Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Μεσα Δεκεμβρίου 6-7 βαθμούς έξω, κλίματιστικο στους 22C ,δεν μπορεί να κρατήσει σταθερή την θερμοκρασία του χώρου.. και κλείνει.. Δηλαδη για να μην κλείνει πόσο πρέπει να είναι η εξωτερική θερμοκρασία 0-2;  Η πρέπει σώνει και καλά να βάλω την θερμοκρασία στο κλίματιστικο 25C για να δουλεύει όπως τα φυσιολογικά inverter; (Αν και πάλι δουλεύει..Δεν το έχω δοκιμάσει) 18000btu 40+ τετραγωνικά..

δεν το έχουν προγραμματίσει καλά; Δεν μπορεί να ρίξει αρκετά το inverter, π.χ. πέφτει μέχρι 50% και δεν πάει άλλο λόγο κατασκευής;

(Ισως έτσι δικαιολόγειτε η ελάχιστη κατανάλωση που μέτρησε ο συμforumιτης guzel για το ίδιο μηχάνημα αλλά το 871zr (1300 watt σε 24000 μηχάνημα παραπάνω,το οποίο κλείνει επίσης σαν το δικό μου). 

Δε νομίζω ότι ανεβάζοντας τη θερμοκρασία θα φτιάξει, λογικά παγώνει και κάνει αποπάγωση. Η μεγαλύτερη θερμοκρασία χειρότερα θα κάνει τα πράγματα. Δυστυχώς το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ με ένα samsung που έχω. Σίγουρα δεν είναι φυσιολογικό, αλλά δε μπόρεσα να το λύσω. Ακόμα και επαναπλήρωση με φρέον έκανα. Έχω καταλήξει ότι τη ζημιά μου την είχαν κάνει στην εγκατάσταση που δεν έκαναν σωστή απαέρωση και έχει υγρασία στο κύκλωμα και για αυτό παγώνει. Για αυτό επιμένω και τόσο πολύ στη σωστή εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, naive είπε

Δε νομίζω ότι ανεβάζοντας τη θερμοκρασία θα φτιάξει, λογικά παγώνει και κάνει αποπάγωση. Η μεγαλύτερη θερμοκρασία χειρότερα θα κάνει τα πράγματα. Δυστυχώς το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ με ένα samsung που έχω. Σίγουρα δεν είναι φυσιολογικό, αλλά δε μπόρεσα να το λύσω. Ακόμα και επαναπλήρωση με φρέον έκανα. Έχω καταλήξει ότι τη ζημιά μου την είχαν κάνει στην εγκατάσταση που δεν έκαναν σωστή απαέρωση και έχει υγρασία στο κύκλωμα και για αυτό παγώνει. Για αυτό επιμένω και τόσο πολύ στη σωστή εγκατάσταση.

Όχι εμενα δεν παγώνει 100%.. κλείνει επειδη φτάνει  και ξεπερνάει την επιθυμητή θερμοκρασία.. το βλέπω και με θερμόμετρο που έχω βάλει,+ θερμόμετρο κλιματιστικού (εμφανίζει στην οθόνη την θερμοκρασία δωματίου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Όχι εμενα δεν παγώνει 100%.. κλείνει επειδη φτάνει  και ξεπερνάει την επιθυμητή θερμοκρασία.. το βλέπω και με θερμόμετρο που έχω βάλει,+ θερμόμετρο κλιματιστικού (εμφανίζει στην οθόνη την θερμοκρασία δωματίου)

Το πρόβλημα δηλαδή είναι ότι έχεις μεγάλες διακυμάνσεις στη θερμοκρασία; Ή σε ενοχλεί το σταμάτα- ξεκίνα;  Μήπως έχεις τις περσίδες να φυσάει ψηλά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, naive είπε

Το πρόβλημα δηλαδή είναι ότι έχεις μεγάλες διακυμάνσεις στη θερμοκρασία; Ή σε ενοχλεί το σταμάτα- ξεκίνα;  Μήπως έχεις τις περσίδες να φυσάει ψηλά; 

Διακυμάνσεις δεν έχω μεγάλες(ανοίγει γρήγορα),αλλά με ενοχλεί το σταμάτα ξεκινά.. (και με φοβίζει και για την κατανάλωση) κάθε φορά που ξεκινάει γκαζωνει το inverter για τρία λεπτά (και φαντάζομαι καταναλώνει αβερτα),ηρεμεί... Δουλεύει χαλαρά για κανά 10 λεπτο.. κλείνει και σε λίγα λεπτά ξανάνοιγει κτλ... Κανονικά π.χ 

3820 - 23200btu λένε στα χαρακτηριστικά για θέρμανση, εμένα μου φαίνεται σαν να είναι π.χ. 12000- 23200btu το δικό μου... 

