Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστω Diskimpex, το ψαχνω ακομα το θεμα(για ενα φιλο ψαχνω για το wifi),βρηκα και αυτο https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/aksesouar-klimatistikon/mitsubishi-electric-wifi-interface-mac-557if-e.html

Δεν βρηκα ακομα στην θεσ/νικη το κλιματιστικο που θελω πιο πολλη, Mitsubishi SRK71ZR-S  και με ατοκες δοσεις  (εστω 24).Μαλλον θα το παραγγειλω απο αθηνα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Και αν κάποιο είναι καλύτερο τί πρέπει να βάλω; 6;

Γενικά είμαι πολύ αντίθετος από τα 5άρια που πέφτουν αβίαστα. Πχ βλέπω κριτικές ότι είναι καλό αλλά έχει φάτσα κίτρινη για μέτριο θόρυβο. Τότε γιατί βάζεις 5 ρε φίλε; Πώς θα επιβραβεύσει το πχ.αθόρυβο;

Δεν έχεις άδικο αλλά ας σχέση με τα υπόλοιπα 4αρια το δικό σου το αδικείς... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, atalmaniac είπε

Ευχαριστω Diskimpex, το ψαχνω ακομα το θεμα(για ενα φιλο ψαχνω για το wifi),βρηκα και αυτο https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/aksesouar-klimatistikon/mitsubishi-electric-wifi-interface-mac-557if-e.html

Δεν βρηκα ακομα στην θεσ/νικη το κλιματιστικο που θελω πιο πολλη, Mitsubishi SRK71ZR-S  και με ατοκες δοσεις  (εστω 24).Μαλλον θα το παραγγειλω απο αθηνα.

Το συγκεκριμένο Mitshubishi μοντέλο από όσο γνωρίζω δεν υποστηρίζει Wi-Fi .  Οπότε το Wifi module της Mitsubishi δεν μπορείς να το συνδέσεις . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, atalmaniac είπε

Ευχαριστω Diskimpex, το ψαχνω ακομα το θεμα(για ενα φιλο ψαχνω για το wifi),βρηκα και αυτο https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/aksesouar-klimatistikon/mitsubishi-electric-wifi-interface-mac-557if-e.html

Δεν βρηκα ακομα στην θεσ/νικη το κλιματιστικο που θελω πιο πολλη, Mitsubishi SRK71ZR-S  και με ατοκες δοσεις  (εστω 24).Μαλλον θα το παραγγειλω απο αθηνα.

To προηγουμενο καταστημα που κοιταζες, γραφει εχει και στη θεσ/νικη .Εχει και το μηχανημα που θες  https://vimax.gr/klimatistika/inverter-air-conditioners/mitsubishi-heavy-srk71zr-ssrc71zr-s-diamond.html  Το wifi που βρηκες ειναι για τα Μιτσουμπισι ελεκτρικ .Ειναι απο αλλο εργοστασιο της Μιτσουμπισι το μηχανημα που θες .Κατω στην σελιδα για το  wifi εχει ενα φυλλαδιο.Γραφει κανει για το αλλο μοντελο που κοιταζες πριν https://vimax.gr/klimatistika/inverter-air-conditioners/mitsubishi-electric-msz-gf71vemuz-gf71ve.html    Ρωτα τους μηπως υπαρχει παρομοιο για το μοντελο που θες.

Επεξ/σία από Diskimpex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/12/2018 στις 8:40 ΜΜ, Dare-Devil είπε

Υπάρχουν universal wi-fi  αλλά δουλεύουν λίγο διαφορετικά .

Υπάρχουν wifi modules όπου τα βάζεις μέσα στο χώρο όπου βρίσκεται το κλιματιστικό και συμπεριφέρονται σαν χειριστήριο . Δηλαδή επικοινωνούν με το κλιματιστικό μέσω IR πομπού χρησιμοποιώντας τον δέκτη σήματος του κλιματιστικού .  Οπότε αυτό που θα αγοράσεις πρέπει να "βλέπει" το κλιματιστικό . Υπάρχουν αρκετά τέτοιου είδους universal wi fi όπου έχουν κάλυψη σήματος 360 μοίρες . 

