το προηγούμενο μοντέλο..(r410)Την σειρά 5 δηλαδη..Όπου κυκλοφορεί ένα τεχνικό manual.. 

Αν έχω καταλάβει καλά αυτό ρώτησε ο @guzel στο επίσημο αντιπρόσωπο εδώ Ελλάδα.. πόσο καίει το ελάχιστο το συγκεκριμένο κλίματιστικο στη θερμανση, δεν ξέρουν και περιμένουμε απάντηση.. 

ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΥ TOYOTOMI 2018 εκεί εχει κάποια στοιχεία, όχι όμως minimum power input

 

Θερμανση Εύρος απόδοσης: 3.820-23.200 (btu/h)

1,12-6,80 kW/h  αυτά έχει για 856zr

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nvel είπε

ο μετρητής της δεη έχει ως σκοπό την χρέωση της κατανάλωσης μιας ΕΗΕ και είναι πιστοποιημένος για αυτό τον λόγο με την ανάλογη κλάση συνήθως 2, όμως δεν μπορεί να μετρήσει μικρά φορτία ούτε μη γραμμικά γιατί δεν υπάρχει λόγος. Τα μηχανήματα για τον υπολογισμό των αποδόσεων μετρούνται (ή πρέπει) με εξοπλισμό πολλών τάξεων ακριβότερο και ακριβέστερο από τα 10 ευρώ οπότε αν θέλεις να αμφισβητήσεις αυτές τις μετρήσεις (που πάντα υπάρχει η πιθανότητα ψευδής δήλωσης ισχύος) πρέπει να χρησιμοποιήσεις αντίστοιχο εξοπλισμό και εγκαταστάσεις που ως ιδιώτης απλά δεν μπορείς μόνος σου

Ο ψηφιακός μετρητής της ΔΕΗ μετράει τα πάντα από στιγμιαία κατανάλωση, AMPs, κιλοβατωρες και άλλα πολλά.. οι τιμές που γράφει είναι ίδιες με τον μετρητή κατανάλωσης του κλιματιστικού. Άρα είναι αρκετά αξιόπιστος.

Αυτόν μου έχουν βάλει:

IMG-20190113-134437-2.jpg

Εννοείτε αν πάμε δικαστικά θα φέρω ειδικο να βγάλει μελέτη πόρισμα για μέτρηση 24ωρων 

9 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Δεν υπάρχουν τουλάχιστον προφανή αυτά τα στοιχεία για τα toyotomi...

http://www.toyotomi.gr/el/user-manuals-and-product-catalogues

Τα μόνα στοιχεία που μπορώ να βρω είναι για το προηγούμενο μοντέλο..(r410)Την σειρά 5 δηλαδη..Όπου κυκλοφορεί ένα τεχνικό manual.. 

Αν έχω καταλάβει καλά αυτό ρώτησε ο @guzel στο επίσημο αντιπρόσωπο εδώ Ελλάδα.. πόσο καίει το ελάχιστο το συγκεκριμένο κλίματιστικο στη θερμανση, δεν ξέρουν και περιμένουμε απάντηση.. 

Ναι μου είπαν ότι το έχουν ζητήσει από το εργοστάσιο ( της gree εννοούν ?) και περιμένουν να τους το στειλουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, guzel είπε

liakjim το δικό σου μόλις πιάσει επιθυμητή αμέσως κατεβάζει την κατανάλωση; Δλδ αν τώρα ήταν κλειστό το μηχάνημα και το άνοιγες και έπιανε την επιθυμητή σε 20 λεπτά αυτομάτως θα έριχνε την κατανάλωση του; Η κατεβάζει μετά από κάποιες ώρες; Γιατί παραπάνω έγραψες ότι το έχεις όλη μέρα ανοιχτό.

Εξαρτάται όπως πάντα.

Σήμερα πχ είναι σχετικά ζεστά. Έχει 9 έξω.

Το κλιματιστικό είναι ανοιχτό από την Παρασκευή οπότε το σπίτι έχει.ζεσταθεί και δεν ζητάει πολύ. Ισορροπησε όπως λέω. Το κλιματιστικό λοιπόν χρειάζεται 850watts για να συντηρήσει τον χώρο. Το

Χθες το βράδυ που το κατέβασα στους 21 και economy κατέβηκε μέχρι τα 200 κάτι watts , αλλά δεν έσβησε. Απλά δούλευε πολύ χαμηλά. Ο ανεμιστήρας μέσα πιο χαμηλά από το quiet . Το πρωί που σηκώθηκα το είδα στα 550watts. Το σπίτι 19.2 με την ανωτέρω χαμηλή ρύθμιση.

10 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Δεν υπάρχουν τουλάχιστον προφανή αυτά τα στοιχεία για τα toyotomi...

http://www.toyotomi.gr/el/user-manuals-and-product-catalogues

Τα μόνα στοιχεία που μπορώ να βρω είναι για το προηγούμενο μοντέλο..(r410)Την σειρά 5 δηλαδη..Όπου κυκλοφορεί ένα τεχνικό manual.. 

