Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, energy52 είπε

6800-2900 btu..ετσι λεει στα χαρακτηριστικα στη θερμανση..και ευρος καταναλωσης 450-3100w..αντε τωρα βγαλε ακρη..Αναρωτιεμαι αν υπαρχει αντιστοιχια καταναλωσης με αποδοσης btu..Δηλαδη ο κατασκευαστης σε ποιες συνθηκες μετρησε 450watt? δυσκολευομαι να το πιστεψω αλλα εν πασει περιπτωση σε ακραιες θερμοκρασιες που χουμε αυτες τις μερες ποιο κλιματιστικο 24αρι μπορει να δουλεψει στα 500w και να συντηρει επαρκως εναν χωρο 50-70τ.μ. στους 22;

Τα 9αρια στα υπνοδωματια με μετρητη μπριζας κατω απο 430 w δεν πεφτουν αυτες τις μερες ρυθμιζομενα στους 21..Νομιζω φυσιολογικο! 

Τις προηγούμενες εβδομάδες που η εξωτερική έπαιζε στους 10-12 βαθμούς και η εσωτερική ήταν στους 22, τόσο έκαιγε το δικό μου (mitsu 24ρι) για να διατηρεί ένα χώρο 35-40τμ.
Η ελάχιστη κατανάλωση δε σημαίνει ότι θα είναι και η σταθερή του σε όλες τις συνθήκες. Το πόσο καταναλώνει κάθε στιγμή το κλιματιστικό (inverter) εξαρτάται από τις ανάγκες του χώρου καταρχήν και όχι από τη δική του ελάχιστη- μέγιστη δυνατότητα.

 
O COP που δίνουν οι κατασκευαστές είναι ο βαθμός αποδοσης όταν η εξωτερική θερμοκρασία είναι 7βαθμοί κελσίου και η εσωτερική 20. Δηλαδή ένα κλιματιστικό με COP 4, σε αυτές τις συνθήκες, θα καίει 1KWh ρεύμα και θα παράγει 4KWh θερμότητας, που ισοδυναμούν με 13.648btu. 
Όταν οι συνθήκες αλλάζουν, μεταβάλλεται αυτή η αναλογία (όσο πιο χαμηλή η εξωτερική θερμοκρασία, τόσο μικρότερος ο COP).
 

Επεξ/σία από naive
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, naive είπε

Τις προηγούμενες εβδομάδες που η εξωτερική έπαιζε στους 10-12 βαθμούς και η εσωτερική ήταν στους 22, τόσο έκαιγε το δικό μου (mitsu 24ρι) για να διατηρεί ένα χώρο 35-40τμ.
Η ελάχιστη κατανάλωση δε σημαίνει ότι θα είναι και η σταθερή του σε όλες τις συνθήκες. Το πόσο καταναλώνει κάθε στιγμή το κλιματιστικό (inverter) εξαρτάται από τις ανάγκες του χώρου καταρχήν και όχι από τη δική του ελάχιστη- μέγιστη δυνατότητα.

 
O COP που δίνουν οι κατασκευαστές είναι ο βαθμός αποδοσης όταν η εσωτερική θερμοκρασία είναι 7βαθμοί κελσίου και η εσωτερική 20. Δηλαδή ένα κλιματιστικό με COP 4, σε αυτές τις συνθήκες, θα καίει 1KWh ρεύμα και θα παράγει 4KWh θερμότητας, που ισοδυναμούν με 13.648btu. 
Όταν οι συνθήκες αλλάζουν, μεταβάλλεται αυτή η αναλογία (όσο πιο χαμηλή η εξωτερική θερμοκρασία, τόσο μικρότερος ο COP).
 

Στη θεωρία, στην πράξη για τα συγκεκριμένα μηχανήματα (toyotomi izuru, inventor) δεν ισχύει για τα 24.000 btu μοντέλα τους. Τα 1200watt είναι το ελάχιστο ρεύμα που μπορούν να καταναλώσουν στη θέρμανση. Μόνο στην ψύξη κατεβαίνουν παρακάτω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, naive είπε

 
O COP που δίνουν οι κατασκευαστές είναι ο βαθμός αποδοσης όταν η εσωτερική θερμοκρασία είναι 7βαθμοί κελσίου και η εσωτερική 20. Δηλαδή ένα κλιματιστικό με COP 4, σε αυτές τις συνθήκες, θα καίει 1KWh ρεύμα και θα παράγει 4KWh θερμότητας, που ισοδυναμούν με 13.648btu. 
Όταν οι συνθήκες αλλάζουν, μεταβάλλεται αυτή η αναλογία (όσο πιο χαμηλή η εξωτερική θερμοκρασία, τόσο μικρότερος ο COP).
 

