Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

48 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Εχω το Toshiba Avant RAS 167SKV-E3, εδω και καποιες ημερες εκει που λειτουργει ξαφνικα σταματαει και αναβοσβηνουν ολα τα λαμπακια. Πρεπει να το βγαλω απο την πριζα για να σβησουν τα λαμπακια και να ξεκινησει παλι να λειτουργει.. Τι μπορει να φταιει;

Πες μου ποια αναβοσβήνουν (τι χρώμα έχει το καθε ένα) και πόσες φορές  το κάθε ένα ; (με τί συχνότητα;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, elpaso1 είπε

Εχω το Toshiba Avant RAS 167SKV-E3, εδω και καποιες ημερες εκει που λειτουργει ξαφνικα σταματαει και αναβοσβηνουν ολα τα λαμπακια. Πρεπει να το βγαλω απο την πριζα για να σβησουν τα λαμπακια και να ξεκινησει παλι να λειτουργει.. Τι μπορει να φταιει;

Διάβασε λίγο τις οδηγίες. Ίσως σου δείχνει ότι κάνει αποψυξη.

 

Στα δικά μου τώρα, κλείνω μια εβδομάδα με το Fujitsu asyg24klca. Είμαι ευχαριστημένος.

Δεν έχει κλείσει καθόλου. Το μηχάνημα διατηρεί σταθερά τον χώρο των 60τμ στους 21.8 , το θερμόμετρο 3μέτρα μακριά, με ρύθμιση στους 22.

Το καλό είναι ότι η ζέστη πάει και στον πάνω όροφο των επίσης 60τμ . Ως αποτέλεσμα πάνω έχω 19-18 που είναι υποφερτα, χωρίς άλλη θέρμανση.

Αρνητικό που η εσωτερική μονάδα δεν είναι αθόρυβη μιας και στην ελάχιστη ταχύτητα ανεμιστήρα έχει βουή από τον αέρα μιας και δίνει αρκετά κυβικά ακόμα και στο quiet.

Η εξωτερική πάντως ενώ έκανε πολύ θόρυβο στην αρχή, τώρα δεν ακούγεται ΚΑΘΌΛΟΥ . Δεν ξέρω πόσα watt καίει, αλλά φαντάζομαι λίγο. Εξωτερική τώρα 8.8C

 

Εδώ το εσωτερικό στην χαμηλότερη ταχύτητα (quiet)

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω ενα κλιματιστικο Firstline στο σπιτι που νοικιαζω (νομιζω ειναι του Carrefour) το οποιο δεν ειναι Inverter και για καποιο λογο ενω το εχω πχ στους 27 'C θερμανση μπορει να κλεισει στους 18-19 ή οπουδηποτε εκει κοντα για λιγο και μετα να ξανααναψει... Ξερει κανεις τι παιζει; 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Με ένα 18άρι θα κάνεις την δουλειά σου . Τί budget έχεις για να σου προτείνω ;

700 ευρώ με την τοποθέτηση πιστεύω είναι καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Διάβασε λίγο τις οδηγίες. Ίσως σου δείχνει ότι κάνει αποψυξη.

Στα δικά μου τώρα, κλείνω μια εβδομάδα με το Fujitsu asyg24klca. Είμαι ευχαριστημένος.

Δεν έχει κλείσει καθόλου. Το μηχάνημα διατηρεί σταθερά τον χώρο των 60τμ στους 21.8 , το θερμόμετρο 3μέτρα μακριά, με ρύθμιση στους 22.

Το καλό είναι ότι η ζέστη πάει και στον πάνω όροφο των επίσης 60τμ . Ως αποτέλεσμα πάνω έχω 19-18 που είναι υποφερτα, χωρίς άλλη θέρμανση.

Αρνητικό που η εσωτερική μονάδα δεν είναι αθόρυβη μιας και στην ελάχιστη ταχύτητα ανεμιστήρα έχει βουή από τον αέρα μιας και δίνει αρκετά κυβικά ακόμα και στο quiet.

Η εξωτερική πάντως ενώ έκανε πολύ θόρυβο στην αρχή, τώρα δεν ακούγεται ΚΑΘΌΛΟΥ . Δεν ξέρω πόσα watt καίει, αλλά φαντάζομαι λίγο. Εξωτερική τώρα 8.8C

Εδώ το εσωτερικό στην χαμηλότερη ταχύτητα (quiet)

Ποιο fujitsu έχεις και καλύπτει τόση επιφάνεια? Το 30αρι ή το 24αρι? 

