Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικα το πηρα το LG artcool και πληρωσα 70 ευρω στον πωλητη για την εγκατασταση....ο οποιος απ' οτι καταλαβα πηρε το commission του και την εδωσε σε εξωτερικο συνεργατη που μου εστειλε καποιους νεαρους υπαλληλους χαμηλου επαγγελματικου ηθους για να κανουν την εγκατασταση. 

 

1) Για την εσωτερικη μοναδα βλεπω εχει τραβηχτει σωληνακι που ριχνει τα νερα στο λουκι

2) Για την εξωτερικη μοναδα προβλεπεται κατι αντιστοιχο? βλεπω οτι τρεχον χυμα κατω απο τη μοναδα που εχει κρεμαστει στον τοιχο. ΕΙναι φυσιολογικο αυτο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

52 λεπτά πριν, atalmaniac είπε

Πιο μοντελο εχεις και πια ειναι η εξωτερικη θερμοκρασια φιλε μου ?.

Παλιό μηχάνημα, ένα toshiba του 2003 είναι. Τώρα μοντέλο θα σε γελάσω, από RAS ξεκινούσε η ονομασία. Εξωτερική πρέπει να παίζει μεταξύ 5 βαθμών μεσημέρι τώρα βράδυ στους 0. Κέντρο Αθήνας είμαι.

1 ώρα πριν, liakjim είπε
 

@Βασίλης_29 Λες και διάβασες το μυαλό μου, ακολουθεί megapost με μετρήσεις!!! 😁

Ζορίζεται παραπάνω απόψε το Fujitsu. Ρύθμιση στους 23, θερμοκρασία στον ενιαίο των 60τμ περίπου 20,5-21. Κατανάλωση δεν ξέρω.

Καταρχάς το καταλαβαίνεις από τον ήχο της εξωτερικής μονάδας που κάνει σαν ελικόπτερο: 

Συγκριτικά, όταν η μονάδα είναι χαλαρή (εδώ με 7C εξωτερική). 

Τέλος μιας και ήμουν σπίτι, έκανα καταγραφή των παύσεων για απόψυξη.  

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

P90107-211942.jpg

P90107-211954.jpg

Εδώ οι τιμές. Τι λέτε? Φυσιολογικό?

e24aef165d69088dd2c236cf15335b44.png

ΥΓ Θα πειραματιστώ να βάλω τη ρύθμιση πιο χαμηλά, μήπως αυξήσω το διάστημα πχ στους 22. 

Πάντως έτσι όπως είναι τώρα, ουσιαστικά έχω 50' περίπου θέρμανση για κάθε μία ώρα λειτουργίας. Με το κοντομάνικο είμαι πάντως. 

Προσωπικά πιστεύω ότι ο μικρός εξωτερικός εξατμιστής για 24άρι δυσκολεύει τα πράγματα . Ο αέρας περνάει από σχετικά μικρή επιφάνεια ή πιο γρήγορη περιστροφή ανεμιστήρα ή και τα 2. Βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος και οι οι τεχνικοί της Fujitsu να έχουν κάνει καλή δουλίτσα.  Είμαι περίεργος να δω τί κάνουν τα ανταγωνιστικά μοντέλα. Μακάρι να είχα τρόπο να πειραματιστώ και με άλλα μοντέλα.

Εδώ έβαλα σε σύγκριση (τα έχω βάλει στο σωστό σχετικό μέγεθος, το τέρας Mitsubishi MSZ/MUZ-GF71VE στα αριστερά, το  Inventor / Nemesis Pro N2VI32 - 24WiFi στη μέση και δεξιά το Fujitsu ASYG24KLCA). 

7e5b9bf6275abcc27d0b5ffcc73a8ce1.png

Φυσιολογικά όλα είναι, αν δεν πέφτει σημαντικά η εσωτερική θερμοκρασία όταν κλείνει για απόψυξη δεν υπάρχει θέμα. Η επιφάνεια του εναλλάκτη που διέρχεται ο αέρας και το μέγεθος όπως είπες παίζουν ρόλο.

38 λεπτά πριν, panos4tw είπε

Τελικα το πηρα το LG artcool και πληρωσα 70 ευρω στον πωλητη για την εγκατασταση....ο οποιος απ' οτι καταλαβα πηρε το commission του και την εδωσε σε εξωτερικο συνεργατη που μου εστειλε καποιους νεαρους υπαλληλους χαμηλου επαγγελματικου ηθους για να κανουν την εγκατασταση. 

