Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ενα τελευταιο σχόλιο, μην γίνω κουραστικός..Με εξωτερική θερμοκρασία  τώρα 0-1 C και εσωτερική 21, ο χώρος έχει σταθερά 21C και το κλίματιστικο δεν κλείνει...

Παρακαλά να κλείσει γιατί αν έχει κατανάλωση όπως το δικό μου toyotomi  όταν σου έρθει η ΔΕΗ θα κλαις... Τρώει τις κιλοβατώρες αχόρταγα  😜

Εγώ πάντως από αύριο θα το παλέψω όσο δε πάει με τη toyotomi, άλλωστε από τη πρώτη εβδομάδα χρήσης τους έχω αναφέρει τα προβλήματα αυτά και σε αυτούς αλλά και στον κωτσοβολο. 

Ή θα δουλέψει σαν Inverter ή αν δε γίνεται να έρθουν να μαζέψουν τη σαβουρα τους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

42 λεπτά πριν, guzel είπε

Παρακαλά να κλείσει γιατί αν έχει κατανάλωση όπως το δικό μου toyotomi  όταν σου έρθει η ΔΕΗ θα κλαις... Τρώει τις κιλοβατώρες αχόρταγα  😜

Εγώ πάντως από αύριο θα το παλέψω όσο δε πάει με τη toyotomi, άλλωστε από τη πρώτη εβδομάδα χρήσης τους έχω αναφέρει τα προβλήματα αυτά και σε αυτούς αλλά και στον κωτσοβολο. 

Ή θα δουλέψει σαν Inverter ή αν δε γίνεται να έρθουν να μαζέψουν τη σαβουρα τους 

Είμαι από κινητό οπότε δεν έχω πρόχειρες τις καμπύλες, αλλά αν μπεις στο σαιτ της τοιοτομι θα βρεις τους πίνακες απόδοσης/θερμοκρασίας. Μην εκπλαγείς αν δεις ότι στους 0 Κελσίου έχει τα μισά kw , οπότε αφού έπιασε 21 πάλι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα toyotomi   έχουν κάποια πιστοποίηση? Η γράφουν ότι να ναι, το φιυτζιτσου το είδα και κάτω από 500 μετά έσβησε, βέβαια είχα το φαν στη δεύτερη σκαλΑ, στο αυτόματο μου χει σβήσει κάνα δυο φορές πέρυσι για αποψυξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλιματιστικο inventor life pro 24 αρι ( https://www.electronica.gr/B44EE01C.el.aspx ) περιεργη συμπεριφορα ON/OFF η λυση στο προβλημα..

ευχομαι το ποστ να βοηθησει κι αλλους οπως διαβαζω με το ιδιο προβλημα με το δικο μου..μιλησα με την εταιρεια λοιπον, τους εξηγησα οσο γινοταν το σημειο που βρισκεται το μηχανημα σε σχεση με το χωρο κ το υψος της συνολικης εγκαταστασης και μου ειπαν πως μονο με τη λειτουργια ifeel θα βρω τη λυση..

και πραγματικα αφου εκαψα το μυαλο μου καμια 10αρια μερες με διαφορα πειραματα και μετρησεις,τηλεφωνα σε ψυκτικους, εβαλα το κοντρολ ακριβως απεναντι απ το μηχανημα στα 4 μετρα σε ενα επιπλο (ουτε ψηλα,ουτε χαμηλα) στους 23 βαθμους και το fun στο auto κι επιτελους το μηχανημα συμπεριφερεται σαν inverter! ξεκιναει στο φουλ και μετα απο κανα μισαωρο κοβει αισθητα και στη ροη αλλα και στη θερμοκρασια του αερα..καθε φορα που αλλαζω τη θερμοκρασια,αλλαζει κι η συχνοτητα του συμπιεστη..καμια σχεση με πριν, πλεον δεν κλεινει σχεδον καθολου αφου βεβαια εχουμε πολυ κρυο,κι αν μπει σε stand by θα ναι για πολυ λιγο μετα απο κανα 20λεπτο ξεκιναει πολυ χαλαρα κανωντας αυτο που λεμε συντηρηση και τη θερμοκρασια σταθερα στους 21,5 οπως τη θελουμε!!