 

2 ώρες πριν, JimasGR είπε

Παιδια εχω ενα κλιματιστικο Firstline στο σπιτι που νοικιαζω (νομιζω ειναι του Carrefour) το οποιο δεν ειναι Inverter και για καποιο λογο ενω το εχω πχ στους 27 'C θερμανση μπορει να κλεισει στους 18-19 ή οπουδηποτε εκει κοντα για λιγο και μετα να ξανααναψει... Ξερει κανεις τι παιζει; 
 

Τους 27 για θέρμανση ξέχνα τους, μέχρι 21-22 να το βάζεις στην χειρότερη. Αν δεν μπορεί να φτάσει ούτε εκεί μάλλον δεν μπορεί να καλύψει τα τετραγωνικά του χώρου, αν σταματάει να θερμαίνει σημαίνει οτι έφτασε την επιθυμητή, επίσης παίζει και να έχει χάσει φρέον στην 1η περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Ποιο fujitsu έχεις και καλύπτει τόση επιφάνεια? Το 30αρι ή το 24αρι?

Το 24αρι.

Υποπτεύομαι ότι βοηθάει που δεν κάνει ιδιαίτερο κρύο αυτές τις ημέρες, ότι έχω καλές μονωσεις , ότι πριν είχα καλοριφέρ ανοιχτό οπότε είχα ζεστάνει τα δομικά στοιχεία καθώς και ότι η ζέστη ανεβαίνοντας από την σκάλα πάει σιγά σιγά και στον πάνω όροφο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, liakjim είπε

Διάβασε λίγο τις οδηγίες. Ίσως σου δείχνει ότι κάνει αποψυξη.

Στα δικά μου τώρα, κλείνω μια εβδομάδα με το Fujitsu asyg24klca. Είμαι ευχαριστημένος.

Δεν έχει κλείσει καθόλου. Το μηχάνημα διατηρεί σταθερά τον χώρο των 60τμ στους 21.8 , το θερμόμετρο 3μέτρα μακριά, με ρύθμιση στους 22.

Το καλό είναι ότι η ζέστη πάει και στον πάνω όροφο των επίσης 60τμ . Ως αποτέλεσμα πάνω έχω 19-18 που είναι υποφερτα, χωρίς άλλη θέρμανση.

Αρνητικό που η εσωτερική μονάδα δεν είναι αθόρυβη μιας και στην ελάχιστη ταχύτητα ανεμιστήρα έχει βουή από τον αέρα μιας και δίνει αρκετά κυβικά ακόμα και στο quiet.

Η εξωτερική πάντως ενώ έκανε πολύ θόρυβο στην αρχή, τώρα δεν ακούγεται ΚΑΘΌΛΟΥ . Δεν ξέρω πόσα watt καίει, αλλά φαντάζομαι λίγο. Εξωτερική τώρα 8.8C

Εδώ το εσωτερικό στην χαμηλότερη ταχύτητα (quiet)

Αν ποτέ βάλεις μετρητή θα είχε ενδιαφέρον να μας πεις την κατανάλωση που έχει και στα ποσά watt μπορεί να πέσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/12/2018 στις 4:23 ΜΜ, guzel είπε

Στο ζεστό βγάζουν νερό; Εμένα δε βγάζει ...

εξαρταται απο την υγρασια.

 

Στις 15/12/2018 στις 12:50 ΠΜ, bjj-p είπε

στο link λεει ελαχιστη και μεγιστη καταναλωση. δεν υπαρχει αντιστοιχια, οταν καταναλωνει 1900w παραγει 6480btu;;

οι αντλιες θερμοτητας ενα μερος της ενεργειας που καταναλωνουν την απορροφουν απο το περιβαλλον.Ποση απορροοφυν εξαρταται απο τις εκαστοτε συνθηκες.Τυπικες ενδειξεις ειναι οι μετρησεις του καθε κατασκευαστη.

 

Στις 15/12/2018 στις 3:08 ΜΜ, guzel είπε

Αρχικά σ ευχαριστώ για την απάντηση σου. Ο χώρος είναι ενιαίος 50-55 τμ. Υπάρχουν κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια. 