Πολυ ενδιαφερουσες πληροφοριες που μπορουν να οδηγησουν σε χρησιμα συμπερασματα!!Σ ευχαριστω!!

Να σε ρωτησω,υπαρχει καποιος τυπος βαση του οποιου προκυπτουν τα αποδιδομενα btu αναλογως τα cop και τις θερμοκρασιες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, guzel είπε

Στη θεωρία, στην πράξη για τα συγκεκριμένα μηχανήματα (toyotomi izuru, inventor) δεν ισχύει για τα 24.000 btu μοντέλα τους. Τα 1200watt είναι το ελάχιστο ρεύμα που μπορούν να καταναλώσουν στη θέρμανση. Μόνο στην ψύξη κατεβαίνουν παρακάτω!

Τα 1200W μεταφράζονται (με ας πούμε COP=4) σε 16,380Btu, που είναι πάρα πολύ για ελάχιστο, στην πράξη με το ζόρι μιλάμε για inverter. 
 

 

21 λεπτά πριν, energy52 είπε

Πολυ ενδιαφερουσες πληροφοριες που μπορουν να οδηγησουν σε χρησιμα συμπερασματα!!Σ ευχαριστω!!

Να σε ρωτησω,υπαρχει καποιος τυπος βαση του οποιου προκυπτουν τα αποδιδομενα btu αναλογως τα cop και τις θερμοκρασιες;

Δεν υπάρχει κάποιος τύπος που να ισχύει για όλα τα κλιματιστικά. Είναι κάτι θεωρητικό, που μεταβάλλεται από τις σχεδιαστικές παραμέτρους του κάθε μηχανήματος. Ίσως να βρεις κάποιο διάγραμμα ή πίνακα που να περιγράφει τη σχέση για το δικό σου, βάσει μετρήσεων.

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, naive είπε

Τα 1200W μεταφράζονται (με ας πούμε COP=4) σε 16,380Btu, που είναι πάρα πολύ για ελάχιστο, στην πράξη με το ζόρι μιλάμε για inverter. 
 

 

Ακριβώς, γι αυτό λειτουργούν σαν on/off ... Inverter της πλάκας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χθες το βράδυ έπεσε στους -4. Έβαλα θερμόμετρο και είδα ότι ο αέρας βγαίνει στους -12 στην μονάδα έξω. -12 ήταν και το στοιχείο. 

Μετά που ήρθε μια σκέψη. 

Το κλιματιστικό είναι στο μπαλκόνι και απέναντι είναι ένα τούβλινο τμήμα. 

Αναρωτήθηκα αν ο ψυχρός αέρας , εγκλωβίζεται εκεί μέσα , είναι και βαρύς και ένα μέρος του αναρροφάται και το τραβάει πάλι η μονάδα, δυσχεραίνοντας την κατάσταση και άρα να φταίει αυτό τελικά. 

Έστρεψα λίγο λοιπόν την μονάδα με μικρή κλίση, ώστε να φεύγει ο αέρας στο πλάι και μάλιστα προς το κάγκελο πλέον που έχει κενό. 

Από σήμερα βέβαια ζεσταίνει οπότε δεν το θα δω στην πράξη αν άλλαξε κάτι. 

 

0-02-05-af77095a88f0cfc02ca9fe61a5eb6aba0def45f27c328000a3763eb3f07329cd_361c5ed1.jpg.4e7ed13394b1683e781ae9d0ce974953.jpg

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, liakjim είπε

Χθες το βράδυ έπεσε στους -4. Έβαλα θερμόμετρο και είδα ότι ο αέρας βγαίνει στους -12 στην μονάδα έξω. -12 ήταν και το στοιχείο. 

Μετά που ήρθε μια σκέψη. 

Το κλιματιστικό είναι στο μπαλκόνι και απέναντι είναι ένα τούβλινο τμήμα. 

