Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα και εγκαταστάθηκε το invetor omnia eco. Αυτο που με προβληματιζει ειναι πως για το «ζεστο» , δεν εχει σωληνακι η εξωτερικη μονάδα και τα νερα χύνονται χύμα στο μπαλκόνι! Προβλέπεται να βάλω εγώ καποιο σωληνάκι;

Στην αρχη ανησυχησα που τα είδα να χύνονται ,μετά έψαξα στο ιντερνετ κ ειδα οτι ειναι ετσι η λειτουργια (στο κρυο διωχνει νερο η εσωτερικη μοναδα στο ζεστο η εξωτερικη). Μου φαινεται παράξενο ομως το να εχει σωληνακι και για τις 2 λειτουργιες το φουτζιτζου 15ετιας και να μην εχει το ινβεντορ που ειναι του 2018 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, panosno1com είπε

Αγόρασα και εγκαταστάθηκε το invetor omnia eco. Αυτο που με προβληματιζει ειναι πως για το «ζεστο» , δεν εχει σωληνακι η εξωτερικη μονάδα και τα νερα χύνονται χύμα στο μπαλκόνι! Προβλέπεται να βάλω εγώ καποιο σωληνάκι;

Στην αρχη ανησυχησα που τα είδα να χύνονται ,μετά έψαξα στο ιντερνετ κ ειδα οτι ειναι ετσι η λειτουργια (στο κρυο διωχνει νερο η εσωτερικη μοναδα στο ζεστο η εξωτερικη). Μου φαινεται παράξενο ομως το να εχει σωληνακι και για τις 2 λειτουργιες το φουτζιτζου 15ετιας και να μην εχει το ινβεντορ που ειναι του 2018 :P

Στο ζεστό βγάζουν νερό; Εμένα δε βγάζει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, guzel είπε

 

Φιλε μου μ αυτα στοιχεια που δινεις για το μερος που μενεις (Κρητη;), το σπιτι σου και με το πειραμα που εκανες νομιζω πως πηρες μεγαλυτερο κλιματιστικο απ αυτο που χρειαζεσαι,οπως σου ειπε κι ενας φιλος πιο πισω..μαλλον ο χωρος σου ειναι για 18αρι max οποτε το 24αρι λειτουργει σαν on/off..

Ομως σιγουρα αυτο δεν αλλαζει το γεγονος οτι μενει ψηλα ο συμπιεστης και καταναλωνει min 1400..αρα..καμια σχεση οι αναγραφομενες στα ταμπελακια καταναλωσεις με τις πραγματικες..

Κι εμενα το inventor τοσο επεφτε στα 1400 watt οπως σου χα πει κι ευτυχως με το ifeel ριχνει την καταναλωση στα 1000-1200..παρακατω δεν παει..αλλα εγω μενω κεντρικη Ελλαδα με 8-10 εξωτερικη θερμοκρασια,επιθυμητη 21,το σπιτι μετρια μονωση, οποτε νομιζω δικαιολογουνται τα 1200w στη συντηρηση για 50-55 τ.μ και το υπολοιπο σπιτι ενιαιο.. 

1 ώρα πριν, guzel είπε

Στο ζεστό βγάζουν νερό; Εμένα δε βγάζει ...

Εμενα σημερα βγαζουν και το 9αρι και το 24αρι πολυ νερο η εξωτερικη μοναδα,ισως λογω αυξημενης υγρασιας

1 ώρα πριν, panosno1com είπε

Αγόρασα και εγκαταστάθηκε το invetor omnia eco. Αυτο που με προβληματιζει ειναι πως για το «ζεστο» , δεν εχει σωληνακι η εξωτερικη μονάδα και τα νερα χύνονται χύμα στο μπαλκόνι! Προβλέπεται να βάλω εγώ καποιο σωληνάκι;

Στην αρχη ανησυχησα που τα είδα να χύνονται ,μετά έψαξα στο ιντερνετ κ ειδα οτι ειναι ετσι η λειτουργια (στο κρυο διωχνει νερο η εσωτερικη μοναδα στο ζεστο η εξωτερικη). Μου φαινεται παράξενο ομως το να εχει σωληνακι και για τις 2 λειτουργιες το φουτζιτζου 15ετιας και να μην εχει το ινβεντορ που ειναι του 2018 :P

Εννοειται πως επρεπε να σου βαλει σωληνα να φευγουν τα  νερα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

(δεν ημουν παρών στην εγκατασταση επειδη ημουν στη δουλεια,ηταν δικο μου ατομο)

Μαλλον λογω γυφτιας του ΜΜ δεν εβαλε καθως βρηκα το «μαραφετι» που κουμπωνει στη μοναδα και πανω του κουμπωνει ο σωληνας. ΠΩς να ζητησω σωληνα; και πως να μετρησω τη διαμετρο? απο μαγαζι με υδραυλικα κλπ?