1) Για την εσωτερικη μοναδα βλεπω εχει τραβηχτει σωληνακι που ριχνει τα νερα στο λουκι

2) Για την εξωτερικη μοναδα προβλεπεται κατι αντιστοιχο? βλεπω οτι τρεχον χυμα κατω απο τη μοναδα που εχει κρεμαστει στον τοιχο. ΕΙναι φυσιολογικο αυτο?

Για να μην τρέχουν χύμα έπρεπε να προσθέσουν κάποιο σωληνάκι απορροής στην εξωτερική μονάδα από κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, panos4tw είπε

Τελικα το πηρα το LG artcool και πληρωσα 70 ευρω στον πωλητη για την εγκατασταση....ο οποιος απ' οτι καταλαβα πηρε το commission του και την εδωσε σε εξωτερικο συνεργατη που μου εστειλε καποιους νεαρους υπαλληλους χαμηλου επαγγελματικου ηθους για να κανουν την εγκατασταση. 

1) Για την εσωτερικη μοναδα βλεπω εχει τραβηχτει σωληνακι που ριχνει τα νερα στο λουκι

2) Για την εξωτερικη μοναδα προβλεπεται κατι αντιστοιχο? βλεπω οτι τρεχον χυμα κατω απο τη μοναδα που εχει κρεμαστει στον τοιχο. ΕΙναι φυσιολογικο αυτο?

Καλοδούλευτο 

Για το σωληνάκι που λες , ρίξε μια ματιά λίγο πιο πίσω:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, panos4tw είπε

Τελικα το πηρα το LG artcool και πληρωσα 70 ευρω στον πωλητη για την εγκατασταση....ο οποιος απ' οτι καταλαβα πηρε το commission του και την εδωσε σε εξωτερικο συνεργατη που μου εστειλε καποιους νεαρους υπαλληλους χαμηλου επαγγελματικου ηθους για να κανουν την εγκατασταση. 

1) Για την εσωτερικη μοναδα βλεπω εχει τραβηχτει σωληνακι που ριχνει τα νερα στο λουκι

2) Για την εξωτερικη μοναδα προβλεπεται κατι αντιστοιχο? βλεπω οτι τρεχον χυμα κατω απο τη μοναδα που εχει κρεμαστει στον τοιχο. ΕΙναι φυσιολογικο αυτο?

Ναι προβλέπεται αποχέτευση στην εξωτερική μονάδα αλλά και χωρίς σωλήνα αποχέτευσης δεν σημαίνει ότι έχει κάποιο πρόβλημα . Απλά σου γεμίζει νερά το μπαλκόνι αντί να τα οδηγείς με σωλήνα σε κάποιο σιφόνι . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εχουμε και λεμε inventor life pro  24ari αυτη τη στιγμη με εξωτερικη θερμοκρασια -5 ρυθμιση  ifeel στους 22 εχω στη σαλοκουζινα 21,3 σταθερη..εκανε αποψυξη μια φορα το απογευμα για περιπου 8-10 λεπτα,εκτοτε δεν ξανασταματησε..εδω και κανα 2ωρο δουλευει ρελαντι βγαζοντας εναν ας πουμε πιο ¨κρυο¨ αερα που αν κατσεις απο κατω ενοχλει..απο καταναλωση δεν εχω μετρητη ακομη,αλλα μια φορα που κατεβηκα στο ρολοι πρεπει να παιζει στην παρουσα φαση απο 1000-1200watt προσεγγιστικα..βεβαια..μεχρι να φτασει το χωρο στους 21 φανταζομαι θα τραβαγε πολυ παραπανω..ζορικα τα πραγματα, εκει που ζεσταινε ολο το σπιτι με εξωτερικη 7-10,τωρα με τις παγωνιες απαραιτητα ανοιγω και τα 2 9αρια στα υπνοδωματια..