Αναρωτήθηκα αν ο ψυχρός αέρας , εγκλωβίζεται εκεί μέσα , είναι και βαρύς και ένα μέρος του αναρροφάται και το τραβάει πάλι η μονάδα, δυσχεραίνοντας την κατάσταση και άρα να φταίει αυτό τελικά. 

Έστρεψα λίγο λοιπόν την μονάδα με μικρή κλίση, ώστε να φεύγει ο αέρας στο πλάι και μάλιστα προς το κάγκελο πλέον που έχει κενό. 

Από σήμερα βέβαια ζεσταίνει οπότε δεν το θα δω στην πράξη αν άλλαξε κάτι. 

0-02-05-af77095a88f0cfc02ca9fe61a5eb6aba0def45f27c328000a3763eb3f07329cd_361c5ed1.jpg.4e7ed13394b1683e781ae9d0ce974953.jpg

Μιλησα χτες με εγκαταστατη  για μετακινιση της εξωτερικής μοναδας εντος της στεγης επειδή λογω  πολυ χαμηλης θερμοκρασίας αυτη "μουγκριζε"  και μου ειπε οτι θα  πρεπει να μην εμποδιζετε η ροη του εξερχομενου αερα  αλοιοως πεφτει η αποδοση της.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατέστησα εχθές το 24 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος από θέμα απόδοσης και θορύβου. Το μηχάνημα φαίνεται να μην ζορίζεται καθόλου για να καλύψει τις ανάγκες του χώρου και σε σχέση με ένα μικρό που έχουμε στο δωμάτιο το οποίο αργεί να ξεκινήσει να βγάζει ζεστό αέρα ενώ το 24αρι βγάζει αμέσως. Για κατανάλωση ακόμα δεν έχει γίνει εγκατασταση κάποιου μετρητή αλλά θα γίνει αρκετά σύντομα. 

Δυστυχώς το συνεργείο που επέλεξα το οποίο ήταν ένας τύπος που τον βρήκα από το internet έκανε την πιο βρώμικη και τσαπατσούλικη δουλειά που έχω δει.  

Επειδη αργήσαμε να καταλήξουμε στο που θα μπει εκνευρίστηκε και μας άφησε το χώρο βομβαρδισμένο τοπίο. Δεν μάζεψε καθόλου, δεν έβαλε σκούπα όπως δείχνει στο site του και κας ζήτησε αν έχουμε κανένα παλιό σεντόνι για να καλύψει εκεί που θα τρυπήσει (μάλλον κάθε σπίτι πρέπει να έχει ένα άχρηστο σεντόνι για τους μάστορες) γιατί να στρώσει ένα νάιλον με 1€ είναι τρομερός κοστος.   Στο μπαλκόνι άφησε ένα χάος από μπάζα καλωδια κτλ με αποκορύφωμα το κουτί της συσκευής με την δικαιολογία ότι ποτέ δεν πετάει το κουτί σε περίπτωση που το μηχάνημα είναι ελλατωματικο και πρέπει να γίνει αντικατάσταση λες και η απόδειξη αγορας δεν φτάνει 😛 

Το μόνο σφάλμα που έκανα ήταν ότι δεν ήξερα ότι η θέση που επιθυμούσαμε να μπει δεν ήταν σωστή και έπρεπε να ξέρω από που θα πρέπει να περάσει τα καλωδια και ότι για μια απόσταση 3 μέτρων απ τον πίνακα όπως του είπα  θα χρειάζονται 15 μέτρα καλώδιο και ο τύπος έφερε 3 με αποτέλεσμα να τρέχω να βρω καλώδιο. Επίσης μας άφησε μια τρύπα στον τοίχο γιατί από πριν δεν έλεγξε ότι η θέση που του είπαμε αρχικά να το βάλει είχε απέξω τοιχιο και το ανακάλυψε τρυπωντας.

Δυστυχώς ενώ είχα γνωστό που κάνει τέτοιες δουλειές δεν τον προτίμησα γιατί φοβήθηκα ότι οι γνωστοί συνηθως λόγω οικειότητας κάνουν πιο άρπα κόλλα δουλειά και προτίμησα κάποιον ξένο για να αποφύγω τέτοιες καταστάσεις.