Τωρα γιατι συνεβαινε αυτο;;μαλλον η τοποθετηση του μηχανηματος σε σχεση με τη διαρυθμιση του σπιτιου μπερδευει εντελως τον αισθητηρα πανω στην μοναδα και τον βγαζει ακυρο..ισως και το υψος της μοναδας που ναι 8-10 εκατοστα απ το ταβανι!

Σας ευχαριστω για τις συμβουλες!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, energy52 είπε

κλιματιστικο inventor life pro 24 αρι ( https://www.electronica.gr/B44EE01C.el.aspx ) περιεργη συμπεριφορα ON/OFF η λυση στο προβλημα..

ευχομαι το ποστ να βοηθησει κι αλλους οπως διαβαζω με το ιδιο προβλημα με το δικο μου..μιλησα με την εταιρεια λοιπον, τους εξηγησα οσο γινοταν το σημειο που βρισκεται το μηχανημα σε σχεση με το χωρο κ το υψος της συνολικης εγκαταστασης και μου ειπαν πως μονο με τη λειτουργια ifeel θα βρω τη λυση..

και πραγματικα αφου εκαψα το μυαλο μου καμια 10αρια μερες με διαφορα πειραματα και μετρησεις,τηλεφωνα σε ψυκτικους, εβαλα το κοντρολ ακριβως απεναντι απ το μηχανημα στα 4 μετρα σε ενα επιπλο (ουτε ψηλα,ουτε χαμηλα) στους 23 βαθμους και το fun στο auto κι επιτελους το μηχανημα συμπεριφερεται σαν inverter! ξεκιναει στο φουλ και μετα απο κανα μισαωρο κοβει αισθητα και στη ροη αλλα και στη θερμοκρασια του αερα..καθε φορα που αλλαζω τη θερμοκρασια,αλλαζει κι η συχνοτητα του συμπιεστη..καμια σχεση με πριν, πλεον δεν κλεινει σχεδον καθολου αφου βεβαια εχουμε πολυ κρυο,κι αν μπει σε stand by θα ναι για πολυ λιγο μετα απο κανα 20λεπτο ξεκιναει πολυ χαλαρα κανωντας αυτο που λεμε συντηρηση και τη θερμοκρασια σταθερα στους 21,5 οπως τη θελουμε!!

Τωρα γιατι συνεβαινε αυτο;;μαλλον η τοποθετηση του μηχανηματος σε σχεση με τη διαρυθμιση του σπιτιου μπερδευει εντελως τον αισθητηρα πανω στην μοναδα και τον βγαζει ακυρο..ισως και το υψος της μοναδας που ναι 8-10 εκατοστα απ το ταβανι!

Σας ευχαριστω για τις συμβουλες!!

Εντελώς τυχαία και το δικό σου κλιματιστικο inventor life pro 24 που ειναι βασισμένο στην ίδια πλατφόρμα που ειναι και το δικό μου (toyotomi 856ZR),και Guzel (toyotomi 871ZR),(ίδια μηχανήματα δηλαδη, οπως και το Gree Lomo νομίζω..) έχουμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

Ναι με το ifeel βελτιώνεται αισθητά η κατάσταση, δουλεύει όπως θα πρεπε σαν Inverter. Ωστόσο να ξέρεις οτι καθυστερεί πολύ για να πάρει την θερμοκρασία απο το τηλεκοντρόλ (την στέλνει ανα 10 λεπτα,και όταν πατας κάποιο κουμπάκι). Αρα άν κλείσει π.χ. το κλιματιστικό λόγο θερμοκρασίας, θα έχεις μια καθυστέρηση  για να ανοίξει τουλάχιστον 10 λεπτα, εκτος και αν παίζεις με το τηλεκοντρόλκαι γενικά οι αντιδράσεις του κλιματιστικού δεν θα είναι τοσο άμεσες στην αλλαγή θερμοκρασίας όπως με τον αισθητηρα της μονάδας πάνω. Προσοχή αν κουνήσει κανεις το τηλεκοντρολ και δεν βλέπει την μονάδα (δεν ξέρω τι κάνει το κλιματιστικό αν δεν πάρει θερμοκρασία απο το ifeel ...μπορεί να καίει αβέρτα.. η αντίθετα να καίνει πολυ λίγο και να κρυώνεις)

Το πρόβλημα δεν νομίζω να είναι στο θέμα ύψους της μονάδας (τουλάχιστον σε μένα), γιατι το ιδιο ακριβώς "πρόβλημα" υπάρχει και στην ψύξη...Πάντα κλείνει και ανοίγει..

