Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, naive είπε

Πες ποιος ήταν να μην μην παρασύρθουν και άλλοι. Όπως γραφονται οι καλές κριτικές, πρέπει να γράφονται και οι κακές 

Επειδή έχω σκοπό να προχωρήσω το θέμα νομικά για να αποκαταστήσει τις ζημιές που άφησε και φυσικά να πάρω ότι περισσότερο μπορώ ;) δεν θα ήθελα να γράψω ακόμα δημόσια το όνομα που θα μπορούσα να το γραψω από το πρώτο ποστ.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Αυτό που του είπε είναι γελοιότητα . Όπως και αν συμπεριφέρεται το κλιματιστικό στο χώρο που είναι εγκατέστημένο (σαν inverter ή σαν on-off ή μερικές φορές σαν on-off  whatever...) μην ξεχνάμε έχει θερμοστάτη και θα κλείσει μόνο του όταν πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία, το να το κλείνεις είναι το χειρότερο, απο  άποψη κατανάλωσης  αλλά και θερμικής άνεσης . 

Όσο για το αν καίει το δικό σου κλιματιστικό περισσότερο απο ένα on-off .  Δεν καίει περισσότερο επειδή συμπεριφέρεται σαν On-off . Το ζουμί της κατανάλωσης είναι οι βαθμοί απόδοσης .   H φιλοσοφία του inverter (να μην κλείνει ποτέ εννοώ) δεν είναι η ουσία της κατανάλωσης . Παίζει ένα μικρό ρόλο (υπο συνθήκες) στην μείωση της κατανάλωσης και η ουσία του είναι κυρίως η θερμική άνεση (όσο το δυνατό ..) . 

 

Αν είναι να πληρώνω περισσότερα από πετρέλαιο θα προτιμήσω πετρέλαιο. Επιλέγουμε κλιματιστικό για την κατανάλωση κυρίως. Όμως στην πράξη δεν φαινεται να είναι και τόσο οικονομικά σε θέμα κατανάλωσης. 1.5-1.7 KWh την ώρα για διατήρηση του αέρα δε το λες και οικονομική επιλογή θέρμανσης. Οπότε εφόσον πιάνει τη θερμοκρασία και την διατηρεί για κάμποση ώρα στον χώρο  νομίζω για θέμα οικονομίας προτιμότερο είναι να κλείνει. 

Για το θέμα του δικού μου έχει γίνει ολόκληρη ιστορία με το service και περιμένω να μου στείλουν ένα έγγραφο και θα επανέλθω με κάθε λεπτομέρεια. Το toyotomi μου αλλά και ένα inventor είναι τα ίδια ακριβώς μηχανήματα και ο κατασκευαστής τους είναι η gree! Οπότε το θέμα με τα δήθεν Inverter και την υπερβολική κατανάλωση  τους αφορά και άλλους ανυποψίαστους αγοραστές αλλων εταιρειών (inventor ,gree). 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, vasilk είπε

Στην τοποθέτηση της εσωτερικής μονάδας καλά είναι να υπάρχει μια μικρή κλήση προς τη μεριά της αποχέτευσης ώστε να κυλήσει εύκολα το νερό και να μην εγκλωβίζεται μέσα. Αν η κλήση είναι προς αυτή τη πλευρά μην το πειράξεις.

Η κλιση ειναι οντως προς τη μερια της αποχετευσης. Μου ακουγεται λογικο αυτο που λες, απο την αλλη εχω μεσα στο σαλονι μου ενα ωραιοτατο κλιματιστικο που αν το παρατηρησεις γερνει προς τη μια πλευρα.

Παντως το αφεντικο με το οποιο μιλησα και ανεφερα το 1 cm ως την διαφορα των 2 πλευρων, δεν μου το ανεφερε ως επιχειρημα. Δηλαδη οι περισσοτερες σωστες εγκαταστασεις κλιματιστικων εχουν μικρη κλιση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, panos4tw είπε

Η κλιση ειναι οντως προς τη μερια της αποχετευσης. Μου ακουγεται λογικο αυτο που λες, απο την αλλη εχω μεσα στο σαλονι μου ενα ωραιοτατο κλιματιστικο που αν το παρατηρησεις γερνει προς τη μια πλευρα.

Παντως το αφεντικο με το οποιο μιλησα και ανεφερα το 1 cm ως την διαφορα των 2 πλευρων, δεν μου το ανεφερε ως επιχειρημα. Δηλαδη οι περισσοτερες σωστες εγκαταστασεις κλιματιστικων εχουν μικρη κλιση? 