Θα πρέπει να λάβεις υπόψιν αν αυτο που θα επιλέξεις έχει στην μνήμη του το κλιματιστικό σου . Αν όχι να κοιτάξεις να εχει δυνατότητα "εκμάθησης" και στην ουσία να περάσεις τις εντολές του τηλεχειριστηρίου σου σε αυτό  (σε γενικές γραμμές βάζεις το τηλεχειριστήριο να κοιτάζει το wifi module , βάζεις το wifi module σε λειτουργία  εκμάθησης, πατάς κουμπιά στο τηλεχειριστήριο και αυτό λαμβάνει τις εντολές και τις αποθηκεύει .  )

Δες και αυτό το οποίο λέει ότι έχει 360 μοίρες κάλυψης και απο όσα διάβασα δέχεται προγραμματισμό (εκμάθηση) αλλά κρατώ μια επιφύλαξη οπότε ρώτα καλύτερα :

https://www.ebulk.gr/index.php?route=product/product&product_id=7015&ref=bestprice.gr

https://www.orvibo.com/en/product/xiaofang.html

Επειδή αφήνω συνέχεια το κλιματιστικό ανοιχτό, για κάποια στιγμή που χρειαστεί να επέμβω ενώ λείπω, έχω κάνει το εξής:
Έχω ένα παλιό κινητό με θύρα υπερύθρων, το οποίο αξιοποιείται και ως ip cam. Το έχω μόνιμα στο ρεύμα και σε σημείο που η θύρα να βλέπει το κλιματιστικό. Έχει την εφαρμογή της xiaomi για τηλεχειρισμό, η οποία ρυθμίζεται αρκετά για το κλιματιστικό μου (βασικό είναι να σου δείχνει τη θερμοκρασία ρύθμισης και όχι απλά να δίνει κουμπιά αυξομείωσης). Αν χρειαστεί λοιπόν, μπαίνω με teamviewer και τρέχω την εφαρμογή απομακρυσμένα και κάνω ό,ποια ρύθμιση θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω βαλει ενα μετρητη στη πριζα του inverter και παρατηρω οτι εαν το εχω στο maximum το fan καιει αρκετα λιγοτερα απ'οσο καιει οταν το εχω στην ελαχιστη βαθμιδα, οπως το ειχα και τα τελευταια χρονια.. Τι στο καλο;; Μιλαμε για 80 watt κατω. Σε συνδιασμο με την eco επιλογη παει στα 380watt περιπου! Να το αφησω ετσι μονιμα ή μπορει να επιταχυνθει η δυσλειτουργια του; Το μονο αρνητικο ειναι που κανει επιπλεον θορυβο, αλλα λογικα το σπιτι ζεστενεται και πιο γρηγορα και πιο οικονομικα! Επισης οταν πιανει και την θερμοκρασια κλεινει για μικρο διαστημα, οποτε τα συνολικα watt ειναι λιγοτερα.

Επεξ/σία από elpaso1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, elpaso1 είπε

Εχω βαλει ενα μετρητη στη πριζα του inverter και παρατηρω οτι εαν το εχω στο maximum το fan καιει αρκετα λιγοτερα απ'οσο καιει οταν το εχω στην ελαχιστη βαθμιδα, οπως το ειχα και τα τελευταια χρονια.. Τι στο καλο;; Μιλαμε για 80 watt κατω. Σε συνδιασμο με την eco επιλογη παει στα 380watt περιπου! Να το αφησω ετσι μονιμα ή μπορει να επιταχυνθει η δυσλειτουργια του; Το μονο αρνητικο ειναι που κανει επιπλεον θορυβο, αλλα λογικα το σπιτι ζεστενεται και πιο γρηγορα και πιο οικονομικα! Επισης οταν πιανει και την θερμοκρασια κλεινει για μικρο διαστημα, οποτε τα συνολικα watt ειναι λιγοτερα.

Εάν ο θόρυβος είναι ανεκτός άστο έτσι.. Προφανώς λόγο καλύτερης ανακύκλωσης αέρα υπολογίζει πιο σωστά που πρέπει να λειτουργεί από θέμα ισχύος. Επίσης κάποιος εδώ είχε αναρτήσει ένα πίνακα πως αυξάνεται η απόδοση του κλιματιστικου με τον ανεμιστήρα.. 

