Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και από εμένα ..Ήρθε η ώρα για να γράψω ένα mini-review για Gree Bora GRS - 241 EI/JBR - N3..Περιοχή βόρεια Εύβοια με υψόμετρο 150 μέτρα και συνθήκες -7 βαθμούς κελσίου.. Μεζονέτα 60 τμ κάτω ενιαία και πάνω αλλά 60 τμ με 3 υπνοδωμάτια+μπάνιο κατασκευής 1989 με αρκετές  απωλειες..Πρώτη μερα με το πολύ χιόνι σε τριφασικό ρεύμα δούλευε μόνο η μία φαση.Το γνωστό πριζακι έδειχνε από 170 έως 200 volt αλλά το κλιματιστικό δούλεψε άψογα χωρίς να κλείνει αλλά με λίγο μειωμένη απόδοση...Από την επόμενη μέρα που ήρθε και κανονικά το ρευμα και έως και τώρα δεν έχει κλείσει καθόλου με εξαίρεση τις απόψυξεις  που κάνει το βράδυ κάθε 2 ώρες και την ημέρα σχεδόν καθόλου...Μην ξεχνάμε ότι έξω παίζει 0 βαθμούς την ημέρα και -8 το βράδυ...Επιθυμητή βάζω στο ifeel 22 βαθμούς και το μηχάνημα παίζει για αρχή 2700-2800 watt όταν κρυώσει το δωμάτιο,1200-2200 watt πριν φτάσει την επιθυμητή για 1 βαθμο, και για συντήρηση παίζει 900-1050 watt με πολύ χλιαρό αερα.Υποψην ότι οι απόψυξεις διαρκούν από 5 έως 8 λεπτά...Επίσης να μην ξεχάσω να ευχαριστήσω τα μέλη patsi και guzel για τις πολύτιμες πληροφορίες για τα μηχανήματα τους...

Υποψην ότι έξω έχει 30 πόντους χιόνι το οποίο έχει παγώσει..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 ώρες πριν, guzel είπε

Ποσα είναι τα ελάχιστα btu που μπορεί να πάει το δικό σου; Το δικό μου είναι 6.480 - 34.460 γι αυτό και δεν μπορεί να κατεβάσει την κατανάλωση του. 

6800-2900 btu..ετσι λεει στα χαρακτηριστικα στη θερμανση..και ευρος καταναλωσης 450-3100w..αντε τωρα βγαλε ακρη..Αναρωτιεμαι αν υπαρχει αντιστοιχια καταναλωσης με αποδοσης btu..Δηλαδη ο κατασκευαστης σε ποιες συνθηκες μετρησε 450watt? δυσκολευομαι να το πιστεψω αλλα εν πασει περιπτωση σε ακραιες θερμοκρασιες που χουμε αυτες τις μερες ποιο κλιματιστικο 24αρι μπορει να δουλεψει στα 500w και να συντηρει επαρκως εναν χωρο 50-70τ.μ. στους 22;

Τα 9αρια στα υπνοδωματια με μετρητη μπριζας κατω απο 430 w δεν πεφτουν αυτες τις μερες ρυθμιζομενα στους 21..Νομιζω φυσιολογικο! 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, argitt είπε

Περιοχή βόρεια Εύβοια με υψόμετρο 150 μέτρα και συνθήκες -7 βαθμούς κελσίου.. Μεζονέτα 60 τμ κάτω ενιαία και πάνω αλλά 60 τμ με 3 υπνοδωμάτια+μπάνιο κατασκευής 1989 με αρκετές απωλειες..

........και για συντήρηση παίζει 900-1050 watt με πολύ χλιαρό αερα.

1000w για συντήρηση 120τμ στους 22 βαθμούς όταν έξω είναι μείον είναι (πάρα) πολύ λίγο. Και για 60τμ είναι λίγο Σε τέτοιες θερμοκρασίες ένα καλό κλιματιστικό έχει απόδοση περίπου *3. 120τμ για να έχουν απώλειες 3000w πρέπει να έχουν πολύ καλή μόνωση. Ή υπάρχει και άλλη πηγή θέρμανσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, argitt είπε

Πρώτη μερα με το πολύ χιόνι σε τριφασικό ρεύμα δούλευε μόνο η μία φαση.Το γνωστό πριζακι έδειχνε από 170 έως 200 volt αλλά το κλιματιστικό δούλεψε άψογα χωρίς να κλείνει αλλά με λίγο μειωμένη απόδοση.

Έτσι και αλλιώς από μια φάση παίρνει το κλιματιστικό. 

