Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
15 minutes ago, anikologr said:

Το δικό μου συμπέρασμα είναι πως τα κλιματιστικά ειναι οκ μεχρι 7 άντε 5 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία. 

Μετά τα πράγματα γίνονται δυσκοκα και πιστεύω ασύμφορα από θεμα κατανάλωσης.. 

1:1 πάντως δεν φτάνουν "εύκολα"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, ThReSh είπε

1:1 πάντως δεν φτάνουν "εύκολα"...

Σίγουρα αλλά αν βάλουμε στην εξίσωση και τον παράγοντα ποιότητα ζέστης τότε πιστεύω ότι αρχίζουν να χάνουν.. Προσωπική μου άποψη βεβαίως.. 

Επεξ/σία από anikologr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, anikologr είπε

Το δικό μου συμπέρασμα είναι πως τα κλιματιστικά ειναι οκ μεχρι 7 άντε 5 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία. 

Μετά τα πράγματα γίνονται δυσκοκα και πιστεύω ασύμφορα από θεμα κατανάλωσης.. 

Τα καλά κλιματιστικά τα πάνε πολύ καλά και σε χαμηλότερη θερμοκρασία.

-7°c cop 3.1

2°c cop 4.8

7°c cop 6.2

Δεν τα λες και ασύμφορα. Οκ, είναι το θεωρητικό και πιθανότατα στην πράξη να είναι κάπως χειρότερα αλλά για μέρη όπου σπάνια βλέπουμε αρνητικές θερμοκρασίες (πχ Αθήνα) είναι από τα πιο οικονομικά μέσα θέρμανσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, vasilk είπε

Τα καλά κλιματιστικά τα πάνε πολύ καλά και σε χαμηλότερη θερμοκρασία.

-7°c cop 3.1

2°c cop 4.8

7°c cop 6.2

Δεν τα λες και ασύμφορα. Οκ, είναι το θεωρητικό και πιθανότατα στην πράξη να είναι κάπως χειρότερα αλλά για μέρη όπου σπάνια βλέπουμε αρνητικές θερμοκρασίες (πχ Αθήνα) είναι από τα πιο οικονομικά μέσα θέρμανσης.

Από ποιο κλιματιστικό είναι αυτά; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Από ποιο κλιματιστικό είναι αυτά; 

Τα συγκεκριμένα είναι από Mitsubishi AP25VG αλλά και άλλα αποδοτικά μοντέλα κάπου γύρω σε αυτά τα νούμερα παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, vasilk είπε

Τα συγκεκριμένα είναι από Mitsubishi AP25VG αλλά και άλλα αποδοτικά μοντέλα κάπου γύρω σε αυτά τα νούμερα παίζουν.

Το Fujitsu έχει :

-7°c cop 2.26

2°c cop 3.82

7°c cop 6.04

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Το Fujitsu έχει :

-7°c cop 2.26

2°c cop 3.82

7°c cop 6.04

Είναι όμως 24000btu. Όσο πιο μεγάλο είναι τόσο πιο δύσκολα πετυχαίνει καλύτερες αποδόσεις. Αυτά που έγραψα είναι από κλιματιστικό 9000btu. Σε ίδιο μοντέλο αλλά 18000btu είναι 3.0, 4.6, 6.0 αντίστοιχα. Σε 24000btu είναι και λίγο πιο κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει μηχάνημα με cop μεγαλύτερο του 6 (εκτός από ένα 6αρι hitachi που δεν θα το βρείτε) το μεγαλύτερο cop με 5.8 έχει ένα daikin.

Τα νούμερα που γράφετε αφορούν μερικά φορτία για τον υπολογισμό του scop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, nvel είπε

δεν υπάρχει μηχάνημα με cop μεγαλύτερο του 6 (εκτός από ένα 6αρι hitachi που δεν θα το βρείτε) το μεγαλύτερο cop με 5.8 έχει ένα daikin.

Τα νούμερα που γράφετε αφορούν μερικά φορτία για τον υπολογισμό του scop

Από εδώ διαβάζω (τα νούμερα που είπα είναι τα cop σε average ) https://www.fujitsu-general.com/datafiles/10009205-03.pdf

Η αλήθεια είναι ότι δεν το κατανοώ πλήρως . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, nvel είπε

δεν υπάρχει μηχάνημα με cop μεγαλύτερο του 6 (εκτός από ένα 6αρι hitachi που δεν θα το βρείτε) το μεγαλύτερο cop με 5.8 έχει ένα daikin.

Τα νούμερα που γράφετε αφορούν μερικά φορτία για τον υπολογισμό του scop

Δηλαδή; Το κάνεις λίγο πιο λιανά;

Τα νούμερα τα γράφει στο δελτίο προϊόντος. Αυτό που λες εσύ είναι το SCOP που υπολογίζεται για όλη την περίοδο.

Όταν γράφει "Declarated coefficient of performance/ Warmer season at indoor temperature 20°C and outdoor temperature Tj (Tj=2 COPd=4.7)" τι εννοεί; Εγώ αυτό που έγραψα καταλαβαίνω. Ότι όταν μέσα έχεις 20°C και έξω έχει -7°C, 2°C, 7°C, 12°C το COP (η απόδοση) είναι 3.0, 4.7, 6.0, 6.6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα νούμερα είναι σωστά αλλά αναφέρονται σε μερική φόρτιση του μηχανήματος για να υπολογιστεί το scop,  το 6.2 στην διπλανή στήλη γράφει και την ισχύ που μετράται και δεν είναι η ονομαστική του μηχανήματος αλλά μόνο 36% της στην περίπτωση του mitsubishi που έχει πραγματικό cop 4.1 όπως έχει μετρηθεί κατά ΕΝ14511 στο eurovent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/1/2019 στις 12:22 ΠΜ, buuren είπε

Ξεχασα μονο να αναφερω οτι αυτο που παρατηρω ειναι οτι δεν βγαζει ολες τις φορες τον ιδιο ζεστο αερα, αλλη μερα βγαζει χλιαρο προς ζεστο και αλλη μερα πιο ζεστο, καυτο δεν εχει βγαλει παντως.!  Δεν ξερω τι παιζει μαλλον θα εχει να κανει με την εξωτερ θερμοκρασια.

