Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, CptBill είπε

Ειμαι με ενα inventor passion πλεον  το οποιο απλα ειναι απροβληματιστο. Αυτες τις μερες ειδικα που στο Βολο φτασαμε αρνητικες θερμοκρασιες, η μοναδα δεν καταλαβε τπτ. Defrost ανα λογικα διαστηματα (ισως βοηθαει οτι η εξωτερικη μοναδα ειναι θηριο). 

Τo haier δεν το εχω οπως γραφω και στη κριτικη μου στο σκρουτζ.

Καθομαι και χαζευω πχ το hair Dawn  που εχει γαματα specs αλλα κ ενω χρειαζομαι ενα 12αρι, σκαλωνω στην αγορα του ρε γαμωτο.

Ναι εννοώ στο δώσανε άλλο; Η απλά το άλλαξες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, CptBill είπε

μου το αλλαξαν με inventor κατοπιν συμφωνιας μας.

Μετά από πόσο καιρό; Σε ρωτάω γιατί το έχω 1,5 χρόνο (το έχω βάλει μπρος 5 φορές) αλλά χθες - προχθές που το δοκίμασα ήταν ανυπόφορο (τρακτέρ). Βασικά θα τους πάρω να ρωτήσω...

Επεξ/σία από mordred
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, liakjim είπε

Το μπροστά του ή το πίσω;

Από το πίσω είναι 10εκ όση λέει και το εγχειρίδιο και η οποία μάλιστα δημιουργείται έτσι και αλλιώς απ τα πόδια της βάσης.

Το μπροστινό είναι στα 70εκ από την έξοδο του ανεμιστήρα.

Είναι σε γενικές γραμμές μικρή απόσταση . Καλύτερα που έδωσες κλίση στην έξω μονάδα για να φυσάει ελεύθερα ο ανεμιστήρας . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Είναι σε γενικές γραμμές μικρή απόσταση . Καλύτερα που έδωσες κλίση στην έξω μονάδα για να φυσάει ελεύθερα ο ανεμιστήρας . 

Βέβαια είμαι μέσα στα όρια του κατασκευαστή:

S90109-180615.jpg.a4cf0e76d0e314ecf3d68930bd494b76.jpg

Πήρα τηλέφωνο στην Fujitsu. Μου είπαν ότι εξαρτάται από πολλούς παράγοντες αλλά αν είσαι στο μηδέν και πολύ υγρασία, αν είναι εκτεθειμένο στον βοριά , αν είναι χαμηλά η μονάδα και δεν φεύγει ο αέρας , τότε ναι μεν δεν είναι και ότι καλύτερο αλλά είναι αναμενόμενο. Και όλα αυτά όντως υπήρχαν μαζί. Πάντως αφού πιάνει πάγο και όντως ήταν τίγκα στον πάγο, τότε καλά κάνει αποψυξη. Διαρροή φρεον δεν παίζει να έχει γιατί αφενός βγάζει φωτιές άρα έχει απόδοση, από την άλλη αν είχε θα έβλεπα πάγο τοπικά στο στοιχείο.

Από την άλλη, στο δίπλα σπίτι που έχει επίσης όλα τα επιβαρυντικά στοιχεία και είναι το 18αρι το Mitsubishi με τη μονάδα τέρας, δεν έπιασε πάγο ή έτσι νομίζουν γιατί δεν είναι "βλαμμενοι" όπως εγώ να χρονομετρω.

Απλά είναι μικρή η μονάδα έξω, οπότε όλα είναι συμπυκνωμένα και ο ανεμιστήρας παίζει σε πιο πολλές στροφές = πάγος. Έτσι πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/1/2019 στις 11:11 ΠΜ, Mansora είπε

Δυστυχώς δεν κάνω καθολου πλάκα και το πιο λυπηρό γεγονός ήταν ότι ο τεχνικός ήταν νέο παιδί 30 χρόνων αλλά πρόλαβε να υιοθετήσει όλες τις κακές συνήθειες μεγαλύτερων μαστόρων.  

Μετά μας έλεγε κατι μαλακιες δικαιολογιες ότι είχε ραντεβού με το γιατρό και αγχώθηκε μήπως δεν τον προλάβει λες και μας αφορούσε το πρόβλημα του. 

