Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ωραία, άρα υπολογίστηκε για 9 ελάχιστη.

Οπότε μπορεί στην  πράξη τώρα που έχει ζέστες να ζητάει το 1/3 δλδ 3000 αρα 12000btus.

Το κλιματιστικό τώρα με την ζέστη κάτω έχει τρελό cop , μπορεί και 6. Φεύγουν λοιπόν 1200watt , επί 6 πάνε 7000 δλδ 24000btus δλδ το διπλάσιο. Υπερθέρμαινεται ο αέρας, πάει ψηλά , διαβάζει και λέει,πωωωωω να πάρει πολύ ανέβασα. Κλείνει.

Με πολλές υποθέσεις και μπακαλιστικα.

Εννοείς λοιπόν ότι είναι μεγάλο για τον χώρο;

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι ο μονος τρόπος να επικοινωνήσει το κλιματιστικό με τον χώρο και να τον "διαβάσει" είναι το θερμόμετρο του. Και αυτό το πετυχαίνει διαβάζοντας την θερμοκρασία. Αν θεωρήσουμε λοιπόν ότι δεν μπορεί να κατέβει σε κατανάλωση λόγω του χώρου θα επιχειρήσω το εξής προκειμενου να το ξεγελάσω: Κάτω ακριβώς από το κλιματιστικό υπάρχει παράθυρο, αν βάλω το παραθυρο σε ανάκληση και μπάζει κρύο το κλιματιστικό βάση της παραπάνω θεωρίας θα δουλέψει σαν inverter και δεν θα κλείσει αρα θα ρηξει και την κατανάλωση...  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω το έχω πάρει απόφαση ότι σε φυσιολογικές θερμοκρασίες κρύου (από 2C και πάνω)  θα κλείνει και θα ανοίγει.. Αν είχα την οικονομικη δυνατότητα θα το τυλιγα με μία κόκκινη κορδέλα, θα το έστελνα πακετο πίσω και θα έπαιρνα κάποιο επώνυμο όπως fujitsu,mitsubishi,daikin,toshiba.

Να προσθέσω ότι είναι το μόνο κλίματιστικο, που έχω δει/ακούσει εγώ τουλάχιστον,που όταν δουλεύει σε χαμηλές στροφές η εξωτερική μονάδα κάνει παραπάνω θόρυβο..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, guzel είπε

Εννοείς λοιπόν ότι είναι μεγάλο για τον χώρο;

Ναι, θεωρώ ότι για Κρήτη, στα τμ αυτά, με καλές μονώσεις που έχεις, ένα 24άρι είναι overkill. 

Τώρα αν αυτός είναι ο λόγος που παίζει έτσι, πραγματικά δεν ξέρω. Πάντως περισσότερο πιθανό θεωρώ να συμβαίνει αυτό που υποθέτω, παρά ένα Toyotomi που έχει παντού καλές κριτικές και είναι από κάτω Gree να έχει τέτοιο θέμα. 

Αυτό που θα άξιζε είναι να υπήρχε ένα άλλο μέλος επίσης με Toyotomi να δούμε τι κάνει . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι, θεωρώ ότι για Κρήτη, στα τμ αυτά, με καλές μονώσεις που έχεις, ένα 24άρι είναι overkill. 

Τώρα αν αυτός είναι ο λόγος που παίζει έτσι, πραγματικά δεν ξέρω. Πάντως περισσότερο πιθανό θεωρώ να συμβαίνει αυτό που υποθέτω, παρά ένα Toyotomi που έχει παντού καλές κριτικές και είναι από κάτω Gree να έχει τέτοιο θέμα. 

Αυτό που θα άξιζε είναι να υπήρχε ένα άλλο μέλος επίσης με Toyotomi να δούμε τι κάνει . 

Αυτές τις ατιμες κριτικές διαβασα και έπεσα στη παγίδα! Πλέον δε θα μου κάνει εντύπωση να μάθω ότι πίσω από τις κριτικές αυτές είναι κάποιος από την εταιρεία τους καθώς στις κριτικές γράφουν αναληθή πράγματα του στυλ δεν ακούγεται καθόλου, το wifi τα σπάει, κατανάλωση 15ευρω παραπάνω στον λογαριασμό κλπ... Αν δεις τα προφίλ των χρηστών δεν έχουν άλλη κριτική για άλλο προϊόν... Ένας εκεί γράφει την αλήθεια και έχει και εκείνος το ίδιο πρόβλημα με το δικό μου και του Rnd1978 , ανοιγοκλείνει και δουλεύει σαν on/off

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Εγω το έχω πάρει απόφαση ότι σε φυσιολογικές θερμοκρασίες κρύου (από 2C και πάνω)  θα κλείνει και θα ανοίγει.. Αν είχα την οικονομικη δυνατότητα θα το τυλιγα με μία κόκκινη κορδέλα, θα το έστελνα πακετο πίσω και θα έπαιρνα κάποιο επώνυμο όπως fujitsu,mitsubishi,daikin,toshiba.

