Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, devil-ji είπε

Συνηθως βαζω το a/c στους 24 C και το φαν στο 3/4.

Ειναι προτιμοτερο (απο οικονομικης αποψης) να ανεβασω θερμοκρασια ή να βαλω το φαν στο φουλ?

Γενικα με το να αυξησω τη θερμοκρασια θα βγαλει πιο ζεστο αερα ή απλα θα δουλεψει περισσοτερο μεχρι να πιασει την επιθυμητη θερμοκρασια?

Φαν στο auto ή στο φουλ και θερμοκρασία σε λογικά επίπεδα . Όσο πιο χαμηλά η θερμοκρασία τόσο λιγότερο καίει . 
Εγώ το δουλεύω απο 19-22 βαθμούς.

Δεν σε απασχολεί αν θα βγάλει πιο ζεστό αέρα ή όχι .Τα inverter προσαρμόζουν μόνα τους την θερμοκρασία του χώρου.  Σε απασχολεί ο χώρος σου να έχει την θερμοκρασία που θες .

Τώρα , αν γυρίσεις σπίτι σου και είναι κρύο και θες γρήγορα αποτελέσματα ανέβασε την θερμοκρασία του τηλεχειριστηρίου στους 30 για  λίγο προκειμένου να αυξηθεί το ΔΤ που βλέπει το μηχάνημα και να αναγκαστεί να δουλέψει σίγουρα στο 100 % της απόδοσης του  σε btu/h και βάλε ανεμιστήρα στο high  .  

2 ώρες πριν, devil-ji είπε

Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι:

Εστω αρχικη θερμοκρασια 15 με επιθυμητη θερμοκρασια τους 20.

Εχει σχεση αν ορισω την θερμοκρασια του a/c στους 20 ή στους 23?

Καταλαβαινω οτι αν την ορισω στους 23 θα συνεχισει να δουλευει μεχρι και αν την πιασει.

Το θεμα ειναι αν μεχρι να φτασει στους 20 θα καψει το ιδιο ειτε ορισω 20 ειτε 23.

Έστω ότι ορίζεις θερμοκρασία 23. Οταν δεις ότι ο χώρος σου έχει πιάσει τους 20 και το κατεβάσεις στους 20 μπορείς να θεωρήσεις ότι έκαψε το ίδιο .  Θα χει κάψει το πιθανότερο λίγο παραπάνω μικρή διαφορά μεν αλλά αυτό θα γίνει επειδή το μηχάνημα θα δουλεύει σε μεγαλύτερη απόδοση btu/h λόγω μεγαλύτερης διαφοράς ΔΤ θερμοκρασίας που ζητάς και εσωτερικής θερμοκρασίας . Θα σου φέρει σε πιο γρήγορο χρονικό διάστημα το χώρο σου στην θερμοκρασία που θες  το πιθανότερο . 

Εξαρτάται απο τον τρόπο που έχει προγραμματιστεί η πλακέτα αλλά πάνω κάτω ίδια λογική έχουν όλα . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επανέρχομαι τώρα με τα κρύα για το toyotomi izuru, λοιπόν κάνει το σπίτι φούρνο σε 10 λεπτά ειδικά όταν ο ανεμιστήρας είναι στο auto, μετά τα πρώτα 5-10 λεπτά πάει την σκάλα του ανεμιστήρα χαμηλότερα και από την πρώτη σκάλα του χειριστηριου, κάθεται εκεί για κανένα 40 λεπτο και κλείνει για 30-40 λεπτά ... Τη θερμοκρασία στον χώρο την κραταει, με ανεξάρτητο θερμόμετρο στη μέση του σπιτιού είναι μόνιμα 21.5-22 βαθμοί στον ενιαίο και στα δωμάτια 19-20 το σπίτι συνολικά είναι 97τμ..

Συνηθησα πλέον και στην ιδέα του Inverter on/off και εφόσον κρατάει τη θερμοκρασία εκεί που θέλω δεν με χαλάει καθώς με το άνοιξε κλείσε κρατάει την κατανάλωση χαμηλά .. μάλλον γι αυτό έχει και a+ το συγκεκριμένο για το on/off γιατί αν δούλευε συνέχεια με 1200watt που καταναλώνει ως χαμηλότερη τιμή θα έτρωγε τις κιλοβατώρες αβερτα 

Τελικά πιστεύω το συγκεκριμένο μηχάνημα είναι τόσο δυνατό που είναι ιδανικό για επαγγελματικούς χώρους τύπου να ανοιγοκλείνει συνέχεια η πόρτα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

1.Η LG δίνει 10 χρόνια στο συμπιεστή και 2 χρόνια στα υπόλοιπα μέρη (πλακέτες, μοτερς κτλ ) Τα πρώτα 6 χρόνια καλύπτουν εργασία και ανταλλακτικό για το συμπιεστή . Τα επόμενα 4 χρόνια καλύπτουν μόνο το ανταλλακτικό και η εργασία επιβαρύνει εσένα . 

