Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Απαντώ μόνο για το θέμα του μετρητή, όλα είναι θέμα ηλεκτρονικών στοιχείων της συσκευής και οχι μετρητή, εκτός αν μιλάμε για εντελώς μούφα μετρητή. Και στον δικό μου όταν τον τέσταρα σχεδόν σε όλες τις συσκευές, σε ελάχιστες η ισχύς προέκυπτε όσο η αναγραφόμενη. Δεν ξέρω τι παίζει αλλά γενικά να ξέρεις πως όταν αναγράφουν μια ενδεικτική τιμή ισχύος στα προϊόντα, αυτοί τα έχουν μετρήσει για ένα δεδομένο χρονικό διάστημα και έχουν διαιρέσει την ενέργεια με την ισχύ, είναι ουσιαστικά τιμή μέσης ισχύος. Οι αντιστάσεις όταν θερμαίνονται αλλάζουν τιμή αντίστασης, αυτό επηρεάζει ένταση ρεύματος και ισχύ.

Ωραία δεν το σκέφτηκα αυτό.

7 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Όσο για το κλιματιστικό, βγάζει την μέγιστη θερμική ισχύ που αναγράφεται στα χαρακτηριστικά του. Το οτι καταναλώνει 2600W δεν σημαίνει οτι αν έχει SCOP=4 θα βγάζει θερμότητα 4χ2600. Ο SCOP είναι υπολογισμένος βάση προτύπων και στο κομμάτι της κατανάλωσης ενέργειας λαμβάνουν την ενέργεια που καταναλώθηκε σε ένα χρονικό διάστημα προς το χρονικό διάστημα αυτό.

Το κλιματιστικό σου 24αρι είναι;

Ναι 24άρι.

Μάλλον έχεις δίκιο.

Με αυτά που διαβάζω εδώ http://industrialheatpumps.nl/en/how_it_works/cop_heat_pump/

για το δικό μου :

https://www.fujitsu-general.com/datafiles/10009205-03.pdf

βλέπω για τους 12C που είχα εξωτερική :

Screenshot.png.7590427872af74d637a9086b7db8a0a1.png

 

Άρα όταν δαπανώ στους 12C εξωτερική (και μέσα 20C)  1.08KW και έχω COP 7,34 οπότε τελικά παίρνω 7,34 μονάδες ενέργειας για κάθε 1,08 που δίνω. Σωστά το έχω καταλάβει;

Οπότε όταν έδινα 2185W, τελικά πόσα έπαιρνα; (2,185/1,08)*7,34 = 14,84KW???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα κ χρόνια πολλά σε όλους. Θέλω ένα 12αρι στο σαλόνι με βασική χρήση τη θέρμανση συνδυαστικά με το καλοριφέρ. Με μπάτζετ έως 400-450€. Έχω στα υπνοδωμάτια 2 inventor omnia plus 9αρια με R410a κ ένα 9αρι midea prime με R32 μια χαρά δουλεύουν. 

Επεξ/σία από juneman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλές γιορτές σε όλους! Έχετε να προτείνετε κάποιον που να περνάει κλιματιστικά στη Θεσσαλονίκη;
Ή τι να ζητήσω από κάποιον π.χ αν βάζει το τάδε υλικό ώστε να δω αν όντως ξέρει; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, panaras23 είπε

δεν ηξερα που να ποστάρω οπότε είπα να γράψω εδώ... πρόσφατα μετακόμισα σε σπίτι με air condition.. ποτέ δεν χρησιμοποιούσα από επιλογή, τώρα όμως δεν έχει άλλο τρόπο το δωμάτιό μου να ζεσταθεί παρά με το air condition. το βάζω σε mode ζέστης με εξοικονόμηση ενέργειας. κάθε πρωί ξυπνάω με ξηρό λαιμό και ξηρό βήχα, μάτια να δακρύζουν συνεχώς. προφανώς αυτό συμβαίνει από την έλλειψη υγρασίας στο δωμάτιο και οφείλεται και στον ξηρό αέρα του ερκοντίσιον. γέμισα και μια τσίγγινη κανάτα με νερό που μου πρότειναν αλλά τζίφος. τι θα μου προτείνατε για να μη κρυώνω αλλά και να μην έχω αυτό το δυσάρεστο ξύπνημα κάθε πρωί; ένας υγραντήρας θα μου λύσει το πρόβλημα; 

Αρχικά πρέπει να ξέρουμε το πρωί που ξυπνάς και λες ότι είναι ξηρός ο αέρας τί ποσοστό  υγρασίας έχει ο χώρος σου . Εχει ένα υγρόμετρο να το μετρήσεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, juneman είπε

Καλησπέρα κ χρόνια πολλά σε όλους. Θέλω ένα 12αρι στο σαλόνι με βασική χρήση τη θέρμανση συνδυαστικά με το καλοριφέρ. Με μπάτζετ έως 400-450€. Έχω στα υπνοδωμάτια 2 inventor omnia plus 9αρια με R410a κ ένα 9αρι midea prime με R32 μια χαρά δουλεύουν. 