Αν έχω καταλάβει καλά αυτό ρώτησε ο @guzel στο επίσημο αντιπρόσωπο εδώ Ελλάδα.. πόσο καίει το ελάχιστο το συγκεκριμένο κλίματιστικο στη θερμανση, δεν ξέρουν και περιμένουμε απάντηση.. 

Πόσο λέει αυτό; έχεις λινκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, guzel είπε

Ο ψηφιακός μετρητής της ΔΕΗ μετράει τα πάντα από στιγμιαία κατανάλωση, AMPs, κιλοβατωρες και άλλα πολλά.. οι τιμές που γράφει είναι ίδιες με τον μετρητή κατανάλωσης του κλιματιστικού. Άρα είναι αρκετά αξιόπιστος.

Αυτόν μου έχουν βάλει:

αυτός είναι κλάσης 1 με ελάχιστο ρεύμα τα 4mA οπότε 0.5W δεν μετρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Οταν "κλείνει",σταματάει τελείως ο ανεμιστήρας.. Έχω δοκιμάσει και με τον ενσωματωμένο αισθητήρα θερμοκρασίας και με το ifeel(follow me). Στο ifeel σαφώς δουλευει πιο στρωτά..Κλείνει σε μεγαλύτερο χρονικό διάστημα,αλλά και ανοίγει μετα απο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα... Αν έπεφτε και το δικό μου εκεί στα 600w πιθανόν να μην είχα αυτές τις επανεκκινήσεις...

Τότε μάλλον έχουμε να κάνουμε με φτωχή υλοποίηση. Σε εμένα που δούλευει ανεμιστήρας όταν κλείνει, ανεβαζει τις περσίδες ψηλά ταυτοχρονα. Το ρεύμα που δημιουργεί κάνει δουλειά μιας και βλέπω την θερμοκρασία που διαβάζει να πέφτει ραγδαία. Γενικά οι παύσεις δεν κρατάνε πάνω από 5-10 λεπτά όταν συμβαίνουν.

Αν έχεις κανένα ανεμιστήρα εύκαιρο κάνε ενα πείραμα να δεις πως συμπεριφέρεται με ένα συνεχές ρεύμα αέρα. Αν και προφανώς δεν είναι λύση αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εξαρτάται όπως πάντα.

Σήμερα πχ είναι σχετικά ζεστά. Έχει 9 έξω.

Το κλιματιστικό είναι ανοιχτό από την Παρασκευή οπότε το σπίτι έχει.ζεσταθεί και δεν ζητάει πολύ. Ισορροπησε όπως λέω. Το κλιματιστικό λοιπόν χρειάζεται 850watts για να συντηρήσει τον χώρο. Το

Χθες το βράδυ που το κατέβασα στους 21 και economy κατέβηκε μέχρι τα 200 κάτι watts , αλλά δεν έσβησε. Απλά δούλευε πολύ χαμηλά. Ο ανεμιστήρας μέσα πιο χαμηλά από το quiet . Το πρωί που σηκώθηκα το είδα στα 550watts. Το σπίτι 19.2 με την ανωτέρω χαμηλή ρύθμιση.

Πόσο λέει αυτό; έχεις λινκ;


Ευρος Απόδοσης Θερμανσης 856zr (απο τον κατάλογο κλιματισμου toyotomi 2018
3820-23200 (btu/h)
1,12-6.80 (kW/h)
Το Link για το 556zr στο έστειλα σε μύνημα.. (αν και αν γράψεις 556zr technical manual στο google θα στο βγάλει)
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε


Ευρος Απόδοσης Θερμανσης 856zr (απο τον κατάλογο κλιματισμου toyotomi 2018
3820-23200 (btu/h)
1,12-6.80 (kW/h)
Το Link για το 556zr στο έστειλα σε μύνημα.. (αν και αν γράψεις 556zr technical manual στο google θα στο βγάλει)
 

Όχι , αυτό θέλουμε από το λινκ

d7499b55b3bebd0099026abc49f56127.png

 

άρα κανονικά μπορεί να κατέβει μέχρι τα 350W

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όχι , αυτό θέλουμε από το λινκ

d7499b55b3bebd0099026abc49f56127.png

άρα κανονικά μπορεί να κατέβει μέχρι τα 350W

Το προηγούμενο μοντέλο..Το νέο; Κανείς δεν ξέρει.. Σε μένα κάτω από 880w δεν έχω δει,και κλείνει μετα από λίγο.. επίσης όπως πάντα ο ανεμιστήρας έξω γυρνάει πολύ πολύ γρήγορα.. γυρνούσε αργά μόνο τον Οκτώβριο,που παίζει να είχε 20 + βαθμούς εξω,(δεν ξέρω αν έχει καμία σημασία απλά το επισημαινω)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...