Περσίδες είναι μέση και κάτω αυτοματο.. το έχω δοκιμάσει και μονιμα τερμα κάτω δεν είδα καμία  διαφορά..

Και να προσθέσω και κάτι που παρατηρησα,ενώ στο θερμόμετρο φαίνεται ότι για 10 λεπτά  π.χ. είναι σταθερή θερμοκρασία (αρα ισορροπησε σε κάποια btu),σαν να τραβάει μία φρίκη ξαφνικά και (μάλλον) ανεβάζει στροφές ο συμπιεστής και ανεβάζει σιγά σιγά την θερμοκρασία και κλείνει...

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Διακυμάνσεις δεν έχω μεγάλες(ανοίγει γρήγορα),αλλά με ενοχλεί το σταμάτα ξεκινά.. (και με φοβίζει και για την κατανάλωση) κάθε φορά που ξεκινάει γκαζωνει το inverter για τρία λεπτά (και φαντάζομαι καταναλώνει αβερτα),ηρεμεί... Δουλεύει χαλαρά για κανά 10 λεπτο.. κλείνει και σε λίγα λεπτά ξανάνοιγει κτλ... Κανονικά π.χ 

3820 - 23200btu λένε στα χαρακτηριστικά για θέρμανση, εμένα μου φαίνεται σαν να είναι 12000- 23200btu το δικό μου... 

Περσίδες είναι μέση και κάτω αυτοματο.. το έχω δοκιμάσει και μονιμα τερμα κάτω δεν είδα καμία  διαφορά..

Και να προσθέσω και κάτι που παρατηρησα,ενώ στο θερμόμετρο φαίνεται ότι για 10 λεπτά  π.χ. είναι σταθερή θερμοκρασία (αρα ισορροπησε σε κάποια btu),σαν να τραβάει μία φρίκη ξαφνικά και (μάλλον) ανεβάζει στροφές ο συμπιεστής και ανεβάζει σιγά σιγά την θερμοκρασία και κλείνει...

Τα ίδια κάνει και το δικό μου, ανοιγοκλείνει και αργεί να ξεκινήσει μετά με αποτέλεσμα να παγώνει ο χώρος. Το μεγάλο πρόβλημα όμως τουλάχιστον για εμένα είναι η κατανάλωση, θεωρώ υπερβολικά τα 1300-1400watt για διατήρηση όταν πιάνει θερμοκρασία.  Και πράγματι φαίνεται ότι δεν δουλεύει σαν Inverter, βασικά δουλεύει έχοντας σαν ελάχιστο φορτίο τα 1300watt δεν πάει παρακάτω με την καμία, έχω δοκιμάσει τα πάντα!

Ο τεχνικός που έστειλε η toyotomi τα βρήκε όλα καλά.

1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

Δεν μπορεί να ρίξει αρκετά το inverter, π.χ. πέφτει μέχρι 50% και δεν πάει άλλο λόγο κατασκευής;

Εκεί καταλήγω εγώ, δεν μπορεί να ρήξει τα ρεύματα πιο κάτω. Inverter της πλάκας δηλαδή .. 

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/12/2018 στις 10:29 ΜΜ, Rnd1978 είπε

Λογικά θα  εξαρτάται και από την εξωτερική θερμοκρασία, όσο πιο υψηλή τόσο πιο χαμηλά σε στροφες,αρα και κατανάλωση χρειάζεται το κλίματιστικο.. Δεν έχω μετρητη,εμένα πάει κατευθείαν σε πίνακα, ωστόσο επειδή το δούλευα στη θέρμανση και με 20-22 βαθμούς  εξωτερική,η εξωτερική μονάδα οταν έπιανε επιθυμητή θερμοκρασία, ακουγόταν διαφορετικα, δούλευε σε πιο χαμηλές στροφές και μπορώ να πω ότι μουγκρίζε.. Τώρα που έχει κρύο έξω..δεν το κάνει αυτό.. 

