Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστά, η τάξη της διαφοράς είναι αυτό που μου κάνει εντύπωση.

Μπορεί τώρα να καίμε τσάμπα ρεύμα να ζεστάνουμε το ταβανι, αλλά το καλοκαίρι θα παίξει εκδίκηση 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, panos_chania είπε

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά!

Ενδιαφέρομαι για την αγορά κλιματιστικού 24.000 btu για χρήση σε ενιαίο χώρο 55 τ.μ (σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα), μονοκατοικία, χωρίς μόνωση ταράτσας, με αρκετή υγρασία στην περιοχή. Το διαθέσιμο budget είναι 900-1000€ και είμαι μεταξύ των παρακάτω:

https://www.skroutz.gr/s/14495672/Toyotomi-Izuru-TRN-TRG-871ZR.html

https://www.skroutz.gr/s/9496876/Toyotomi-Kuro-TKN-TKG-671R32.html

https://www.skroutz.gr/s/12834281/Inventor-Nemesis-Pro-N2VI32-24WiFi-N2VO32-24.html

https://www.skroutz.gr/s/14824928/Inventor-Omnia-Eco-O3MVI32-24WiFiR-O3MVO32-24.html

Τι θα προτείνατε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Παναγιώτης

Προσωπικα θα σου λεγα να δεις και καμια αλλη μαρκα..Εχουμε κολλησει στα ιδια και στα ιδια..Υπαρχει 24 αρι Daikin δυστυχως δεν κρατησα το μοντελο για να στο δειξω στα 990,00 ευρω..Αν κανεις μια επισκεψη σε καταστημα αντιπροσωπο της Daikin θα στο πουνε ποιο ειναι..(χωρις wifi ειναι το μοντελο).το λεω εγω που αγορασα inventor 24αρι πολυ προσφατα..

Κι αν πληρωσεις και καποια χρηματα παραπανω,αυτα θα τα παρεις πισω απ την οικονομοια του μηχανηματος! Δεν πρεπει να κοιταζουμε μονο τα ταμπελακια και τα Α+++ κτλ τι λενε γιατι πολλες φορες στην πραξη δεν ισχυουν....

Επεξ/σία από energy52
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gdask είπε

Σωστά, η τάξη της διαφοράς είναι αυτό που μου κάνει εντύπωση.

Μπορεί τώρα να καίμε τσάμπα ρεύμα να ζεστάνουμε το ταβανι, αλλά το καλοκαίρι θα παίξει εκδίκηση 😁

Για αυτό σου έχει ο κατασκευαστής το ifeel. Λύνει το πρόβλημα αυτό.  Προσωπικά με βολεύει μιας και το σπίτι είναι 2όροφο οπότε μια ποσότητα πάει και πάνω. 

Ένα άλλο κόλπο είναι ένας ανεμιστήρας οροφής σε αντίστροφη λειτουργία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα..

Τωρα με τις παγωνιές  (--6, -8) καθημερινα.. παγωνει η αποχετευση του κλιματιστικού και κανει υπερχειλιση και κρεμονται κρυσταλα..

Η βουλωμένη απο πάγο σωλήνα αποχετευσης δημιουργεί καποιο προβλημα στην λειτουργεία του κλιματιστικού..

 

Επισης εχω παρατηρησει την νυχτα που ειναι υσηχία να ακουγετε ενας  μεταλικος θορυβος απο την εξ μοναδα του  κλιματιστικου ..

υποθετω πως ειναι κοματια πάγου που πεφτουν ειτε μεσα στο μεταλικο δαπεδο της μοναδας  η σε καγκελο που ειναι διπλα και κατω απο την μοναδα..

 

 

IMG_20190105_160644.jpg

IMG_20190105_160650.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, antykaps είπε

Καλησπέρα..

Τωρα με τις παγωνιές  (--6, -8) καθημερινα.. παγωνει η αποχετευση του κλιματιστικού και κανει υπερχειλιση και κρεμονται κρυσταλα..

Η βουλωμένη απο πάγο σωλήνα αποχετευσης δημιουργεί καποιο προβλημα στην λειτουργεία του κλιματιστικού..