Τυχερός (και τολμηρός) που το δούλεψες με αυτό το πρόβλημα στην τάση και δεν έπαθε κάτι, εγώ θα το έκλεινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, vasilk είπε

1000w για συντήρηση 120τμ στους 22 βαθμούς όταν έξω είναι μείον είναι (πάρα) πολύ λίγο. Και για 60τμ είναι λίγο Σε τέτοιες θερμοκρασίες ένα καλό κλιματιστικό έχει απόδοση περίπου *3. 120τμ για να έχουν απώλειες 3000w πρέπει να έχουν πολύ καλή μόνωση. Ή υπάρχει και άλλη πηγή θέρμανσης.

Πολύ σωστή επισημανση...Σταθερή θερμοκρασία στους 22 βαθμούς έχω μόνο στο κάτω τμήμα..Επάνω ανεβαίνει ζέστη αλλά δεν επαρκεί με τίποτα...Απλά το έγραψα για να τονίσω ότι οι 2 οροφοι επικοινωνούν με εσωτερική σκάλα μεγάλη ,οπότε έχει απώλεια ο κάτω ενιαίος όροφος..

Επεξ/σία από argitt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, κανοντας μια γύρα στα μοντέλα, έκανα μια διαπίστωση. 

Disclaimer , δεν κάνω διαφήμιση. 

Είδα ότι το 18άρι Gree Amber, είναι κάτω από τα 900€ , έχει απόδοση σαν 24άρι , ένα κάρο τεχνολογίες , 2βάθμιο συμπιεστή και τα 10 χρόνια εγγύησης . 

Ειλικρινά τον θεωρώ τον απόλυτο συνδυασμό στην περιοχή των +24000btus μιας και έχει εύρος 4.094-31.390btus. Βλέποντας τις διαστάσεις που είναι ίδιες με το 24άρι το καταλαβαίνεις. 

Μάλλον αυτό έπρεπε να πάρω....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, argitt είπε

Πολύ σωστή επισημανση...Σταθερή θερμοκρασία στους 22 βαθμούς έχω μόνο στο κάτω τμήμα..Επάνω ανεβαίνει ζέστη αλλά δεν επαρκεί με τίποτα...Απλά το έγραψα για να τονίσω ότι οι 2 οροφοι επικοινωνούν με εσωτερική σκάλα μεγάλη ,οπότε έχει απώλεια ο κάτω ενιαίος όροφος..

Το υποψιάστηκα αυτό αλλά ακόμα και έτσι μικρές τις βλέπω τις απώλειες. Μια χαρά σε βρίσκω. Και σπίτι του '89 κιόλας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, energy52 είπε

6800-2900 btu..ετσι λεει στα χαρακτηριστικα στη θερμανση..και ευρος καταναλωσης 450-3100w..αντε τωρα βγαλε ακρη..Αναρωτιεμαι αν υπαρχει αντιστοιχια καταναλωσης με αποδοσης btu..Δηλαδη ο κατασκευαστης σε ποιες συνθηκες μετρησε 450watt? δυσκολευομαι να το πιστεψω αλλα εν πασει περιπτωση σε ακραιες θερμοκρασιες που χουμε αυτες τις μερες ποιο κλιματιστικο 24αρι μπορει να δουλεψει στα 500w και να συντηρει επαρκως εναν χωρο 50-70τ.μ. στους 22;

Τα 9αρια στα υπνοδωματια με μετρητη μπριζας κατω απο 430 w δεν πεφτουν αυτες τις μερες ρυθμιζομενα στους 21..Νομιζω φυσιολογικο! 

Τα 450W θα τα δεις σε λειτουργία αφυγραντήρα ή ανεμιστήρα 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, liakjim είπε

Εδώ οι τιμές. Τι λέτε? Φυσιολογικό?

e24aef165d69088dd2c236cf15335b44.png

 

Νομιζω λογικες ειναι  οι αποψυξεις  σου

και μενα τωραπου διαβαζω το μυνημα σου ενα toyotomi hiro 712r32 εκανε αποψυξη μετα απο μια ωρα περιπου ... χρονος αποψυξης ~10 λεπτα

Εσωτερικη 22  εξωτερική στο -4

 

21 ώρες πριν, liakjim είπε

Καταρχάς το καταλαβαίνεις από τον ήχο της εξωτερικής μονάδας που κάνει σαν ελικόπτερο: 

Το άλλο toyotomi hiro 709R32 χτες το βραδυ με θερμοκρασία -13 μετρημενη στις 8:30 το πρωι  κοντεψε να "πετάξει" ,εκανε τοσο θορυβο που φωναξα σημερα το πρωι τον εγκαταστατη μηπως εχει βλαβη ήρθε ο άνθρωπος το άκουσε άλλά οχι σε ολη την ενταση οπως ηταν χτες το βραδυ και μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικό με τετοιες θερμοκρασίες..(παλι καλα που δουλευει)