Επισης βρηκα αυτα: (δειτε εικονα) τι ειναι; παιζει να ειναι φιλτρα και να μην μου χει βαλει ο καφροςε ???

image:

HRSsErG.jpg

Επεξ/σία από panosno1com
εβαλα εικονα στο σποιλερ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, malthampoukos είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ο χώρος είναι ένα δωμάτιο 12-13 τ.μ. θελω Α+++ και θα λειτουργεί σε θέρμανση 2-3 ώρες τώρα τον χειμώνα , και σε ψύξη 4 ώρες μ.ο. το καλοκαιρι. Λογικά κάθε μέρα ναι, οπότε με ενδιαφέρει πολύ η οικονομία , αλλά και η απόδοση γιατί το δωμάτιο μου είναι πάγος τον χειμώνα και καμίνι το καλοκαίρι. Εσύ τι θα έκανες? Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο? Μπορώ να φτάσω μέχρι το μπάτζετ του Toyotomi (550 €  αυστηρά) αν αξίζει τον κόπο

@Dare-Devil

Ο λόγος που σε ρώτησα για το μ.ο ωρών λειτουργίας ήταν ακριβώς αυτός . Αν αξιζει να δεις κάτι καλύτερο σε καταναλώσεις απο αυτές που πετυχαίνει το Omnia . Το Omnia έχει καλές καταναλώσεις αλλά σίγουρα υπάρχουν και καλύτερα σε πιο υψηλό budget .  Δεν βρίσκω λόγο να πας σε κάτι καλύτερο διότι σε αυτά τα λεφτά  (μέχρι 550 ) η διαφορά στην κατανάλωση είναι μικρή και με τις ώρες χρήσης που θες δεν βλέπω γρήγορη απόσβεση . 

Ένα 9 άρι όχι απλά καλύπτει , αλλά υπερκαλύπτει χώρους 12-13 τ.μ στις περισσότερες περιπτώσεις . Βέβαια μια γνώμη απο ψυκτικό καλό είναι να την πάρεις . 

7 ώρες πριν, guzel είπε

Αρχικά σ ευχαριστώ για την απάντηση σου. Ο χώρος είναι ενιαίος 50-55 τμ. Υπάρχουν κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια. 

Σήμερα που έκανα το τεστ: Εξωερική 16 βαθμοί, εσωτερική: 19.5, έβαλα το κλιματιστικό στους 21 βαθμούς. Η συνολική κατανάλωση σε KWh:

IMG-20181215-115126.jpg

για τη 1 ώρα και 59 λεπτά το κλιματιστικό δούλευε για 10 λεπτά τη φορά και έμπαινε standby, ο χώρος μεσα είχε θερμοκρασία για όλο αυτό το διάστημα 20,5 - 21 βαθμούς. Για το πρώτα δυο λεπτά λειτουργίας είχε κατανάλωση 10-11A και για τα επόμενα 8 λεπτά περίπου 6.5Α.

 το μετράω σε Amps και Watts αν εννοείς αυτό, ο φτηνιάρικος μετρητής έχει την ιδια μέτρηση με το ψηφιακό ρολοι της ΔΕΗ. Εκτος αν η ΔΕΗ έχει τον ίδιο προμηθευτή 😜

Δε ξέρω τι γραφουν στη θεωρία στη πράξη όμως και με όλες τις δοκιμες που έκανα δεν κατεβαίνει κάτω από 1.400W οποτε καλούμε να συμβιβαστώ με αυτό.

Έβαλα το χειριστήριο στο ψυγείο να φανταστείς και όταν πήγε 16 βαθμούς με ifeel έβαλα 18 βαθμούς θέρμανση ..τα ιδια watt κατανάλωσε όπως και στους 28 βαθμούς τοποθετοντας το χειρηστηριο στην εξαγωγή του αέρα. ΔΕΝ προκειτε να κατεβει παρακάτω. Στην ψύξη πάει 3-4 amps... τουλάχιστον θα το ευχαριστηθώ το καλοκαίρι!  