Δεν ισχύει αυτό με την κλίση. Αλφαδια πρέπει να μπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, panos4tw είπε

Η κλιση ειναι οντως προς τη μερια της αποχετευσης. Μου ακουγεται λογικο αυτο που λες, απο την αλλη εχω μεσα στο σαλονι μου ενα ωραιοτατο κλιματιστικο που αν το παρατηρησεις γερνει προς τη μια πλευρα.

Παντως το αφεντικο με το οποιο μιλησα και ανεφερα το 1 cm ως την διαφορα των 2 πλευρων, δεν μου το ανεφερε ως επιχειρημα. Δηλαδη οι περισσοτερες σωστες εγκαταστασεις κλιματιστικων εχουν μικρη κλιση? 

Τότε πρέπει να επιλέξεις ανάμεσα στην χρηστικότητα και την αισθητική 😀

Καλά δεν είναι και από τα σημαντικότερα στοιχεία σε μια εγκατάσταση. Και οριζόντια να είναι φεύγουν τα νερά. Ανάποδα μην είναι γιατί θα σου βγάζει το νερό μέσα στο σπίτι.

Τώρα γιατί δεν το ανέφερε το αφεντικό δεν ξέρω. Μπορεί να τον έπιασες απροετοίμαστο, μπορεί να μην το ξέρει και να μην το εφαρμόζει ούτε ο ίδιος, μπορεί να θέλει να το δει ο ίδιος από κοντά μην έχει γίνει καμία λαλακια και ο εγκαταστάτης έχει δώσει ανάποδη κλήση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, guzel είπε

Αν είναι να πληρώνω περισσότερα από πετρέλαιο θα προτιμήσω πετρέλαιο. Επιλέγουμε κλιματιστικό για την κατανάλωση κυρίως. Όμως στην πράξη δεν φαινεται να είναι και τόσο οικονομικά σε θέμα κατανάλωσης. 1.5-1.7 KWh την ώρα για διατήρηση του αέρα δε το λες και οικονομική επιλογή θέρμανσης. Οπότε εφόσον πιάνει τη θερμοκρασία και την διατηρεί για κάμποση ώρα στον χώρο  νομίζω για θέμα οικονομίας προτιμότερο είναι να κλείνει. 

Για το θέμα του δικού μου έχει γίνει ολόκληρη ιστορία με το service και περιμένω να μου στείλουν ένα έγγραφο και θα επανέλθω με κάθε λεπτομέρεια. Το toyotomi μου αλλά και ένα inventor είναι τα ίδια ακριβώς μηχανήματα και ο κατασκευαστής τους είναι η gree! Οπότε το θέμα με τα δήθεν Inverter και την υπερβολική κατανάλωση  τους αφορά και άλλους ανυποψίαστους αγοραστές αλλων εταιρειών (inventor ,gree). 

Δεν υπάρχει πιθανότητα να πληρώνεις περισσότερα  απο πετρέλαιο ή απο καλοριφέρ λαδιού  ας έχεις το πιο ενεργοβόρο κλιματιστικό που υπάρχει , ακόμα και συμβατικό.

Ενώ όλα τα άλλα μετατρέπουν μια πηγή ενέργειας σε θερμότητα τα κλιματιστικά έχουν την ιδιαιτερότητα να παράγουν έργο για μεταφορά θερμότητας. Δεν μετατρέπουν . Για αυτό και το "παράδοξο" αυτό όπου ο συντελεστής απόδοσης ξεπερνά την μονάδα . 

Κάθε inverter κλιματιστικό έχει κάποιες ελάχιστες τιμές κατανάλωσης όπου μπορεί να πιάσει . Αυτές οι ελάχιστες εξαρτώνται απο πολλούς παράγοντες . Απο τις ανάγκες ψύξης ή θέρμανσης του χώρου σου καθώς και απο την εξωτερική θερμοκρασία . Τα εύρη αποδόσεων σε btu/h ή ελάχιστων καταναλώσεων είναι απλώς η δυνατότητα του μηχανήματος υπό  συγκεκριμένες συνθήκες . Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα τα δεις να τα φτάνει στην δική σου περίπτωση αλλά το ίδιο μηχάνημα σε έναν άλλο χώρο ενδεχομένως να φτάσει πιο χαμηλά . 

