Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένας επιτηρητής τάσης δεν προστατεύει από τις υπερτάσεις του καταστρέφουν τα ηλεκτρονικά γιατί στο χρόνο απόκρισης του προλαβαίνουν να περάσουν πολλές χιλιάδες υπερτάσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Σίγουρα, αλλά το πρόβλημα είναι πως πατάνε στο ότι αν πεισμώσουν και δεν το αλλάξουν ο μόνος τρόπος για να γίνει κάτι είναι η δικαστική οδός την οποία η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου θα αποφύγει...

Στέλνεις στο συνήγορο του καταναλωτή μια αναφορά και αναλαμβάνουν αυτοί χωρίς έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Πλακέτα καλύπτουν οι εταιρείες και έχω προσωπική άποψη στο θέμα.  Το να αποδείξεις ότι η πλακέτα κάηκε απο κάποια υπέρταση είναι σαν να προσπαθείς να αποδείξεις ότι ο γάιδαρος πετάει  και πρέπει η εκάστοτε εταιρεία να στο αποδείξει . 
Στην τελική αν το θέσω όπως το θέτεις που δεν συμφωνώ , αν θες να είσαι και μάγκας και να μην μπορεί να σου πει κανένας τίποτα  βάλε ένα πριζάκι υπέρτασης με 10 ευρώ ή ένα επιτηρητή τάσης για όλο το σπίτι και κανένας μετά ούτε για αστείο δεν μπορεί να επικαλεστεί κάτι τέτοιο . Καμία εταιρεία για κανένα προϊόν . Βέβαια όπως είπα απο το να επικαλεστώ κάψιμο πλακέτας απο τάση έως να το αποδείξω είναι κάτι τελείως διαφορετικό . 

Δεν φαινεται απο αλλα που εχεις γραψει ,οτι εχεις προσωπικη αποψη .Συνεχεια γραφεις για την Ινβεντορ και οτι αλλο φερνει και πουλα.Ακομα και συγκριση με μιτσουμπισι,τοσιμπα και αλλα.Γιατι δεν δινουν μεγαλη εγγυηση ,εχουν πιθανον ακριβα ανταλλακτικα και οτι νομιζεις .Και καλα η εγγυηση δειχνει καλο μηχανημα, ενω εγραψαν πριν ειναι και στη  μαυρη λιστα οργανισμου ελεγχου

Εγω που δεν ξερω καθε περιπτωση τι παιζει ,διαβαζω τους ορους .Για να βαζουν διαφορα, καποιον λογο θα εχουν .Επειδη ξερουν τι τους συμφερει τους βαζουν.Αν θες να αποδειξεις οτιδηποτε δικο σου , πληρωσε πραγματογνωμονα, δικηγορο να βγαλεις ακρη σε στραβη αν σε συμφερει .Μπορει να μην ασχοληθει καμια κρατικη υπηρεσια να το ψαξει οπως νομιζεις.Και δεν θα σου χαρισει κατι καμια εταιρια αν δεν την συμφερει.

 

 

Επεξ/σία από Diskimpex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Diskimpex είπε

Δεν φαινεται απο αλλα που εχεις γραψει ,οτι εχεις προσωπικη αποψη .Συνεχεια γραφεις για την Ινβεντορ και οτι αλλο φερνει και πουλα.Ακομα και συγκριση με μιτσουμπισι,τοσιμπα και αλλα.Γιατι δεν δινουν μεγαλη εγγυηση ,εχουν πιθανον ακριβα ανταλλακτικα και οτι νομιζεις .Και καλα η εγγυηση δειχνει καλο μηχανημα, ενω εγραψαν πριν ειναι και στη  μαυρη λιστα οργανισμου ελεγχου

Εγω που δεν ξερω καθε περιπτωση τι παιζει ,διαβαζω τους ορους .Για να βαζουν διαφορα, καποιον λογο θα εχουν .Επειδη ξερουν τι τους συμφερει τους βαζουν.Αν θες να αποδειξεις οτιδηποτε δικο σου , πληρωσε πραγματογνωμονα, δικηγορο να βγαλεις ακρη σε στραβη αν σε συμφερει .Μπορει να μην ασχοληθει καμια κρατικη υπηρεσια να το ψαξει οπως νομιζεις.Και δεν θα σου χαρισει κατι καμια εταιρια αν δεν την συμφερει.