Σε 2 ώρες είχες 1 kw  και κάτι λιγότερο κατανάλωση .  Δηλαδή  0.5 kw την ώρα. Η  κατανάλωση είναι άκρως φυσιολογική για το SCOP που έχει αυτό το μηχάνημα  για το χώρο που μου περιέγραψες και για τις συνθήκες που επικρατούν έξω . 

Ο μετρητής που έχεις είναι ακριβείας και αξιόπιστος . Τον έχω και εγώ τουλάχιστον 5 χρόνια . Μονίμως επάνω στο κλιματιστικό :P

 

6 ώρες πριν, panosno1com είπε

Αγόρασα και εγκαταστάθηκε το invetor omnia eco. Αυτο που με προβληματιζει ειναι πως για το «ζεστο» , δεν εχει σωληνακι η εξωτερικη μονάδα και τα νερα χύνονται χύμα στο μπαλκόνι! Προβλέπεται να βάλω εγώ καποιο σωληνάκι;

Στην αρχη ανησυχησα που τα είδα να χύνονται ,μετά έψαξα στο ιντερνετ κ ειδα οτι ειναι ετσι η λειτουργια (στο κρυο διωχνει νερο η εσωτερικη μοναδα στο ζεστο η εξωτερικη). Μου φαινεται παράξενο ομως το να εχει σωληνακι και για τις 2 λειτουργιες το φουτζιτζου 15ετιας και να μην εχει το ινβεντορ που ειναι του 2018 :P

Έπρεπε να σου είχε βάλει ο εγκαταστάτης . Δική του υποχρέωση είναι  και οι σωλήνες δεν περιλαμβάνονται σε καμία συσκευασία κανενός κλιματιστικού . Είναι υλικά εγκατάστασης που στα προμηθεύει ο ψυκτικός . 

Αν ο ψυκτικός σου άφησε του ρουξούνι της έξω μονάδας , κάτι σαν αυτό :
https://www.frigohellas.gr/gwnia-plastiki-apoxeteusis-klimatistikwn-16mm


Θα χρειαστείς σωλήνα πλαστικό εύκαμπτο απορροής συμπυκνωμάτων  όπως αυτός : https://www.leroymerlin.gr/gr/udraulika/apoheteusi/apoheteusi-pludiriou/solinas-pvc-spiral-pvc-61474462/

Θα προσέξεις βέβαια τι διάμετρο θες και θα του δώσεις και κλίση για να φεύγουν τα νερά . Θα τον πακτώσεις στο τοίχο με ρόκες όπως αυτές : https://www.leroymerlin.gr/gr/ilektrologika/dianomi-kalodiou-kai-stereosi/dematika-kalodion/roka-debflex-plastiki-o16mm-61767783/
Προσοχή στη διάμετρο που χρειάζεσαι . 

6 ώρες πριν, guzel είπε

Στο ζεστό βγάζουν νερό; Εμένα δε βγάζει ...

Νερό θα δείς ότι οι εξωτερικες συνθήκες και η θερμοκρασία του στοιχείου επιτρέπουν την υγροποίηση της υγρασίας του ατμοσφαιρικού αέρα πάνω στο στοιχείο του εξωτερικού μηχανήματος . Όσο φυσιολογικό είναι να μην συμβαίνει,  τόσο φυσιολογικό είναι να συμβαίνει .  

2 ώρες πριν, panosno1com είπε

(δεν ημουν παρών στην εγκατασταση επειδη ημουν στη δουλεια,ηταν δικο μου ατομο)

Μαλλον λογω γυφτιας του ΜΜ δεν εβαλε καθως βρηκα το «μαραφετι» που κουμπωνει στη μοναδα και πανω του κουμπωνει ο σωληνας. ΠΩς να ζητησω σωληνα; και πως να μετρησω τη διαμετρο? απο μαγαζι με υδραυλικα κλπ?

Επισης βρηκα αυτα: (δειτε εικονα) τι ειναι; παιζει να ειναι φιλτρα και να μην μου χει βαλει ο καφροςε ???

image:

  Απόκρυψη περιεχομένων

HRSsErG.jpg

Ναι φίλτρα είναι . Ανοιξε το καπάκι της μέσα μονάδας και θα δεις κάποιες θήκες πάνω στα βασικά φίλτρα του μηχανήματος . Τοποθέτησέ τα . 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, guzel είπε

Στο ζεστό βγάζουν νερό; Εμένα δε βγάζει ...