2. Μπορείς να δεις κάποιο πρόγραμμα επέκτασης εγγύησης επί πληρωμή που προσφέρουν μεγάλες αλυσίδες π.χ Κωτσόβολος ή Mediamarkt . Προσοχή στους όρους της επέκτασης.  Δες αν σε συμφέρει . Διάβασε τους πρώτα . 

3. Δεν μας είπες ποιό ακριβώς μοντέλο της σειράς art cool  κοιτάς . 


 

Οι λευκές συσκευές τους είναι εξαιρετικές (ή τουλάχιστον εγώ έχω μείνει ευχαριστημένος όλα αυτά τα χρόνια) . Στα κλιματιστικά όμως πάσχουν ώρες ώρες απο αξιοπιστία . H σειρά Mirror τουλάχιστον παλαιότερα είχε θέματα με συμπιεστές ή πλακέτες . 

Ψυγεία; Δε νομίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

 

 

Στις 2/1/2019 στις 8:47 ΜΜ, liakjim είπε

Κοίτα. Στα χαρτιά δεν είναι καθόλου κακό. https://kib.bg/sites/default/files/pdfs/brandcatalog//lg-2018-lg-1524143929.pdf

Το average του scop είναι στο 4.0 για το μοντέλο με R32 φρέον που είναι πολύ καλή τιμή και μάλιστα πιστοποιημένα από το EUROVENT.  Τα περισσότερα εκεί παίζουν. 

Ακόμα και το δικό μου (Asyg24klca) που έχει scop hot zone 6.4 , στο average είναι στο 4.0 . 

Μόνο κάτι ακριβές σειρές της Mitsubishi τα βλέπω στο 4.5. 

Τώρα το θέμα των ηλεκτρονικών είναι μια άγνωστη παράμετρος. Καμμένες πλακέτες θα δεις σε σχόλια και για Mitsubishi. 

Τα LG δινουν 2 χρόνια στα ηλεκτρικά μέρη οπότε εκεί θα σε καλύπτει για τις πλακέτες. 

Θα πρέπει να τα ζυγίσεις και να αποφασίσεις αν η εμφάνιση παίζει τόσο σημαντικό ρόλο ώστε να είναι διατεθειμένος να ρισκάρεις . (ΥΓ όπως εγώ που ρίσκαρα αντίστοιχα ) 

Αν όχι, πας καρφί για Gree Και Inventor που για 10 χρόνια θα είσαι ήσυχος. 

Το τέλειο κλιματιστικό δεν υπάρχει. 

Από απόδοση φαίνονται πάνω του μέσου όρου. 

Ότι θέλει μπορεί να κάνει. Μην σε απασχολεί. Οι καταναλώσεις είναι αστείες που κάνει το μηχάνημα. Επίσης το review σου εξαιρετικό. Πιο Fujitsu σε 12αρι έχει παρόμοια χαρακτηριστικά με το 24αρι που έχεις;

Επεξ/σία από juneman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, juneman είπε

Ότι θέλει μπορεί να κάνει. Μην σε απασχολεί. Οι καταναλώσεις είναι αστείες που κάνει το μηχάνημα. Επίσης το review σου εξαιρετικό. Πιο Fujitsu σε 12αρι έχει παρόμοια χαρακτηριστικά με το 24αρι που έχεις;

Σε 18άρι έχω δει κάτι αντίστοιχο.

15 ώρες πριν, energy52 είπε

Φιλε μου με ολες συνολικα τις πληροφοριες πουν χεις δωσει για το fujitsu μιλαμε για ενα καταπληκτικο μηχανημα!!Ετσι λοιπον εξηγειται η διαφορα τιμης σε σχεση με τον μεσο ορο του ανταγωνισμου!!

Καλό φαίνεται, θα ήθελα σίγουρα λιγότερο θόρυβο στην εσωτερική μονάδα. Επίσης στερείται από ευκολίες και η εγγύηση είναι στον μέσο όρο.

Περιμένω να έρθει ο μετρητής κατανάλωσης που έχω παραγγείλει μιας και ο άλλος ο φθηνός (και δανεικός ουπς) έπαψε να λειτουργεί.