Αφού είσαι ευχαριστημένος απο αυτές τις 2 μάρκες γιατί δεν κοιτάς πάλι σε αυτές ; 

Η Inventor έχει βγάλει τον αντικαταστάτη του Omnia plus το Omnia eco (με R32) και το βρίσκεις στα 445 ευρώ εδώ :  https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/inventor-omnia-eco-o3mvi32-12wifir.html?source=external&offer=1
Με 10 ετή εγγύηση σε όλα τα μέρη χωρίς προϋπόθεση να γίνεται ετήσια συντήρηση . 

Η Midea για παράδειγμα στα λεφτά που ψάχνεις έχει:
https://www.skroutz.gr/c/407/oikiaka-klimatistika-inverter/m/292/Midea/f/407348/12000-btu.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

Με 3ετή εγγύηση σε όλα τα μέρη   +4 χρόνια επέκταση εγγύησης μόνο στο συμπιεστή εφόσον γίνεται συντήρηση μετά την τριετία . 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, juneman είπε

Καλησπέρα κ χρόνια πολλά σε όλους. Θέλω ένα 12αρι στο σαλόνι με βασική χρήση τη θέρμανση συνδυαστικά με το καλοριφέρ. Με μπάτζετ έως 400-450€. Έχω στα υπνοδωμάτια 2 inventor omnia plus 9αρια με R410a κ ένα 9αρι midea prime με R32 μια χαρά δουλεύουν. 

Εγώ διάβασα πολλά και κατέληξα σε αυτό Toyotomi-Hiro-Eco-HTN-HTG-712R32

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Dare-Devil σε ευχαριστώ πολύ. Τα Omnia plus με δική σου πρόταση τα πήρα και δουλεύουν καλά. Στο midea έκανα του κεφαλιού μου. Περιττό να σου πω ότι ένα χειριστήριο λειτουργεί και τα τρία αν το επιθυμείς, δείχνοντας την συγγένεια που έχουν οι δύο εταιρείες. Το 12αρι Omnia eco το πήρε ο κουμπάρος μου και μου φάνηκε λίγο ευνούχος για να μην κάνει φασαρία. Μικρή απόδοση στο χώρο παρότι είναι μεταγενέστερο. Θα ήθελα να αλλάξω μάρκα για να δοκιμάσω και κάτι άλλο. To Gree Fairy μου άρεσε. 

 

 

Επεξ/σία από juneman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε σήμερα το haier με 9 βαθμούς εξωτερική το σαλόνι το διατηρεί σε 23 με ρύθμιση στους 24. Το fan είναι στο αυτόματο-low. Καλά είναι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kenny Φαίνεται καλό σε χαρακτηριστικά κ στο skroutz έχει πολύ υψηλή απήχηση αλλά αυτό με την εγγύηση με χαλάει. Σε θέρμανση το χεις δουλέψει; Είναι δυνατό;

5 λεπτά πριν, Κάβουρας είπε

Ήρθε σήμερα το haier με 9 βαθμούς εξωτερική το σαλόνι το διατηρεί σε 23 με ρύθμιση στους 24. Το fan είναι στο αυτόματο-low. Καλά είναι; 

Καλό είναι αλλά δεν χρειάζεται τόσο υψηλή θερμοκρασία στο θερμοστάτη. 21 είναι μια χαρά. 