Εμένα βγάζει ελάχιστο και ανάλογα τις συνθήκες, πάντως στα περισσότερα καινούργια κλιματιστικά βγαίνει νερό στην θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Ο λόγος που σε ρώτησα για το μ.ο ωρών λειτουργίας ήταν ακριβώς αυτός . Αν αξιζει να δεις κάτι καλύτερο σε καταναλώσεις απο αυτές που πετυχαίνει το Omnia . Το Omnia έχει καλές καταναλώσεις αλλά σίγουρα υπάρχουν και καλύτερα σε πιο υψηλό budget .  Δεν βρίσκω λόγο να πας σε κάτι καλύτερο διότι σε αυτά τα λεφτά  (μέχρι 550 ) η διαφορά στην κατανάλωση είναι μικρή και με τις ώρες χρήσης που θες δεν βλέπω γρήγορη απόσβεση . 

Ένα 9 άρι όχι απλά καλύπτει , αλλά υπερκαλύπτει χώρους 12-13 τ.μ στις περισσότερες περιπτώσεις . Βέβαια μια γνώμη απο ψυκτικό καλό είναι να την πάρεις . 

Σε 2 ώρες είχες 1 kw  και κάτι λιγότερο κατανάλωση .  Δηλαδή  0.5 kw την ώρα. Η  κατανάλωση είναι άκρως φυσιολογική για το SCOP που έχει αυτό το μηχάνημα  για το χώρο που μου περιέγραψες και για τις συνθήκες που επικρατούν έξω . 

Ο μετρητής που έχεις είναι ακριβείας και αξιόπιστος . Τον έχω και εγώ τουλάχιστον 5 χρόνια . Μονίμως επάνω στο κλιματιστικό :P

 

Έπρεπε να σου είχε βάλει ο εγκαταστάτης . Δική του υποχρέωση είναι  και οι σωλήνες δεν περιλαμβάνονται σε καμία συσκευασία κανενός κλιματιστικού . Είναι υλικά εγκατάστασης που στα προμηθεύει ο ψυκτικός . 

Αν ο ψυκτικός σου άφησε του ρουξούνι της έξω μονάδας , κάτι σαν αυτό :
https://www.frigohellas.gr/gwnia-plastiki-apoxeteusis-klimatistikwn-16mm


Θα χρειαστείς σωλήνα πλαστικό εύκαμπτο απορροής συμπυκνωμάτων  όπως αυτός : https://www.leroymerlin.gr/gr/udraulika/apoheteusi/apoheteusi-pludiriou/solinas-pvc-spiral-pvc-61474462/

Θα προσέξεις βέβαια τι διάμετρο θες και θα του δώσεις και κλίση για να φεύγουν τα νερά . Θα τον πακτώσεις στο τοίχο με ρόκες όπως αυτές : https://www.leroymerlin.gr/gr/ilektrologika/dianomi-kalodiou-kai-stereosi/dematika-kalodion/roka-debflex-plastiki-o16mm-61767783/
Προσοχή στη διάμετρο που χρειάζεσαι . 

Νερό θα δείς ότι οι εξωτερικες συνθήκες και η θερμοκρασία του στοιχείου επιτρέπουν την υγροποίηση της υγρασίας του ατμοσφαιρικού αέρα πάνω στο στοιχείο του εξωτερικού μηχανήματος . Όσο φυσιολογικό είναι να μην συμβαίνει,  τόσο φυσιολογικό είναι να συμβαίνει .  

Ναι φίλτρα είναι . Ανοιξε το καπάκι της μέσα μονάδας και θα δεις κάποιες θήκες πάνω στα βασικά φίλτρα του μηχανήματος . Τοποθέτησέ τα . 

ευχαριστώ,ναι το ρουξουνι μου αφησε,δεν ηξερα οτι το λενε ετσι! Πως να μετρησω τη διαμετρο; να παρω το ρουξουνι μαζι μου προφανως?

Edit: τοποθετησα τα 2 φιλτρα , ελπιζω τα κιτρινομαυρα (που ηταν σε σακουλακι) να ειναι τα φιλτρα! :P Το γαλαζιο ειναι κατι σαν χαρτονι με γαλαζια σίτα οχι διαφανες - διαμπερες 😕

Επεξ/σία από panosno1com
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, panosno1com είπε

ευχαριστώ,ναι το ρουξουνι μου αφησε,δεν ηξερα οτι το λενε ετσι! Πως να μετρησω τη διαμετρο; να παρω το ρουξουνι μαζι μου προφανως?