Επισης εχω παρατηρησει την νυχτα που ειναι υσηχία να ακουγετε ενας  μεταλικος θορυβος απο την εξ μοναδα του  κλιματιστικου ..

υποθετω πως ειναι κοματια πάγου που πεφτουν ειτε μεσα στο μεταλικο δαπεδο της μοναδας  η σε καγκελο που ειναι διπλα και κατω απο την μοναδα..

IMG_20190105_160644.jpg

IMG_20190105_160650.jpg

Στο εγχειρίδιο εγκατάστασης για το δικό μου κλιματιστικό, λέει ότι πρέπει να αφαιρείται στα πολύ κρύα. Μάλλον πρέπει να το βγάλεις. 

1307421488_2019_01_0517_17OfficeLens.jpg.6a47377c9e12c94bee22bc167dae110b.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αντικαταστήσω στο υπνοδωμάτιο της κόρης μου κλιματιστικό Panasonic εικοσαετίας. Το δωμάτιο είναι μικρό σχετικά, 10τμ, έχει κούφωμα αλουμινίου χωρίς μόνωση στους τοίχους. Κερατσίνι, τελευταίος όροφος (από πάνω ταράτσα). Τα χρήματα που διαθέτω είναι κάτω από €450. Θα ήθελα όσο το δυνατό πιο αθόρυβο, να έχει ιονιστή και wifi. Τι θα προτείνατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στο εγχειρίδιο εγκατάστασης για το δικό μου κλιματιστικό, λέει ότι πρέπει να αφαιρείται στα πολύ κρύα. Μάλλον πρέπει να το βγάλεις. 

1307421488_2019_01_0517_17OfficeLens.jpg.6a47377c9e12c94bee22bc167dae110b.jpg

Κοιταξα στο Manual  (toyotomi hiro eco 709R32)  αλλα δεν ειδα να αναφερει κατι  , το σκεφτηκα και εγω να βγάλω  τον σωλήνα αλλα μάλον το νερο ια πιτσιλισει τον τοιχο και θα παγωσει .

Θα το δοκιμασω σημερα το βραδυ και θα δουμε

ακομη σκεφτομαι να  μονωσω τον σωληνα αποστραγγισης λετε να γινει κατι ή θα παγωνει στο στομιο στην βαση του κλιματιστικου?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, antykaps είπε

Κοιταξα στο Manual  (toyotomi hiro eco 709R32)  αλλα δεν ειδα να αναφερει κατι  , το σκεφτηκα και εγω να βγάλω  τον σωλήνα αλλα μάλον το νερο ια πιτσιλισει τον τοιχο και θα παγωσει .

Θα το δοκιμασω σημερα το βραδυ και θα δουμε

ακομη σκεφτομαι να  μονωσω τον σωληνα αποστραγγισης λετε να γινει κατι ή θα παγωνει στο στομιο στην βαση του κλιματιστικου?

Βγάλτο να ησυχάσεις.. Βέβαια με τόσο χαμηλές θερμοκρασίες είμαι περίεργος αν τα καταφέρνει και τι απόδοση έχει. Κάθε πότε κάνει απόψυξη έχεις δει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε υμιυπογειο 35-40 τμ με εξωτερικη -5 αυτη την στιγμη  και εσωτερικη 21.5  η κατανάλωση ειναι 650 watt

Αποψυξη δεν  μπορεσα να καταλαβω ποτε κανει  γιατι δεν μενω εγω στον χωρο αυτο αλλα η μητερα μου

Καποια στιγμη μετρησα 1 ωρα περιπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα βρέθηκα στο praktiker για άσχετο λόγο αγόρασα ένα 24αρι Ariston Nevis 70 που έχουν σε προσφορά στα 499€ μέχρι 02 Φεβρουαρίου. 

 Στην αρχή ήμουν διστακτικός γιατί νόμιζα ότι η Ariston είναι μάρκα τύπου Morris με φθηνές λευκές συσκευές κτλ αλλά στο site τους είδα ότι φτιάχνουν μόνο  Αντλίες θερμότητος, ηλιακούς, μπόιλερ, λέβητες, θερμοσίφωνες και αφυγραντηρα όποτε θεωρώ ότι είναι σοβαρή εταιρεία με κάποια εξειδίκευση και δεν πρόκειται για φασόν κομμάτια.