Όλες οι εταιρίες αναγράφουν στους όρους τους είτε είναι κλιματιστικό είτε είναι τοστιέρα ότι καλύπτουν μόνο κατασκευαστικά ελαττώματα ή αστοχίες που προέρχονται απο αυτούς . 
Αναγράφουν ξεκάθαρα ότι δεν ευθύνονται για εξωγενείς παράγοντες  και είναι απολύτως λογικό .Ναι έχουν λόγο που έχουν όρους: Γιατί να σε καλύψει μία εταιρεία αν εσύ έκανες κακή χρήση στο προϊόν ή δούλευε σε τάση ρεύματος εκτός προδιαγραφών λειτουργίας;
Παρ όλα αυτά είναι στη διακριτική ευχέρεια της κάθε εταιρίας ακόμα και αν αποδειχθεί ότι το προϊόν χάλασε απο εξωγενή παράγοντα να σε καλύψει . Δεν είναι υποχρέωση της όμως. Είναι θέμα πολιτικής.

Με την δική σου λογική όπως είπες καμία εταιρεία δεν θα χαρίσει αν δεν την συμφέρει . Ποια εταιρεία την συμφέρει να πληρώνει ανταλλακτικά εντός εγγύησης ; Αρα όλες οι εταιρείες θα έχουν ήδη κάνει καραμέλα το "φταίει η τάση του δικτύου δεν σε καλύπτουμε"  . Γιατί άραγε εγώ αυτό δεν το βλέπω να γίνεται και καλύπτουν κανονικά (τουλάχιστον οι περισσότερες εταιρείες στον κλιματισμό);

Αλλά με την δικιά μου λογική οι σοβαρές εταιρίες επενδύουν στην υποστήριξη των πελατών τους  και δεν αραδιάζουν δικαιολογίες αλλά τεκμηριωμένες απόψεις . Γιατί το after sales support και ο δείκτης του service level είναι πολύ σημαντικά για μια εταιρεία να παραμείνει δυνατά στην αγορά . 
Λαμπρό τυχαίο παράδειγμα υψηλού service level είναι η Logitech .

Για τό τί γράφω εδω μέσα: Οι απόψεις μου είναι πάντα τεκμηριωμένες και είμαι ανοιχτός σε οποιοδήποτε αντίλογο . 
Το αν έχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση σε εταιρείες σαφώς και έχω και αυτές είναι Mitshubishi Daikin Toshiba Inventor Gree . 

Όσον αφορά το κόστος ανταλλακτικών σε Mitsubishi Daikin Toshiba ... It's a fact ! Πάρε τηλέφωνο και ζήτα τιμή λιανικής για πλακέτες και σύγκρινε . 

Επειδή γνωρίζω τα κόστη των πλακετών στις 3 παραπάνω εταιρείες σε συνδυασμό με την μικρή εγγύηση που παρέχουν είναι κάτι που οποιοσδήποτε πρέπει να το λάβει σοβαρά υπόψιν .  Προσωπικά προτιμώ να είμαι καλυμμένος με μεγάλη εγγύηση  γνωρίζοντας ότι οι πλακέτες είναι το πιο ευαίσθητο κομμάτι στον κλιματισμό . Το θεωρώ πιο value for money διότι αποφεύγω την πιθανότητα μετά απο λίγα χρόνια να πληρώσω μισό κλιματιστικό για αλλαγή πλακέτας ή και να το αλλάξω . Κάποιος άλλος όμως που το μετέπειτα οικονομικό κομμάτι δεν τον ενδιαφέρει τότε πάω πάσο ας πάρει οτιδήποτε άλλο και μην δώσει καθόλου σημασία στους όρους ή στην διάρκεια μιας εγγύησης . 