Ελπίζω να μας απαντήσει κάποιος πιο ειδικός. 

Να προσθέσω ότι και στο δικό μου έχω κάποιες απορίες/αμφιβολίες..Σε θερμοκρασίες 22-23 που το βάζω πάντα μετά από κάποιο χρονικό διάστημα κλείνει.. τώρα που έχει κρύο.. καθυστερεί παραπάνω αλλα πάλι κλείνει..Αν μπορούσε να ρίξει την κατανάλωση στα 400w θα έκλεινε; Δεν το νομίζω.. απλά θα έβγαζε χλιαρό αέρα..

Τα κλιματιστικά έχουν πάντα μια ελάχιστη τιμή κατανάλωσης όπου σε αυτή μπορούν να λειτουργήσουν . Όπως επίσης και ένα ελάχιστη τιμή λειτουργίας σε btu/h (εύρος λειτουργίας) . Αυτό δε σημαίνει ότι θα δει κάποιος το κλιματιστικό του να πιάνει αυτές τις ελάχιστες τιμές . Ο λόγος είναι οι ανάγκες σε btu/h που έχει ο κάθε χώρος .  Το κλιματιστικό θα δουλέψει τόσο χαμηλά όσο  γίνεται για να εξοικονομήσει ρεύμα ΑΛΛΑ ταυτόχρονα να καλύπτει τις απαιτήσεις σε btu/h που έχει ο χώρος την δεδομένη χρονική στιγμή . Οι απαιτήσεις σε btu/h κάθε χώρου είναι διαφορετικές . Ας είναι και τα ίδια τετραγωνικά . Ακόμα και στα ίδια τετραγωνικά μπορεί να είναι χαοτικές οι απαιτήσεις απο χώρο σε χώρο .  Επίσης οι απαιτήσεις επηρρεάζονται απο την επιθυμητή θερμοκρασία που θέλουμε στο χώρο μας και απο τις εξωτερικές θερμοκρασίες . 
Μην περιμένετε να δείτε το κλιματιστικό να δουλεύει τόσο χαμηλά όσο αναφέρει ο κατασκευαστής ΟΧΙ γιατί δεν μπορεί αλλά όταν οι συνθήκες δεν το επιτρέπουν , απλά δεν θα το κάνει . 

Για το σταμάτα κλείσε των κλιματιστικών : Τα κλιματιστικά όπως είπα πιο πάνω έχουν εύρος λειτουργίας σε btu/h . Η ελάχιστη τιμή καθορίζει πόσο χαμηλά μπορεί το μηχάνημα να λειτουργήσει σε btu/h .  Αν το κλιματιστικό έχει κατώτατο εύρος 4000 btu/h και ο χώρος σε μια δεδομένη χρονική στιγμή για να συντηρηθεί η θερμοκρασία του χρειάζεται 3000 btu/h τότε το κλιματιστικό θα κόψει την λειτουργία του θα μπει σε standby και αυτό διότι  αν συνεχίσει να λειτουργεί θα σου ανεβάζει την θερμοκρασία στο χώρο πάνω απο το επιθυμητό . 

Τα inverter έχουν σχεδιαστεί να μην κλείνουν αλλά δεν σημαίνει ότι δεν θα κλείσουν (για τους λόγους που προανέφερα) . Εκτός και αν βάλεις μηχανολόγο των πληρώσεις κάτι 100ευρα να σου κάνει μηχανολογική μελέτη απωλειών και κλιματισμού και μετά σου βγάλει ακριβώς τα τεχνικά χαρακτηριστικά που πρέπει να πληρεί ένα κλιματιστικό για να επιλέξεις κατάλληλων χαρακτηριστικών μηχάνημα για τις ανάγκες του χώρου σου . Κάθε χώρος είναι διαφορετικός  και τα τ.μ είναι μια  μικρή μεταβλητή απο τις 15-20 μεταβλητές όπου καθορίζουν τις ανάγκες σε btu/h ενός χώρου . 

