Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπάρχει πρόθεση επισκευής 

Εχουν αγοραστεί καινουρια 

Επειδη θα ανακυκλωθει/θα το παρει ο ψυκτικός, αν εχει κάποιος σκοπό να επωφεληθεί απο την προσφορά του Κωτς ειναι προς διάθεση 

διορθωση.αναφερομαι σε ενα τεμάχιο 

Επεξ/σία από kariolikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, Diskimpex είπε

Τι σου ειπαν για την βλαβη απο την εγγυηση ;

Το θέμα είναι αν είναι εντός εγγύησης το συγκεκριμένο μοντέλο . Εξαρτάται πότε το αγόρασε . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Diskimpex είπε
Η φωτογραφια δεν δειχνει κατι παλιο .Η εταιρια διαφημιζει μεγαλη εγγυηση απο εξαρχης στην αγορα.

Παλαιότερα έδινε 10 χρόνια συμπιεστή και 5 στα υπόλοιπα μέρη .Το 2007 έδινε 7ετή σε όλα τα μέρη .  Περίπου 1.5-2 χρόνια δίνει 10ετή σε όλα τα μέρη .  Οπότε παίζει ρόλο πότε το αγόρασε  και τι πρόβλημα έχει .  Τα μηχανήματα αυτά υπάρχουν στην Ελληνική αγορά παραπάνω απο μια 10ετία.

Καλά η φωτογραφία είναι ενδεικτική που έχει ανεβάσει . Απο αυτό κρίνεις ποιο μοντέλο έχει ?!

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 2007 γραφουν τα πλασαραν . Και 10 ετιας να ειναι δεν το χαριζεις αν αξιζει .Δεν αλλαζει κανεις με το παραμικρο κλιματιστικο.Παλια καποιος ειχε πει οτι εξυπηρετησαν σε περιπτωση και μετα την εγγυηση,σαν να ειχε εγγυηση.Καθε εταιρια σε οτι τους συμφερει κανει αναλογα

Επεξ/σία από Diskimpex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/12/2018 στις 12:58 ΜΜ, Dare-Devil είπε

Xρονια πολλα σε ολους με υγεια!!

Ευχαριστω,επισης ειδα και αυτον που μετρα επαγωγικα κι εχει κι αλλες λειτουργιες https://efergy.com/el/metrites-energeias-me-othoni/asyrmatos-metritis-energeias-elite-classic/

Θα μπορουσα να πιασω τον αισθητηρα (για να μην ανοιγω πινακα)  εξωτερικα πανω στη μοναδα,στο σημειο της φασης..

Πως το βλεπετε;

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, energy52 είπε

Xρονια πολλα σε ολους με υγεια!!

Ευχαριστω,επισης ειδα και αυτον που μετρα επαγωγικα κι εχει κι αλλες λειτουργιες https://efergy.com/el/metrites-energeias-me-othoni/asyrmatos-metritis-energeias-elite-classic/

Θα μπορουσα να πιασω τον αισθητηρα (για να μην ανοιγω πινακα)  εξωτερικα πανω στη μοναδα,στο σημειο της φασης..

Πως το βλεπετε;

Το αν μπορείς ή όχι δεν το ξέρουμε .   Εξαρτάται την εγκατάσταση σου . Αν π.χ έχεις εξωτερικά περασμένη την φάση τότε οκ  . Αν περνάει μέσα απο κουτιά ... δεν ξέρω ...

Οι efergy είναι οι πιο γνωστοί επαγωγικοί .  Θα σου την πρότεινα αλλά επειδή δεν ξέρω την εγκατάσταση σου προτίμησα να σου στείλω ένα wattομετρο ράγας .  Ότι σε βολεύει  !

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Το αν μπορείς ή όχι δεν το ξέρουμε .   Εξαρτάται την εγκατάσταση σου . Αν π.χ έχεις εξωτερικά περασμένη την φάση τότε οκ  . Αν περνάει μέσα απο κουτιά ... δεν ξέρω ...

Οι efergy είναι οι πιο γνωστοί επαγωγικοί .  Θα σου την πρότεινα αλλά επειδή δεν ξέρω την εγκατάσταση σου προτίμησα να σου στείλω ένα wattομετρο ράγας .  Ότι σε βολεύει  !

Ναι ετσι ειναι περασμενο το καλωδιο, εξωτερικα οχι μεσα απο κουτι..Με το wattομετρο ραγας ειναι το ζητημα οτι αφενος πρεπει να φερω ηλεκτρολογο, κι αφετερου δεν υπαρχει πολυς χωρος στον πινακα ...κι υστερα αν φυγω απ το σπιτι, τον επαγωγικο τον παιρνω μαζι μου!