Υ.Γ Αρχίσαμε πάλι να σπέρνουμε τον πανικό ! Καλή πρωτοχρονιά ! 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν εχεις προτεινει καθαρα φιρμα απο αυτες που γραφεις,φαινεται .Παντα καταληγεις σε προτασεις οτι πουλα,διαφημιζει η Ινβεντορ .Οι αλλοι που γραφουν μηχανηματα απο τα μεγαλα ονοματα δεν χαλανε ευκολα ,εχουν αλλη αισθηση ,δεν υπαρχουν.Για τις τεκμηριωσεις σου, τα ιδια εγραφες πριν μερες και στο θεμα με αφρυγραντηρες .Υποστηριζες λειτουργια Ινβεντορ,σε σχεση με αλλα της αγορας.Τελικα την αλλαξε και αυτη.Εκει στα εγραψαν και αλλοι επισης.Και για τις εγγυησεις ,και τι παιζει με τι διαφημισεις και τι πουλανε.

Επεξ/σία από Diskimpex
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2018 στις 8:12 ΜΜ, energy52 είπε

Αν θες πες μας πως συνδεεται κατευθειαν στο κουτι στον τοιχο και μετα στο a/c;;

O ελεγχος της συσκευης γινεται μονο μεσω wifi;

Καλησπέρα... και Χρόνια Πολλά

και οι δυο αυτοματισμοί συνδεονται μεσω κλεμας.. οποτε μπορεις να παρεις με καλωδιο απο κουτι και να δωσεις με καλωδιο  στο κλιματιστικό

ακομη μπορεις να βάλεις φις αρσενικο και να παρεις απο μπριζα και στην εξοδο να βαλεις φις θηλυκό και να δωσεις σε κλιματιστικό με φις

η μπορεις να κανεις και συνδιασμο αυτών

 

ο Ελέγχος (ON-off) γινετε μεσω wifi αλλα και χειρικινητα μεσω ενος μπουτον που υπάρχει πανω στην συσκευή

Ψαχνοβτας το θέμα ειδα και αυτο https://www.gearbest.com/power-strips/pp_009788137725.html?%3F&lkid=14436655&fbclid=IwAR3FeElNS8FN-BJOjPI5QAchGEG3H8lPdr71XbNU_LDi7GwD2_cnOoYVD68

που ειναι και λαμπακι νυχτός   σε καλη τιμή ...

δεν εχω προλαβει να δω το λογισμικό του  .. θα το κοιταξω και ισως παραγγειλω ενα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, antykaps είπε

Καλησπέρα... και Χρόνια Πολλά

και οι δυο αυτοματισμοί συνδεονται μεσω κλεμας.. οποτε μπορεις να παρεις με καλωδιο απο κουτι και να δωσεις με καλωδιο  στο κλιματιστικό

ακομη μπορεις να βάλεις φις αρσενικο και να παρεις απο μπριζα και στην εξοδο να βαλεις φις θηλυκό και να δωσεις σε κλιματιστικό με φις

η μπορεις να κανεις και συνδιασμο αυτών

ο Ελέγχος (ON-off) γινετε μεσω wifi αλλα και χειρικινητα μεσω ενος μπουτον που υπάρχει πανω στην συσκευή

Ψαχνοβτας το θέμα ειδα και αυτο https://www.gearbest.com/power-strips/pp_009788137725.html?%3F&lkid=14436655&fbclid=IwAR3FeElNS8FN-BJOjPI5QAchGEG3H8lPdr71XbNU_LDi7GwD2_cnOoYVD68

που ειναι και λαμπακι νυχτός   σε καλη τιμή ...

