Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

50τμ δλδ πολύ χοντρικά 6000θερμίδες και λέω και πολύ, στα 7KW, με ένα cop 6 που δίνει σε τόση υψηλή θερμοκρασία (το βλέπουμε από το pdesign) , θα έπρεπε να καίει 7/6=1200W.

Μάλλον έχεις όμως και άλλους χώρους πχ δωμάτια οπότε ίσως τα 1500-1600W δεν φαίνονται και πολύ περίεργα.

Δε ξέρω αν έχεις παρακολουθήσει το thread για το συγκεκριμένο πρόβλημα που έχουν και άλλοι εδώ μέσα. Το πρόβλημα είναι ότι το κλιματιστικό δεν μπορεί να κατέβει σε λιγότερα watt όπως άλλα μηχανήματα (Mitsubishi , fujitsu κλπ). Αυτό που ξέρει καλά να κάνει είναι να διατηρεί τα watt και να κλείνει. Μετά αργεί να πάρει μπρος με αποτέλεσμα να παγώνει ο χώρος. Εσύ το θεωρείς φυσιολογικό δλδ όλο αυτό;;; Τι σόι Inverter είναι αυτό ;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν είμαι σίγουρος.

Παραδέχομαι ότι ακούγεται περίεργο πάντως. Θα περίμενα να πέφτει σε πιο χαμηλές τιμές στη γενική περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Δεν είμαι σίγουρος.

Παραδέχομαι ότι ακούγεται περίεργο πάντως. Θα περίμενα να πέφτει σε πιο χαμηλές τιμές στη γενική περίπτωση.

Αρα να επιμείνω για αντικατάσταση ; Είναι ελλατωματικο; Ή είναι της πλάκας τα toyotomi γι αυτό και δεν έχουν πιστοποίηση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Η ετήσιες καταναλώσεις είναι προσεγγιστικές και δεν αντικατροπτίζουν την πραγματική κατανάλωση που θα έχει το κλιματιστικό στο χώρο σου . Οι ετήσιες καταναλώσεις βγαίνουν σύμφωνα με συγκεκριμένο πρότυπο μετρήσεων και παραδοχών που έχει υποδείξει η Ευρωπαϊκή ένωση στους κατασκευαστές. Κανένας δεν μπορεί να σου πεί ένα κλιματιστικό πόσο θα καίει στο δικό σου χώρο . Κάθε χώρος είναι διαφορετικός με διαφορετικές ψυκτικές και θερμικές ανάγκες . 

Μπορούμε να συγκρίνουμε ποιοτικά και όχι ποσοτικά κλιματιστικά  με ίδια δηλωμένη ονομαστική απόδοση btu/h   , συγκρίνοντας τους συντελεστές SCOP SEER . 

Στο ερώτημα σου αν αξίζει αυτό το κλιματιστικό . Απο καταναλώσεις είναι Οκ . Έχει τυπική κατανάλωση για το budget του όπως και σχεδον το σύνολο των κλιματιστικών σε αυτά τα λεφτά . Δηλαδή το Scop =5.1 είναι κλασσικός συντελεστής απόδοσης και ανήκει στην κατηγορία Α+++ .  

Αν θες κάτι πιο οικονομικό θα ανέβουμε απο 600 και πάνω . Το ερώτημα είναι όμως αν αξίζει να επενδύσεις το κάτι παραπάνω για καλύτερη κατανάλωση και αυτό διότι η απόσβεση του κλιματιστικού (των παραπάνω χρημάτων) εξαρτάται απο το πόσες ώρες θα δουλεύει . Αν θες το κλιματιστικό να δουλεύει πάνω απο 10 ώρες κάθε μέρα χειμώνα καλοκαίρι , ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ όμως τότε το συζητάμε για ένα κλικ καλύτερο σε καταναλώσεις . Μην περιμένεις τεράστιες διαφορές στο λογαριασμό της ΔΕΗ εκτός και αν πάμε σε μοντέλα με 800-900 ευρώ και φυσικά να το δουλεύεις ώρες πολλές ως κύρια πηγή θέρμανσης ή ψύξης . 

Απο όσο καταλαβαίνω γι να θες 9άρι το θές για υπνοδωμάτιο . Εγώ θα έδινα εμφαση και στα επίπεδα θορύβου . Το συγκεκριμένο μοντέλο έχει ελάχιστα db θορύβου στην μικρή σκάλα = 28 . Στην μέγιστη 39 db . Ιδανικό κλιματιστικό για ήρεμο ύπνο είναι οποιοδήποτε που μπορεί να πέσει απο 23 db και κάτω στην χαμηλή σκάλα .