Οπως εσυ έκαψες το μυαλό σου, έτσι και εγω και ακομα δεν έχω βγάλει ακρη..  Δεν μ'αρέσει η λύση του Ifeel, έχει πολλα μειονεκτήματα οπως ανέφερα παραπάνω.. Και δεν μου φαίνεται οτι είναι λύση στο προβλημα, αλλα .. πατέντα.. Τέλος αν έχουμε το ίδιο πρόβλημα, να είσαι σίγουρος οτι ΚΑΙ με το i-feel ΘΑ ΚΛΕΙΣΕΙ το κλιματιστικο, αλλα πολυ πιο αργά...

Κανονικά ΔΕΝ θα έπρεπε να κλείνει, ειδικά σε συνθήκες  αρκετου κρύου στην θέρμανση , η ζέστης στην ψύξη. (Εκτος και αν ειναι μεγάλο το μηχάνημα για το χώρο..ή χτυπάει κάπου γυρνάει πίσω ο αέρας .. ή ... αυτο που ψάχνουμε ...

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Εντελώς τυχαία και το δικό σου κλιματιστικο inventor life pro 24 που ειναι βασισμένο στην ίδια πλατφόρμα που ειναι και το δικό μου (toyotomi 856ZR),και Guzel (toyotomi 871ZR),(ίδια μηχανήματα δηλαδη, οπως και το Gree Lomo νομίζω..) έχουμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

Ναι με το ifeel βελτιώνεται αισθητά η κατάσταση, δουλεύει όπως θα πρεπε σαν Inverter. Ωστόσο να ξέρεις οτι καθυστερεί πολύ για να πάρει την θερμοκρασία απο το τηλεκοντρόλ (την στέλνει ανα 10 λεπτα,και όταν πατας κάποιο κουμπάκι). Αρα άν κλείσει π.χ. το κλιματιστικό λόγο θερμοκρασίας, θα έχεις μια καθυστέρηση  για να ανοίξει τουλάχιστον 10 λεπτα, εκτος και αν παίζεις με το τηλεκοντρόλκαι γενικά οι αντιδράσεις του κλιματιστικού δεν θα είναι τοσο άμεσες στην αλλαγή θερμοκρασίας όπως με τον αισθητηρα της μονάδας πάνω. Προσοχή αν κουνήσει κανεις το τηλεκοντρολ και δεν βλέπει την μονάδα (δεν ξέρω τι κάνει το κλιματιστικό αν δεν πάρει θερμοκρασία απο το ifeel ...μπορεί να καίει αβέρτα.. η αντίθετα να καίνει πολυ λίγο και να κρυώνεις)

Το πρόβλημα δεν νομίζω να είναι στο θέμα ύψους της μονάδας (τουλάχιστον σε μένα), γιατι το ιδιο ακριβώς "πρόβλημα" υπάρχει και στην ψύξη...Πάντα κλείνει και ανοίγει..

Οπως εσυ έκαψες το μυαλό σου, έτσι και εγω και ακομα δεν έχω βγάλει ακρη..  Δεν μ'αρέσει η λύση του Ifeel, έχει πολλα μειονεκτήματα οπως ανέφερα παραπάνω.. Και δεν μου φαίνεται οτι είναι λύση στο προβλημα, αλλα .. πατέντα.. Τέλος αν έχουμε το ίδιο πρόβλημα, να είσαι σίγουρος οτι ΚΑΙ με το i-feel ΘΑ ΚΛΕΙΣΕΙ το κλιματιστικο, αλλα πολυ πιο αργά...

Ρίξε μια ματιά εδώ https://www.inventoraircondition.gr/uploads/ac_mini-split/LIFE_PRO_WIFI/Service Manuals.zip

Είναι από το invertor οπότε αν είναι τα ίδια, ίσως έχει παρόμοια φιλοσοφία:

 

1. Conditions and processes of heating operations: (Tindoor ambient temperature is the actual detection temperature of indoor environment
thermo-bulb, Theating indoor ambient temperature compensation is the indoor ambient temperature compensation during heating
operations)
(1) If the compressor is shut down, and [(Tindoor ambient temperature – ⊿ Theating indoor ambient temperature compensation) –Tset up] ≤ 0.5oC, start the machine to
enter into heating operations for heating;
(2) During operations of heating, if 0oC ≤ [(Tindoor ambient temperature – ⊿ Theating indoor ambient temperature compensation) –Tset up] < 2oC, the heating
operation will be still running;
(3) During operations of heating, if 2oC ≤ [(Tindoor ambient temperature – ⊿ Theating indoor ambient temperature compensation) –Tset up], the heating operation will
stop after reaching the temperature point.
2. The temperature setting range in this mode is: 16~30oC .