Στη δική σου περίπτωση όπου τώρα με τα κρυά δεν κλείνει τόσο συχνά το κλιματιστικό νομίζω ότι όλα τα παραπάνω που σου είπα σου δίνουν την απάντηση  (έπεσε η θερμοκρασία έξω ανέβηκαν οι απαιτήσεις σε btu/h του χώρου) 

Στις 9/12/2018 στις 8:10 ΜΜ, Petre_Gr είπε

Καλησπέρα παιδιά, είμαι σε αναζήτηση κλιματιστικού για παλιά πολυκατοικία στο κέντρο της Αθήνας. Ξύλινες πόρτες με μονά τζάμια και τελευταίος όροφος χωρίς ιδιαίτερη μόνωση στην ταράτσα. Ενδιαφέρομαι για θέρμανση χώρου 18-20 τετραγωνικά που ειναι σχετικά ενιαιος ο χώρος. Κάνοντας μια μικρή έρευμα έχω προβληματιστεί με το αν αξίζει η διαφορά τιμής από Α++ σε Α+++ σε ενεργειακή απόδοση θέρμανσης ενός κλιματιστικού. Και είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο μέχρι στιγμής. Αν υπάρχουν άλλες ιδέες χαρά μου να τις ακούσω.

https://www.skroutz.gr/s/14682474/Midea-Mission-II-MB-12N8D6-I.html

https://www.skroutz.gr/s/14952408/Gree-Amber-GRS-121-EI-JAM2-N3.html

και τα 2 μοντέλα είναι Α+++. Να κοιτάξετε τα τεχνικά χαρακτηριστικά στα sites των κατασκευαστών ή αντιπροσωπειών . Τα καταστήματα έχουν λάθη . 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, guzel είπε

Τα ίδια κάνει και το δικό μου, ανοιγοκλείνει και αργεί να ξεκινήσει μετά με αποτέλεσμα να παγώνει ο χώρος. Το μεγάλο πρόβλημα όμως τουλάχιστον για εμένα είναι η κατανάλωση, θεωρώ υπερβολικά τα 1300-1400watt για διατήρηση όταν πιάνει θερμοκρασία.  Και πράγματι φαίνεται ότι δεν δουλεύει σαν Inverter, βασικά δουλεύει έχοντας σαν ελάχιστο φορτίο τα 1300watt δεν πάει παρακάτω με την καμία, έχω δοκιμάσει τα πάντα!

Ο τεχνικός που έστειλε η toyotomi τα βρήκε όλα καλά.

Ενα 24ρι mitsu που έχω στο σαλόνι κάνει διατήρηση της θερμοκρασίας στα 450W. Πάνω από 1000 καίει όταν θέλει να ανεβάσει θερμοκρασία,ή κάνει πολύ κρύο.


Ωστόσο, τώρα που έκανα τις μετατροπές watt σε btu/h, μου δημιουργήθηκε η εξής απορία:

Το μέγιστο που έχω δει σε κατανάλωση στο συγκεκριμένο είναι 3500W. Αυτό, αν το μετατρέψεις σε BTU/h (εδώ ένας μετατροπέας) δείχνει περιπου 12.000BTU/h. Το οποίο είναι μισό της ονομαστικής ισχύος του κλιματιστικού. 

Βέβαια, είναι φυσιολογικό σαν τιμή, γιατί αν τραβούσε 7000W όταν το βάζω στο max, θα μου έριχνε  τις ασφάλειες (7000/220=31,8Α μόνο του).
Χάνω κάτι στη μετατροπή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

 Μην περιμένετε να δείτε το κλιματιστικό να δουλεύει τόσο χαμηλά όσο αναφέρει ο κατασκευαστής ΟΧΙ γιατί δεν μπορεί αλλά όταν οι συνθήκες δεν το επιτρέπουν , απλά δεν θα το κάνει . 

Εγώ γιατί πιστεύω ότι το δικό μου δεν μπορει ενώ οι συνθήκες ευνοούν;

Πώς είναι δυνατόν εξωτερική 16-17 βαθμοί εσωτερική 18, να δίνω 20-21 βαθμούς να ξεκινά σταθερά στα 11-13 αμπέρ και να πέφτει στα 7 Αμπέρ σε ένα τέταρτο και να μην μπορεί να πάει παρακάτω και απλά μετά να μπαίνει standby. Άρα το ελάχιστο που μπορεί να κατέβει είναι 7 Αμπερ.. Ε λογικό είναι με τοση ενέργεια που καίει (7αμπερ) να κλείσει για να μη σκασουμε .. Το πρόβλημα είναι γιατί δε πάει κάτω από τα 7 ώστε να διατηρήσει τους 20-21 βαθμούς και να μην κλεισει ;;; 

Και δεν είναι μόνο θέμα toyotomi. Ο @energy52 έχει τα ίδια "προβλήματα" με inventor life 24αρι

7 λεπτά πριν, naive είπε

Ενα 24ρι mitsu που έχω στο σαλόνι κάνει διατήρηση της θερμοκρασίας στα 450W. Πάνω από 1000 καίει όταν θέλει να ανεβάσει θερμοκρασία,ή κάνει πολύ κρύο.