Αυτό όμως που πρέπει να κρατήσεις είναι το εξής . Ένα κλιματιστικό όπου το επιλέξαμε λάθος για το χώρο μας (σωστή επιλογή γίνεται μόνο με μελέτη μηχανολόγου) έχει μεγάλες πιθανότητες να συμπεριφέρεται σαν on-off . Το πόσο συχνά θα συμπεριφέρεται εξαρτάται απο το πόσο λάθος κάναμε για τον χώρο μας, τις δυνατότητες του μηχανήματος, τις απαιτήσεις του χώρου και τις κλιματολογικές συνθήκες . 

Η φιλοσοφία του inverter (να μην κλείνει ποτέ) δεν είναι η ουσία της εξοικονόμησης ενέργειας στα κλιματιστικά .Μην έχεις την εντύπωση ότι αν δεν έμπαινε ποτέ σε standby ότι θα γλίτωνες λεφτά απο τη ΔΕΗ.  To πόσο θα γλίτωνες θα ταν ένα αστείο ποσό για να αγοράσεις τσίχλες . Το να μιλάμε για υψηλή κατανάλωση επειδή το κλιματιστικό κλείνει κάποιες φορές είναι υπερβολικό . Να μου έλεγες ότι δεν μεταβάλλει καθόλου το φορτίο του να το συζητάγαμε. Αυτή είναι η δική μου άποψη.

Θα με ενδιέφερε να μάθω την απάντηση απο την toyotomi (αυτό το έγγραφο που περιμένεις).
 

5 ώρες πριν, panos4tw είπε

Η κλιση ειναι οντως προς τη μερια της αποχετευσης. Μου ακουγεται λογικο αυτο που λες, απο την αλλη εχω μεσα στο σαλονι μου ενα ωραιοτατο κλιματιστικο που αν το παρατηρησεις γερνει προς τη μια πλευρα.

Παντως το αφεντικο με το οποιο μιλησα και ανεφερα το 1 cm ως την διαφορα των 2 πλευρων, δεν μου το ανεφερε ως επιχειρημα. Δηλαδη οι περισσοτερες σωστες εγκαταστασεις κλιματιστικων εχουν μικρη κλιση? 

Μια μικρή κλίση προς την μεριά της αποχέτευσης την δίνουν (συνήθως) οι εγκαταστάτες για να αποστραγγίζονται τα συμπυκνώματα καλύτερα. Έτσι δεν μένουν νερά στη λεκάνι του κλιματιστικού και περιορίζεται το φαινόμενο ανάπτυξης μούχλας ή οσμών  .  

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι σχετικά με τον σωστό καθαρισμό του κλιματιστικού. Ανέβασα δύο βίντεο στο youtube. Πρώτο και δεύτερο. Δεν θυμάμαι αν τα είχα ποστάρει εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Dare-Devil είπε



Κάθε inverter κλιματιστικό έχει κάποιες ελάχιστες τιμές κατανάλωσης όπου μπορεί να πιάσει . Αυτές οι ελάχιστες εξαρτώνται απο πολλούς παράγοντες . Απο τις ανάγκες ψύξης ή θέρμανσης του χώρου σου καθώς και απο την εξωτερική θερμοκρασία . Τα εύρη αποδόσεων σε btu/h ή ελάχιστων καταναλώσεων είναι απλώς η δυνατότητα του μηχανήματος υπό  συγκεκριμένες συνθήκες . Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα τα δεις να τα φτάνει στην δική σου περίπτωση αλλά το ίδιο μηχάνημα σε έναν άλλο χώρο ενδεχομένως να φτάσει πιο χαμηλά . 

Αυτό όμως που πρέπει να κρατήσεις είναι το εξής . Ένα κλιματιστικό όπου το επιλέξαμε λάθος για το χώρο μας (σωστή επιλογή γίνεται μόνο με μελέτη μηχανολόγου) έχει μεγάλες πιθανότητες να συμπεριφέρεται σαν on-off . Το πόσο συχνά θα συμπεριφέρεται εξαρτάται απο το πόσο λάθος κάναμε για τον χώρο μας, τις δυνατότητες του μηχανήματος, τις απαιτήσεις του χώρου και τις κλιματολογικές συνθήκες . 

Η φιλοσοφία του inverter (να μην κλείνει ποτέ) δεν είναι η ουσία της εξοικονόμησης ενέργειας στα κλιματιστικά .Μην έχεις την εντύπωση ότι αν δεν έμπαινε ποτέ σε standby ότι θα γλίτωνες λεφτά απο τη ΔΕΗ.  To πόσο θα γλίτωνες θα ταν ένα αστείο ποσό για να αγοράσεις τσίχλες . Το να μιλάμε για υψηλή κατανάλωση επειδή το κλιματιστικό κλείνει κάποιες φορές είναι υπερβολικό . Να μου έλεγες ότι δεν μεταβάλλει καθόλου το φορτίο του να το συζητάγαμε. Αυτή είναι η δική μου άποψη.