Το αποκορύφωμα ήταν όταν μου είπε "ε δυο νέοι άνθρωποι είσαστε θα μπορέσετε να τα καθαρίσετε" 

Τεχνικό καλέσαμε Τσακωνας μας ήρθε 😛 

Σε μενα αφου ο πωλητης μου ειπε ποσους λογους να προτιμησω το δικο του (πιο ακριβο απο τις ανταγωνιστικες τιμες της αγορας) συνεργειο, στην πραξη για την εγκατασταση ηρθε καποιος εξωτερικος συνεργατης, αλλη εταιρια δηλαδη.

 

Ηταν 2 νεα παιδια, ο ενας εκ των οποιων ζητημα να ηταν 1 βδομαδα στη δουλεια. Αρχικα δεν υπολογιζε σωστα την εσωτερικη βαση του κλιματιστικου με αποτελεσμα να κανει 6 λαθος τρυπες στον τοιχο για τα ουπα και στη συνεχεια να χρειαστει να κανει αλλες 6. Επειδη βιαζοταν να φυγει, πηγε να μη μου βαλει λαστιχενιες βασεις της εξωτερικης μοναδας και χρειαστηκε να επιμεινω. Τα τελευταια 15cm των χαλκοσωληνων δεν ειναι μονωμενα. Μου προτεινε να μη χρησιμοποιω το wifi και να δουλευω το κλιματιστικο στο full και οταν ζεσταινει αρκετα, να το κλεινω, να ακυρωσω τη λειτουργια του inverter δηλαδη! Το χειροτερο απ'ολα το διαπιστωσα αφου εφυγαν, παρα τη χρηση αλφαδιου κτλπ, καταφερε να βαλει την εσωτερικη μοναδα να εχει διαφορα ενος εκατοστου στο υψος απο τη μια μερια στην αλλη. Ευτυχως για το τελευταιο μιλησα με το αφεντικο τους και μου ειπε οτι θα ξαναερθουν να το διορθωσουν καθως ειναι απλο.

Επεξ/σία από panos4tw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, panos4tw είπε

Σε μενα αφου ο πωλητης μου ειπε ποσους λογους να προτιμησω το δικο του (πιο ακριβο απο τις ανταγωνιστικες τιμες της αγορας) συνεργειο, στην πραξη για την εγκατασταση ηρθε καποιος εξωτερικος συνεργατης, αλλη εταιρια δηλαδη.

Ηταν 2 νεα παιδια, ο ενας εκ των οποιων ζητημα να ηταν 1 βδομαδα στη δουλεια. Αρχικα δεν υπολογιζε σωστα την εσωτερικη βαση του κλιματιστικου με αποτελεσμα να κανει 6 λαθος τρυπες στον τοιχο για τα ουπα και στη συνεχεια να χρειαστει να κανει αλλες 6. Επειδη βιαζοταν να φυγει, πηγε να μη μου βαλει λαστιχενιες βασεις της εξωτερικης μοναδας και χρειαστηκε να επιμεινω. Τα τελευταια 15cm των χαλκοσωληνων δεν ειναι μονωμενα. Μου προτεινε να μη χρησιμοποιω το wifi και να δουλευω το κλιματιστικο στο full και οταν ζεσταινει αρκετα, να το κλεινω, να ακυρωσω τη λειτουργια του inverter δηλαδη! Το χειροτερο απ'ολα το διαπιστωσα αφου εφυγαν, παρα τη χρηση αλφαδιου κτλπ, καταφερε να βαλει την εσωτερικη μοναδα να εχει διαφορα ενος εκατοστου στο υψος απο τη μια μερια στην αλλη. Ευτυχως για το τελευταιο μιλησα με το αφεντικο τους και μου ειπε οτι θα ξαναερθουν να το διορθωσουν καθως ειναι απλο.

Αυτό που σου είπε στο να το κλείνεις μπορεί και να έχει δίκιο. Αν είναι κακό inverter όπως το δικό μου toyotomi izuru καίει πολλά περισσότερα από τα παλιά on/off .. οποτε έτσι ίσως κερδίζεις σε κατανάλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, panos4tw είπε

Σε μενα αφου ο πωλητης μου ειπε ποσους λογους να προτιμησω το δικο του (πιο ακριβο απο τις ανταγωνιστικες τιμες της αγορας) συνεργειο, στην πραξη για την εγκατασταση ηρθε καποιος εξωτερικος συνεργατης, αλλη εταιρια δηλαδη.

