Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, antykaps είπε

σε υμιυπογειο 35-40 τμ με εξωτερικη -5 αυτη την στιγμη  και εσωτερικη 21.5  η κατανάλωση ειναι 650 watt

Αποψυξη δεν  μπορεσα να καταλαβω ποτε κανει  γιατι δεν μενω εγω στον χωρο αυτο αλλα η μητερα μου

Καποια στιγμη μετρησα 1 ωρα περιπου

Επίσης η φωτογραφία λέει σωλήνα διαμέτρου 16mm. Λογικά είναι δυσκολότερο ακόμα κι αν πιάσει πάγο, να βουλώσει τελείως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

29 λεπτά πριν, nvel είπε

η ariston είναι παλιά εταιρεία στην θέρμανση, τα κλιματιστικά της προφανώς είναι rebadged αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι. Το μοντέλο είναι παλιό και έχει αποσυρθεί (και αυτό δεν σημαίνει κάτι) γιαυτό η χαμηλή τιμή του. Το praktiker μπορεί ως ξένη εταιρεία (καναδική)να αγοράζει αποθέματα συσκευών από το εξωτερικό και να τα πουλά αποκλειστικά στην Ελλάδα. Οι τιμές του internet δεν σημαίνουν κάτι γιατί είναι ιστορικές

Δεν φαίνεται να είναι παραεισαγωγή γιατί το βιβλίο είναι από την ελληνική αντιπροσωπεία. Ίσως είναι discontinued model γι αυτό και η χαμηλή τιμή. Τις τιμές του internet τις ανάφερα σαν το tier που υπάρχει το συγκεκριμένο μοντέλο.

Όπως και να χει δεν στεναχωριέμαι που πλήρωσα λιγότερα 😛 οποτε την Τρίτη που θα μπει σε λειτουργία θα δείξει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, blueaegean είπε

Θέλω να αντικαταστήσω στο υπνοδωμάτιο της κόρης μου κλιματιστικό Panasonic εικοσαετίας. Το δωμάτιο είναι μικρό σχετικά, 10τμ, έχει κούφωμα αλουμινίου χωρίς μόνωση στους τοίχους. Κερατσίνι, τελευταίος όροφος (από πάνω ταράτσα). Τα χρήματα που διαθέτω είναι κάτω από €450. Θα ήθελα όσο το δυνατό πιο αθόρυβο, να έχει ιονιστή και wifi. Τι θα προτείνατε;

ψάχνοντας βρήκα ότι με καλύπτουν τα εξής:

Toyotomi

https://www.skroutz.gr/s/13190355/Toyotomi-Hiro-Eco-HTN-HTG-709R32.html

https://www.skroutz.gr/s/14496013/Toyotomi-Izuru-TRN-TRG-828ZR.html

https://www.skroutz.gr/s/9496465/Toyotomi-Kuro-TKN-TKG-628R32.html

 

Inventor

https://www.skroutz.gr/s/13454987/Inventor-Passion-Eco-P8MVI32-09WiFi-P8MVO32-09.html

https://www.skroutz.gr/s/14978563/Inventor-Passion-Eco-P9MVI32-09WiFi-P9MVO32-09.html

 

έχει κανείς άποψη; άλλη πρόταση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δεν εχει άμεσα σχεση με το θεμα ..(ας μεταφερθει στο σχετικο νημα) . , εχει ομως εμμεση σχεση επειδή φετος επελεξα θερμανση με ηλ. ρευμα  (κλιματιστικά) ...

Ειμαι στην ΔΕΗ  με νυχτερινο ΚΟΤ Β με Οριο 1700 Κw  το τετραμηνο ...  με εκτιμιση καταναλωσης  4000Kw ημερισιο και 1500kw νυχτερινο

Συμφέρει να πάω σε αλλο παροχο  και αν ναι τι προτεινετε ?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, blueaegean είπε

Πηρα πριν λιγο καιρο το inventor omnia plus.. 9αρι.. Εχει τα χαρακτηριστικα που θες, ειναι σε πιο λιγα λεφτα απο αυτα που εχεις βάλει κ νομιζω θα σε καλυψει υπερανετα!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως πάνε τα κλιματιστικά σας τώρα με θερμοκρασίες στο μηδέν ή υπό του μηδενός; 

Εμένα είναι σκέτος ανεμιστήρας πλέον, δουλειά έπιασαν τα αερόθερμα και τα σώματα με ηλεκτρική αντίσταση για την θέρμανση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@Βασίλης_29 Λες και διάβασες το μυαλό μου, ακολουθεί megapost με μετρήσεις!!! 😁

Ζορίζεται παραπάνω απόψε το Fujitsu. Ρύθμιση στους 23, θερμοκρασία στον ενιαίο των 60τμ περίπου 20,5-21. Κατανάλωση δεν ξέρω.

Καταρχάς το καταλαβαίνεις από τον ήχο της εξωτερικής μονάδας που κάνει σαν ελικόπτερο: 

Συγκριτικά, όταν η μονάδα είναι χαλαρή (εδώ με 7C εξωτερική). 

Τέλος μιας και ήμουν σπίτι, έκανα καταγραφή των παύσεων για απόψυξη.  

Spoiler

P90107-211942.jpg

P90107-211954.jpg

Εδώ οι τιμές. Τι λέτε? Φυσιολογικό?

e24aef165d69088dd2c236cf15335b44.png

 

ΥΓ Θα πειραματιστώ να βάλω τη ρύθμιση πιο χαμηλά, μήπως αυξήσω το διάστημα πχ στους 22. 

Πάντως έτσι όπως είναι τώρα, ουσιαστικά έχω 50' περίπου θέρμανση για κάθε μία ώρα λειτουργίας. Με το κοντομάνικο είμαι πάντως. 