Εγώ θα σου πρότεινα να δεις αυτό που έχει 21 db στην χαμηλή σκάλα , ίδιες καταναλώσεις με το toyotomi και τιμή στα 389 ευρώ : https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/inventor-omnia-eco-o3mvi32-09wifir.html?source=external&offer=1

Ένας σοβαρός λόγος που στο προτείνω είναι ότι ο κατασκευαστής δίνει 10 ετή εγγύηση σε όλα τα μέρη του μηχανήματος και χωρίς προυπόθεση ετήσια συντήρησης . Ενώ η toyotomi δίνει 5 συμπιεστή και μόνο 2 έτη στα υπόλοιπα μέρη . 

Για μένα είναι πιο value for money απο το Toyotomi .  Πήγαινε δες το και απο κοντά σε κανένα κατάστημα.
 

Ακριβώς αυτό!

Τοποθέτησα ένα Toyotomi Hiro στην κρεβατοκάμαρα και δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω λόγω θορύβου.

 Ενώ η εταιρεία διαφημίζει  28 dbA  στην χαμηλή ταχύτητα στην πραγματικότητα είναι μετρημένα με πιστοποιημένο όργανο 40dbA!!! Για να μην μιλήσω για τον θόρυβο που κάνει η περσίδα (!!!)κάθε φορά που ενεργοποιήται η εσωτερική μονάδα, πράγματα αδιανόητα για κλιματιστικά DAIKIN ή ΗITACHI που επίσης έχω. Η δε αντιπροσωπεία απαράδεκτη, μετά από έγγραφη καταγγελία μου για παραπλανητική διαφήμιση, έστειλε τεχνικούς μέτρησαν 37 dbA  και έστειλε το video στο εργοστάσιο και περιμένει οδηγίες εδώ και 2 μήνες.... Το θέμα το έχω προωθήσει στην Γενική Γραμματεία Καταναλωτή και περιμένω.

Προσοχή λοιπόν στον θόρυβο αν πρόκειται για κρεβατοκάμαρα και μην πιστεύετε τα νούμερα εταιριών φασόν όπως είναι η Toyotomi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς πρέπει να βρω ηλεκτρολόγο για να μου βάλει μετρητή κατανάλωσης και μένα να δω τι γίνεται...(το ρεύμα πάει κατευθείαν στον πίνακα και όχι σε μπριζα) Η συμπεριφορά του κλίματιστικου του guzel μοιάζει πολύ με το δικό μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση προς όλους 

 

Μπήκα σε νέα μονοκατοικία με καλές μονώσεις, κουφώματα θερμοδιακοπης και ελεύθερη από παντού στην περιοχή της Πάτρας πριν 3 μήνες. Τρόπος θέρμανσης αποκλειστικά κλιματιστικά. Περίμενα καλύτερες καταναλώσεις. Για σπίτι 105 τετραγωνικών για θέρμανση καταναλώνω περίπου 25kwh την ημέρα χωρίς να πω ότι η ζέστη με ικανοποιεί. 

 

Στον ενιαίο χώρο σαλόνι κουζίνα περίπου 40 τετραγωνικά  τώρα καίει ένα Toshiba daisekai 16αρι τοποθετημένο δυστυχώς στο άκρο και καίγοντας 700 watt ανεβάζει την θερμοκρασία του χώρου στους 20.5. 

 

Γενικά στο 4 μηνό μαζί με τις καταναλώσεις του σπιτιού υπολογίζω στις 2500 kwh. Γενικά λένε ότι ένα νέο σπίτι τον 1ο χρόνο αργεί να ζεσταθεί. Ισχύει; υπόψιν έχω και αφυγραντήρα που καίει συχνά. 

 

Επίσης εσείς ανάλογα με τα σπίτια σας το καταναλώσεις έχετε το 4μηνο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, anikologr είπε

Στον ενιαίο χώρο σαλόνι κουζίνα περίπου 40 τετραγωνικά  τώρα καίει ένα Toshiba daisekai 16αρι τοποθετημένο δυστυχώς στο άκρο και καίγοντας 700 watt ανεβάζει την θερμοκρασία του χώρου στους 20.5. 

700watt;;;;;;; Εγκεφαλικό 

Με τι εσωτερική / εξωτερική θερμοκρασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, guzel είπε

700watt;;;;;;; Εγκεφαλικό 

Με τι εσωτερική / εξωτερική θερμοκρασία;

Έξω 9 μέσα 20 και κάτι όπως είπα.. Γιατί σου κάνει εντύπωση; 

 

Επίσης έτσι για να σχολιάσω σχετικά με ελάχιστες καταναλώσεις το συγκεκριμένο Toshiba daisekai αγορασμένο 1400 ευρώ πριν 10 χρόνια απλά πετάει. Έχει ελάχιστο 1024btu!!! Ετσι μπορεί να κατεβάσει ακόμα και στα 100watt την κατανάλωση τόσο σε ψύξη όσο και θέρμανση. 