Ηταν 2 νεα παιδια, ο ενας εκ των οποιων ζητημα να ηταν 1 βδομαδα στη δουλεια. Αρχικα δεν υπολογιζε σωστα την εσωτερικη βαση του κλιματιστικου με αποτελεσμα να κανει 6 λαθος τρυπες στον τοιχο για τα ουπα και στη συνεχεια να χρειαστει να κανει αλλες 6. Επειδη βιαζοταν να φυγει, πηγε να μη μου βαλει λαστιχενιες βασεις της εξωτερικης μοναδας και χρειαστηκε να επιμεινω. Τα τελευταια 15cm των χαλκοσωληνων δεν ειναι μονωμενα. Μου προτεινε να μη χρησιμοποιω το wifi και να δουλευω το κλιματιστικο στο full και οταν ζεσταινει αρκετα, να το κλεινω, να ακυρωσω τη λειτουργια του inverter δηλαδη! Το χειροτερο απ'ολα το διαπιστωσα αφου εφυγαν, παρα τη χρηση αλφαδιου κτλπ, καταφερε να βαλει την εσωτερικη μοναδα να εχει διαφορα ενος εκατοστου στο υψος απο τη μια μερια στην αλλη. Ευτυχως για το τελευταιο μιλησα με το αφεντικο τους και μου ειπε οτι θα ξαναερθουν να το διορθωσουν καθως ειναι απλο.

Χαίρομαι που δεν είμαι ο μόνος, απλά στη δίκη σου περίπτωση μπορουσες να το κυνηγήσεις και να έβρισκες κάποια άκρη με τον πωλητή που στην ουσία χαλάει το δικό του όνομα και όχι του συνεργειου και ισως του έκοβε τη συνεργασία και έχαναν και αυτοί. Εγώ που βρήκα έναν τυχαίο  μαλακα (με καλές κριτικές και καλές εικόνες στο site) δεν μπορώ να βρω πουθενά δίκιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, guzel είπε

Αυτό που σου είπε στο να το κλείνεις μπορεί και να έχει δίκιο. Αν είναι κακό inverter όπως το δικό μου toyotomi izuru καίει πολλά περισσότερα από τα παλιά on/off .. οποτε έτσι ίσως κερδίζεις σε κατανάλωση

Φιλε μου νομιζω υπερβαλεις λιγο..τα παλια on/off 24αρια χλωμο να πεφτoυν κατω απο 2-2.5kw..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, guzel said:

Αυτό που σου είπε στο να το κλείνεις μπορεί και να έχει δίκιο. Αν είναι κακό inverter όπως το δικό μου toyotomi izuru καίει πολλά περισσότερα από τα παλιά on/off .. οποτε έτσι ίσως κερδίζεις σε κατανάλωση

Δεν νομίζω ότι  ισχύει κάτι τέτοιο μιας και τα παλιά δεν έχουν τόσο καλούς δείκτες απόδοσης όσο τα καινούρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panos4tw είπε

Το χειροτερο απ'ολα το διαπιστωσα αφου εφυγαν, παρα τη χρηση αλφαδιου κτλπ, καταφερε να βαλει την εσωτερικη μοναδα να εχει διαφορα ενος εκατοστου στο υψος απο τη μια μερια στην αλλη. Ευτυχως για το τελευταιο μιλησα με το αφεντικο τους και μου ειπε οτι θα ξαναερθουν να το διορθωσουν καθως ειναι απλο.

Στην τοποθέτηση της εσωτερικής μονάδας καλά είναι να υπάρχει μια μικρή κλήση προς τη μεριά της αποχέτευσης ώστε να κυλήσει εύκολα το νερό και να μην εγκλωβίζεται μέσα. Αν η κλήση είναι προς αυτή τη πλευρά μην το πειράξεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Είναι σε γενικές γραμμές μικρή απόσταση . Καλύτερα που έδωσες κλίση στην έξω μονάδα για να φυσάει ελεύθερα ο ανεμιστήρας . 