Να προσθέσω ότι είναι το μόνο κλίματιστικο, που έχω δει/ακούσει εγώ τουλάχιστον,που όταν δουλεύει σε χαμηλές στροφές η εξωτερική μονάδα κάνει παραπάνω θόρυβο..

Εσένα σε τί συνθήκες είναι; Τμ? Μέρος , χώρος? Έχεις μετρήσει κατανάλωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δεν εχω διαβασει ολα τα ποστ και δεν εχω πολυκαταλαβει τι παιζει.

Εχω το toyotomi izuru 12000 btu πες τε μου τι θελετε απο τεστ να κανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, buuren είπε

Παιδια δεν εχω διαβασει ολα τα ποστ και δεν εχω πολυκαταλαβει τι παιζει.

Εχω το toyotomi izuru 12000 btu πες τε μου τι θελετε απο τεστ να κανω.

Αυτό που παίζει είναι ότι αγοράσαμε συσκευές Inverter και δε δουλεύουν σαν Inverter αλλά σαν συσκευές on/off με υψηλή κατανάλωση. Δεν ξέρω αν τα υπόλοιπα μοντέλα όπως το δικό  σου αντιμετωπίζουν το ίδιο θεμα. Εγώ έχω το 24αρι

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εσένα σε τί συνθήκες είναι; Τμ? Μέρος , χώρος? Έχεις μετρήσει κατανάλωση?

Σαλοκουζινα περίπου 35τ.μ ,αν ανοίξω και τις πόρτες από τα δωμάτια είναι άλλα 30 χονδρικά κάτι τέτοιο.. λιγο έξω από Θεσσαλονίκη, συνήθως -3C από την θερμοκρασία που έχει Θεσσαλονίκη.. κανονικό εργολαβικο σπίτι.. με αλουμινένια κουφώματα. Toyotomi 18000 856zr.. κατανάλωση δεν έχω μετρήσει ακόμα,πηγαίνει κατευθείαν στον πίνακα,ωστόσο περιμένω ένα μετρητή κατανάλωσης,τοτε προσεγγιστικά θα ξέρω.. Και στην ψύξη ,και στην θέρμανση, κλείνει..Σε φυσιολογικες θερμοκρασίες. 27-28 ψυξη ,21-22 θέρμανση. Έκανα και εγώ πολλά τεστ σαν τον guzel.. πάντα κλείνει.. είχα βάλει καλοκαίρι 24 βαθμους,και μετά από λίγες ώρες παλι έκλεισε...(το σπίτι το βλέπει σχεδόν όλη μέρα ήλιος).

Τωρα τελευταία που είχε πολύ πολύ κρύο εδώ πάνω... δεν έκλεινε.. (μιλάμε για αρκετά μείον θερμοκρασία)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε @guzel, καλά είχες γράψει πριν κάτι μέρες. Πάρε το απόφαση ότι έτσι λειτουργεί το δικό σου (κακός) και δεν μπορείς να κάνεις κάτι τώρα. Τουλάχιστον να ζεσταίνει οικονομικά και ας μην είναι ακριβώς inverter.

Δεν φταίει ούτε το κλίμα, ούτε ο χώρος, ούτε ότι το το βάζεις στα 22, ούτε στα 25. Φταίει το κλιματιστικό. Δεν ξέρω αν είναι το συγκεκριμένο το δικό σου ή γενικά το μοντέλο αλλά δεν δουλεύει ούτε όπως πρέπει, ούτε όπως τα γράφουν στα χαρακτηριστικά του. Τώρα το ότι προσπαθούν να σε πείσουν ότι έτσι πρέπει να δουλεύει ή ότι έτσι δουλεύουν όλα, τι να πω. ΔΕΝ πρέπει και ΔΕΝ δουλεύουν έτσι. Όσο πλησιάζουν την επιθυμητή θερμοκρασία ρίχνουν όλο και περισσότερο την κατανάλωση σε επίπεδα των 400w-500w. Εκεί σβήνουν, όχι στα 1300w όπως το δικό σου. Η διαφορά είναι πολύ μεγάλη για να φταίει κάτι άλλο πέρα από το ίδιο το κλιματιστικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, buuren είπε

Παιδια δεν εχω διαβασει ολα τα ποστ και δεν εχω πολυκαταλαβει τι παιζει.

Εχω το toyotomi izuru 12000 btu πες τε μου τι θελετε απο τεστ να κανω.