Lesson learned και 90€ χωρίς απόδειξη. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά γελάνε και οι πετρες με τις βλακείες που μου λέει το service της toyotomi. Σήμερα μου είπαν ότι το κλιματιστικό είναι ακατάλληλο για το χώρο μου καθώς είναι μικρό (60-65 τμ ενιαίος)! Όταν τους είπα μα πως είναι δυνατόν αφού είναι μικρό γιατί κλείνει κάθε 40 λεπτά αφού πάει τη θερμοκρασία στον χώρο +2 βαθμούς με ανεξάρτητο θερμόμετρο στην μεση του χώρου δεν ήξεραν τι να μου πουν...

Επίσης επιμένουν ότι η ετήσια κατανάλωση έχει υπολογιστεί με αδιάλειπτη χρήση του κλιματιστικού (24 ώρες /24ωρο) από Οκτώβριο έως Μάιο και είναι 1894 κιλοβατώρες. 😂😂

13 λεπτά πριν, Mansora είπε

 

 Δεν μάζεψε καθόλου, δεν έβαλε σκούπα όπως δείχνει στο site του και κας ζήτησε αν έχουμε κανένα παλιό σεντόνι για να καλύψει εκεί που θα τρυπήσει (μάλλον κάθε σπίτι πρέπει να έχει ένα άχρηστο σεντόνι για τους μάστορες) γιατί να στρώσει ένα νάιλον με 1€ είναι τρομερός κοστος.  

Ελπίζω να εννοείς σκούπα στον τοιχο 😂

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, guzel είπε

Ι Καλά γελάνε και οι πετρες με τις βλακείες που μου λέει το service της toyotomi. Σήμερα μου είπαν ότι το κλιματιστικό είναι ακατάλληλο για το χώρο μου καθώς είναι μικρό (60-65 τμ ενιαίος)! Όταν τους είπα μα πως είναι δυνατόν αφού είναι μικρό γιατί κλείνει κάθε 40 λεπτά αφού πάει τη θερμοκρασία στον χώρο +2 βαθμούς με ανεξάρτητο θερμόμετρο στην μεση του χώρου δεν ήξεραν τι να μου πουν...

Επίσης επιμένουν ότι η ετήσια κατανάλωση έχει υπολογιστεί με αδιάλειπτη χρήση του κλιματιστικού (24 ώρες /24ωρο) από Οκτώβριο έως Μάιο και είναι 1894 κιλοβατώρες. 😂😂

Πες μου ότι κανεις πλακα!! 😂

Δυστυχώς δεν κάνω καθολου πλάκα και το πιο λυπηρό γεγονός ήταν ότι ο τεχνικός ήταν νέο παιδί 30 χρόνων αλλά πρόλαβε να υιοθετήσει όλες τις κακές συνήθειες μεγαλύτερων μαστόρων.  

Μετά μας έλεγε κατι μαλακιες δικαιολογιες ότι είχε ραντεβού με το γιατρό και αγχώθηκε μήπως δεν τον προλάβει λες και μας αφορούσε το πρόβλημα του. 

Το αποκορύφωμα ήταν όταν μου είπε "ε δυο νέοι άνθρωποι είσαστε θα μπορέσετε να τα καθαρίσετε" 

Τεχνικό καλέσαμε Τσακωνας μας ήρθε 😛 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, mordred είπε

Ερώτηση γιατι έχω κι εγώ αυτό το θέμα... Έκανες τίποτα; Το κάνει και σε πιο ψηλές θερμοκρασίες στη θέρμανση;

Εγώ το έχω ένα μιση χρόνο περίπου (χωρίς να το έχ χρησιμοποιείσει ιδιαίτερα) τώρα στα κρύα τα καλά η εξωτερική κάνει θόρυβο αρκετό...

 

Ειμαι με ενα inventor passion πλεον  το οποιο απλα ειναι απροβληματιστο. Αυτες τις μερες ειδικα που στο Βολο φτασαμε αρνητικες θερμοκρασιες, η μοναδα δεν καταλαβε τπτ. Defrost ανα λογικα διαστηματα (ισως βοηθαει οτι η εξωτερικη μοναδα ειναι θηριο). 

Τo haier δεν το εχω οπως γραφω και στη κριτικη μου στο σκρουτζ.

Καθομαι και χαζευω πχ το hair Dawn  που εχει γαματα specs αλλα κ ενω χρειαζομαι ενα 12αρι, σκαλωνω στην αγορα του ρε γαμωτο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Mansora είπε

Δυστυχώς δεν κάνω καθολου πλάκα και το πιο λυπηρό γεγονός ήταν ότι ο τεχνικός ήταν νέο παιδί 30 χρόνων αλλά πρόλαβε να υιοθετήσει όλες τις κακές συνήθειες μεγαλύτερων μαστόρων.  