Δηλαδη στο δικο μου που η εξωτερικη μοναδα ειναι 9 εκατοστα απ τον τοιχο πισω και κανα 5 απο πανω τι να πω;; Στο manual που χω τωρα μπροστα μου,αναφερει τουλαχιστον 30 εκατοστα απο πισω και 50!! απο πανω.. Dare-Devil λες να επηρεαζεται καθολου η αποδοση/καταναλωση;;Βεβαια μπροστα απ τον ανεμιστηρα δεν υπαρχει εμποδιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panos4tw είπε

Σε μενα αφου ο πωλητης μου ειπε ποσους λογους να προτιμησω το δικο του (πιο ακριβο απο τις ανταγωνιστικες τιμες της αγορας) συνεργειο, στην πραξη για την εγκατασταση ηρθε καποιος εξωτερικος συνεργατης, αλλη εταιρια δηλαδη.

Ηταν 2 νεα παιδια, ο ενας εκ των οποιων ζητημα να ηταν 1 βδομαδα στη δουλεια. Αρχικα δεν υπολογιζε σωστα την εσωτερικη βαση του κλιματιστικου με αποτελεσμα να κανει 6 λαθος τρυπες στον τοιχο για τα ουπα και στη συνεχεια να χρειαστει να κανει αλλες 6. Επειδη βιαζοταν να φυγει, πηγε να μη μου βαλει λαστιχενιες βασεις της εξωτερικης μοναδας και χρειαστηκε να επιμεινω. Τα τελευταια 15cm των χαλκοσωληνων δεν ειναι μονωμενα. Μου προτεινε να μη χρησιμοποιω το wifi και να δουλευω το κλιματιστικο στο full και οταν ζεσταινει αρκετα, να το κλεινω, να ακυρωσω τη λειτουργια του inverter δηλαδη! Το χειροτερο απ'ολα το διαπιστωσα αφου εφυγαν, παρα τη χρηση αλφαδιου κτλπ, καταφερε να βαλει την εσωτερικη μοναδα να εχει διαφορα ενος εκατοστου στο υψος απο τη μια μερια στην αλλη. Ευτυχως για το τελευταιο μιλησα με το αφεντικο τους και μου ειπε οτι θα ξαναερθουν να το διορθωσουν καθως ειναι απλο.

Τα τελευταία εκατοστά δεν μονωνονται επίτηδες ώστε να μετρούν την ενθαλπια μετρώντας θερμοκρασίες στους σωλήνες (μου το είπε ο αδερφός μου που είναι ψυκτικός και μου τις άφησε έτσι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, guzel είπε

Αυτό που σου είπε στο να το κλείνεις μπορεί και να έχει δίκιο. Αν είναι κακό inverter όπως το δικό μου toyotomi izuru καίει πολλά περισσότερα από τα παλιά on/off .. οποτε έτσι ίσως κερδίζεις σε κατανάλωση

Αυτό που του είπε είναι γελοιότητα . Όπως και αν συμπεριφέρεται το κλιματιστικό στο χώρο που είναι εγκατέστημένο (σαν inverter ή σαν on-off ή μερικές φορές σαν on-off  whatever...) μην ξεχνάμε έχει θερμοστάτη και θα κλείσει μόνο του όταν πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία, το να το κλείνεις είναι το χειρότερο, απο  άποψη κατανάλωσης  αλλά και θερμικής άνεσης . 

Όσο για το αν καίει το δικό σου κλιματιστικό περισσότερο απο ένα on-off .  Δεν καίει περισσότερο επειδή συμπεριφέρεται σαν On-off . Το ζουμί της κατανάλωσης είναι οι βαθμοί απόδοσης .   H φιλοσοφία του inverter (να μην κλείνει ποτέ εννοώ) δεν είναι η ουσία της κατανάλωσης . Παίζει ένα μικρό ρόλο (υπο συνθήκες) στην μείωση της κατανάλωσης και η ουσία του είναι κυρίως η θερμική άνεση (όσο το δυνατό ..) . 

 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Mansora είπε

Χαίρομαι που δεν είμαι ο μόνος, απλά στη δίκη σου περίπτωση μπορουσες να το κυνηγήσεις και να έβρισκες κάποια άκρη με τον πωλητή που στην ουσία χαλάει το δικό του όνομα και όχι του συνεργειου και ισως του έκοβε τη συνεργασία και έχαναν και αυτοί. Εγώ που βρήκα έναν τυχαίο  μαλακα (με καλές κριτικές και καλές εικόνες στο site) δεν μπορώ να βρω πουθενά δίκιο. 

Πες ποιος ήταν να μην μην παρασύρθουν και άλλοι. Όπως γραφονται οι καλές κριτικές, πρέπει να γράφονται και οι κακές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...