Τα spec αναφέρουν seer 6.11 scop/a 4.01 scop/w 5.10. 

Φρέον R410A 

2 χρόνια εγγύηση για την εσωτερική μονάδα και 5 για το συμπιεστή κατά δήλωση του πωλητή αλλά θέλω να το εξακριβώσω. 

Ειναι Wifi ready αλλά θα πρέπει να αγοράσω το module.

Εχει λειτουργεία follow me που προφανώς είναι σαν το I feel 12 ταχύτητες ροή αέρα 3D inverter που δεν ξέρω τι είναι, αυτοκαθαρισμό και Αρωματοθεραπεία που ούτε αυτό ξέρω τι είναι lol. 

Την Τρίτη που θα γίνει η εγκατάσταση ελπίζω να έχω περισσότερα νεα και πληροφορίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/1/2019 στις 11:03 ΜΜ, Rnd1978 είπε

Izuru 871ZR
Εποχιακός Συντελεστής Απόδοσης (SCOP) Average Zone    -    4,00
Εποχιακός Συντελεστής Απόδοσης (SCOP) Hot Zone    -    5,10
Ετήσια Κατανάλωση Ενέργειας Θέρμανσης (kWh) 1894

Kuro 671R32
Εποχιακός Συντελεστής Απόδοσης (SCOP) Average Zone    -    4.0
Εποχιακός Συντελεστής Απόδοσης (SCOP) Hot Zone    -    5.2
Ετήσια Κατανάλωση Ενέργειας Θέρμανσης (kWh) 1912

Με αφορμη την παραπάνω συζήτηση , έχω μια απορία..

Το izuru έχει λιγότερη ετήσια κατανάλωση ενέργειας στην θερμανση , σε σχεση με το KURO  (16kW) αλλα το Kuro εχει λιγο καλύτερο SCOP.. Ποιό είναι πιο οικονομικό κλιματιστικό; Δεν θα έπρεπε αφου είναι μεγαλύτερο το SCOP να είναι μικρότερη η κατανάλωση?

Στα 18000 btu  η διαφορα ετήσια κατανάλωση ενέργειας είναι  58KW

Izuru 856zr
Εποχιακός Συντελεστής Απόδοσης (SCOP) Average Zone*    -    4,00
Εποχιακός Συντελεστής Απόδοσης (SCOP) Hot Zone*    -    5,10
Ετήσια Κατανάλωση Ενέργειας Θέρμανσης (kWh)    1180


Kuro 656R32
Εποχιακός Συντελεστής Απόδοσης (SCOP) Average Zone    -    4.1
Εποχιακός Συντελεστής Απόδοσης (SCOP) Hot Zone    -    5.2
Ετήσια Κατανάλωση Ενέργειας Θέρμανσης (KWh)        1238

Η κατανάλωση πάνω στα ενεργειακά ταμπελάκια είναι καθαρά ενδεικτική . Υπολογίζεται με συγκεκριμένη μεθοδολογία σύμφωνα με τη Ε.Ε νομοθεσία  και το αποτέλεσμα των μετρήσεων εξαρτάται απο το φορτίου σχεδιασμού που θα δηλώσει το εργοστάσιο για το μοντέλο . Για αυτό βλέπεις μερικές φορές κλιματιστικό με υψηλό Scop να έχει μεγαλύτερη κατανάλωση απο ένα που έχει μικρότερο Scop .  
Αυτό που σε ενδιαφέρει πάντοτε είναι ο βαθμός απόδοσης . (Scop για θέρμανση και Seer για ψύξη) . Όσο ποιο μεγάλοι αυτοί οι συντελεστές  τόσο μικρότερη κατανάλωση περιμένεις απο ένα μοντέλο . 