Σήμερα που έκανα το τεστ: Εξωερική 16 βαθμοί, εσωτερική: 19.5, έβαλα το κλιματιστικό στους 21 βαθμούς. Η συνολική κατανάλωση σε KWh:

 

για τη 1 ώρα και 59 λεπτά το κλιματιστικό δούλευε για 10 λεπτά τη φορά και έμπαινε standby, ο χώρος μεσα είχε θερμοκρασία για όλο αυτό το διάστημα 20,5 - 21 βαθμούς. Για το πρώτα δυο λεπτά λειτουργίας είχε κατανάλωση 10-11A και για τα επόμενα 8 λεπτά περίπου 6.5Α.

 το μετράω σε Amps και Watts αν εννοείς αυτό, ο φτηνιάρικος μετρητής έχει την ιδια μέτρηση με το ψηφιακό ρολοι της ΔΕΗ. Εκτος αν η ΔΕΗ έχει τον ίδιο προμηθευτή 😜

Δε ξέρω τι γραφουν στη θεωρία στη πράξη όμως και με όλες τις δοκιμες που έκανα δεν κατεβαίνει κάτω από 1.400W οποτε καλούμε να συμβιβαστώ με αυτό.

Έβαλα το χειριστήριο στο ψυγείο να φανταστείς και όταν πήγε 16 βαθμούς με ifeel έβαλα 18 βαθμούς θέρμανση ..τα ιδια watt κατανάλωσε όπως και στους 28 βαθμούς τοποθετοντας το χειρηστηριο στην εξαγωγή του αέρα. ΔΕΝ προκειτε να κατεβει παρακάτω. Στην ψύξη πάει 3-4 amps... τουλάχιστον θα το ευχαριστηθώ το καλοκαίρι!  

Αναφερα για τους φτηνιαρικους γιατι καποιοι απο αυτους μετρανε φαινομενη ισχυ,καποιοι πραγματικη(οπως τα αναλογικα ρολογια της δεη) και καποιοι δεν ξερουν ουτε οι ιδιοι :)

παντως απο αυτα που αναφερεις μου φαινεται το μηχανημα οτι ειναι μικρο για τον χωρο σου.Αν εχεις καποιο θερμοντικο μεσο για υποβοηθηση δοκιμασε το να δεις αν αλλαξει συμπεριφορα.

Στις 15/12/2018 στις 4:23 ΜΜ, guzel είπε

Στο ζεστό βγάζουν νερό; Εμένα δε βγάζει ...

εξαρταται απο την υγρασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Κάβουρας είπε

700 ευρώ με την τοποθέτηση πιστεύω είναι καλά. 

Σε 18 άρι σε αυτά τα λεφτά αξιόπιστο και με μεγάλη εγγύηση έχεις λίγες επιλογές. Μαζί με εγκατάσταση δεν παίζει αλλά υπολόγισε ότι μια σωστή εγκατάσταση κοστίζει περίπου 70 ευρώ .

Δύο επιλογές που έχεις καλές είναι :
https://www.skroutz.gr/s/11644244/Inventor-Omnia-Plus-O2MVI-18WiFiR-O2MVO-18.html

https://www.skroutz.gr/s/12821229/Inventor-Life-Pro-WiFi-L4VI32-18WiFiR-L4VO32-18.html

 

Εναλλακτικά δες και αυτό :

https://www.skroutz.gr/s/14848020/Gree-Lomo-GRS-181-EI-JLM1-N3.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον το shorai κανει φοβερη δουλεια.Εξω ειχε -3 χθες βραδυ και τωρα εχει -1 και μεσα κρατα χαλαρα τον χωρο στους 22 βαθμους(39τμ)

Επιλογη fan στο auto και με επιλογη θερμοκρασιας στους 24 βαθμους δουλευει εντελως αθορυβα μεσα/εξω.Οταν ξεπερνα τους 22 βαθμους ριχνω τη θερμοκρασια 1 μοναδα κατω.

Εννοειται δεν σβηνει καθολου.Απλα το βραδυ το βαζω σε eco λειτουργια και στους 22 βαθμους .

Θα το ξαναπω...η εξωτερικη μοναδα ειναι εντυπωσιακα αθορυβη.