Έχει τα κριτήρια για το πως δουλεύει η μονάδα στη θέρμανση.

 

Επίσης @energy52 γιατί το έβαλε ο εγκαταστάτης στα 8-10εκ από το ταβάνι? Στο manual λέει ότι θέλει πάνω από 15εκ (σελ 33)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ρίξε μια ματιά εδώ https://www.inventoraircondition.gr/uploads/ac_mini-split/LIFE_PRO_WIFI/Service Manuals.zip

Είναι από το invertor οπότε αν είναι τα ίδια, ίσως έχει παρόμοια φιλοσοφία:

1. Conditions and processes of heating operations: (Tindoor ambient temperature is the actual detection temperature of indoor environment
thermo-bulb, Theating indoor ambient temperature compensation is the indoor ambient temperature compensation during heating
operations)
(1) If the compressor is shut down, and [(Tindoor ambient temperature – ⊿ Theating indoor ambient temperature compensation) –Tset up] ≤ 0.5oC, start the machine to
enter into heating operations for heating;
(2) During operations of heating, if 0oC ≤ [(Tindoor ambient temperature – ⊿ Theating indoor ambient temperature compensation) –Tset up] < 2oC, the heating
operation will be still running;
(3) During operations of heating, if 2oC ≤ [(Tindoor ambient temperature – ⊿ Theating indoor ambient temperature compensation) –Tset up], the heating operation will
stop after reaching the temperature point.
2. The temperature setting range in this mode is: 16~30oC .

Έχει τα κριτήρια για το πως δουλεύει η μονάδα στη θέρμανση.

Επίσης @energy52 γιατί το έβαλε ο εγκαταστάτης στα 8-10εκ από το ταβάνι? Στο manual λέει ότι θέλει πάνω από 15εκ (σελ 33)

Ακριβώς τα ίδια είναι και στα Toyotomi ZR (http://toyotomi.indigo.it/documenti/files/documenti/030315020331Service_Manual_TRN_TRG_556ZR.pdf)

Το θέμα για μένα... είναι

ή κάτι δεν πάει καλά με το θερμόμετρο, ή με την θέση του θερμομέτρου, (ωστόσο αν ηταν θέμα θερμομέτρου, στο ifeel δεν θα έκλεινε...αργει αλλα κλείνει και εκει.. βέβαια υπάρχει και η καθυστέρηση της αποστολής της θερμόκρασιας του ifeel.. και αυτο περιπλέκει την κατάσταση)

ή η πλακέτα δεν δίνει την σωστή συχνότητα να ρίξει τον συμπιεστή ,

ή ο αλγόριθμος υπολογισμου συχνότητας είναι .. "λάθος"

ή ο αλγόριθμος υπολογισμου απωλειων θερμοκρασίας είναι .. "λάθος"

ή δεν μπορεί ο συμπιεστής να ακολουθήσει την συχνότητα,

ή μπαίνει κάποια ασφάλεια του κλιματιστικού (αν και θα εμφάνιζε μύνημα λάθους στην οθόνη) 

ή το έυρος του συμπιεστή είναι πολυ μικρό ..

Λέω τωρα πραγματα που περνάν απο το μυαλό μου...μπορει να λεω χαζα...

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ακριβώς τα ίδια είναι και στα Toyotomi ZR (http://toyotomi.indigo.it/documenti/files/documenti/030315020331Service_Manual_TRN_TRG_556ZR.pdf)

Το θέμα για μένα... είναι

ή κάτι δεν πάει καλά με το θερμόμετρο, ή με την θέση του θερμομέτρου, (ωστόσο αν ηταν θέμα θερμομέτρου, στο ifeel δεν θα έκλεινε...αργει αλλα κλείνει και εκει)

ή η πλακέτα δεν δίνει την σωστή συχνότητα να ρίξει τον συμπιεστή ,

ή ο αλγόριθμος υπολογισμου συχνότητας είναι .. "λάθος"

ή δεν μπορεί ο συμπιεστής να ακολουθήσει την συχνότητα,

ή μπαίνει κάποια ασφάλεια του κλιματιστικού (αν και θα εμφάνιζε μύνημα λάθους στην οθόνη) 

ή το έυρος του συμπιεστή είναι πολυ μικρό ..