Βασικά αγόρασα 2 για να γίνει πείραμα. Το διπλανό σπίτι είναι καθρεπτικό με το δικό μου δλδ είναι ακριβώς τα ίδια τετραγωνικά, χώροι κτλ . Εκεί υπάρχει ένα 18άρι Mitsubishi .

Θα κάνω λοιπόν πείραμα με μέτρηση κιλοβατώρων σε όσο το δυνατόν ίδιες αρχικές συνθήκες.

Επίσης θα μετρήσω θόρυβο, με καταγραφή με την ίδια συσκευή (κινητό). Σκοπός μόνο η σύγκριση μεταξύ τους και όχι η επιβεβαίωση των db με του κατασκευαστή μιας και δεν εμπιστεύομαι φυσικά τα διάφορα apps που υπάρχουν.

Spoiler

Screenshot-2.png.1848131e392eb7ec41b881ac29309b15.png

Επίσης θα ήθελα να ηχογραφήσω και μια πηγή θορύβου (για σύγκριση πάντα) που να είναι γνωστή σε όλους . Έχετε καμία ιδέα;   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, guzel είπε

Επανέρχομαι τώρα με τα κρύα για το toyotomi izuru, λοιπόν κάνει το σπίτι φούρνο σε 10 λεπτά ειδικά όταν ο ανεμιστήρας είναι στο auto, μετά τα πρώτα 5-10 λεπτά πάει την σκάλα του ανεμιστήρα χαμηλότερα και από την πρώτη σκάλα του χειριστηριου, κάθεται εκεί για κανένα 40 λεπτο και κλείνει για 30-40 λεπτά ... Τη θερμοκρασία στον χώρο την κραταει, με ανεξάρτητο θερμόμετρο στη μέση του σπιτιού είναι μόνιμα 21.5-22 βαθμοί στον ενιαίο και στα δωμάτια 19-20 το σπίτι συνολικά είναι 97τμ..

Συνηθησα πλέον και στην ιδέα του Inverter on/off και εφόσον κρατάει τη θερμοκρασία εκεί που θέλω δεν με χαλάει καθώς με το άνοιξε κλείσε κρατάει την κατανάλωση χαμηλά .. μάλλον γι αυτό έχει και a+ το συγκεκριμένο για το on/off γιατί αν δούλευε συνέχεια με 1200watt που καταναλώνει ως χαμηλότερη τιμή θα έτρωγε τις κιλοβατώρες αβερτα 

Τελικά πιστεύω το συγκεκριμένο μηχάνημα είναι τόσο δυνατό που είναι ιδανικό για επαγγελματικούς χώρους τύπου να ανοιγοκλείνει συνέχεια η πόρτα ..

Μάλλον μόλις έδωσες την απάντηση στο "μυστήριο" (που έχει ήδη αναφερθεί δλδ).

Το κλιματιστικό είναι overkill για τον χώρο σου και συνθήκες (αν θυμάμαι καλά είσαι Κρήτη).

Ρίχνει την κατανάλωση στην μικρότερη δυνατή, αλλά ακόμα και εκεί εξακολουθεί και ζεσταίνει παραπάνω από όσο χρειάζεται. Ε μετά τί να κάνει; Σβήνει.

Θα έπρεπε να πας σε μικρότερο μοντέλο , σε 18άρι μη σου πω και 16άρι ή και 12άρι που πάνε μέχρι 16.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μάλλον μόλις έδωσες την απάντηση στο "μυστήριο" (που έχει ήδη αναφερθεί δλδ).

Το κλιματιστικό είναι overkill για τον χώρο σου και συνθήκες (αν θυμάμαι καλά είσαι Κρήτη).

Ρίχνει την κατανάλωση στην μικρότερη δυνατή, αλλά ακόμα και εκεί εξακολουθεί και ζεσταίνει παραπάνω από όσο χρειάζεται. Ε μετά τί να κάνει; Σβήνει.

Θα έπρεπε να πας σε μικρότερο μοντέλο , σε 18άρι μη σου πω και 16άρι ή και 12άρι που πάνε μέχρι 16.