Προσωπικά πιστεύω ότι ο μικρός εξωτερικός εξατμιστής για 24άρι δυσκολεύει τα πράγματα . Ο αέρας περνάει από σχετικά μικρή επιφάνεια ή πιο γρήγορη περιστροφή ανεμιστήρα ή και τα 2. Βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος και οι οι τεχνικοί της Fujitsu να έχουν κάνει καλή δουλίτσα.  Είμαι περίεργος να δω τί κάνουν τα ανταγωνιστικά μοντέλα. Μακάρι να είχα τρόπο να πειραματιστώ και με άλλα μοντέλα.

Εδώ έβαλα σε σύγκριση (τα έχω βάλει στο σωστό σχετικό μέγεθος, το τέρας Mitsubishi MSZ/MUZ-GF71VE στα αριστερά, το  Inventor / Nemesis Pro N2VI32 - 24WiFi στη μέση και δεξιά το Fujitsu ASYG24KLCA). 

 

7e5b9bf6275abcc27d0b5ffcc73a8ce1.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το toyotomi δε καταλαβαίνει τίποτα (για να λέμε και τα καλά). Συνεχίζει να κλείνει αλλά πιο αργά πλέον με εξωτερική 5 βαθμούς, εσωτερική 21 μόνιμα, ρυθμισμένο στους 22 βαθμούς. Δουλεύει 40 λεπτά κλείνει για 20-30.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύριο πρόκειται να γίνει η εγκατασταση του δικού μου. Έχω ένα αρκετά μεγάλο ρετάλι από dynamat xtreme και dynaliner που είναι από μια ανακατασκευή που μου έχει περισσέψει και σκέφτομαι μήπως επενδύσω την εξωτερική μονάδα γιατί το καλοκαίρι θα το χτυπάει ο ήλιος πολλές ώρες. Θα υπάρχει κάποιο ουσιαστικό όφελος σε θερμομόνωση και ηχομόνωση; Σε ότι αυτοκίνητο το έχω βάλει έχει κάνει καταπληκτικη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Βασίλης_29 said:

Πως πάνε τα κλιματιστικά σας τώρα με θερμοκρασίες στο μηδέν ή υπό του μηδενός; 

Εμένα είναι σκέτος ανεμιστήρας πλέον, δουλειά έπιασαν τα αερόθερμα και τα σώματα με ηλεκτρική αντίσταση για την θέρμανση....

Πιο μοντελο εχεις και πια ειναι η εξωτερικη θερμοκρασια φιλε μου ?.

Επεξ/σία από atalmaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 24ρι Mitsubishi στο καθιστικό ρυθμισμένο στους 22 με εξωτερική 3 δουλεύει σταθερά με κατανάλωση γύρω στα 950W.
Παρομοίως και το 9ρι στο παιδικό, αλλά δεν έχω μετρητή. Γενικά δεν έχω καταλάβει να σταματάνε για απόψυξη.

Παραδόξως και το 9ρι samsung που έχω στην κρεβατοκάμαρα δουλεύει σταθερά προς το παρόν, αλλά αυτό αν το αφήνω το βράδυ στάνταρ σταματάει κάποια στιγμή για απόψυξη, το καταλαβαίνω γιατί αρχίζει να βγάζει κρύο και να αλλάζει η ταχύτητα στον ανεμιστήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε
 

@Βασίλης_29 Λες και διάβασες το μυαλό μου, ακολουθεί megapost με μετρήσεις!!! 😁

Ζορίζεται παραπάνω απόψε το Fujitsu. Ρύθμιση στους 23, θερμοκρασία στον ενιαίο των 60τμ περίπου 20,5-21. Κατανάλωση δεν ξέρω.

Καταρχάς το καταλαβαίνεις από τον ήχο της εξωτερικής μονάδας που κάνει σαν ελικόπτερο: 

Συγκριτικά, όταν η μονάδα είναι χαλαρή (εδώ με 7C εξωτερική). 

Τέλος μιας και ήμουν σπίτι, έκανα καταγραφή των παύσεων για απόψυξη.  

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

P90107-211942.jpg

P90107-211954.jpg

Εδώ οι τιμές. Τι λέτε? Φυσιολογικό?

e24aef165d69088dd2c236cf15335b44.png

ΥΓ Θα πειραματιστώ να βάλω τη ρύθμιση πιο χαμηλά, μήπως αυξήσω το διάστημα πχ στους 22. 

Πάντως έτσι όπως είναι τώρα, ουσιαστικά έχω 50' περίπου θέρμανση για κάθε μία ώρα λειτουργίας. Με το κοντομάνικο είμαι πάντως. 

Προσωπικά πιστεύω ότι ο μικρός εξωτερικός εξατμιστής για 24άρι δυσκολεύει τα πράγματα . Ο αέρας περνάει από σχετικά μικρή επιφάνεια ή πιο γρήγορη περιστροφή ανεμιστήρα ή και τα 2. Βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος και οι οι τεχνικοί της Fujitsu να έχουν κάνει καλή δουλίτσα.  Είμαι περίεργος να δω τί κάνουν τα ανταγωνιστικά μοντέλα. Μακάρι να είχα τρόπο να πειραματιστώ και με άλλα μοντέλα.

Εδώ έβαλα σε σύγκριση (τα έχω βάλει στο σωστό σχετικό μέγεθος, το τέρας Mitsubishi MSZ/MUZ-GF71VE στα αριστερά, το  Inventor / Nemesis Pro N2VI32 - 24WiFi στη μέση και δεξιά το Fujitsu ASYG24KLCA). 

7e5b9bf6275abcc27d0b5ffcc73a8ce1.png

 

Με ψαρωσες ... προς στιγμή νόμισα οτι θα γαυγισει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...