Λέω τωρα πραγματα που περνάν απο το μυαλό μου...μπορει να λεω χαζα...

Συγγνώμη αλλά τίποτα από ότι λες είναι στοιχειοθετημένο ή βγάζει κάποιο νόημα.

Αν έχεις κάποιο καλό και αξιόπιστο ψηφιακό θερμόμετρο, βάλτο στην είσοδο του αέρα της εσωτεικής μονάδας , δλδ στο πάνω μέρος αυτής εκεί που είναι οι γρίλιες.

Με κλειστό το αρικοντίστιον κοίτα τι λέει. Έστω 20.

Βάλε μπρος. Ρύθμισε στους +2 δλδ 22.

Σύμφωνα με τον αλγόριθμο που παρέθεσα, όταν είσαι κάτω από τους 22, το κλιματιστικό θα δουλεύει. 

Όταν φτάσει στους 22,1 θα σβήσει.

Άρα είναι ρυθμισμένο να σβήσει αν ΔΤ>2.

Mystery solved.

Αν επιβεβαιώσεις αυτά με το καλό και επιβεβαιωμένο θερμόμετρό σου, τότε το κλιματιστικό δουλεύει σύμφωνα με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Συγγνώμη αλλά τίποτα από ότι λες είναι στοιχειοθετημένο ή βγάζει κάποιο νόημα.

Αν έχεις κάποιο καλό και αξιόπιστο ψηφιακό θερμόμετρο, βάλτο στην είσοδο του αέρα της εσωτεικής μονάδας , δλδ στο πάνω μέρος αυτής εκεί που είναι οι γρίλιες.

Με κλειστό το αρικοντίστιον κοίτα τι λέει. Έστω 20.

Βάλε μπρος. Ρύθμισε στους +2 δλδ 22. 

Σύμφωνα με τον αλγόριθμο που παρέθεσα, όταν είσαι κάτω από τους 22, το κλιματιστικό θα δουλεύει. 

Όταν φτάσει στους 22,1 θα σβήσει.

Άρα είναι ρυθμισμένο να σβήσει αν ΔΤ>2.

Mystery solved.

Αν επιβεβαιώσεις αυτά με το καλό και επιβεβαιωμένο θερμόμετρό σου, τότε το κλιματιστικό δουλεύει σύμφωνα με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

Το έχω δοκιμάσει και ισχύει, δηλαδη οταν η διαφορα ειναι +2 κλείνει (και καλά κανει και κλείνει...) Το θέμα είναι γιατι να πάει +2 θα έπρεπε το κλιματιστικό, προτου φτάσει το +2 να ρίξει την θερμική του απόδοση του όσο χρειάζεται για να μην φτάσει στο +2.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Το έχω δοκιμάσει και ισχύει, δηλαδη οταν η διαφορα ειναι +2 κλείνει (και καλά κανει και κλείνει...) Το θέμα είναι γιατι να πάει +2 θα έπρεπε το κλιματιστικό, προτου φτάσει το +2 να ρίξει την θερμιλή του απόδοση του όσο χρειάζεται για να μην φτάσει στο +2.

Καταλαβαίνω τι λές. Έχετε διατηρήσει τα +15εκ από το ταβάνι και 2.5μ από το πάτωμα;

ΥΓ Μπέρδεψα λίγο τις θερμοκρασίες αλλά οκ, στο +2 εννοούσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

8-10 εκατοστα αν θυμαμαι καλα απο το ταβάνι, απο το πάτωμα δεν το έχω μετρήσει.

Αν υπήρχε πρόβλημα λόγο απόστασης πιστεύω θα είχα πρόβλημα μόνο στην θέρμανση, το ίδιο ακριβώς έκανε ωστόσο και στην ψύξη. Επιπλέον, ίδια συμπεριφορά (λίγο πιο πολιτισμένη αλλα πάλι κλείνει το κλιματιστικό, και οταν ενεργοποιήσω το ifeel,αρα ακυρώνεται ο αισθητηρας θερμοκρασίας της μονάδας)

Πάρε τα δικά μου τα σχόλια, και σύνδεσε τα με την  μέτρηση ελάχιστη κατανάλωσης που έκανε ο Guzel (ελάχιστη μετρημένη κατανάλωση σε 24000, 1300W και μετα κλείνει ..), Αυτα τα συνδύασα και λεω οτι κάτι δεν πάει καλα ...

