Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, panos4tw είπε

Σκεφτομαι την αγορα κλιματιστικου κυριως για θερμανση απο τη σειρα ArtCool της LG παρολο που διαβαζω αρκετα για τα προβληματα που βγαζουν.

1) Η LG διαφημιζει 10 χρονια εγγυηση για τον συμπιεστη. Το υπολοιπο κλιματιστικο εχει καποια εγγυηση, εστω 2 χρονια? Οι πλακετες καλυπτονται?

2) Μπορω να κανω κατι αλλο ωστε αν προχωρησω στην αγορα να εχω το κεφαλι μου ησυχο για θεματα ζημιων?

3) Για καποιο λογο στην επισημη σελιδα της LG υπαρχουν πολλες αναφορες στις δυνατοτητες ψυξης του κλιματιστικου και καμια αναφορα για θερμανση. Βλεπω οτι το SCOP ratio ειναι 3.8 ή 4 αναλογα με το site που βλεπεις, δηλαδη συμπαθητικο αλλα οχι 4.3/4.4 οπως τα νεοτερα μοντελο των ιαπωνικων κατασκευαστων. Θα επρεπε να ανησυχω?

Η εγγυηση ειναι σχετικη γιατι θα εχει ορους.Ρωτα σε καταστημα που ξερουν το μηχανημα που ψαχνεις ,να σου πουν τι γινεται ,για τα χαρακτηριστικα κλπ.Μπορει να  κανει και το καταστημα επεκταση εγγυησης .Δες και αλλα σε αλλες φιρμες να συγκρινεις

Επεξ/σία από Diskimpex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, panos4tw είπε

Γιατι μ'αρεσει εμφανισιακα το συγκεκριμενο μοντελο, γι' αυτο ρωταω.

Κοίτα. Στα χαρτιά δεν είναι καθόλου κακό. https://kib.bg/sites/default/files/pdfs/brandcatalog//lg-2018-lg-1524143929.pdf

Το average του scop είναι στο 4.0 για το μοντέλο με R32 φρέον που είναι πολύ καλή τιμή και μάλιστα πιστοποιημένα από το EUROVENT.  Τα περισσότερα εκεί παίζουν. 

Ακόμα και το δικό μου (Asyg24klca) που έχει scop hot zone 6.4 , στο average είναι στο 4.0 . 

Μόνο κάτι ακριβές σειρές της Mitsubishi τα βλέπω στο 4.5. 

Τώρα το θέμα των ηλεκτρονικών είναι μια άγνωστη παράμετρος. Καμμένες πλακέτες θα δεις σε σχόλια και για Mitsubishi. 

Τα LG δινουν 2 χρόνια στα ηλεκτρικά μέρη οπότε εκεί θα σε καλύπτει για τις πλακέτες. 

Θα πρέπει να τα ζυγίσεις και να αποφασίσεις αν η εμφάνιση παίζει τόσο σημαντικό ρόλο ώστε να είναι διατεθειμένος να ρισκάρεις . (ΥΓ όπως εγώ που ρίσκαρα αντίστοιχα ) 

Αν όχι, πας καρφί για Gree Και Inventor που για 10 χρόνια θα είσαι ήσυχος. 

Το τέλειο κλιματιστικό δεν υπάρχει. 

Από απόδοση φαίνονται πάνω του μέσου όρου. 

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν , το Fujitsu Asyg24klca , έκοψε για την πρώτη απόψυξη . 

Κράτησε 4 λεπτά. 

Έχει 1.5C και 90% υγρασία έξω....

https://www.wunderground.com/personal-weather-station/dashboard?ID=IISYKAMI2

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ξανά διάλειμμα για απόψυξη.  

60λεπτά μετά την προηγούμενη. 

Κράτησε 10 λεπτά αυτήν τη φορά. 

0,5C έξω και 92% υγρασία τώρα. 

Για πείτε, normal συχνότητα ή υπερβολικά συχνή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρόνια σε όλους.

θελω να θερμάνω έναν ενιαίο χώρο 30 τμ τελευταίου ορόφου με μέτρια μόνωση.  Σε ορισμένα καταστήματα που ρώτησα μου είπαν οτι το12 αρι είναι οριακό  και το 18 αρι θα δουλεύει καλύτερα αλλά η διαφορά χρημάτων μεταξύ 18 με 24 με κάνει να κοιτώ και για 24.

Επειδή ξέρω ότι από 18 και πάνω σε παλιό σπίτι θα χρειαστεί γραμμή από τον πίνακα και ηλεκτρολόγο που δεν θέλω να μπω σε τέτοια διαδικασία θα ήθελα να ρωτήσω αν έβαζα 2 9αρια ή 2 12αρια στον ίδιο χώρο αλλά σε διαφορετικές γραμμές θα είχαν εξίσου καλή απόδοση; Υπάρχει κάποιο πλεονέκτημα και μειονέκτημα στη σκέψη μου αυτή περα από διπλό κοστος εγκατάστασης; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, liakjim είπε

Λοιπόν , το Fujitsu Asyg24klca , έκοψε για την πρώτη απόψυξη . 