Αυτά είναι... Τετοια διαβάζω και πλέον είμαι σίγουρος οτι έκανα πολύ κακή επιλογή  μάρκας κλιματιστικού

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν κοίταξα τα χαρακτηριστικά του και λέει ότι η μέγιστη ηλεκτρική ισχύ του είναι 7,1KW. Ωστόσο δεν το έχω δει ποτέ να περνάει τα 3,5, ακόμα και όταν το βάζω στη λειτουργία "hi power" που έχει, όπου τα δίνει όλα για 15 λεπτά.

Κοιτώντας τον πίνακα με τα τεχνικά χαρακτηριστικά του πάντως εδώ https://www.cooltechairconditioning.com/mitsubishi-heavy-industries-srk63zk-s-src63zk-s-6-3kw-21-000btu-premium-inverter-wall-mounted-system

δε μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να έχει μέγιστη ισχύ τα 7,1KW και μέγιστο ρέυμα τα 17Α.
Αφού 7100/220=32

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, naive είπε

Ενα 24ρι mitsu που έχω στο σαλόνι κάνει διατήρηση της θερμοκρασίας στα 450W. Πάνω από 1000 καίει όταν θέλει να ανεβάσει θερμοκρασία,ή κάνει πολύ κρύο.


Ωστόσο, τώρα που έκανα τις μετατροπές watt σε btu/h, μου δημιουργήθηκε η εξής απορία:

Το μέγιστο που έχω δει σε κατανάλωση στο συγκεκριμένο είναι 3500W. Αυτό, αν το μετατρέψεις σε BTU/h (εδώ ένας μετατροπέας) δείχνει περιπου 12.000BTU/h. Το οποίο είναι μισό της ονομαστικής ισχύος του κλιματιστικού. 

Βέβαια, είναι φυσιολογικό σαν τιμή, γιατί αν τραβούσε 7000W όταν το βάζω στο max, θα μου έριχνε  τις ασφάλειες (7000/220=31,8Α μόνο του).
Χάνω κάτι στη μετατροπή;

Το λάθος είναι ότι ο τρόπος λειτουργίας των κλίματιστικων μας παρέχει παραπανω θέρμανση  από ότι καταναλώνουν , δηλαδή αν καίει 3500w ,δεν σου δινει θέρμανση για 3500w αλλά τρεις και παραπάνω φορές σε θέρμανση. (ανάλογα το κλιματιστικό COP)

Μία σόμπα π.χ. αλογόνου, έχει cop 1 ,όσο ρεύμα καίει τόσο θέρμανση βγάζει.πραγμα που δεν ισχύει στα κλιματιστικά.

Π.χ. heating capacity/output 7.1 kw τόση ισχύς θέρμανση μπορεί να βγαλει το κλιματιστικό σου,όταν καίει 3500w.. αν διαιρέσεις το max heating capacity με max κατανάλωση θα δεις πόσο cop εχει.

 

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Το λάθος είναι ότι ο τρόπος λειτουργίας των κλίματιστικων μας παρέχει παραπανω θέρμανση  από ότι καταναλώνουν , δηλαδή αν καίει 3500w ,δεν σου δινει θέρμανση για 3500w αλλά τρεις και παραπάνω φορές σε θέρμανση. (ανάλογα το κλιματιστικό COP)

Μία σόμπα π.χ. αλογόνου, έχει cop 1 ,όσο ρεύμα καίει τόσο θέρμανση βγάζει.πραγμα που δεν ισχύει στα κλιματιστικά.

Π.χ. heating capacity/output 7.1 kw τόση ισχύς θέρμανση μπορεί να.βγαλει το κλιματιστικό σου,όταν καίει 3500w.. αν διαιρέσεις το max heating capacity με max κατανάλωση θα δεις πόσο cop εχει.