Το ανεβασα στους 23 ετσι να τεσταρω αποδοση και κατευθειαν σαν να πηρε μπροστα ο συμπιεστης και πλεον βγαζει πολυ ζεστο αερα! Νομιζω πολυ καλη αποδοση με τετοια κρυα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, energy52 είπε

Λοιπον εχουμε και λεμε inventor life pro  24ari αυτη τη στιγμη με εξωτερικη θερμοκρασια -5 ρυθμιση  ifeel στους 22 εχω στη σαλοκουζινα 21,3 σταθερη..εκανε αποψυξη μια φορα το απογευμα για περιπου 8-10 λεπτα,εκτοτε δεν ξανασταματησε..εδω και κανα 2ωρο δουλευει ρελαντι βγαζοντας εναν ας πουμε πιο ¨κρυο¨ αερα που αν κατσεις απο κατω ενοχλει..απο καταναλωση δεν εχω μετρητη ακομη,αλλα μια φορα που κατεβηκα στο ρολοι πρεπει να παιζει στην παρουσα φαση απο 1000-1200watt προσεγγιστικα..βεβαια..μεχρι να φτασει το χωρο στους 21 φανταζομαι θα τραβαγε πολυ παραπανω..ζορικα τα πραγματα, εκει που ζεσταινε ολο το σπιτι με εξωτερικη 7-10,τωρα με τις παγωνιες απαραιτητα ανοιγω και τα 2 9αρια στα υπνοδωματια..

Το ανεβασα στους 23 ετσι να τεσταρω αποδοση και κατευθειαν σαν να πηρε μπροστα ο συμπιεστης και πλεον βγαζει πολυ ζεστο αερα! Νομιζω πολυ καλη αποδοση με τετοια κρυα..

Τετραγωνικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, energy52 είπε

Το σπιτι ειναι 85 τ.μ. ενιαιος χωρος..50 η σαλοκουζινα με το διαδρομο μαζι εκει που βρισκεται το 24αρι..

Πολύ καλή απόδοση τότε για -5!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πολύ καλή απόδοση τότε για -5!

Δε λεω..ευχαριστημενος ειμαι!μονο που αυτη την καταναλωση στο ρελαντι που λεμε,την μετραω κι οταν εχει εξωτερικη θερμοκρασια 10-12 πχ..Αλλα οταν βρω ευκαιρια και βαλω μετρητη,τοτε θα μπορω να μιλησω με ακριβεια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τελικά είχα δίκιο στη διαίσθησή μου.

Το έβαλα 22 από 23.

Η εξωτερική μονάδα έπεσε στο χαλαρό mode που δεν ακούγεται καθόλου και παρόλο που έπεσε λίγο η θερμοκρασία έξω στους 0.8, δεν έκοψε καθόλου για αποψυξη από τις 21:30 . Ως αποτέλεσμα το σπίτι διατηρείται στους 20.7 δλδ ότι είχα και πριν (λογικό αφού έκοβε κάθε μία ώρα). 👌

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, energy52 είπε

Δε λεω..ευχαριστημενος ειμαι!μονο που αυτη την καταναλωση στο ρελαντι που λεμε,την μετραω κι οταν εχει εξωτερικη θερμοκρασια 10-12 πχ..Αλλα οταν βρω ευκαιρια και βαλω μετρητη,τοτε θα μπορω να μιλησω με ακριβεια!

Ποσα είναι τα ελάχιστα btu που μπορεί να πάει το δικό σου; Το δικό μου είναι 6.480 - 34.460 γι αυτό και δεν μπορεί να κατεβάσει την κατανάλωση του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/1/2019 στις 11:38 ΜΜ, juneman είπε

 

Μηδέν έξω και 92% υγρασία τόσα τα inventor όσο και το midea κρατάνε εύκολα τους 20 βαθμούς που είναι ρυθμισμένα. Κατανάλωση πάνω κάτω 1300W.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις για την εγκατάσταση του LG AM12BP. Σήμερα πήρα την LG τηλέφωνο για κάποιες απορίες που είχα και επειδή μάλλον γνώριζα περισσότερα από τον υπάλληλο, απευθύνομαι πάλι σε εσάς:

 

1) To κλιματιστικό έχει ενσωματωμένο WIFI. Η θερμοκρασία που μου δείχνει το τηλεκοντρόλ του κλιματιστικού είναι πάντα σημαντικά χαμηλότερη από τη θερμοκρασία που μου δείχνει η mobile εφαρμογή στο ίδιο δευτερόλεπτo. π.χ. Τώρα η εφαρμογή μου δείχνει 22,5 και το τηλεχειριστήριο 18. Γιατί αυτή η διαφορά και με βάση ποια θερμοκρασία αποφασίζει το κλιματιστικό πότε θα περιορίσει την λειτουργία του;