Μετά μας έλεγε κατι μαλακιες δικαιολογιες ότι είχε ραντεβού με το γιατρό και αγχώθηκε μήπως δεν τον προλάβει λες και μας αφορούσε το πρόβλημα του. 

Το αποκορύφωμα ήταν όταν μου είπε "ε δυο νέοι άνθρωποι είσαστε θα μπορέσετε να τα καθαρίσετε" 

Τεχνικό καλέσαμε Τσακωνας μας ήρθε 😛 

Άμα λέω ότι είναι λαχείο να βρεις εγκατάσταση να μην είναι για τα μπάζα... 

Δε ρωτάω καν για αντλία κενού, κουρμπαδορους, ροπομετρηση, δήλωση εγκαταστατη, άδεια ψυκτικού κλπ....

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, naive είπε

Άμα λέω ότι είναι λαχείο να βρεις εγκατάσταση να μην είναι για τα μπάζα... 

Δε ρωτάω καν για αντλία κενού, κουρμπαδορους, ροπομετρηση, δήλωση εγκαταστατη, άδεια ψυκτικού κλπ....

Άγνωστες λέξεις και για μένα και Γι αυτόν 😛 

Κλασσικος μαστορατζας που κλείνει δουλειές από το τηλέφωνο και μετά προσπαθεί να ρίξει το φταίξιμο στον ιδιοκτήτη που δεν έχει τις γνωσεις γιατί δεν ήθελε να μπει στον κόπο να δει εκ των προτέρων το χώρο που πρόκειται να γίνει η εγκατασταση.

Τέτοιο πράγμα πρώτη φορά το συναντώ σε τεχνικό και αυτό που αποφάσισα είναι ότι πάντα θα πρέπει να κάνω την εγκατασταση ή τη συντήρηση από το συνεργαζόμενο συνεργείο του πωλητή για να μπορώ μετά να τους κυνηγαω και όχι από random τύπους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Χθες το βράδυ έπεσε στους -4. Έβαλα θερμόμετρο και είδα ότι ο αέρας βγαίνει στους -12 στην μονάδα έξω. -12 ήταν και το στοιχείο. 

Μετά που ήρθε μια σκέψη. 

Το κλιματιστικό είναι στο μπαλκόνι και απέναντι είναι ένα τούβλινο τμήμα. 

Αναρωτήθηκα αν ο ψυχρός αέρας , εγκλωβίζεται εκεί μέσα , είναι και βαρύς και ένα μέρος του αναρροφάται και το τραβάει πάλι η μονάδα, δυσχεραίνοντας την κατάσταση και άρα να φταίει αυτό τελικά. 

Έστρεψα λίγο λοιπόν την μονάδα με μικρή κλίση, ώστε να φεύγει ο αέρας στο πλάι και μάλιστα προς το κάγκελο πλέον που έχει κενό. 

Από σήμερα βέβαια ζεσταίνει οπότε δεν το θα δω στην πράξη αν άλλαξε κάτι. 

0-02-05-af77095a88f0cfc02ca9fe61a5eb6aba0def45f27c328000a3763eb3f07329cd_361c5ed1.jpg.4e7ed13394b1683e781ae9d0ce974953.jpg

Τί απόσταση έχει το κλιματιστικό απο το τοιχίο του μπαλκονιού ;

39 λεπτά πριν, naive είπε

Άμα λέω ότι είναι λαχείο να βρεις εγκατάσταση να μην είναι για τα μπάζα... 

Δε ρωτάω καν για αντλία κενού, κουρμπαδορους, ροπομετρηση, δήλωση εγκαταστατη, άδεια ψυκτικού κλπ....

Ντροπή σου και μόνο που τα σκέφτηκες ! !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Τί απόσταση έχει το κλιματιστικό απο το τοιχίο του μπαλκονιού ;

 

Το μπροστά του ή το πίσω;

Από το πίσω είναι 10εκ όση λέει και το εγχειρίδιο και η οποία μάλιστα δημιουργείται έτσι και αλλιώς απ τα πόδια της βάσης.

Το μπροστινό είναι στα 70εκ από την έξοδο του ανεμιστήρα.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...