Επεξ/σία από juneman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έχω ένα κλιματιστικό daikin στο δωμάτιο του 16 μοντέλο περίπου στα 1300 γιούρια τότε. Το θέμα μου είναι οτι ναι μεν το καλοκαίρι για πλάκα κάνει ψυγείο το μισό σπίτι αλλά το χειμώνα το ζεστό του είναι ψιλό μάπα θελει κανα 4 ωρες να καίει για να πω οτι κατάλαβα ζέστη. Του σαλονιού πάνω από 10 χρόνια δεν το βλέπει καν σε θέμα ζέστης σαν πιστολάκι μαλλιών είναι στο τέρμα ζεστό. Αν το βαλω στο dry θα κάνει τπτ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, guzel είπε

Την έκανες λαχείο και εσύ 🤐

Εχω το Toyotomi-Hiro-Eco-HTN-HTG-712R32  εγκατεστημενο σε υμιυπογειο 35-40 τμ περιπου   μονιμα στο 21  και με εξωτ.  θερμογρασίες - 7 το πρωι αυτες τις μέρες 

σε  27 ημέρες εχει καψει 255 KWH μεσο ορο 9,4 KWH  το 24ωρο.

Το κλιματιστικό  αυτη την στιγμή καιει 433 kwh  με εξωτερικη   1οC

Αν και χρησιμοποιω κλιματιστικα πρωτη φορα στην ζωη μου για θερμανση και δεν εχω εμπειρία .. ειμαι ευχαριστημένος

 

 

Screenshot_2018-12-28-19-26-15-391_com.coolkit.png

Screenshot_2018-12-27-14-03-25-176_com.coolkit.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, juneman είπε

Dare-Devil σε ευχαριστώ πολύ. Τα Omnia plus με δική σου πρόταση τα πήρα και δουλεύουν καλά. Στο midea έκανα του κεφαλιού μου. Περιττό να σου πω ότι ένα χειριστήριο λειτουργεί και τα τρία αν το επιθυμείς, δείχνοντας την συγγένεια που έχουν οι δύο εταιρείες. Το 12αρι Omnia eco το πήρε ο κουμπάρος μου και μου φάνηκε λίγο ευνούχος για να μην κάνει φασαρία. Μικρή απόδοση στο χώρο παρότι είναι μεταγενέστερο. Θα ήθελα να αλλάξω μάρκα για να δοκιμάσω και κάτι άλλο. To Gree Fairy μου άρεσε. 

Η απόδοση στο χώρο που χει η νέα σειρά Omnia σε σχέση με αυτή που έχεις εσύ σε 12 άρι είναι ίδια . Ίδια ονομαστικά btu/h ίδια εύρη απόδοσης  . 

Όταν ένα κλιματιστικό δεν αποδίδει καλά στο χώρο μας  2 παράγοντες ευθύνονται:

α. Η επιλογή μηχανήματος για τις ανάγκες του χώρου μας .  Δεν έχουν όλοι χώροι τις ίδιες απαιτήσεις σε ψύξη και θέρμανση  ας είναι ίδια τετραγωνικά . Υπάρχουν μέχρι και σοβαρές διαφορές στις ανάγκες σε btu/h  χώρων που είναι ίδια τετραγωνικά .  
Το μηχάνημα απο μόνο του , οποιουδήποτε κατασκευαστή δεν ευθύνεται για κάτι τέτοιο .  Το κάθε μηχάνημα έχει κάποιες τεχνικές προδιαγραφές που αναγράφονται και με βάση τις απαιτήσεις κλιματισμού του χώρου που θες να κλιματίσεις κρίνεις αν το Χ μηχάνημα καλύπτει τις ανάγκες του χώρου σου .  Βέβαια όταν δεν υπάρχει μελέτη μηχανολόγου για το κτίριο και επιλέγουμε στα τυφλά, το παίζουμε στα ζάρια αν θα μας καλύψει το κλιματιστικό και αν τελικά δεν μας καλύψει , νομίζουμε ότι φταίει το κλιματιστικό .Αμ δε !
Η όταν λέμε ότι το μηχάνημα αποδίδει και μου ζεσταίνει το χώρο σε χρόνο dt  έχουμε την εντύπωση ότι είναι προτέρημα του συγκεκριμένου μοντέλου  ! Δεν είναι ακριβώς έτσι . Αυτό που συμβαίνει είναι ότι το συγκεκριμένο μοντέλο με τις συγκεκριμένες προδιαγραφές ΥΠΕΡΚΑΛΗΠΤΕΙ  τις απαιτήσεις σε ψύξη και θέρμανση του χώρου μας άρα πετυχαίνει πιο γρήγορα τα επιθυμητά αποτελέσματα . 
Κάθε χώρος έχει τις δικές του μοναδικές ανάγκες και τα τετραγωνικά δεν είναι τίποτα άλλο παρά μια μικρή σε βαρύτητα μεταβλητή για να επιλέξουμε κλιματιστικό.