 

Ουσιαστικά δεν σβήνει η έξω ποτέ. Ακόμα και μια πόρτα να ανοίξεις αμέσως ανεβάζει κατανάλωση. Απλά δεν το έβαλα σε κατάλληλο σημείο και αναγκάζομαι να παίζω με τον ανεμιστήρα στο 4 από τις 5 κλίμακες και πάλι δεν φτάνει μακριά. 

 

Προφανώς και όσοι διαμαρτυρονται έχουν δίκιο απλά πλέον όλα φτιάχνονται Κίνα με ότι συνεπάγεται. Ένα Carrier 9000btu στο υπνοδωμάτιο καινούργιο έλεγε για 2000btu ελάχιστο αλλά κάτω από 475 watt δεν βλέπεις. Παρόμοια συμπεριφορά για ένα Panasonic erherea που υποτίθεται θεωρείται κορυφή στην κατηγορία του. 

Επεξ/σία από anikologr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Δυστυχώς πρέπει να βρω ηλεκτρολόγο για να μου βάλει μετρητή κατανάλωσης και μένα να δω τι γίνεται...(το ρεύμα πάει κατευθείαν στον πίνακα και όχι σε μπριζα) Η συμπεριφορά του κλίματιστικου του guzel μοιάζει πολύ με το δικό μου..

Δεν χρειάζεται ειδικός μετρητής. Έχεις ήδη μετρητή στο ρολόι (ΔΕΗ). Κλείσε τις άλλες καταναλώσεις και κατέβα στο ρολόι να δεις πόσο γρήγορα γυρνάει και με το ρολόι σου μέτρα πόσα δευτερόλεπτα θέλει να κάνει έναν γύρο. Πάνω στο ρολόι (ΔΕΗ) γράφει πόσους γύρους είναι 1 kwh (πχ το δικό μου γράφει 375 γύρους). Μετά κάνεις τους υπολογισμούς. Πχ για το δικό μου: (1 ώρα) 3600 δευτ. / 375 = 9.6 δηλαδή αν κάνει 9.6 δευτερόλεπτα να κάνει έναν γύρο η κατανάλωση είναι 1kw ή 1000w. Αν κάνει 20 δευτερόλεπτα τον γύρο τότε η κατανάλωση είναι 9.6/20= 0.48kw ή 480w.

Έτσι για την κουβέντα, ένα δικό μου Mitsubishi 18000btu (4700btu-24900btu) κατεβάζει μέχρι 350w-400w και γενικά δεν κλείνει καθόλου τώρα. Το ανοίγω το πρωί 8 και το κλείνω το βράδυ 12. Δουλεύει όλη μέρα, ρίχνει την κατανάλωση στα 450w-500w αφού πιάσει την θερμοκρασία και κάνει συντήρηση με τέτοιες καταναλώσεις. Πριν 10-15 μέρες που έκανε λιγότερο κρύο είχα δει και 350w-400w. Τότε και έκλεινε καμία φορά γιατί η απώλειες μάλλον έπεφταν και κάτω από αυτά τα νούμερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, anikologr είπε

Ερώτηση προς όλους 

Μπήκα σε νέα μονοκατοικία με καλές μονώσεις, κουφώματα θερμοδιακοπης και ελεύθερη από παντού στην περιοχή της Πάτρας πριν 3 μήνες. Τρόπος θέρμανσης αποκλειστικά κλιματιστικά. Περίμενα καλύτερες καταναλώσεις. Για σπίτι 105 τετραγωνικών για θέρμανση καταναλώνω περίπου 25kwh την ημέρα χωρίς να πω ότι η ζέστη με ικανοποιεί. 

Στον ενιαίο χώρο σαλόνι κουζίνα περίπου 40 τετραγωνικά  τώρα καίει ένα Toshiba daisekai 16αρι τοποθετημένο δυστυχώς στο άκρο και καίγοντας 700 watt ανεβάζει την θερμοκρασία του χώρου στους 20.5. 

Γενικά στο 4 μηνό μαζί με τις καταναλώσεις του σπιτιού υπολογίζω στις 2500 kwh. Γενικά λένε ότι ένα νέο σπίτι τον 1ο χρόνο αργεί να ζεσταθεί. Ισχύει; υπόψιν έχω και αφυγραντήρα που καίει συχνά. 

Επίσης εσείς ανάλογα με τα σπίτια σας το καταναλώσεις έχετε το 4μηνο; 

Η δική περίπτωση:

Σπίτι 97τμ, οροφοδιαμέρισμα, τελευταίος όροφος και εκτεθιμένο περιμετρικά. Κατασκευή 1999, δηλαδή  μέτρια μόνωση και κουφώματα. Αθήνα.