 

Στις 4/1/2019 στις 11:04 ΜΜ, MegalosVeziris είπε

θελω ενα τουμπανο 24000 και πανω με R32. Ποιο να παρω;

Budget ; Θα είναι κύρια πηγή θέρμανσης ; Θα δουλεύει αρκετές ώρες ;

17 ώρες πριν, naive είπε

Παίδες δεν ξέρω αν έχει ξανααφερθεί, σε αυτά με τις 10ετείς εγγυήσεις, υπάρχει προϋπόθεση για ετήσιο σέρβις από την εταιρεία;

Όλες σχεδόν οι εταιρείες σου ζητάνε να κάνεις ετήσιο service . Οι μόνες (από τις αξιόλογες τουλάχιστον) που δεν θέτουν κανένα όρο για να ισχύει η εγγύηση είναι Inventor και Gree.

15 ώρες πριν, gdask είπε

Περίπου 50 εκατοστά. 

Εν τέλει και εγώ δεν θεωρώ ότι υπάρχει κάποιο θέμα με τα μηχανήματα, απλά μου έκανε εντύπωση πως με 24.7 θερμοκρασία εισαγωγής στο ταβάνι κάτω είναι 20. Πάντως το κλιματιστικό αποφασίζει σωστά στην συντήρηση της θερμοκρασίας. Εκεί που μπερδεύεται είναι όταν ξεκινάει με κρύο, μιας και δουλεύοντας δυνατά η διαφορά θερμοκρασίας πάτωμα με ταβάνι είναι ακόμα μεγαλύτερη και κόβει πρώιμα. 

Με follow me δεν έχει θέμα βέβαια. Πλέον απορώ γιατί δεν είναι δεν είναι διαδεδομενο τα κλιματιστικά να συνεργάζονται με εξωτερικους θερμοστατες ως προεπιλογή.

Η απόσταση απο το ταβάνι είναι εξαιρετική . Δυστυχώς αρκετοί εγκαταστάτες πάνε και τα κολλάνε ταβάνι . Αυτό δημιουργεί προβλήματα στην θέρμανση διότι όπως έχω πει ο ζεστός αέρας συσσωρεύεται στα ανώτερα στρώματα του χώρου . Αρα ο αισθητήρας που είναι στην είσοδο του κλιματιστικού διαβάζει την θερμοκρασία στο ταβάνι . Όσο πιο ψηλά το έχεις το κλιματιστικό τόσο πιο λάθος θα διαβάζει . Κλιματιστικά που έχουν τεχνολογία με δεύτερο αισθητήρα στο χειριστήριο διαβάζουν με διαφορά καλύτερα . 

Συμβουλή : Στην θέρμανση οι περσίδες να κοιτάνε τελείως κάτω . Αυτό βοηθάει στη καλύτερη κατανομή του ζεστού αέρα στο χώρο και ως ένα βαθμό βελτιώνει την συμπεριφορά του κλιματιστικού . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Mansora είπε

Σήμερα βρέθηκα στο praktiker για άσχετο λόγο αγόρασα ένα 24αρι Ariston Nevis 70 που έχουν σε προσφορά στα 499€ μέχρι 02 Φεβρουαρίου. 

 Στην αρχή ήμουν διστακτικός γιατί νόμιζα ότι η Ariston είναι μάρκα τύπου Morris με φθηνές λευκές συσκευές κτλ αλλά στο site τους είδα ότι φτιάχνουν μόνο  Αντλίες θερμότητος, ηλιακούς, μπόιλερ, λέβητες, θερμοσίφωνες και αφυγραντηρα όποτε θεωρώ ότι είναι σοβαρή εταιρεία με κάποια εξειδίκευση και δεν πρόκειται για φασόν κομμάτια.

Τα spec αναφέρουν seer 6.11 scop/a 4.01 scop/w 5.10. 

Φρέον R410A 

2 χρόνια εγγύηση για την εσωτερική μονάδα και 5 για το συμπιεστή κατά δήλωση του πωλητή αλλά θέλω να το εξακριβώσω. 

Ειναι Wifi ready αλλά θα πρέπει να αγοράσω το module.

Εχει λειτουργεία follow me που προφανώς είναι σαν το I feel 12 ταχύτητες ροή αέρα 3D inverter που δεν ξέρω τι είναι, αυτοκαθαρισμό και Αρωματοθεραπεία που ούτε αυτό ξέρω τι είναι lol. 