Μου ειπε και παρειγειλα ελαστικες βασεις για μειωση των κραδασμων  γιατι συντονιζε και ακουγοταν σε ολο το σπιτι (χαμηλου υψους διοτι δεν ειχε περιθωριο να ανεβει πιο πανω η μοναδα εβρισκε ταβανι)

οι βασεις για οποιον ενδιαφερετε ειναι αυτες https://www.airblock.gr/mixanimata-ergaleia/exartimata-mhxanhmatvn/antikradasmika/antikradasmiko-thiliko-thiliko-30-20-m8.html

Επεξ/σία από antykaps
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, energy52 είπε

6800-2900 btu..ετσι λεει στα χαρακτηριστικα στη θερμανση..και ευρος καταναλωσης 450-3100w..αντε τωρα βγαλε ακρη..Αναρωτιεμαι αν υπαρχει αντιστοιχια καταναλωσης με αποδοσης btu..Δηλαδη ο κατασκευαστης σε ποιες συνθηκες μετρησε 450watt? δυσκολευομαι να το πιστεψω αλλα εν πασει περιπτωση σε ακραιες θερμοκρασιες που χουμε αυτες τις μερες ποιο κλιματιστικο 24αρι μπορει να δουλεψει στα 500w και να συντηρει επαρκως εναν χωρο 50-70τ.μ. στους 22;

Τα 9αρια στα υπνοδωματια με μετρητη μπριζας κατω απο 430 w δεν πεφτουν αυτες τις μερες ρυθμιζομενα στους 21..Νομιζω φυσιολογικο! 

Από αυτά που έχω καταλάβει, τα watt είναι ενέργεια εισόδου. 

Τα ΒΤUs είναι η ενέργεια που θα πάρεις στον χώρο σου. 

Η αναλογία δεν είναι πάντα σταθερή αλλά εξαρτάται από τις θερμοκρασίες μέσα-έξω. 

πχ στους 7 έξω και μέσα 21, θα δεις ότι με λίγα watt θα πάρεις πολλά BTUs ενώ με -7 και μέσα 21 το ανάποδο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/1/2017 στις 12:13 ΠΜ, CptBill είπε

καλησπερα.

Ειμαι ο ενας εκ των 2 reviewer του tundra στο σκρουτζ. Θα ελεγα να μεινεις μακρια του. Καποια στιγμη θα χαμηλωσω τη κριτκη (εαν επιτρεπει το σκρουτζ) αφου παρολο που η ινβεντορ ειναι υποδειγματικη σε θεμα εξυπηρετησης, η δευτερη εξωτερικη μοναδα που μου εστειλαν, ενω οντως ηταν μακραν καλυτερη απο τη πρωτη που εβγαζε ενα χαμηλο θορυβο που ακουγοταν σε αποσταση 3 στρεμματων, ειναι πλεον τα ιδια σκατα στη θερμανση.

Το δοκιμασα στη θερμανση οπου με -7C ενω τα πηγε πολυ καλα (defrost ανα λογικα χρονικα διαστηματα), η εξωτερικη μοναδα αρχισε να βγαζει ενα μουγκριτο και ηθελες να την σπασεις. Η ιδια συμπεριφορα υπηρχε περιπου και στους 0C .

Οποτε μακρια.

Ερώτηση γιατι έχω κι εγώ αυτό το θέμα... Έκανες τίποτα; Το κάνει και σε πιο ψηλές θερμοκρασίες στη θέρμανση;

Εγώ το έχω ένα μιση χρόνο περίπου (χωρίς να το έχ χρησιμοποιείσει ιδιαίτερα) τώρα στα κρύα τα καλά η εξωτερική κάνει θόρυβο αρκετό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια απορία και επειδή δεν μπορώ να βγάλω ακρη,κάνω την ερώτηση και όποιος ξέρει ας απαντήσει...Πόσο κοστίζει η κιλοβατώρα σε Γ1 οικιακό τιμολόγιο και πόσο σε Γ1 οικιακό τιμολόγιο με ΚΟΤ Β?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, argitt είπε

Έχω μια απορία και επειδή δεν μπορώ να βγάλω ακρη,κάνω την ερώτηση και όποιος ξέρει ας απαντήσει...Πόσο κοστίζει η κιλοβατώρα σε Γ1 οικιακό τιμολόγιο και πόσο σε Γ1 οικιακό τιμολόγιο με ΚΟΤ Β?

Αν δεν περάσεις τις (νομίζω) 1600kwh/τετράμηνο περίπου 0.18€ και αν είναι ΚΟΤ Β περίπου 0.12€

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, vasilk είπε

Αν δεν περάσεις τις (νομίζω) 1600kwh/τετράμηνο περίπου 0.18€ και αν είναι ΚΟΤ Β περίπου 0.12€

Οι τιμές αυτές είναι χωρίς τους φόρους ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...