Από το 2012 θέρμανση με κλιματιστικά.

Ένα 24ρι mitsubishi στο καθιστικό 2 mitsubishi 9ρια και ένα samsung 9ρι.
Το μεγάλο mitsu και το ένα μικρό στο αντιδιαμετρικό του καθιστικού παιδικό δωμάτιο ανοίγουν το Νοέμβριο με τα πρώτα κρύα και κλείνουν τον Απρίλιο. Όταν είμαστε στο σπίτι είναι στους 22-23, όταν λείπουμε τα χαμηλώνουμε 1-2 βαθμούς (αν το θυμηθούμε). Όταν φεύγουμε για μέρες, τα βάζουμε στο ελάχιστο (16βαθμούς).

Στα δύο που μένουν ανοιχτά, έχω μετρητές.

Γενικά, για όλη τη σεζόν, η κατανάλωση, ανάλογα με το κρύο κινείται στα 3500-4500KWh. Σε χρήμα δηλαδή 550-750€ χοντρικά. Που δεν το θεωρώ άσχημο και είναι στο πλαίσιο που σου βγαίνει και εσένα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Rnd1978 μη μπεις στη διαδικασία με πίνακα και πληρώνεις άδικα. Λοιπόν μίλησα με τον υπεύθυνο του τεχνικού τμήματος (θεος να το κάνει) της Toyotomi (Δ.Μ.) (στη διάθεση σου τα στοιχεια του για να επικοινωνήσεις μαζι του).

Σύμφωνα με τον υπεύθυνο η κατανάλωση τόσο πρέπει να είναι (1400watt) και μετά να κλείνει. Με ρώτησε που διάβασα ότι μπορεί να κατέβει σε χαμηλότερα watt και ότι τέτοια πληροφορία δε την γραφουν πουθενά. Αρα πλέον και επίσημα τα toyotomi 24.000BTU ΔΕΝ κατεβαίνουν κάτω από 1.400watt και λειτουργούν σαν on/off.

Περαστικά σε όλους εμάς που πήραμε toyotomi λοιπόν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, guzel είπε

Δε ξέρω αν έχεις παρακολουθήσει το thread για το συγκεκριμένο πρόβλημα που έχουν και άλλοι εδώ μέσα. Το πρόβλημα είναι ότι το κλιματιστικό δεν μπορεί να κατέβει σε λιγότερα watt όπως άλλα μηχανήματα (Mitsubishi , fujitsu κλπ). Αυτό που ξέρει καλά να κάνει είναι να διατηρεί τα watt και να κλείνει. Μετά αργεί να πάρει μπρος με αποτέλεσμα να παγώνει ο χώρος. Εσύ το θεωρείς φυσιολογικό δλδ όλο αυτό;;; Τι σόι Inverter είναι αυτό ;;;;

Μάλλον έχεις πέσει στην κλασική κατάρα των ελληνικών νοικοκυριών που λέγεται υπερδιαστασιολόγηση. Έβαλες 24ρι σε ενα σπίτι φτιαγμένο με ΚΕΝΑΚ στην Κρήτη... Με 22ρι Daikin ζεσταίνουμε χώρο 55τ.μ. στην Μακεδονία με εξωτερική κάτω από 10 βαθμούς. Το δικό σου είναι πολύ μεγάλο για τα τον χώρο σου και από κατασκευής μάλλον δεν μπορεί να πέσει κάτω από 50% της μέγιστης ισχύς.  Άμα είχες ένα 16ρι ή 18ρι τότε εκείνο θα έπεφτε σε κατανάλωση κάτω από 1000W και θα δούλευε συνέχεια αντί να κλείνει. Καλό είναι να δείς την συνολική κατανάλωση και το πόσες KW χρειάζεσαι για 5 μέρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

General Electric, Morris, Fujitsu επενδυουμε παιδες ή ειναι καποιος απο αυτους φασον οπως λετε?

Βρηκα αυτο. https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/185589-general electric-ges-nx2g25-prime

φαινεται προσφορα. Ειναι προσφορα ομως ή φιασκο να ξεστοκαρουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, babality είπε

General Electric, Morris, Fujitsu επενδυουμε παιδες ή ειναι καποιος απο αυτους φασον οπως λετε?

Βρηκα αυτο. https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/185589-general electric-ges-nx2g25-prime

φαινεται προσφορα. Ειναι προσφορα ομως ή φιασκο να ξεστοκαρουμε?

Είναι πραγματική προσφορά και όχι πλασματική . Η τιμή του είναι πολύ καλή για αυτά που προσφέρει . 

 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babality είπε

General Electric, Morris, Fujitsu επενδυουμε παιδες ή ειναι καποιος απο αυτους φασον οπως λετε?

https://www.airconditioning-systems.com/air-conditioning-manufacturers.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...