Οταν το λειτουργείς φτάνει την  θερμοκρασία που θέλεις και κλείνει; και μετά από κάποιο χρόνο ανοίγει; Η δουλεύει συνέχεια και έχει μια σχετικά σταθερή θερμοκρασία ο χώρος σου; Έχεις μήπως μετρήσει την ελάχιστη κατανάλωση που έχει το κλιματιστικό όταν συντηρεί την θερμοκρασία του χώρου;

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vasilk είπε

Φίλε @guzel, καλά είχες γράψει πριν κάτι μέρες. Πάρε το απόφαση ότι έτσι λειτουργεί το δικό σου (κακός) και δεν μπορείς να κάνεις κάτι τώρα. Τουλάχιστον να ζεσταίνει οικονομικά και ας μην είναι ακριβώς inverter.

Δεν φταίει ούτε το κλίμα, ούτε ο χώρος, ούτε ότι το το βάζεις στα 22, ούτε στα 25. Φταίει το κλιματιστικό. Δεν ξέρω αν είναι το συγκεκριμένο το δικό σου ή γενικά το μοντέλο αλλά δεν δουλεύει ούτε όπως πρέπει, ούτε όπως τα γράφουν στα χαρακτηριστικά του. Τώρα το ότι προσπαθούν να σε πείσουν ότι έτσι πρέπει να δουλεύει ή ότι έτσι δουλεύουν όλα, τι να πω. ΔΕΝ πρέπει και ΔΕΝ δουλεύουν έτσι. Όσο πλησιάζουν την επιθυμητή θερμοκρασία ρίχνουν όλο και περισσότερο την κατανάλωση σε επίπεδα των 400w-500w. Εκεί σβήνουν, όχι στα 1300w όπως το δικό σου. Η διαφορά είναι πολύ μεγάλη για να φταίει κάτι άλλο πέρα από το ίδιο το κλιματιστικό.

Όσο και να προσπαθήσουν δε θα με πείσουν. Η θα πάει στα σωστά watts ή να έρθουν να το μαζέψουν και να μου γυρίσουν 859 ευρώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, guzel είπε

Αυτό που παίζει είναι ότι αγοράσαμε συσκευές Inverter και δε δουλεύουν σαν Inverter αλλά σαν συσκευές on/off με υψηλή κατανάλωση. Δεν ξέρω αν τα υπόλοιπα μοντέλα όπως το δικό  σου αντιμετωπίζουν το ίδιο θεμα. Εγώ έχω το 24αρι

24 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Οταν το λειτουργείς φτάνει την  θερμοκρασία που θέλεις και κλείνει; και μετά από κάποιο χρόνο ανοίγει; Η δουλεύει συνέχεια; Και έχει μια σχετικά σταθερή ο χώρος σου; Έχεις μήπως μετρήσει την ελάχιστη κατανάλωση που έχει το κλιματιστικό όταν συντηρεί την θερμοκρασία του χώρου;

Καταλαβα...εχω το Toyotomi Izuru TRN/TRG-835ZR

το τοποθετησα το καλοκαιρι αλλα δεν εχει δουλεψει πολυ μεχρι τωρα.

Εχω τοποθετησει μετρητη ρευματος και εχω και θερμομετρο χωρου.

Το καλοκαιρι μεγιστη καταναλωση ειχε 1200 watt και κατεβαινε μετα απο κανα μισαωρο περιπου στα 350 watt. Ο χωρος ειναι υπνοδωματιο 12 τμ περιπου, παλια πολυκατοικια και μεσημβρινο, αθηνα. 

Τωρα η μεγιστη καταναλωση που εχω δει εναι 1700 watt και μετα απο 20 λεπτα κατεβαινει στα 500-550 -600 Watt. Οταν το ξεκιναω η θερμοκρασια χωρου ειναι 15-16 βαθμοι, το μηχανημα το εχω βαλει στους 22 βαθμους και οταν πιανει θερμοκρασια χωρου 20 βαθμους (δειχνει το θερμομετρο) κατεβαζει την ταχυτητα του ανεμιστηρα και δουλευει πολυ χαμηλα (το εχω στο auto).

Δεν εχω παρατηρησει να σταματαει τελειως (off) εκτος απο χθες βραδυ που το εκανε για πρωτη φορα, σταματησε τελειως.

Αλλα ξαναλεω δεν το εχω δουλεψει πολυ (λειπω και εκτος κατα διαστηματα), μερικες μερες το καλοκαιρι δουλεψε και μερικες μερες τωρα που ειμαι παλι σπιτι. Ο μετρητης μου γραφει συνολικη καταναλωση 38 Kwh!

Δεν ξερω αν βοηθησα, για οτι αλλο εδω ειμαι πες τε μου.