Βεβαια, μου μπαίνουν υποψίες με την απόσταση με το ταβάνι, αφου και του energy είναι 8-10, αν και του guzel είναι πάλι μικρότερη η απόσταση απο την σωστη.. ίσως απο εκει δημιουργείται το θέμα μας..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κοντρολ το χω αφησει σε ενα σημειο που βλεπει στανταρ τη μοναδα και δεν το κουναει κανεις..εχω αφησει ρητες οδηγιες οταν λειπω απ το σπιτι..επισης ο χωρος μου δεν κρυωνει ευκολα,εχω καλη μονωση οποτε δεν με ενοχλει η μικρη καθυστερηση στην εντολη που θα δωσει το κοντρολ..βεβαια..πολυ καλα κανεις κ το αναφερεις γιατι οντως θα συμβει αυτο που λες αν χαθει η επικοινωνια..εγω αυτο που ηθελα να μην ειμαι διαρκως με το κοντρολ στο χερι και φυσικα να βλεπω ενα κλιματιστικο να λειτουργει σαν inverter το πετυχα μ αυτο τον τροπο..Σημερα που χει πολυ κρυο με ifeel στο 22  δεν εχει σταματησει καθολου,αλλα ειναι πολυ αισθητη η αλλαγη θερμοκρασιας του αερα ανα διαστηματα αλλα και του fun που αναλογα δουλευει στο 1 ή μεχρι 2

 

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Ρίξε μια ματιά εδώ https://www.inventoraircondition.gr/uploads/ac_mini-split/LIFE_PRO_WIFI/Service Manuals.zip

Είναι από το invertor οπότε αν είναι τα ίδια, ίσως έχει παρόμοια φιλοσοφία:

1. Conditions and processes of heating operations: (Tindoor ambient temperature is the actual detection temperature of indoor environment
thermo-bulb, Theating indoor ambient temperature compensation is the indoor ambient temperature compensation during heating
operations)
(1) If the compressor is shut down, and [(Tindoor ambient temperature – ⊿ Theating indoor ambient temperature compensation) –Tset up] ≤ 0.5oC, start the machine to
enter into heating operations for heating;
(2) During operations of heating, if 0oC ≤ [(Tindoor ambient temperature – ⊿ Theating indoor ambient temperature compensation) –Tset up] < 2oC, the heating
operation will be still running;
(3) During operations of heating, if 2oC ≤ [(Tindoor ambient temperature – ⊿ Theating indoor ambient temperature compensation) –Tset up], the heating operation will
stop after reaching the temperature point.
2. The temperature setting range in this mode is: 16~30oC .

Έχει τα κριτήρια για το πως δουλεύει η μονάδα στη θέρμανση.

Επίσης @energy52 γιατί το έβαλε ο εγκαταστάτης στα 8-10εκ από το ταβάνι? Στο manual λέει ότι θέλει πάνω από 15εκ (σελ 33)

Φιλε μου τι να σου πω γιατι δεν το βαλε εκει που προτεινει ο κατασκευαστης..και δε μιλαμε για κανα τυχαιο ψυκτικο,15-20 χρονια στη δουλεια..γιατι για να το βαλει πιο χαμηλα ισως επρεπε να ανοιξει νεα τρυπα, οποτε εκει βολευε τι να πω..αλλα κι εγω 10 μερες το χα στο μπαλκονι πριν κανω την τοποθετηση,ο ανοητος δε διαβαζα λιγο τις οδηγιες;;

Τωρα για να πω οτι την κατεβαζω,πρεπει να κατεβει και η εξ.μοναδα σωστα; που και γι αυτη αναφερει min. αποστασεις..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

8-10 εκατοστα αν θυμαμαι καλα απο το ταβάνι, απο το πάτωμα δεν το έχω μετρήσει.