Κράτησε 4 λεπτά. 

Έχει 1.5C και 90% υγρασία έξω....

https://www.wunderground.com/personal-weather-station/dashboard?ID=IISYKAMI2

Ευχαριστώ για την πληροφορία, ήταν ένα από τα μοντέλα που σκεφτόμουν να αγοράσω για το σαλόνι του χρόνου.

Απόψυξη με 4 μόνο λεπτά λειτουργίας δεν είναι φυσιολογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, panos4tw είπε

Σκεφτομαι την αγορα κλιματιστικου κυριως για θερμανση απο τη σειρα ArtCool της LG παρολο που διαβαζω αρκετα για τα προβληματα που βγαζουν.

1) Η LG διαφημιζει 10 χρονια εγγυηση για τον συμπιεστη. Το υπολοιπο κλιματιστικο εχει καποια εγγυηση, εστω 2 χρονια? Οι πλακετες καλυπτονται?

2) Μπορω να κανω κατι αλλο ωστε αν προχωρησω στην αγορα να εχω το κεφαλι μου ησυχο για θεματα ζημιων?

3) Για καποιο λογο στην επισημη σελιδα της LG υπαρχουν πολλες αναφορες στις δυνατοτητες ψυξης του κλιματιστικου και καμια αναφορα για θερμανση. Βλεπω οτι το SCOP ratio ειναι 3.8 ή 4 αναλογα με το site που βλεπεις, δηλαδη συμπαθητικο αλλα οχι 4.3/4.4 οπως τα νεοτερα μοντελο των ιαπωνικων κατασκευαστων. Θα επρεπε να ανησυχω?

1.Η LG δίνει 10 χρόνια στο συμπιεστή και 2 χρόνια στα υπόλοιπα μέρη (πλακέτες, μοτερς κτλ ) Τα πρώτα 6 χρόνια καλύπτουν εργασία και ανταλλακτικό για το συμπιεστή . Τα επόμενα 4 χρόνια καλύπτουν μόνο το ανταλλακτικό και η εργασία επιβαρύνει εσένα . 

2. Μπορείς να δεις κάποιο πρόγραμμα επέκτασης εγγύησης επί πληρωμή που προσφέρουν μεγάλες αλυσίδες π.χ Κωτσόβολος ή Mediamarkt . Προσοχή στους όρους της επέκτασης.  Δες αν σε συμφέρει . Διάβασε τους πρώτα . 

3. Δεν μας είπες ποιό ακριβώς μοντέλο της σειράς art cool  κοιτάς . 


 

11 ώρες πριν, kstgr είπε

Μακριά από Samsung και LG κλιματιστικά. Καλώς ή κακώς δεν το έχουν όλες οι εταιρίες με όλα.

Εγώ θα έλεγα και γενικότερα μακριά από λευκές συσκευές των 2 εταιριών

Οι λευκές συσκευές τους είναι εξαιρετικές (ή τουλάχιστον εγώ έχω μείνει ευχαριστημένος όλα αυτά τα χρόνια) . Στα κλιματιστικά όμως πάσχουν ώρες ώρες απο αξιοπιστία . H σειρά Mirror τουλάχιστον παλαιότερα είχε θέματα με συμπιεστές ή πλακέτες . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Ευχαριστώ για την πληροφορία, ήταν ένα από τα μοντέλα που σκεφτόμουν να αγοράσω για το σαλόνι του χρόνου.

Απόψυξη με 4 μόνο λεπτά λειτουργίας δεν είναι φυσιολογικό.

Συγγνώμη , μάλλον δεν το έγραψα καλά.

Η ίδια η απόψυξη κράτησε 4 λεπτά.

Το κλιματιστικό δουλεύει σχεδόν non stop από τότε που το πήρα.

Ήταν η πρώτη φορά που έκοψε.

Μετά από άλλα 60' λειτουργίας, έκανε 2η απόψυξη που κράτησε 10'  (μετά πήγα για ύπνο και δεν ξέρω). 

 

Σήμερα το πρωί που σηκώθηκα, είχε εξωτερική 3,5C και 88% υγρασία. 

Το κλιματιστικό ήταν στους 22 ρυθμισμένο και economy. Είχα στον χώρο 19,6C και έκαιγε 350W. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, kstgr είπε

Μακριά από Samsung και LG κλιματιστικά. Καλώς ή κακώς δεν το έχουν όλες οι εταιρίες με όλα.

Εγώ θα έλεγα και γενικότερα μακριά από λευκές συσκευές των 2 εταιριών

Για samsung κλιματιστικά, το επιβεβαιώνω 100%, από τις πιο κακές αγορές που έχω κάνει, παρόλο που σε τεχνικά χαρακτηριστικά και δυνατότητες φαινόταν πολύ καλό στα χαρτιά.

Από λευκές συσκευές, ένα πλυντήριο LG που έχω είναι μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνηθως βαζω το a/c στους 24 C και το φαν στο 3/4.