Εdit: το μηχανημα ξεκιναει.. ανεβαζει watt... παει μεγιστο...και σιγα σιγα οταν πιανει τη θερμοκρασια κατεβαζει watt και παει στα 450-500, στο ενδιαμεσο ξαναανεβαζει μεχρι τα 700... κατεβαζει κτλ.. αυτο βλεπω εδω εγω παιδια.

Επεξ/σία από buuren
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, buuren είπε

Καταλαβα...εχω το Toyotomi Izuru TRN/TRG-835ZR

το τοποθετησα το καλοκαιρι αλλα δεν εχει δουλεψει πολυ μεχρι τωρα.

Εχω τοποθετησει μετρητη ρευματος και εχω και θερμομετρο χωρου.

Το καλοκαιρι μεγιστη καταναλωση ειχε 1200 watt και κατεβαινε μετα απο κανα μισαωρο περιπου στα 350 watt. Ο χωρος ειναι υπνοδωματιο 12 τμ περιπου, παλια πολυκατοικια και μεσημβρινο, αθηνα. 

Τωρα η μεγιστη καταναλωση που εχω δει εναι 1700 watt και μετα απο 20 λεπτα κατεβαινει στα 500-550 -600 Watt. Οταν το ξεκιναω η θερμοκρασια χωρου ειναι 15-16 βαθμοι, το μηχανημα το εχω βαλει στους 22 βαθμους και οταν πιανει θερμοκρασια χωρου 20 βαθμους (δειχνει το θερμομετρο) κατεβαζει την ταχυτητα του ανεμιστηρα και δουλευει πολυ χαμηλα (το εχω στο auto).

Δεν εχω παρατηρησει να σταματαει τελειως (off) εκτος απο χθες βραδυ που το εκανε για πρωτη φορα, σταματησε τελειως.

Αλλα ξαναλεω δεν το εχω δουλεψει πολυ (λειπω και εκτος κατα διαστηματα), μερικες μερες το καλοκαιρι δουλεψε και μερικες μερες τωρα που ειμαι παλι σπιτι. Ο μετρητης μου γραφει συνολικη καταναλωση 38 Kwh!

Δεν ξερω αν βοηθησα, για οτι αλλο εδω ειμαι πες τε μου.

Εdit: το μηχανημα ξεκιναει.. ανεβαζει watt... παει μεγιστο...και σιγα σιγα οταν πιανει τη θερμοκρασια κατεβαζει watt και παει στα 450-500, στο ενδιαμεσο ξαναανεβαζει μεχρι τα 700... κατεβαζει κτλ.. αυτο βλεπω εδω εγω παιδια.

Φυσιολογικότατο δηλαδή. 

Τί να πω?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Φυσιολογικότατο δηλαδή. 

Τί να πω?

Ξεχασα μονο να αναφερω οτι αυτο που παρατηρω ειναι οτι δεν βγαζει ολες τις φορες τον ιδιο ζεστο αερα, αλλη μερα βγαζει χλιαρο προς ζεστο και αλλη μερα πιο ζεστο, καυτο δεν εχει βγαλει παντως.!  Δεν ξερω τι παιζει μαλλον θα εχει να κανει με την εξωτερ θερμοκρασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, buuren είπε

Ξεχασα μονο να αναφερω οτι αυτο που παρατηρω ειναι οτι δεν βγαζει ολες τις φορες τον ιδιο ζεστο αερα, αλλη μερα βγαζει χλιαρο προς ζεστο και αλλη μερα πιο ζεστο, καυτο δεν εχει βγαλει παντως.!  Δεν ξερω τι παιζει μαλλον θα εχει να κανει με την εξωτερ θερμοκρασια.

Προφανώς άλλη θερμοκρασία έχει ο αερας όταν καίει 1700 watt και άλλη όταν καίει 400...Λογική συμπεριφορά.. 

 

Παρόμοια συμπεριφορά ένα carrier 9000btu που έβαλα το καλοκαίρι στο υπνοδωμάτιο. Ενώ έλεγε 1500 btu ελάχιστο κάτω από 450 άντε 430 δεν κατεβαίνει σε watt και κλείνει.. 

 

Παιδιά μην χαλάτε την διάθεσή σας. Να το αλλάξουν αποκλείεται, να το πάρουν πίσω επίσης. Συνεχίζουμε έτσι και τέλος.. Το λέμε εδώ στο φόρουμ για ενημέρωση των υπολοίπων. Μηχανήματα είναι που τουλάχιστον κάνουν την δουλειά τους έστω και όχι με τον ιδανικότερο τρόπο... 

 

Τέλος να πω ότι ναι μεν λειτουργεί σαν on off αλλά τουλάχιστον ανεβάζει σιγά σιγά στροφές. Όταν βρεθείτε ας σπίτι με on off θα καταλάβετε πόσο απότομη και θορυβώδης είναι η εκκίνηση. 

Επεξ/σία από anikologr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...