Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν γνωρίζω αν έχει αναφερθεί σε κάποια από τις 490 σελίδες αλλά έχετε υπόψιν σας ότι αυτή την εποχή με τις θερμοκρασίες στο μηδέν ή και κάτω από το μηδέν πολλές φορές το κλιματιστικό θα σταματήσει να λειτουργεί για να κάνει defrost στην εξωτερική μονάδα, είναι απόλυτα φυσιολογικό. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, anikologr είπε

 

Παιδιά μην χαλάτε την διάθεσή σας. Να το αλλάξουν αποκλείεται, να το πάρουν πίσω επίσης. Συνεχίζουμε έτσι και τέλος.. Το λέμε εδώ στο φόρουμ για ενημέρωση των υπολοίπων. Μηχανήματα είναι που τουλάχιστον κάνουν την δουλειά τους έστω και όχι με τον ιδανικότερο τρόπο... 

 

Γιατί αποκλείεται; Μας τα χάρισαν τα κλιματιστικά και δε το ξέρω; Το δικό μου το πούλησαν σαν Inverter και την τεχνολογία αυτή δεν την εντοπιζω σε κανένα σημειο στο μηχάνημα. Άρα ενώ γνώριζαν με παραπλανησαν.

Και πλέον δεν έχει νόημα να μου το αλλάξει η toyotomi και να μου βάλει άλλη σαβουρα. Την επιστροφή ή αλλαγή με άλλη μάρκα θα την απαιτήσω μέσω του καταστήματος που το αγόρασα. Ας τα βρουν αυτοί με τη toyotomi και ας φροντίσουν να μην έχουν σαβουρα στα καταστήματα τους την επόμενη.

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, guzel είπε

Γιατί αποκλείεται; Μας τα χάρισαν τα κλιματιστικά και δε το ξέρω; Το δικό μου το πούλησαν σαν Inverter και την τεχνολογία αυτή δεν την εντοπιζω σε κανένα σημειο στο μηχάνημα. Άρα ενώ γνώριζαν με παραπλανησαν.

Και πλέον δεν έχει νόημα να μου το αλλάξει η toyotomi και να μου βάλει άλλη σαβουρα. Την επιστροφή ή αλλαγή με άλλη μάρκα θα την απαιτήσω μέσω του καταστήματος που το αγόρασα. Ας τα βρουν αυτοί με τη toyotomi και ας φροντίσουν να μην έχουν σαβουρα στα καταστήματα τους την επόμενη.

Μακάρι να βγάλεις άκρη.. Εδώ θα είμαστε να δούμε αν τα καταφέρεις ή όχι και με τι κόστος οικονομικό και ψυχολογικό... 

Επεξ/σία από anikologr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρθε και ο δικός μου μετρητής.. Χαρα θεού έξω 6-7C,το σπίτι μεσα 22 βαθμούς (το χτυπάει ο ήλιος) δοκίμασα επιθυμητή  θερμοκρασία 22, και μετά και 21.. Ελάχιστη κατανάλωση που μέτρησα ήταν 900W .. Αν καίει το λιγότερο 900W,είναι πολύ λογικό που κλείνει συνεχώς.. Και με έχει πιάσει και ένα άγχος για τον εκκαθαριστικό ΔΕΗ που περιμένω..Θα το δω πιο προσεκτικά σε μεγαλύτερους χρόνους και άλλες εξωτερικές θερμοκρασίες και θα σας ενημερώσω.. 856zr 18000 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ήρθε και ο δικός μου μετρητής.. Χαρα θεού έξω,το σπίτι μεσα 22 βαθμούς (το χτυπάει ο ήλιος) δοκίμασα επιθυμητή  θερμοκρασία 22, και μετά και 21.. Ελάχιστη κατανάλωση που μέτρησα ήταν 900W .. Αν καίει το λιγότερο 900W,είναι πολύ λογικό που κλείνει συνεχώς.. Και με έχει πιάσει και ένα άγχος για τον εκκαθαριστικό ΔΕΗ που περιμένω..Θα το δω πιο προσεκτικά σε μεγαλύτερους χρόνους..Και θα σας ενημερώσω.. 856zr 18000 

Που βρίσκεται το σπίτι και έχει ήλιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έξω από Θεσσαλονίκη :) Δεν εννοώ ότι επειδή χτυπάει ο ήλιος έχει 22 μέσα.. είχα καλοριφέρ ανοιχτά.. 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας με τα προβλήματά του. 