Θα με ενδιέφερε να μάθω την απάντηση απο την toyotomi (αυτό το έγγραφο που περιμένεις).
 

 

Εννοείτε ότι θα ενημερωσω μόλις το στείλουν.

Αυτό που μου προκαλεί εντύπωση σε παράθεση με τα λεγόμενα  από το service (ότι δλδ η ετήσια κατανάλωση έχει μετρηθεί  για 6 μήνες συνεχούς λειτουργίας  στους 25 βαθμούς) είναι η εξής:

Είτε είναι ρυθμισμένο στους 21-22 ή στους 25 βαθμούς η κατανάλωση είναι περίπου η ίδια (1300W) με τεράστια διαφορά στη θερμοκρασία του χώρου. Με τους 25 νιώθεις ότι είναι καλοκαίρι. Το τεστ το έκανα χθες αργά το βράδυ οπότε δεν είχα πολύ χρόνο για να δω μήπως σε μεγαλύτερες θερμοκρασίες το μηχάνημα λειτουργεί διαφορετικά. Θα δω το απόγευμα που θα το λειτουργήσω για πολλές ώρες στους 25 πλέον. Επίσης παρατηρώ ότι όταν είναι στο auto και έχει πιάσει θερμοκρασία και δουλεύει στην πιο μικρή σκαλα έχει μεγαλύτερη κατανάλωση (περίπου 150w) απ' ότι στη μεσαία προς μεγάλη σκάλα.

 

Τέλος, όταν ήταν στους 25 άκουσα για πρώτη φορά το φρεο στις σωληνώσεις ενώ ο ανεμιστήρας δούλευε πιο ομαλά στα αυτιά μου.

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως λέει και η σελίδα της toyotomi Η ετήσια κατανάλωση ψύξης βασίζεται σε 350 ώρες λειτουργίας, ενώ για τη θέρμανση, στη μέση και θερμή ζώνη σε 1400 ώρες λειτουργίας. Διαιρώντας την ετήσια κατανάλωση με τις αντίστοιχες ώρες , προκύπτει ένας μέσος όρος κατανάλωσης ανά ώρα (kw/h) στη λειτουργία ψύξης και θέρμανσης. 

Αρα για το 871ZR, μέσος όρος κατανάλωσης ανα ώρα είναι : 1894 / 1400 = 1.35 (στην θερμή ζώνη,δηλαδη Αθήνα), εσυ που είσαι Κρήτη και δεν έχει τοσο κρύο θα είναι θεωρητικά ακόμη μικρότερος.Παρόλα αυτα , η ελάχιστη κατανάλωση που εσυ μετράς είναι περίπου 1.35.

Αρα η ελάχιστη κατανάλωση σου είναι περίπου όσο ο μέσος όρος.. Προσωπικα  δεν μου φαίνεται σωστό.. (Αν βγάλω απο την εξίσωση οτι κλείνει και ανοιγει συνεχώς)

Εαν ισχύει αυτό που σου είπαν οτι η ελάχιστη κατανάλωση είναι 1300W, και θεωρούμε οτι κάτω απο 1300W δεν πάει, είτε το βάλεις 21,22 η 25.. θα ανεβάσει κατανάλωση μεχρι να φτάσει π.χ. -2 -1 απο την επιθυμητη θερμοκρασία οπως το έχουν ρυθμίσει,  μετα θα την ρίξει όσο μπορει για να κρατήσει την θερμοκρασία που θέλουμε, μπορεί να πέσει πάλι μέχρι 1300w (ελάχιστο) ανάλογα με τις ανάγκες και τότε απλα θα καθυστερήσει να κλείσει. (αν κλείσει..., αλλιως θα καιει τουλάχιστον 1300W συνέχεια).

Μόλις πέσει, αν πέσει στα 1300W και υπερκαλύπτει με αυτην την κατανάλωση τις θερμικές ανάγκες του χώρου θα συμπεριφέρεται σαν ON/OFF

Εγω θεωρούσα (και ακόμα θεωρώ) οτι  μετράνε στους 20 βαθμους εσωτερικού χώρου τις καταναλώσεις, αποδόσεις κτλ, και οχι στους 25 βαθμούς. Θα ηταν πολυ ενδιαφέρον ολες αυτες οι πληροφορίες που σου δίνουν τηλεφωνικά η toyotomi, να υπήρχαν κάπου γραμμένα.. π.χ. σε ενα e-mail ..