Θα μπορούσε να σταματήσει εντελώς το συμπιεστή και να λειτουργεί μόνο τον ανεμιστήρα. Έτσι κάνουν τα δικά μου. Όλα τα κλιματιστικά θα πιάσουν την επιθυμητή θερμοκρασία και θα πρέπει να σταματήσουν κάποια στιγμή, δε σημαίνει ότι είναι μεγαλύτερα απόσο χρειάζεται ο χώρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, naive είπε

Θα μπορούσε να σταματήσει εντελώς τον συμπιεστή και να λειτουργεί μόνο τον ανεμιστήρα. Έτσι κάνουν τα δικά μου. Όλα τα κλιματιστικά θα πιάσουν την επιθυμητή θερμοκρασία και θα πρέπει να σταματήσουν κάποια στιγμή, δε σημαίνει ότι είναι μεγαλύτερα απόσο χρειάζεται ο χώρος.

Κανονικά πρέπει να σταματήσει και ο ανεμιστήρας όταν κλείσει ο συμπιεστής ώστε να μην έχει ρεύματα κρύου αέρα.

Αν ήταν το σωστό μέγεθος για τον χώρο του, θα τον συντηρούσε σε χαμηλή κατανάλωση βελτιώνοντας και το SCOP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κανονικά πρέπει να σταματήσει και ο ανεμιστήρας όταν κλείσει ο συμπιεστής ώστε να μην έχει ρεύματα κρύου αέρα.

Αν ήταν το σωστό μέγεθος για τον χώρο του, θα τον συντηρούσε σε χαμηλή κατανάλωση βελτιώνοντας και το SCOP.

Ο ανεμιστήρας λειτουργεί σε πολύ χαμηλή ένταση για να ανακυκλώνει τον αέρα και να υπάρχει ομοιομορφία θερμοκρασίας στο χώρο.
Αν ένα κλιματιστικό το βάλεις στους 20 βαθμούς και δεν κάνει πολύ κρύο φυσικά και η ελάχιστη θερμαντική δυνατότητα θα περισσέψει κάποια στιγμή, δε γίνεται να λειτουργεί συνέχεια, ούτε είναι καλό για την κατανάλωση.

υγ.: http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show.php/DSDIM-F102/580/3784,16613/ (σωστός)

Επεξ/σία από naive
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, naive είπε

Ο ανεμιστήρας λειτουργεί σε πολύ χαμηλή ένταση για να ανακυκλώνει τον αέρα και να υπάρχει ομοιομορφία θερμοκρασίας στο χώρο.
Αν ένα κλιματιστικό το βάλεις στους 20 βαθμούς και δεν κάνει πολύ κρύο φυσικά και η ελάχιστη θερμαντική δυνατότητα θα περισσέψει κάποια στιγμή, δε γίνεται να λειτουργεί συνέχεια, ούτε είναι καλό για την κατανάλωση.

υγ.: http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show.php/DSDIM-F102/580/3784,16613/

Στο δικό μου κλείνει και ο ανεμιστήρας αν πχ είχα 23 και το βάλω πχ στους 21. Δεν θα επιμείνω όμως.

ΥΓ Από το λινκ σου :

Screenshot-4.png.0f2a8341ae2b7318121bc46a2f142ca7.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Στο δικό μου κλείνει και ο ανεμιστήρας αν πχ είχα 23 και το βάλω πχ στους 21. Δεν θα επιμείνω όμως.

ΥΓ Από το λινκ σου :

Screenshot-4.png.0f2a8341ae2b7318121bc46a2f142ca7.png

ναι συμφωνώ, για αυτό το έβαλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρεται και από εμένα.

Πρόσφατα αναβάθμισα τον κλιματισμό στο σπίτι, αντικαθιστώντας ένα παλιό 14άρι fujitsu που είχα στο σαλόνι με ένα 18άρι midea mission II, και βάζοντας επίσης ένα 9άρι στη μία κρεβατοκάμαρα. Εκ των πραγμάτων δεν είχα και πολλές άλλες εναλλακτικές για θέρμανση, μιας και μιλάμε για μια παλιά πολυκατοικία με κεντρική θέρμανση που έχει να δουλέψει κάτι χρόνια και χωρίς προοπτική να συνδεθεί φυσικό αέριο. Ως τώρα το παλιό κλιματιστικό και κάτι καλοριφέρ λαδιού που είχα δούλευαν υπερωρίες, χωρίς να καταφέρνω ικανοποιητική θέρμανση σε θερμοκρασίες μικρότερες των 10 βαθμών. Ικανοποιούσα την ΔΕΗ βέβαια. 