Βασικα αυτο ηθελα να ξερω για τον efergy, αν θα ναι αξιοπιστος ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κλιματιστικο στο δωματιο που εχω βγαζει ζεστη εως 58 βαθμους με το ζορι με εξωτερικη 4 που μετα πεφτει στους 50. Σε αλλο κλιματιστικο φτανει 58 για πλακα και το διατηρει. 

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ParhsG είπε

Το κλιματιστικο στο δωματιο που εχω βγαζει ζεστη εως 58 βαθμους με το ζορι με εξωτερικη 4 που μετα πεφτει στους 50. Σε αλλο κλιματιστικο φτανει 58 για πλακα και το διατηρει. 

Από αυτά που λες δεν βγαίνει κανένα συμπέρασμα... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν ηξερα που να ποστάρω οπότε είπα να γράψω εδώ... πρόσφατα μετακόμισα σε σπίτι με air condition.. ποτέ δεν χρησιμοποιούσα από επιλογή, τώρα όμως δεν έχει άλλο τρόπο το δωμάτιό μου να ζεσταθεί παρά με το air condition. το βάζω σε mode ζέστης με εξοικονόμηση ενέργειας. κάθε πρωί ξυπνάω με ξηρό λαιμό και ξηρό βήχα, μάτια να δακρύζουν συνεχώς. προφανώς αυτό συμβαίνει από την έλλειψη υγρασίας στο δωμάτιο και οφείλεται και στον ξηρό αέρα του ερκοντίσιον. γέμισα και μια τσίγγινη κανάτα με νερό που μου πρότειναν αλλά τζίφος. τι θα μου προτείνατε για να μη κρυώνω αλλά και να μην έχω αυτό το δυσάρεστο ξύπνημα κάθε πρωί; ένας υγραντήρας θα μου λύσει το πρόβλημα; 

Επεξ/σία από panaras23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panaras23 είπε

δεν ηξερα που να ποστάρω οπότε είπα να γράψω εδώ... πρόσφατα μετακόμισα σε σπίτι με air condition.. ποτέ δεν χρησιμοποιούσα από επιλογή, τώρα όμως δεν έχει άλλο τρόπο το δωμάτιό μου να ζεσταθεί παρά με το air condition. το βάζω σε mode ζέστης με εξοικονόμηση ενέργειας. κάθε πρωί ξυπνάω με ξηρό λαιμό και ξηρό βήχα, μάτια να δακρύζουν συνεχώς. προφανώς αυτό συμβαίνει από την έλλειψη υγρασίας στο δωμάτιο και οφείλεται και στον ξηρό αέρα του ερκοντίσιον. γέμισα και μια τσίγγινη κανάτα με νερό που μου πρότειναν αλλά τζίφος. τι θα μου προτείνατε για να μη κρυώνω αλλά και να μην έχω αυτό το δυσάρεστο ξύπνημα κάθε πρωί; ένας υγραντήρας θα μου λύσει το πρόβλημα; 

Τα αιρκοντίσιον είναι αδύνατον να ξηραίνουν τον αέρα τον χειμώνα. Κάνουν αφύγρανση μεν αλλά της ατμόσφαιρας μιας και λόγο αντίστροφου κύκλου, το κρύο τμήμα του δικτύου φρέοντος είναι στην εξωτερική μονάδα. 

Μάλλον placebo ή ζεις σε ξηρό μέρος οπότε απλά η θέρμανση του αέρα ρίχνει την σχετική υγρασία αλλά όχι και την συνολική ποσότητα των υδρατμών. 

Δοκίμασε να πάρεις κάποιον υγραντήρα. Αυτός φαίνεται να έχει καλές κριτικές https://www.skroutz.gr/s/10728081/Puredry-PD-Mist-Design.html

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι, σε ξηρό μέρος δεν μένω σε καμία περίπτωση.. θεσσαλονίκη είμαι. το φαινόμενο ειναι πολύ ενοχλητικό όμως και δεν ξέρω τι να κάνω.. και ο υγραντήρας που προτείνεις ναι μεν καλός, αλλά θα ήθελα κάποια πολύ πιο οικονομική πρόταση καθώς τα έξοδα μου τρέχουν τελευταία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/12/2018 στις 10:10 ΜΜ, liakjim είπε

Ξεκινώ να γράφω αυτό το άρθρο στις 16:15.