Αυτό είναι το πιο καλό με τα inverter. Με το να μη βγάζουν αέρα στους 50βαθμούς αλλά όσο χρειάζεται να διατηρήσουν τη θερμοκρασία, δε δημιουργούν δυσφορία και αίσθημα ξηρότητας στην ατμόσφαιρα.
 

11 ώρες πριν, anikologr είπε

Το δικό μου συμπέρασμα είναι πως τα κλιματιστικά ειναι οκ μεχρι 7 άντε 5 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία. 

Μετά τα πράγματα γίνονται δυσκοκα και πιστεύω ασύμφορα από θεμα κατανάλωσης.. 

Κοντά στο μηδέν δε γίνονται ασύμφορα σίγουρα. Στο -7 είναι γύρω στο 2 o COP. Σε συνεχόμενες τέτοιες θερμοκρασίες καλό είναι να έχεις και κάτι βοηθιτικό, όπως τζάκι ή καλοριφέρ.  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελάχιστη μετρημένη κατανάλωση 890W, είτε βάλω 22 - 21 η 20 την επιθυμητή θερμοκρασία το "έξυπνο" κλιματιστικό 856zr. 20 βαθμούς τώρα επιθυμητή θερμοκρασία, με παράθυρο στην ανάκλιση  και έκλεισε(έφτασε πολυ γρήγορα στους 22). Θερμική άνεση μηδέν.. Είτε θα ζεσταίνομαι πολύ παραπάνω από οσο θελω με τα 1000watt να καίνε συνεχόμενα αν το βάλω σε πολύ υψηλή θερμοκρασία, η αν το βάλω σε κανονικές  θερμοκρασιες θα είμαι ανετα για ένα χρονικό διαστημα,και μετά θα κρυώνω και θα κοιτάω με ανυπομονησία ποτέ θα ανοίξει το κλιματιστικό επειδη το έτερον ήμισυ κρυώνει.. Ίσως το εχουν ρυθμίσει για να δουλεύει στην Σιβηρία; Αφρική; Δεν ξέρω,παντος και όχι για Ελλάδα...Μιλαμε για κλιματιστικό του 2018..

Πριν μερες με τα πολλα κρυα -5 έξω και επιθυμητή θερμοκρασία 22,το σπίτι ήταν ακριβώς όπως ήθελα,σταθερή θερμοκρασία..(ασχετα που  φευγαν ++1000w αβερτα) αλλά είχα θερμική άνεση. Στις υπόλοιπες (φυσιολογικές για την χώρα μας) θερμοκρασιες όχι.

871zr 5200w ελαχιστη θερμική αποδοση (1300w με εστω cop 4) 

856zr 3600w ελάχιστη θερμική απόδοση (900w με εστω cop 4)

Καταλαβαίνω 100% @guzel Κρήτη με τόσο υψηλές θερμοκρασίες θα είναι ακόμα χειρότερα,μεγαλύτερο cop..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ελάχιστη μετρημένη κατανάλωση 890W, είτε βάλω 22 - 21 η 20 την επιθυμητή θερμοκρασία το "έξυπνο" κλιματιστικό 856zr. 20 βαθμούς τώρα επιθυμητή θερμοκρασία, με παράθυρο στην ανάκλιση  και έκλεισε(έφτασε πολυ γρήγορα στους 22). Θερμική άνεση μηδέν.. Είτε θα ζεσταίνομαι πολύ παραπάνω από οσο θελω με τα 1000watt να καίνε συνεχόμενα αν το βάλω σε πολύ υψηλή θερμοκρασία, η αν το βάλω σε κανονικές  θερμοκρασιες θα είμαι ανετα για ένα χρονικό διαστημα,και μετά θα κρυώνω και θα κοιτάω με ανυπομονησία ποτέ θα ανοίξει το κλιματιστικό επειδη το έτερον ήμισυ κρυώνει.. Ίσως το εχουν ρυθμίσει για να δουλεύει στην Σιβηρία; Αφρική; Δεν ξέρω,παντος και όχι για Ελλάδα...Μιλαμε για κλιματιστικό του 2018..

Πριν μερες με τα πολλα κρυα -5 έξω και επιθυμητή θερμοκρασία 22,το σπίτι ήταν ακριβώς όπως ήθελα,σταθερή θερμοκρασία..(ασχετα που  φευγαν ++1000w αβερτα) αλλά είχα θερμική άνεση. Στις υπόλοιπες (φυσιολογικές για την χώρα μας) θερμοκρασιες όχι.

Άρα λειτουργεί όπως το δικό μου! Απλά επειδή εμένα είναι 24αρι κάθεται στα 1200-1300W. Το κερασάκι στην τούρτα η κατανάλωση όταν είναι κλειστό 😂 εγώ εκεί θα πατήσω αφού όλα τα άλλα τους φαίνονται οκ !!! Διατυμπανίζουν σε όλα τους τα εγχειρίδια ότι έχει κατανάλωση 0.5W. Οι άνθρωποι είναι απατεώνες τέλος!

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...