Edit: τοποθετησα τα 2 φιλτρα , ελπιζω τα κιτρινομαυρα (που ηταν σε σακουλακι) να ειναι τα φιλτρα! :P Το γαλαζιο ειναι κατι σαν χαρτονι με γαλαζια σίτα οχι διαφανες - διαμπερες 😕

Πάρε μαζί σου το ρουξούνι αυτό για να δεις ποια σωλήνα κουμπώνει .  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω στο σαλόνι ένα παλιό κλιματιστικο 7000 btu από μάρκα carefour και το χρησιμοποιώ για θέρμανση αλλά και για να ρίξω την υγρασία περισσότερο. Το πρόβλημα είναι ότι έχω μεγάλο χώρο και δεν ζεσταίνει αρκετά. Επιπλέον νομίζω ότι έχει μεγάλη κατανάλωση. Μπορειται να μου προτείνετε ένα κλιματιστικό τουλάχιστον 12.000btu η μεγαλύτερο για θέρμανση περισσότερο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Κάβουρας είπε

Έχω στο σαλόνι ένα παλιό κλιματιστικο 7000 btu από μάρκα carefour και το χρησιμοποιώ για θέρμανση αλλά και για να ρίξω την υγρασία περισσότερο. Το πρόβλημα είναι ότι έχω μεγάλο χώρο και δεν ζεσταίνει αρκετά. Επιπλέον νομίζω ότι έχει μεγάλη κατανάλωση. Μπορειται να μου προτείνετε ένα κλιματιστικό τουλάχιστον 12.000btu η μεγαλύτερο για θέρμανση περισσότερο; 

Αρχικά για να προτείνουμε κλιματιστικό πρέπει να καταλαβουμε στο περίπου τις απαιτήσεις του χώρου σου . 

Πόσα τετραγωνικά είναι  ο χώρος ;
Έχεις μόνωση στις τοιχοποιίες ;
Έχεις σύγχρονα αλουμίνια με διπλά τζάμια ; Είναι ανοιγόμενα ή συρόμενα;
Σε ποια περιοχή είναι ο χώρος αυτός ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Αρχικά για να προτείνουμε κλιματιστικό πρέπει να καταλαβουμε στο περίπου τις απαιτήσεις του χώρου σου . 

Πόσα τετραγωνικά είναι  ο χώρος ;
Έχεις μόνωση στις τοιχοποιίες ;
Έχεις σύγχρονα αλουμίνια με διπλά τζάμια ; Είναι ανοιγόμενα ή συρόμενα;
Σε ποια περιοχή είναι ο χώρος αυτός ;

Οι τοιχοποιιες έχουν μόνωση. Τα αλουμίνια είναι διπλού τζαμιού ανοιγομενα. Δεν θα τα λεγα καλά αλλά πάνω του μετρίου. Ο χώρος έχει περίπου 2.8 μέτρα ύψος 4.7 μέτρα πλάτος 7 μετρα μηκος και είναι ημιόροφος. Υπαρχει τζάκι στο χώρο. Στην Παλλήνη βρίσκεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malmsteen1984 είπε

@Dare-Devil ποιον μετρητη χρησιμοποιεις;

https://www.e-shop.gr/hama-111908-xavax-green-eco-energy-meter-premium-p-PER.565854
Τον έχω χρόνια .  Διαβάζει σωστά.

Ίδιος με αυτόν είναι, φασόν φάση : https://www.skroutz.gr/s/14565325/Energenie-EG-SSM-01.html
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/12/2018 στις 3:46 ΜΜ, Κάβουρας είπε

Οι τοιχοποιιες έχουν μόνωση. Τα αλουμίνια είναι διπλού τζαμιού ανοιγομενα. Δεν θα τα λεγα καλά αλλά πάνω του μετρίου. Ο χώρος έχει περίπου 2.8 μέτρα ύψος 4.7 μέτρα πλάτος 7 μετρα μηκος και είναι ημιόροφος. Υπαρχει τζάκι στο χώρο. Στην Παλλήνη βρίσκεται. 

Με ένα 18άρι θα κάνεις την δουλειά σου . Τί budget έχεις για να σου προτείνω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το Toshiba Avant RAS 167SKV-E3, εδω και καποιες ημερες εκει που λειτουργει ξαφνικα σταματαει και αναβοσβηνουν ολα τα λαμπακια. Πρεπει να το βγαλω απο την πριζα για να σβησουν τα λαμπακια και να ξεκινησει παλι να λειτουργει.. Τι μπορει να φταιει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...