Λοιπόν μέχρι να έρθει ο μετρητής, δανείστηκα έναν άλλον : https://www.ebay.com/itm/TS-1500-Electronic-Energy-Meter-LCD-Energy-Monitor-Plug-in-Electricity-Meter-CN/142258417217?hash=item211f432e41:m:mMIoTGhyiRn95QtZ5QGeJEQ:rk:1:pf:0

Βέβαια δεν είμαι σίγουρος πόσο ακριβής είναι. 

Σε τοστιέρα 750W μου έδειξε 725. 

Σε βραστήρα 2000W μου έδειξε 1890. 

Σε σόμπα 2400W μου έδειξε 1900 (μούφα λίγο η σόμπα τύπου τηλεμάρκετιγκ). 

Οπότε μάλλον έχει απόκλιση 5% ή απλά οι συσκευές έχουν και αυτές απόκλιση. 

Πάμε λοιπόν. Πάω για μετρήσεις ανά μισή ώρα. Υπενθυμίζω σπίτι στον Ωρωπό, 60 τμ ο κάτω όροφος (σαλονοτραπεζαρία και κουζίνα), σκάλα που πάει σε άλλα 60τμ μη θερμαινόμενα για το τεστ. Κοινώς η ζέστη πάει και πάνω. Είμαι πολύ κοντά εδώ https://www.wunderground.com/personal-weather-station/dashboard?ID=IISYKAMI2&cm_ven=localwx_pwsdash

Εξωτερική 12. Το σπίτι κρύο , κλειστό το σπίτι χωρίς θέρμανση για 2 ημέρες . Εσωτερική 16,6 . 

Αναμονή 5W. 

Στις 16:30 το βάζω μπροστά. Τηλεχειριστήριο στους 23 και αυτόματη ταχύτητα ανεμιστήρα. Πάει 10W. Μένει εκεί 30 δευτερόλεπτα. Μετά σιγά σιγά πάει στα 400W. Μένει 3 λεπτά. Η εξωτερική στο χαλαρό. Η εσωτερική ίσα ίσα. 

Μετά σιγά σιγά φορτώνει. 800, 1000, 1200, 1400, 1600, 1800. Μέσα σε 7-8 λεπτά βλέπω μέγιστο 2185W και ρεύμα 9,95Α.  Η μονάδα βγάζει λάβα εκεί. Ο ανεμιστήρας δυνατός. Μάλλον είναι σχεδόν στα 2225W και 10.4Α που δείχνει ως μέγιστο input το ταμπελάκι πάνω στο μηχάνημα στο heating  .  Καλό αυτό γιατί είναι μόνο 1.8% απόκλιση στον μετρητή.  Βέβαια αυτό είναι το rated. Maximum έχει 2660W. 

Εκεί αν έχω scop 4 , πάει σαν 8800 watts output ή 30000BTUs!!! 

Στο περίπου τέταρτο της ώρας αρχίζει να κόβει. Πάει περίπου στα 1100-1150W . Εκεί στα 1100W η εξωτερική μονάδα κάνει θόρυβο όπως όταν έχει φορτώσει. 

Στην 1,5 ώρα πλέον έχω 18,2 (το θερμόμετρο στα 7 μέτρα από το κλιματιστικό, ακόμα θέλει ενέργεια το σπίτι) . Εξωτερική 11,2. Η κατανάλωση πέφτει ένα τακ στα ~1050W. Ακόμα θόρυβο η εξωτερική. 

Στις 2 ώρες πλέον έχω 18,5. Εξωτερική 11. Η κατανάλωση έπεσε στα ~950W. Ακόμα θόρυβο η εξωτερική. Η εσωτερική έκοψε ταχύτητα.Περίπου στην low είναι (2ή από τις 4 ταχύτητες)

Στις 2,5 ώρες έχω 18,7. Εξωτερική 10,8 . Σταθερά η κατανάλωση στα ~950W. Ακόμα θόρυβο η εξωτερική. Η εσωτερική το ίδιο στο low. 

Στις 3 ώρες έχω 19,3 . Εξωτερική 10,5 . Σταθερά η κατανάλωση στα ~950W. Ακόμα θόρυβο η εξωτερική. Η εσωτερική το ίδιο στο low. 

Στις 3,5 ώρες έχω 19,5 . Εξωτερική 10,4 . Σταθερά η κατανάλωση στα ~950W. Ακόμα θόρυβο η εξωτερική. Η εσωτερική το ίδιο στο low. 

Στις 4 ώρες έχω 19,8 . Εξωτερική 10 . Έπεσε η κατανάλωση στα ~850W. Ακόμα θόρυβο η εξωτερική. Η εσωτερική το ίδιο στο low. 