 

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν ισχύει αυτό με την κλίση. Αλφαδια πρέπει να μπει.

Οντως  το κλιματιστικό μπαίνει αλφαδια

Η κλιση δημιουργειτε πισω απο την εσωτερική μοναδα και δεν φαινετε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Εαν ισχύει αυτό που σου είπαν οτι η ελάχιστη κατανάλωση είναι 1300W, και θεωρούμε οτι κάτω απο 1300W δεν πάει, είτε το βάλεις 21,22 η 25.. θα ανεβάσει κατανάλωση μεχρι να φτάσει π.χ. -2 -1 απο την επιθυμητη θερμοκρασία οπως το έχουν ρυθμίσει,  μετα θα την ρίξει όσο μπορει για να κρατήσει την θερμοκρασία που θέλουμε, μπορεί να πέσει πάλι μέχρι 1300w (ελάχιστο) ανάλογα με τις ανάγκες και τότε απλα θα καθυστερήσει να κλείσει. (αν κλείσει..., αλλιως θα καιει τουλάχιστον 1300W συνέχεια).

 

Όταν πιάσει επιθυμητή και για όσο μένει εκεί και +1 βαθμό θα καίει 1300watts στο auto και 1200 περίπου με δύο σκάλες. Είτε είναι 22 είτε 25 έχει ίδια κατανάλωση. Μέχρι να τη φτάσει (την φτάνει μέσα σε 10 λεπτά Max) καίει περίπου 11-13 Αμπέρ. Όσο πιο ψηλά η θερμοκρασία το μηχάνημα αργεί να κλεισει (στους 25 δε κλείνει καθόλου).   

Το service της toyotomi θεωρεί πολύ χαμηλή τη κατανάλωση του (1.300watts) για 24.000 btu όπως μου λένε και θεωρεί ότι δεν υπάρχει μηχάνημα στην αγορά που μπορεί να κατέβει σε χαμηλότερα watts.😂 Όλη η επικοινωνία με το service τους γίνεται με τον υπεύθυνο του τμήματος τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, guzel είπε

Όταν πιάσει επιθυμητή και για όσο μένει εκεί και +1 βαθμό θα καίει 1300watts στο auto και 1200 περίπου με δύο σκάλες. Είτε είναι 22 είτε 25 έχει ίδια κατανάλωση. Μέχρι να τη φτάσει (την φτάνει μέσα σε 10 λεπτά Max) καίει περίπου 11-13 Αμπέρ. Όσο πιο ψηλά η θερμοκρασία το μηχάνημα αργεί να κλεισει (στους 25 δε κλείνει καθόλου).   

Το service της toyotomi θεωρεί πολύ χαμηλή τη κατανάλωση του (1.300watts) για 24.000 btu όπως μου λένε και θεωρεί ότι δεν υπάρχει μηχάνημα στην αγορά που μπορεί να κατέβει σε χαμηλότερα watts.😂 Όλη η επικοινωνία με το service τους γίνεται με τον υπεύθυνο του τμήματος τους..

Μπορείς να δοκιμάσεις τον μετρητή σου.σε κάποιο ωμικο φορτίο πχ τοστιέρα ή κάτι άλλο; Ιδανικά κάτι κάτω απ τα 1000watts.

Σήμερα το δικό μου το είδα στα 350watts. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν πέφτει κάτω από τα 1300. Ας δεις λίγο τον μετρητή. Αμπεροτσιμπιδα έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μπορείς να δοκιμάσεις τον μετρητή σου.σε κάποιο ωμικο φορτίο πχ τοστιέρα ή κάτι άλλο; Ιδανικά κάτι κάτω απ τα 1000watts.

Σήμερα το δικό μου το είδα στα 350watts. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν πέφτει κάτω από τα 1300. Ας δεις λίγο τον μετρητή. Αμπεροτσιμπιδα έχεις;

Είναι οκ ο μετρητής, έχω δοκιμάσει πιστολάκι και σόμπα χαλαζία. Επίσης η μέτρηση που δείχνει είναι η ίδια με το ηλεκτρονικό ρολόι της ΔΕΗ που βλέπω από εκεί τα αμπέρ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...