2) Απ' ότι φαίνεται αν και η LG λέει οτι όλες οι SmartThinQ συσκευές της συνεργάζομαι με Google Assistant και IFTTT για έξυπνο σπίτι, κάτι τέτοιο σίγουρα δεν συμβαίνει για τα κλιματιστικά της. Ακόμα χειρότερα, όταν λεω στο Google Assistant "Talk With LG" μου απανταει οτι "LG is not supported in this region", οπότε καταλαβαίνω ότι ακόμα και οι συσκευές που υποστηρίζονται, δεν υποστηρίζονται από Ελλαδα. Έχει κανεις ιδεά αν υπάρχει προοπτική να αλλάξει κάτι στο άμεσο μέλλον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, panos4tw είπε

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις για την εγκατάσταση του LG AM12BP. Σήμερα πήρα την LG τηλέφωνο για κάποιες απορίες που είχα και επειδή μάλλον γνώριζα περισσότερα από τον υπάλληλο, απευθύνομαι πάλι σε εσάς:

1) To κλιματιστικό έχει ενσωματωμένο WIFI. Η θερμοκρασία που μου δείχνει το τηλεκοντρόλ του κλιματιστικού είναι πάντα σημαντικά χαμηλότερη από τη θερμοκρασία που μου δείχνει η mobile εφαρμογή στο ίδιο δευτερόλεπτo. π.χ. Τώρα η εφαρμογή μου δείχνει 22,5 και το τηλεχειριστήριο 18. Γιατί αυτή η διαφορά και με βάση ποια θερμοκρασία αποφασίζει το κλιματιστικό πότε θα περιορίσει την λειτουργία του;

2) Απ' ότι φαίνεται αν και η LG λέει οτι όλες οι SmartThinQ συσκευές της συνεργάζομαι με Google Assistant και IFTTT για έξυπνο σπίτι, κάτι τέτοιο σίγουρα δεν συμβαίνει για τα κλιματιστικά της. Ακόμα χειρότερα, όταν λεω στο Google Assistant "Talk With LG" μου απανταει οτι "LG is not supported in this region", οπότε καταλαβαίνω ότι ακόμα και οι συσκευές που υποστηρίζονται, δεν υποστηρίζονται από Ελλαδα. Έχει κανεις ιδεά αν υπάρχει προοπτική να αλλάξει κάτι στο άμεσο μέλλον;

Απαντώ στο πρώτο γιατί το 2ο θέλει ικανότητες μέντιουμ 😋

Η εφαρμογή σου στέλνει δεδομένα από το κλιματιστικό το οποίο έχει τον αισθητήρα θερμοκρασίας ψηλά στην αναρρόφηση του αέρα. Εκεί λοιπόν έχεις θερμό αέρα μιας και ο θερμός αέρας ως πιο ζεστός ανεβαίνει ψηλά. Το τηλεχειριστήριο αν πχ είναι στο τραπέζι του σαλονιού θα είναι στους 40 πόντους όπου έχεις βαρύ και κρύο αέρα. (για αυτό και κρυώνουν τα πόδια μας!!!). 

Εσύ θα θες να έχεις την επιθυμητή θερμοκρασία του τηλεχειριστηρίου το οποίο θα το έχεις εκεί που καθόσαστε ή όπου αλλού κινήστε ή κάθεστε. Θα βάλεις λοιπόν το κλιματιστικό να ζεσταίνει τόσο όσο ώστε το τηλεχειριστήριο να έχει τη θερμοκρασία που θέλετε πχ 20. Στο ταβάνι μπορεί να έχεις και 30. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρόνια!

Σκεφτομαι την αγορά ενός κλιματιστικού για το καθιστικό σαν κύριο μέσω θέρμανσης...ο χώρος μου είναι γύρω στα 40τμ

Φανταζομαι κάτι στα 18000btu θα με καλύψει.

Θα ηθελα κάποιες προτάσεις για κλιματιστικά με μέγιστο μπατζετ τα 750€

Ελπίζοντας βέβαια και στις εκπτώσεις για κάποια καλή προσφορά.

ευχαριστω εκ των προτέρων  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...