Λοιπόν με 4 βαθμούς πάνω από το 0 και 91% υγρασία, το Fujitsu έπιασε πάγο και κάνει απόψυξη....τραγικό ή οκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικό μου φαίνεται εμενα λογο υγρασίας και χαμηλής θερμοκρασίας..  Αν και μπορώ να πω, ότι όσο καιρό το δουλεύω (όχι 24h),αλλά αρκετές ώρες την ημέρα..Απόψυξη το δικό μου έκανε,μονο όταν είχαμε τα -5 .. δύο φορές μέχρι τώρα.. αντιθέτως των γονιών μου, (άλλη μαρκα) αλλά σούπερ εκτεθειμένη εξωτερική μονάδα βαράει αβερτα απόψυξεις..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Rnd1978 καλώς ήρθες και επίσημα στο club των μεγάλων καταναλώσεων... Της παταtomi!!

Περιμένουμε τα τεστ σου!

Κρήτη έχει τώρα 19 εξωτερική 

 

😂

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/1/2019 στις 11:38 ΜΜ, juneman είπε

Ότι θέλει μπορεί να κάνει. Μην σε απασχολεί. Οι καταναλώσεις είναι αστείες που κάνει το μηχάνημα. Επίσης το review σου εξαιρετικό. Πιο Fujitsu σε 12αρι έχει παρόμοια χαρακτηριστικά με αυτό που έχεις;

Μια χαρά είναι.

Επεξ/σία από juneman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πάλι αποψυξη. 50' δούλεψε. Αρχίζω και υποπτεύομαι ότι έχει διαρροή φρεον. 

Λογικο το βλεπω (ως αποψυξη)  σε συγκριση με το δικο μου 9 αρι

Παρατηρώ  τις 2 τελευτεαιες μερες που δεν εχει τοσο πολυ κρυο αλλα εχει πολυ υγρασία οι αποψυξεις ειναι πιο συχνες απο τι με τα πολλά μειον

Επειδη εχω βγαλει την αποχετευση σε ενα  24ωρο  γεμισε 1 κουβας 10 λιτρων  με νερα αποψυξης

Αυτο συμβαινει λογο της πολυς υγρασίας

Επεξ/σία από antykaps
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά μάλλον όντως είναι θέμα υγρασίας.

Παρόλο που έπεσε 1 βαθμό η θερμοκρασία , τώρα 3C, έπεσε αρκετά η υγρασία, τώρα 89% αντί για 91% που είχε πριν.

Ως εκ τούτου δεν έχει υποψία πάγου πάνω στην μονάδα εδώ και 4 ώρες

Spoiler

0-02-04-64c43654572c7b0683ee39ad56c05aded6ad9a24d154dd959486b083d6d767c6_babe7712.jpg.30ec998742c7939e42d13f99bb569c9e.jpg

To κλιματιστικό πάντως ζορίζεται να κατεβάσει κατανάλωση μιας και το σπίτι ήταν κλειστό 4 ημέρες χωρίς θέρμανση.

Κολλημένο στα 1150-1200 watt και 4.5 kWh σε 3.5 ώρες

P90112-202104.jpg

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου συμπέρασμα είναι πως τα κλιματιστικά ειναι οκ μεχρι 7 άντε 5 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία. 

 

Μετά τα πράγματα γίνονται δυσκοκα και πιστεύω ασύμφορα από θεμα κατανάλωσης.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...