β. Κακή εγκατάσταση ή έλλειψη φρέον απο το μηχάνημα . 


Anyway . Πολύ κούρασα ! 😛

Σε άλλες μάρκες :

Σε Gree σειρές Bora και Fairy . 
https://www.skroutz.gr/s/14976792/Gree-Fairy-GRS-121-EI-JFR-N3.html

https://www.skroutz.gr/s/11998501/Gree-Bora-GRS-121-EI-JBR1-N3.html

Σε General Electric :  https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/185590-general electric-ges-nx2g35-prime

Παρόμοια επίπεδα καταναλώσεων .  Χαμηλά επίπεδα θορύβου όλα τα παραπάνω, με το GE να κάνει την διαφορά .



 

3 ώρες πριν, Thaninho είπε

Ρε παιδιά έχω ένα κλιματιστικό daikin στο δωμάτιο του 16 μοντέλο περίπου στα 1300 γιούρια τότε. Το θέμα μου είναι οτι ναι μεν το καλοκαίρι για πλάκα κάνει ψυγείο το μισό σπίτι αλλά το χειμώνα το ζεστό του είναι ψιλό μάπα θελει κανα 4 ωρες να καίει για να πω οτι κατάλαβα ζέστη. Του σαλονιού πάνω από 10 χρόνια δεν το βλέπει καν σε θέμα ζέστης σαν πιστολάκι μαλλιών είναι στο τέρμα ζεστό. Αν το βαλω στο dry θα κάνει τπτ;

Μοντέλο δεν μας είπες  να δούμε αποδόσεις και χαρακτηριστικά . 

Επίσης : Πόσα τετραγωνικά είναι ο χώρος όπου βρίσκεται το κλιματιστικό ;
Το σπίτι έχει σύγχρονα κουφώματα ;
Οι τοίχοι έχουν μόνωση ;
Σε ποια περιοχή είναι το σπίτι;

1 ώρα πριν, antykaps είπε

Εχω το Toyotomi-Hiro-Eco-HTN-HTG-712R32  εγκατεστημενο σε υμιυπογειο 35-40 τμ περιπου   μονιμα στο 21  και με εξωτ.  θερμογρασίες - 7 το πρωι αυτες τις μέρες 

σε  27 ημέρες εχει καψει 255 KWH μεσο ορο 9,4 KWH  το 24ωρο.

Το κλιματιστικό  αυτη την στιγμή καιει 433 kwh  με εξωτερικη   1οC

Αν και χρησιμοποιω κλιματιστικα πρωτη φορα στην ζωη μου για θερμανση και δεν εχω εμπειρία .. ειμαι ευχαριστημένος

Screenshot_2018-12-28-19-26-15-391_com.coolkit.png

Screenshot_2018-12-27-14-03-25-176_com.coolkit.png

Ασχετο: Ποιό μετρητή χρησιμοποιείς ;

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, antykaps είπε

Εχω το Toyotomi-Hiro-Eco-HTN-HTG-712R32  εγκατεστημενο σε υμιυπογειο 35-40 τμ περιπου   μονιμα στο 21  και με εξωτ.  θερμογρασίες - 7 το πρωι αυτες τις μέρες 

σε  27 ημέρες εχει καψει 255 KWH μεσο ορο 9,4 KWH  το 24ωρο.

Το κλιματιστικό  αυτη την στιγμή καιει 433 kwh  με εξωτερικη   1οC

Αν και χρησιμοποιω κλιματιστικα πρωτη φορα στην ζωη μου για θερμανση και δεν εχω εμπειρία .. ειμαι ευχαριστημένος

Screenshot_2018-12-28-19-26-15-391_com.coolkit.png

Screenshot_2018-12-27-14-03-25-176_com.coolkit.png

Με πια εφαρμογή βλέπεις την κατανάλωση ; Άλλη εφαρμογή έχει το hiro από τα υπόλοιπα toyotomi ; Ή είναι μετρητής με wifi ;

Επεξ/σία από guzel
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, guzel είπε

Με πια εφαρμογή βλέπεις την κατανάλωση ; Άλλη εφαρμογή έχει το hiro από τα υπόλοιπα toyotomi ; Ή είναι μετρητής με wifi ;

Μετρητής wifi είναι σίγουρα ! Θέλω και εγώ να μάθω ποιον έχει πάρει !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...