Την Τρίτη που θα γίνει η εγκατάσταση ελπίζω να έχω περισσότερα νεα και πληροφορίες.

Καλημέρα 

 

Σιγουρα θα πρόκειται για φασον αλλά θεωρώ πως έχεις κάνει πολύ καλή αγορά. Το έχω δει και εγώ και εντυπωσιαστηκα από το μέγεθος της εξωτερικής μονάδας, την γενικότερη αίσθηση που σου δίνει και την τιμή του. 

 

Θα το έπαιρνα και εγώ με κλειστά μάτια. Αν έχεις την καλοσύνη να μας πεις εντυπώσεις μετά την εγκατάσταση και από την χρήση του. Είμαι βέβαιος ότι θα ενδιαφερει πολύ κόσμο.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, anikologr είπε

 Καλημέρα 

Σιγουρα θα πρόκειται για φασον αλλά θεωρώ πως έχεις κάνει πολύ καλή αγορά. Το έχω δει και εγώ και εντυπωσιαστηκα από το μέγεθος της εξωτερικής μονάδας, την γενικότερη αίσθηση που σου δίνει και την τιμή του. 

Θα το έπαιρνα και εγώ με κλειστά μάτια. Αν έχεις την καλοσύνη να μας πεις εντυπώσεις μετά την εγκατάσταση και από την χρήση του. Είμαι βέβαιος ότι θα ενδιαφερει πολύ κόσμο.. 

Καλημέρα

Δεν με πειράζει και να είναι φασόν αρκεί να είναι αποδοτικό. Αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση μέχρι στιγμής είναι η τιμή. Δεν υπάρχει σε κανένα ελληνικό site πουθενά ούτε καν στο site του praktiker  και το βρίσκω μόνο σε site του εξωτερικού. Ιταλία Τουρκία παίζει από 1500-2 χιλιάρικα και Βέλγιο η τιμή του είναι κοντά στα 3 χιλιάρικα. 

Δεν μπορώ να φανταστώ τι παίζει και έχει τόσο χαμηλή τιμή και γιατί δεν το αναφέρουν πουθενά.

οποιος ενδιαφέρεται καλό θα είναι να βιαστεί γιατί φίλος που τον ενημέρωσα και πήγε στο κατάστημα μεταμόρφωσης του είπαν ότι τελείωσαν από την Παρασκευή και είναι άγνωστο αν θα ξαναφέρουν όπως έχουν τελειώσει και στο κατάστημα της Ανθούσας και του Αιγάλεω και έχουν μείνει ελάχιστα κομμάτια στο ελληνικό απ όπου το πήρα εγώ. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

 

Budget ; Θα είναι κύρια πηγή θέρμανσης ; Θα δουλεύει αρκετές ώρες ;

 

 

 

το θελω πιο πολυ για θερμανση, αντε για κανα 6ωρο τη μερα. μεχρι 1500 βαρια βαρια δινω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Mansora είπε

Καλημέρα

Δεν με πειράζει και να είναι φασόν αρκεί να είναι αποδοτικό. Αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση μέχρι στιγμής είναι η τιμή. Δεν υπάρχει σε κανένα ελληνικό site πουθενά ούτε καν στο site του praktiker  και το βρίσκω μόνο σε site του εξωτερικού. Ιταλία Τουρκία παίζει από 1500-2 χιλιάρικα και Βέλγιο η τιμή του είναι κοντά στα 3 χιλιάρικα. 

Δεν μπορώ να φανταστώ τι παίζει και έχει τόσο χαμηλή τιμή και γιατί δεν το αναφέρουν πουθενά.

η ariston είναι παλιά εταιρεία στην θέρμανση, τα κλιματιστικά της προφανώς είναι rebadged αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι. Το μοντέλο είναι παλιό και έχει αποσυρθεί (και αυτό δεν σημαίνει κάτι) γιαυτό η χαμηλή τιμή του. Το praktiker μπορεί ως ξένη εταιρεία (καναδική)να αγοράζει αποθέματα συσκευών από το εξωτερικό και να τα πουλά αποκλειστικά στην Ελλάδα. Οι τιμές του internet δεν σημαίνουν κάτι γιατί είναι ιστορικές

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...