Όσον αφορά τα μηχανήματα, είμαι ευχαριστημένος με απόδοση, κατανάλωση, θόρυβο, features κτλ. Τυχόν ενδοιασμοί που είχα αρχικά ξεπεράστηκαν μελετώντας την συμπεριφορά του κλιματιστικού. Είναι και κάπως σχετικό με το θέμα που αντιμετωπίζει ο @guzel 

Λοιπόν, ανάλογα και με την τοποθέτηση προφανώς, τα κλιματιστικά έχουν σοβαρό θέμα να διαβάσουν σωστή θερμοκρασία από τον εσωτερικό αισθητήρα. Αρχικά νόμιζα πως τα δικά μου είχαν πρόβλημα, αλλά καταλήγω στο συμπέρασμα πως είναι γενικό το θέμα μιας και είναι δυνατόν να υπάρξουν αρκετά μεγάλες διακυμάνσεις στην θερμοκρασία σε διαφορετικά σημεία στον ίδιο ενιαίο χώρο.

Επιλέγοντας θερμοκρασία στους 20 βαθμούς με αρχική 17, τα κλιματιστικά δουλεύουν δυνατά στην αρχή, αλλά σχετικά σύντομα η θερμοκρασία που διαβάζουν φτάνει στους 25-26 βαθμούς και κόβουν, ενώ κάτω το θερμόμετρο μπορεί να δείχνει 18 βαθμούς. Στο κόψιμο, τα δικά μου τουλάχιστον, δουλεύουν μόνο αέρα με τις περσίδες ψηλά, οπότε ανακυκλώνουν τον αέρα και πάλι σύντομα παίρνουν μπροστά. Προς έκπληξή μου , επαλήθευσα με δεύτερο θερμόμετρο πως η θερμοκρασία του αέρα κοντά στην είσοδο του κλιματιστικού είναι όντως αυτή που διαβάζει και το κλιματιστικό. Εν τέλει, αυτοί οι κύκλοι συνεχίζονται για 1 ώρα (στο σαλόνι), οπότε το κλιματιστικό επιτυγχάνει μια ισορροπία στους 20 βαθμούς κάτω (και 24.7 !! εκεί που διαβάζει) και αρχίζει το inverter να κάνει δουλειά. Το 18άρι δουλεύει σε συντήρηση στα 500w ως 1000w σε εξωτερικές θερμοκρασίες 5 ώς 14 που έχω δεί.

Αλλάζοντας λίγο τον τρόπο χρήσης αυτό το σταμάτα/ξεκίνα δεν με ενοχλεί πλέον :

  • Ανοίγω το κλιματιστικό μέσω wifi πχ όταν φεύγω από την δουλειά. Μέχρι να φτάσω σπίτι έχει ισορροπήσει η θερμοκρασία.
  • Είτε ενεργοποιώ το follow me. Εκεί το κλιματιστικό δουλεύει δυνατά συνεχόμενα μέχρι να πιάσει θερμοκρασία. 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/1/2019 στις 8:06 ΠΜ, liakjim είπε

Συγγνώμη , μάλλον δεν το έγραψα καλά.

Η ίδια η απόψυξη κράτησε 4 λεπτά.

Το κλιματιστικό δουλεύει σχεδόν non stop από τότε που το πήρα.

Ήταν η πρώτη φορά που έκοψε.

Μετά από άλλα 60' λειτουργίας, έκανε 2η απόψυξη που κράτησε 10'  (μετά πήγα για ύπνο και δεν ξέρω). 

Σήμερα το πρωί που σηκώθηκα, είχε εξωτερική 3,5C και 88% υγρασία. 

Το κλιματιστικό ήταν στους 22 ρυθμισμένο και economy. Είχα στον χώρο 19,6C και έκαιγε 350W. 

Ok, οπότε μάλλον φυσιολογικό το θεωρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά!

Ενδιαφέρομαι για την αγορά κλιματιστικού 24.000 btu για χρήση σε ενιαίο χώρο 55 τ.μ (σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα), μονοκατοικία, χωρίς μόνωση ταράτσας, με αρκετή υγρασία στην περιοχή. Το διαθέσιμο budget είναι 900-1000€ και είμαι μεταξύ των παρακάτω:

https://www.skroutz.gr/s/14495672/Toyotomi-Izuru-TRN-TRG-871ZR.html

https://www.skroutz.gr/s/9496876/Toyotomi-Kuro-TKN-TKG-671R32.html

https://www.skroutz.gr/s/12834281/Inventor-Nemesis-Pro-N2VI32-24WiFi-N2VO32-24.html

https://www.skroutz.gr/s/14824928/Inventor-Omnia-Eco-O3MVI32-24WiFiR-O3MVO32-24.html

Τι θα προτείνατε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Παναγιώτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...