 

Τις επόμενες μέρες πάντως λόγο μεγάλου επερχόμενου ψύχους τα κλιματιστικά θα ζοριστουν πολύ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Για το General Electric GES-NX25 9000btu που έχει προσφορά ο Κωτσόβολος  μέχρι σήμερα στα 300euro τι λέτε; Για δωμάτιο περίπου 12 τετραγωνικά με καλά κουφώματα αλλά όχι μόνωση στους τοίχους. Με ενδιαφέρει και θέρμανση και ψύξη. https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/188095-general electric-ges-nx25

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, anikologr said:

Εάν ο θόρυβος είναι ανεκτός άστο έτσι.. Προφανώς λόγο καλύτερης ανακύκλωσης αέρα υπολογίζει πιο σωστά που πρέπει να λειτουργεί από θέμα ισχύος. Επίσης κάποιος εδώ είχε αναρτήσει ένα πίνακα πως αυξάνεται η απόδοση του κλιματιστικου με τον ανεμιστήρα.. 

Τις επόμενες μέρες πάντως λόγο μεγάλου επερχόμενου ψύχους τα κλιματιστικά θα ζοριστουν πολύ.. 

Η λειτουργία eco πως λειτουργεί; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκεφτομαι την αγορα κλιματιστικου κυριως για θερμανση απο τη σειρα ArtCool της LG παρολο που διαβαζω αρκετα για τα προβληματα που βγαζουν.

1) Η LG διαφημιζει 10 χρονια εγγυηση για τον συμπιεστη. Το υπολοιπο κλιματιστικο εχει καποια εγγυηση, εστω 2 χρονια? Οι πλακετες καλυπτονται?

2) Μπορω να κανω κατι αλλο ωστε αν προχωρησω στην αγορα να εχω το κεφαλι μου ησυχο για θεματα ζημιων?

3) Για καποιο λογο στην επισημη σελιδα της LG υπαρχουν πολλες αναφορες στις δυνατοτητες ψυξης του κλιματιστικου και καμια αναφορα για θερμανση. Βλεπω οτι το SCOP ratio ειναι 3.8 ή 4 αναλογα με το site που βλεπεις, δηλαδη συμπαθητικο αλλα οχι 4.3/4.4 οπως τα νεοτερα μοντελο των ιαπωνικων κατασκευαστων. Θα επρεπε να ανησυχω?

Επεξ/σία από panos4tw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panos4tw είπε

Σκεφτομαι την αγορα κλιματιστικου κυριως για θερμανση απο τη σειρα ArtCool της LG παρολο που διαβαζω αρκετα για τα προβληματα που βγαζουν.

1) Η LG διαφημιζει 10 χρονια εγγυηση για τον συμπιεστη. Το υπολοιπο κλιματιστικο εχει καποια εγγυηση, εστω 2 χρονια? Οι πλακετες καλυπτονται?

2) Μπορω να κανω κατι αλλο ωστε αν προχωρησω στην αγορα να εχω το κεφαλι μου ησυχο για θεματα ζημιων?

3) Για καποιο λογο στην επισημη σελιδα της LG υπαρχουν πολλες αναφορες στις δυνατοτητες ψυξης του κλιματιστικου και καμια αναφορα για θερμανση. Βλεπω οτι το SCOP ratio ειναι 3.8 ή 4 αναλογα με το site που βλεπεις, δηλαδη συμπαθητικο αλλα οχι 4.3/4.4 οπως τα νεοτερα μοντελο των ιαπωνικων κατασκευαστων. Θα επρεπε να ανησυχω?

Γιατί δεν πας τότε σε κάτι με πχ 10 χρόνια εγγύηση; Υπάρχει πληθώρα κλιματιστικών από gree και inventor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Γιατί δεν πας τότε σε κάτι με πχ 10 χρόνια εγγύηση; Υπάρχει πληθώρα κλιματιστικών από gree και inventor

Γιατι μ'αρεσει εμφανισιακα το συγκεκριμενο μοντελο, γι' αυτο ρωταω.

Επεξ/σία από panos4tw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακριά από Samsung και LG κλιματιστικά. Καλώς ή κακώς δεν το έχουν όλες οι εταιρίες με όλα.

 

Εγώ θα έλεγα και γενικότερα μακριά από λευκές συσκευές των 2 εταιριών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...