Πολυ ικανοποιημενος για το συγκεκριμενο μοντελο.

Στις φωτος μετρησα καπως μπακαλιστικα ταυτοχρονα την θερμοκρασια εξω/μεσα(μπροστα απ τις περσιδες) .

 

20181218_165210.jpg

3230.png

Επεξ/σία από marten
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dare-Devil είπε

Σε 18 άρι σε αυτά τα λεφτά αξιόπιστο και με μεγάλη εγγύηση έχεις λίγες επιλογές. Μαζί με εγκατάσταση δεν παίζει αλλά υπολόγισε ότι μια σωστή εγκατάσταση κοστίζει περίπου 70 ευρώ .

Δύο επιλογές που έχεις καλές είναι :
https://www.skroutz.gr/s/11644244/Inventor-Omnia-Plus-O2MVI-18WiFiR-O2MVO-18.html

https://www.skroutz.gr/s/12821229/Inventor-Life-Pro-WiFi-L4VI32-18WiFiR-L4VO32-18.html

 

Εναλλακτικά δες και αυτό :

https://www.skroutz.gr/s/14848020/Gree-Lomo-GRS-181-EI-JLM1-N3.html

Άμα ανέβει το budget κάνα 150€?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, vasilllis είπε

 

Αναφερα για τους φτηνιαρικους γιατι καποιοι απο αυτους μετρανε φαινομενη ισχυ,καποιοι πραγματικη(οπως τα αναλογικα ρολογια της δεη) και καποιοι δεν ξερουν ουτε οι ιδιοι :)

 

Ο συγκεκριμένος μετρητής που έχει κατά 99 % μετράει πραγματική . Είναι φασόν ο δικός μου.

3 λεπτά πριν, Κάβουρας είπε

Άμα ανέβει το budget κάνα 150€?

Τα συγκεκριμένα κλιματιστικά που σου πρότεινα είναι καλά κλιματιστικά  .

Bασικά μόλις είδα ότι παίζει καλή προσφορά και σε αυτό στα 699 ευρώ το οποίο αν και τα άλλα τα λες αθόρυβα το συγκεκριμένο είναι ακόμα καλύτερο και καλύτερο σε καταναλώσεις στην θέρμανση  :
https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/haier-tundra-green-as50tdbhra-1u50jeffra.html?source=external&offer=1

Αυτό έχει 5ετή εγγύηση . 

 

Αν ανέβουμε budget όπως λες και πάμε στα 850 μαζί με εγκατάσταση. Δεν βρίσκω κάτι αξιόλογο με τις τωρινές τιμές που να δικαιολογεί την τιμή του σε σύγκριση με όσα σου παρέθεσα . 
Αν βρώ κάτι άλλο θα το ποστάρω εδώ . 







 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να ρωτησω κατι..λιγο off topic βεβαια..

Το 24 αρι μου παιρνει γραμμη απ τον πινακα με δικη του ασφαλεια μεσω εξωτερικου καλωδιου..Αν πω οτι θελω να βαλω μετρητη,ποιος ειναι ο πιο οικονομικος αλλα και ασφαλης τροπος;;

Αν..λεω αν.. σε καποιο σημειο κοψω το καλωδιο  και παρεμβαλω μετρητη (σαν αυτον που αναφερθηκε σε προηγουμενα ποστ) μεσω αρσενικου-θηλυκου βισματος υψηλης τασης,το βρισκετε επικυνδινο; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, energy52 είπε

Παιδια να ρωτησω κατι..λιγο off topic βεβαια..

Το 24 αρι μου παιρνει γραμμη απ τον πινακα με δικη του ασφαλεια μεσω εξωτερικου καλωδιου..Αν πω οτι θελω να βαλω μετρητη,ποιος ειναι ο πιο οικονομικος αλλα και ασφαλης τροπος;;

Αν..λεω αν.. σε καποιο σημειο κοψω το καλωδιο  και παρεμβαλω μετρητη (σαν αυτον που αναφερθηκε σε προηγουμενα ποστ) μεσω αρσενικου-θηλυκου βισματος υψηλης τασης,το βρισκετε επικυνδινο; 

επικινδυνο .θα βαλεις κατι τετοιο https://www.ergo-tel.gr/product_info.php?products_id=7282&ref=bestprice.gr

μεσα στον πινακα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...