δεν εχω προλαβει να δω το λογισμικό του  .. θα το κοιταξω και ισως παραγγειλω ενα

Είναι ασφαλές να κόβεις και να δίνεις ρεύμα στο κλιματιστικό από την πρίζα; Γιατί όταν πατάς το off να το κλείσεις συνεχίζει και κάνει κάποιες λειτουργίες, όπως το να κλείσει τις περσίδες και κυρίως να μαζέψει το φρέον μέσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω ολα τα παιδια που συμμετεχουν στο θεμα και ιδιαίτερα τον Dare-Devil για την πολυτιμη βοηθεια του.Προτιμω να αγορασω το Mitsubishi SRK71ZR-S αλλα αμα δεν μου κανουν καλη χρηματοδοτησει( no money no funny)θα παρω το Mitsubishi MSZ GF71VE απο τον Κοτσοβολο γιατι κανει πολλες δοσεις.Ειδα εδω https://vimax.gr/index.php?route=product/product&product_id=5498

ενα universal wifi adapter,ξερει κανεις αμα αυτο θα συνεργαζετε σωστα με το κλιματιστικο ?.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, antykaps είπε

Καλησπέρα... και Χρόνια Πολλά

και οι δυο αυτοματισμοί συνδεονται μεσω κλεμας.. οποτε μπορεις να παρεις με καλωδιο απο κουτι και να δωσεις με καλωδιο  στο κλιματιστικό

ακομη μπορεις να βάλεις φις αρσενικο και να παρεις απο μπριζα και στην εξοδο να βαλεις φις θηλυκό και να δωσεις σε κλιματιστικό με φις

η μπορεις να κανεις και συνδιασμο αυτών

ο Ελέγχος (ON-off) γινετε μεσω wifi αλλα και χειρικινητα μεσω ενος μπουτον που υπάρχει πανω στην συσκευή

Ψαχνοβτας το θέμα ειδα και αυτο https://www.gearbest.com/power-strips/pp_009788137725.html?%3F&lkid=14436655&fbclid=IwAR3FeElNS8FN-BJOjPI5QAchGEG3H8lPdr71XbNU_LDi7GwD2_cnOoYVD68

που ειναι και λαμπακι νυχτός   σε καλη τιμή ...

δεν εχω προλαβει να δω το λογισμικό του  .. θα το κοιταξω και ισως παραγγειλω ενα

Καλησπερα και χρονια πολλα!!Σ ευχαριστω για τις πληροφοριες!!

Προσωπικα δεν μ ενδιαφερει η λειτουργια του wifi,αφου wifi εχει και το κλιματιστικο μου..Εγω το θελω να δινει συνεχεια ρευμα και απλα να βλεπω την καταναλωση στο κινητο με την εφαρμογη..δε θα το ρισκαρα να ανοιγοκλεινω 18αρι/24αρι a/c μ αυτη τη συσκευη,νομιζω ειναι επικινδινο..

Στο bangood καποιοι ρωτανε αν κανει για a/c και οι απαντησεις ειναι αρνητικες..

Παντως η εφαρμογη εντυπωσιακη δειχνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, atalmaniac είπε

Ευχαριστω ολα τα παιδια που συμμετεχουν στο θεμα και ιδιαίτερα τον Dare-Devil για την πολυτιμη βοηθεια του.Προτιμω να αγορασω το Mitsubishi SRK71ZR-S αλλα αμα δεν μου κανουν καλη χρηματοδοτησει( no money no funny)θα παρω το Mitsubishi MSZ GF71VE απο τον Κοτσοβολο γιατι κανει πολλες δοσεις.Ειδα εδω https://vimax.gr/index.php?route=product/product&product_id=5498

ενα universal wifi adapter,ξερει κανεις αμα αυτο θα συνεργαζετε σωστα με το κλιματιστικο ?.