Αν υπήρχε πρόβλημα λόγο απόστασης πιστεύω θα είχα πρόβλημα μόνο στην θέρμανση, το ίδιο ακριβώς έκανε ωστόσο και στην ψύξη. Επιπλέον, ίδια συμπεριφορά (λίγο πιο πολιτισμένη αλλα πάλι κλείνει το κλιματιστικό, και οταν ενεργοποιήσω το ifeel,αρα ακυρώνεται ο αισθητηρας θερμοκρασίας της μονάδας)

Πάρε τα δικά μου τα σχόλια, και σύνδεσε τα με την  μέτρηση ελάχιστη κατανάλωσης που έκανε ο Guzel (ελάχιστη μετρημένη κατανάλωση σε 24000, 1300W και μετα κλείνει ..), Αυτα τα συνδύασα και λεω οτι κάτι δεν πάει καλα ...

Βεβαια, μου μπαίνουν υποψίες με την απόσταση με το ταβάνι, αφου και του energy είναι 8-10, αν και του guzel είναι πάλι μικρότερη η απόσταση απο την σωστη.. ίσως απο εκει δημιουργείται το θέμα μας..

H απόσταση από το ταβάνι σίγουρα παίζει ρόλο. Το κλιματιστικό διαβάζει τη θερμοκρασία αέρα από το σημείο που είναι στην εισαγωγή δλδ στο πάνω σημείο της εσωτερικής μοναδας.

Αυτό ενισχύει την υποψία μου ότι απλά το μηχάνημα μπορεί να μπερδεύεται μιας και ο  ζεστός αέρας πάντα πάει πάνω και εγκλωβίζεται ψηλά , ακριβώς εκεί που είναι ο αισθητήρας. 

20 λεπτά πριν, energy52 είπε

Φιλε μου τι να σου πω γιατι δεν το βαλε εκει που προτεινει ο κατασκευαστης..και δε μιλαμε για κανα τυχαιο ψυκτικο,15-20 χρονια στη δουλεια..γιατι για να το βαλει πιο χαμηλα ισως επρεπε να ανοιξει νεα τρυπα, οποτε εκει βολευε τι να πω..αλλα κι εγω 10 μερες το χα στο μπαλκονι πριν κανω την τοποθετηση,ο ανοητος δε διαβαζα λιγο τις οδηγιες;;

Τωρα για να πω οτι την κατεβαζω,πρεπει να κατεβει και η εξ.μοναδα σωστα; που και γι αυτη αναφερει min. αποστασεις..

Τώρα για να κατέβει θέλει λογικά νέα τρύπα ώστε οι σωλήνες να φεύγουν ευθεία ή έστω λίγο κατηφορικά αλλιώς θα εγκλωβίζεται το νερό της απόψυξης το καλοκαίρι. Μάλλον το ξεχνάς ή το κάνεις και απλά έχεις μεγαλύτερη τρύπα να κλείνεις με μερεμέτι.

 

Παιδιά νομίζω ότι οι περιπτώσεις συνδέονται, μάλλον με όχι σωστή απόσταση από το ταβανι.

Ευτυχ'ώς 'έχετε και οι 2 ifeel οπότε δουλέψτε το με αυτό.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα , 

ενδιαφέρομαι γι αυτό το κλιματιστικό Toyotomi Hiro Eco HTN/HTG-709R32

κοστίζει 449Ευρ στο mediamarkt με δωρεαν εγκατάσταση 

 

παντού διαβάζω ότι ειναι οικονομικό, βρήκα τα παρακάτω στοιχεία

ΨΥΞΗ : ΕΥΡΟΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ Btu/h 1.750 - 11.540
kW/h

0,51 - 3,38

ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΕΥΡΟΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ Btu/h 1.710 - 12.000
kW/h 0,50 - 3,52
ΕΤΗΣΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ (QCE) kWh/a

143

ΕΤΗΣΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΘΕΡΜΟΤΕΡΗΣ ΕΠΟΧΗΣ (QHE) kWh/a

769

 

τελικά ειναι οικονομικό ; εγώ θεωρώ οικονομικό κάποιο που θα καίει 0.15-0,4kw/h 

στην ετήσια κατανάλωση φαίνεται απίστευτο αλλα δεν ξέρω πως εχουν βγαλει αυτά τα νουμερα , με ποια χρήση κλπ

είναι τέτοιο ; υπάρχει τέτοιο σε αυτη την τιμή (350Ευρ-400Ευρ) ; 

ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...