ναι ναι, έχεις δίκιο. Νόμιζα ότι τα watt αφορούν τι τραβάει και όχι τι δίνει.

 

29 λεπτά πριν, guzel είπε

 

Αυτά είναι... Τετοια διαβάζω και πλέον είμαι σίγουρος οτι έκανα πολύ κακή επιλογή  μάρκας κλιματιστικού

Έχει τύχει να χρησιμοποιήσω διάφορα κλιματιστικα, αλλά πλέον δεν ασχολούμαι με αλλα εκτός Mitsubishi, είναι εγγύηση. Δεν ξέρω μόνο για τα daikin που θεωρούνται κορυφαία, δεν είχα ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, naive είπε

Λοιπόν κοίταξα τα χαρακτηριστικά του και λέει ότι η μέγιστη ηλεκτρική ισχύ του είναι 7,1KW. Ωστόσο δεν το έχω δει ποτέ να περνάει τα 3,5, ακόμα και όταν το βάζω στη λειτουργία "hi power" που έχει, όπου τα δίνει όλα για 15 λεπτά.

Κοιτώντας τον πίνακα με τα τεχνικά χαρακτηριστικά του πάντως εδώ https://www.cooltechairconditioning.com/mitsubishi-heavy-industries-srk63zk-s-src63zk-s-6-3kw-21-000btu-premium-inverter-wall-mounted-system

δε μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να έχει μέγιστη ισχύ τα 7,1KW και μέγιστο ρέυμα τα 17Α.
Αφού 7100/220=32

7.1 kw είναι η θερμική του απόδοση .  Άλλη μονάδα μέτρησης των btu/h 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, guzel είπε

Τα ίδια κάνει και το δικό μου, ανοιγοκλείνει και αργεί να ξεκινήσει μετά με αποτέλεσμα να παγώνει ο χώρος. Το μεγάλο πρόβλημα όμως τουλάχιστον για εμένα είναι η κατανάλωση, θεωρώ υπερβολικά τα 1300-1400watt για διατήρηση όταν πιάνει θερμοκρασία.  Και πράγματι φαίνεται ότι δεν δουλεύει σαν Inverter, βασικά δουλεύει έχοντας σαν ελάχιστο φορτίο τα 1300watt δεν πάει παρακάτω με την καμία, έχω δοκιμάσει τα πάντα!

Ο τεχνικός που έστειλε η toyotomi τα βρήκε όλα καλά.

Εκεί καταλήγω εγώ, δεν μπορεί να ρήξει τα ρεύματα πιο κάτω. Inverter της πλάκας δηλαδή .. 

Σε ποιο μοντέλο αναφερεσαι? Γενικά αυτά που ρωτάς υπάρχουν στο manual , όπου εκεί θα δεις τις ελάχιστες καταναλώσεις που μπορεί να πέσει το μηχάνημά σου. 

πχ το δικό μου (asyg24klca) λέει asyg18klca.pdf input power στη θέρμανση 0.15—2.66KW , άρα μπορεί να πέσει και στα 150W.

Αυτό δεν σημαίνει ότι τα 150W input και άρα output 900W=3000btus αρκούν να μου συντηρήσουν τον χώρο. Αν αρκούν θα μείνει εκεί, αλλιώς θα ανεβάσει. 

Βέβαια περιμένω το όργανο να μετρήσω κατανάλωση και στην πράξη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σε ποιο μοντέλο αναφερεσαι? Γενικά αυτά που ρωτάς υπάρχουν στο manual , όπου εκεί θα δεις τις ελάχιστες καταναλώσεις που μπορεί να πέσει το μηχάνημά σου. 

πχ το δικό μου (asyg24klca) λέει asyg18klca.pdf input power στη θέρμανση 0.15—2.66KW , άρα μπορεί να πέσει και στα 150W.

Αυτό δεν σημαίνει ότι τα 150W input και άρα output 900W=3000btus αρκούν να μου συντηρήσουν τον χώρο. Αν αρκούν θα μείνει εκεί, αλλιώς θα ανεβάσει. 

Βέβαια περιμένω το όργανο να μετρήσω κατανάλωση και στην πράξη.

Toyotomi izuru 781ZR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...