 

Υπάρχουν universal wi-fi  αλλά δουλεύουν λίγο διαφορετικά .

Υπάρχουν wifi modules όπου τα βάζεις μέσα στο χώρο όπου βρίσκεται το κλιματιστικό και συμπεριφέρονται σαν χειριστήριο . Δηλαδή επικοινωνούν με το κλιματιστικό μέσω IR πομπού χρησιμοποιώντας τον δέκτη σήματος του κλιματιστικού .  Οπότε αυτό που θα αγοράσεις πρέπει να "βλέπει" το κλιματιστικό . Υπάρχουν αρκετά τέτοιου είδους universal wi fi όπου έχουν κάλυψη σήματος 360 μοίρες . 

Θα πρέπει να λάβεις υπόψιν αν αυτο που θα επιλέξεις έχει στην μνήμη του το κλιματιστικό σου . Αν όχι να κοιτάξεις να εχει δυνατότητα "εκμάθησης" και στην ουσία να περάσεις τις εντολές του τηλεχειριστηρίου σου σε αυτό  (σε γενικές γραμμές βάζεις το τηλεχειριστήριο να κοιτάζει το wifi module , βάζεις το wifi module σε λειτουργία  εκμάθησης, πατάς κουμπιά στο τηλεχειριστήριο και αυτό λαμβάνει τις εντολές και τις αποθηκεύει .  )

Δες και αυτό το οποίο λέει ότι έχει 360 μοίρες κάλυψης και απο όσα διάβασα δέχεται προγραμματισμό (εκμάθηση) αλλά κρατώ μια επιφύλαξη οπότε ρώτα καλύτερα :

https://www.ebulk.gr/index.php?route=product/product&product_id=7015&ref=bestprice.gr

https://www.orvibo.com/en/product/xiaofang.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, atalmaniac είπε

Ευχαριστω ολα τα παιδια που συμμετεχουν στο θεμα και ιδιαίτερα τον Dare-Devil για την πολυτιμη βοηθεια του.Προτιμω να αγορασω το Mitsubishi SRK71ZR-S αλλα αμα δεν μου κανουν καλη χρηματοδοτησει( no money no funny)θα παρω το Mitsubishi MSZ GF71VE απο τον Κοτσοβολο γιατι κανει πολλες δοσεις.Ειδα εδω https://vimax.gr/index.php?route=product/product&product_id=5498

ενα universal adaptewifi r,ξερει κανεις αμα αυτο θα συνεργαζετε σωστα με το κλιματιστικο ?.

 

Στο καταστημα που εβαλες,βλεπω διαφορα τιμης ,εκτος αν εχουν καποιες διαφορες

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/152757-mitsubishi-msz-gf71ve-plus

https://vimax.gr/klimatistika/inverter-air-conditioners/mitsubishi-electric-msz-gf71vemuz-gf71ve.html

Ρωτα εκει και για το adapteρ wifi με την ευκαιρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

To mini (και ατελές ακόμα) review του κλιματιστικού μου : https://www.bestprice.gr/item/2155344823/fujitsu-asyg24klcaaoyg24klta.html?bpref=notifications#review-47276

Πολύ ωραία και χρήσιμη ανάλυση. Θεωρώ όμως ότι το αδικείς.. Το 5 έπρεπε να το πάρει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, anikologr είπε

Πολύ ωραία και χρήσιμη ανάλυση. Θεωρώ όμως ότι το αδικείς.. Το 5 έπρεπε να το πάρει.. 

Και αν κάποιο είναι καλύτερο τί πρέπει να βάλω; 6;

Γενικά είμαι πολύ αντίθετος από τα 5άρια που πέφτουν αβίαστα. Πχ βλέπω κριτικές ότι είναι καλό αλλά έχει φάτσα κίτρινη για μέτριο θόρυβο. Τότε γιατί βάζεις 5 ρε φίλε; Πώς θα επιβραβεύσει το πχ.αθόρυβο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...