Ειναι προτιμοτερο (απο οικονομικης αποψης) να ανεβασω θερμοκρασια ή να βαλω το φαν στο φουλ?

Γενικα με το να αυξησω τη θερμοκρασια θα βγαλει πιο ζεστο αερα ή απλα θα δουλεψει περισσοτερο μεχρι να πιασει την επιθυμητη θερμοκρασια?

Επεξ/σία από devil-ji
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ανεβάζεις θερμοκρασία καταναλώνει περισσότερο ρευμα γιατί λειτουργεί περισσότερο το κλιματιστικό για να φτάσει τη θερμοκρασία.

Ο ανεμιστήρας σαφέστατα καταναλώνει λιγότερο γιατί, απλά αυξάνονται οι στροφές του ανεμιστήρα (φυσάει πιο μακριά τον αέρα εν ολίγοις) με ελάχιστη αύξηση της κατανάλωσης ρευματος.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, devil-ji είπε

Συνηθως βαζω το a/c στους 24 C και το φαν στο 3/4.

Ειναι προτιμοτερο (απο οικονομικης αποψης) να ανεβασω θερμοκρασια ή να βαλω το φαν στο φουλ?

Γενικα με το να αυξησω τη θερμοκρασια θα βγαλει πιο ζεστο αερα ή απλα θα δουλεψει περισσοτερο μεχρι να πιασει την επιθυμητη θερμοκρασια?

Αν αυξήσεις ταχύτητα στον ανεμιστήρα θα έχεις καλύτερη κατανομή της θερμότητας.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, sphinxgr said:

Οταν ανεβάζεις θερμοκρασία καταναλώνει περισσότερο ρευμα γιατί λειτουργεί περισσότερο το κλιματιστικό για να φτάσει τη θερμοκρασία.

Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι:

Εστω αρχικη θερμοκρασια 15 με επιθυμητη θερμοκρασια τους 20.

Εχει σχεση αν ορισω την θερμοκρασια του a/c στους 20 ή στους 23?

Καταλαβαινω οτι αν την ορισω στους 23 θα συνεχισει να δουλευει μεχρι και αν την πιασει.

Το θεμα ειναι αν μεχρι να φτασει στους 20 θα καψει το ιδιο ειτε ορισω 20 ειτε 23.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Συγγνώμη , μάλλον δεν το έγραψα καλά.

Η ίδια η απόψυξη κράτησε 4 λεπτά.

Το κλιματιστικό δουλεύει σχεδόν non stop από τότε που το πήρα.

Ήταν η πρώτη φορά που έκοψε.

Μετά από άλλα 60' λειτουργίας, έκανε 2η απόψυξη που κράτησε 10'  (μετά πήγα για ύπνο και δεν ξέρω). 

Σήμερα το πρωί που σηκώθηκα, είχε εξωτερική 3,5C και 88% υγρασία. 

Το κλιματιστικό ήταν στους 22 ρυθμισμένο και economy. Είχα στον χώρο 19,6C και έκαιγε 350W. 

Φιλε μου με ολες συνολικα τις πληροφοριες πουν χεις δωσει για το fujitsu μιλαμε για ενα καταπληκτικο μηχανημα!!Ετσι λοιπον εξηγειται η διαφορα τιμης σε σχεση με τον μεσο ορο του ανταγωνισμου!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, devil-ji είπε

Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι:

Εστω αρχικη θερμοκρασια 15 με επιθυμητη θερμοκρασια τους 20.

Εχει σχεση αν ορισω την θερμοκρασια του a/c στους 20 ή στους 23?

Καταλαβαινω οτι αν την ορισω στους 23 θα συνεχισει να δουλευει μεχρι και αν την πιασει.

Το θεμα ειναι αν μεχρι να φτασει στους 20 θα καψει το ιδιο ειτε ορισω 20 ειτε 23.

Πιθανώς να διαφέρει από μηχάνημα σε μηχάνημα. Στα δικά μου έχω παρατηρήσει ότι τα δίνουν όλα όταν η διαφορά μεταξύ επιθυμητής και πραγματικής είναι πάνω από 2 βαθμοί, και μετά κόβουν σιγά-σιγά.

Άρα στην περίπτωσή σου, αν το ορίσεις στους 20 θα αρχίσει να κόβει από τους 18 και θα θα πάει σιγά σιγά στους 20, αν το ορίσεις στους 23 θα πάει πιο γρήγορα στους 20.

Αν ο στόχος σου είναι το 20 και όταν τους πιάσει το κατεβάσεις από τους 23, θα έχεις κάψει το ίδιο ρεύμα, αλλά σε μικρότερο χρόνο, όπως θα έχεις ζεστάνει το σπίτι και πιο γρήγορα.

Εγώ πάντως για να έχω θερμοκρασία 20 στο σπίτι (μετρημένο με ξεχωριστό θερμόμετρο, στο μισό περίπου του ύψους του τοίχου), τα κλιματιστικά τα έχω στους 22-23.

Επεξ/σία από naive
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...