Στις 4 ώρες και 15 λεπτά αλλαγή. Έχω 20,2 . Εξωτερική 10 . Έπεσε η κατανάλωση στα ~750W. Ακόμα θόρυβο η εξωτερική. Η εσωτερική το ίδιο στο low. 

Στις 4,5 ώρες έχω 20,4 . Εξωτερική 9,8 . Η κατανάλωση στα ~750W. Ακόμα θόρυβο η εξωτερική. Η εσωτερική το ίδιο στο low. 

Στις 5 ώρες έχω 20,6 . Εξωτερική 9,4 . Η κατανάλωση σταθερά στα ~750W. Ακόμα θόρυβο η εξωτερική. Η εσωτερική το ίδιο στο low. 

Στις 5 ώρες έχω 20,6 . Εξωτερική 9,4 . Η κατανάλωση σταθερά στα ~750W. Ακόμα θόρυβο η εξωτερική. Η εσωτερική το ίδιο στο low. 

Στις 5,5  ώρες έχω 20,9 . Εξωτερική 8,7 . Η κατανάλωση έπεσε στα ~650W. Η εξωτερική μονάδα πλέον είναι αθόρυβη. Η εσωτερική το ίδιο στο low. 

Εδώ κάνω μια παύση, θα κοιτάω που και που να δω που θα ισορροπήσει στα ελάχιστα watt στην συντήρηση. 

Προσωπικά σχόλια : Στην αρχή άργησε να ζεστάνει γιατί το σπίτι ήταν κρύο και τα δομικά στοιχεία διψούσαν για ζέστη. 

Το θερμόμετρο που έχω είναι στα 7μέτρα όπως έγραψα. Ουσιαστικά με τους 21 εκεί, λογικά το κλιματιστικό βλέπει εκεί ψηλά αέρα κοντά στους 23 οπότε και παίζει χαμηλά. 

Φαίνεται ότι ρίχνει σε βήματα των 100Watts . 

Εκεί στα 650Watts βλέπω τεράστια διαφορά στην εξωτερική μονάδα που πλέον ρίχνει ταχύτητα στον ανεμιστήρα πάρα πολύ και δεν ακούγεται καθόλου. 

Η εσωτερική μονάδα φαίνεται να μένει στο Low σε ανεμιστήρα (που όπως έχω ξανα πεί δεν την λέω αθόρυβη. 

update 

Ανέβασε στα 950W πάλι. Έπεσε η εξωτερική στους 7,5 πλέον . Λογικά το σπίτι ζητάει θερμίδες + ότι χάνει απόδοση = παραπάνω watts. 

Τελικά η εξωτερική μονάδα παραμένει αθόρυβη, οπότε δεν συνδέεται με τα Watts . Δεν ξέρω πλέον ακριβώς. Πάντως πήγε 950Watts, ανέβασε και λίγο στροφές ο εσωτερικός ανεμιστήρας.  

Νομίζω δουλεύει σαν ινβέρτερ κανονικά και απλά ισορροπεί ανάμεσα σε ζήτηση και απόδοση. 

Απαντώ μόνο για το θέμα του μετρητή, όλα είναι θέμα ηλεκτρονικών στοιχείων της συσκευής και οχι μετρητή, εκτός αν μιλάμε για εντελώς μούφα μετρητή. Και στον δικό μου όταν τον τέσταρα σχεδόν σε όλες τις συσκευές, σε ελάχιστες η ισχύς προέκυπτε όσο η αναγραφόμενη. Δεν ξέρω τι παίζει αλλά γενικά να ξέρεις πως όταν αναγράφουν μια ενδεικτική τιμή ισχύος στα προϊόντα, αυτοί τα έχουν μετρήσει για ένα δεδομένο χρονικό διάστημα και έχουν διαιρέσει την ενέργεια με την ισχύ, είναι ουσιαστικά τιμή μέσης ισχύος. Οι αντιστάσεις όταν θερμαίνονται αλλάζουν τιμή αντίστασης, αυτό επηρεάζει ένταση ρεύματος και ισχύ.

Όσο για το κλιματιστικό, βγάζει την μέγιστη θερμική ισχύ που αναγράφεται στα χαρακτηριστικά του. Το οτι καταναλώνει 2600W δεν σημαίνει οτι αν έχει SCOP=4 θα βγάζει θερμότητα 4χ2600. Ο SCOP είναι υπολογισμένος βάση προτύπων και στο κομμάτι της κατανάλωσης ενέργειας λαμβάνουν την ενέργεια που καταναλώθηκε σε ένα χρονικό διάστημα προς το χρονικό διάστημα αυτό.

Το κλιματιστικό σου 24αρι είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...