Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Είπα μήπως εννοούσε ότι είχε τον ανεμιστήρα στο low. Ποτέ δεν ξέρεις.

Πολλά μου φαίνονται τα 1.300W για ρελαντί πάντως.

Ας μας πει τι θερμοκρασία είχε στο χώρο και τι θερμοκρασία ζητούσε απ' το κλιματιστικό.

Βάζω θερμοκρασία 20-21. Θερμοκρασία χώρου 18-19 όταν φτάσει τα 21 πάει στα 6.5Α περίπου 1300 watt δεν πάει πιο κάτω μετά μπαίνει standby

2 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Δυστυχώς για την νέα σειρά δεν έχω βρει τεχνικο manual  toyotomi (856zr & 871zr). Ωστόσο για την ακριβώς προηγούμενη (556zr & 571zr) με R410 δηλαδη το βρήκα. Λογικά δεν πρέπει τα δικά μας να έχουν τρελές διάφορες..

556zr:

Heating power input (W)(Min-Max): 1410 (350-2600)

571zr:

Heating power input(W):(Min-Max): 1945 (450-3800)

Στα min watt δλδ πότε δουλεύει ; Γιατί στην πράξη δεν ισχύει κάτι τέτοιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, guzel είπε

Βάζω θερμοκρασία 20-21. Θερμοκρασία χώρου 18-19 όταν φτάσει τα 21 πάει στα 6.5Α περίπου 1300 watt δεν πάει πιο κάτω μετά μπαίνει standby

Στα min watt δλδ πότε δουλεύει ; Γιατί στην πράξη δεν ισχύει κάτι τέτοιο 

Λογικά θα  εξαρτάται και από την εξωτερική θερμοκρασία, όσο πιο υψηλή τόσο πιο χαμηλά σε στροφες,αρα και κατανάλωση χρειάζεται το κλίματιστικο.. Δεν έχω μετρητη,εμένα πάει κατευθείαν σε πίνακα, ωστόσο επειδή το δούλευα στη θέρμανση και με 20-22 βαθμούς  εξωτερική,η εξωτερική μονάδα οταν έπιανε επιθυμητή θερμοκρασία, ακουγόταν διαφορετικα, δούλευε σε πιο χαμηλές στροφές και μπορώ να πω ότι μουγκρίζε.. Τώρα που έχει κρύο έξω..δεν το κάνει αυτό.. 

Ελπίζω να μας απαντήσει κάποιος πιο ειδικός. 

Να προσθέσω ότι και στο δικό μου έχω κάποιες απορίες/αμφιβολίες..Σε θερμοκρασίες 22-23 που το βάζω πάντα μετά από κάποιο χρονικό διάστημα κλείνει.. τώρα που έχει κρύο.. καθυστερεί παραπάνω αλλα πάλι κλείνει..Αν μπορούσε να ρίξει την κατανάλωση στα 400w θα έκλεινε; Δεν το νομίζω.. απλά θα έβγαζε χλιαρό αέρα..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εμενα το δικο μου στους 24 βαθμους οταν πιασει θερμοκρασια με τον αερα στο auto δουλευει πιο χαμηλα και απο το 12αρι το βλεπω στα 600-700 watt,τωρα γραφει 819 watt ειναι αυτο 

https://www.electronica.gr/FEF98103.el.aspx

Επεξ/σία από wannaplay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, wannaplay είπε

εμενα το δικο μου στους 24 βαθμους οταν πιασει θερμοκρασια με τον αερα στο auto δουλευει πιο χαμηλα και απο το 12αρι το βλεπω στα 600-700 watt,τωρα γραφει 819 watt ειναι αυτο 

https://www.electronica.gr/FEF98103.el.aspx

 Με τι εξωτερική θερμοκρασία; Δοκίμασε το ίδιο και το βράδυ που θα έχει πιο χαμηλή εξωτερική θερμοκρασία να δούμε τι και πόσο διάφορα θα έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

 Με τι εξωτερική θερμοκρασία; Δοκίμασε το ίδιο και το βράδυ που θα έχει πιο χαμηλή εξωτερική θερμοκρασία να δούμε τι και πόσο διάφορα θα έχει.

Παίζει ρολο αυτό; Εμενα έξω έχει 19 και μεσα 21.. Ή έχει πρόβλημα το δικό μου ή τα toyotomi είναι της πλακας σε θέμα κατανάλωσης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, guzel είπε

Παίζει ρολο αυτό; Εμενα έξω έχει 19 και μεσα 21.. Ή έχει πρόβλημα το δικό μου ή τα toyotomi είναι της πλακας σε θέμα κατανάλωσης 

Τώρα δηλαδή που έχει 19 έξω,έχει κατανάλωση 1300w 😕 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Τώρα δηλαδή που έχει 19 έξω,έχει κατανάλωση 1300w 😕 ?

Ναι ... Κλείνει βέβαια σχετικά γρήγορα αλλά στα watt δεν πάει παρακάτω 

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, guzel είπε

Ναι ... Κλείνει βέβαια σχετικά γρήγορα αλλά στα watt δεν πάει παρακάτω 

Όπως δουλευει και το δικό μου,όπως αναφέρω πιο πάνω.. (χωρίς να μπορώ να μετρήσω κατανάλωση)..

 😕ίσως κάποιοι ειδικοί μας διαφωτίσουν.. Αν μιλήσεις και το δούνε τίποτα τεχνικοί ενημέρωσε μας... Από την πρώτη μέρα εγκαταστάσης ρώτησα πάνω από 20 φορές για το συγκεκριμένο θεμα, ότι συμπεριφέρεται πιο πολυ σαν on/off και όχι σαν τα άλλα τα inverter και με το μάτι.. λέγανε: όχι καλά δουλεύει...  Δεν είχα/ έχω μετρητη να έχω κάποιο αποδεικτικό στοιχείο όπως έχεις εσύ..

Παντός να προσθέσω ότι η σειρά 800 που εμείς πήραμε δεν υπάρχει στην επίσημη japan σελίδα.. εκει εχει μόνο την καινούργια σειρά 600 .. με R32 (KURO)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

 Με τι εξωτερική θερμοκρασία; Δοκίμασε το ίδιο και το βράδυ που θα έχει πιο χαμηλή εξωτερική θερμοκρασία να δούμε τι και πόσο διάφορα θα έχει.

τωρα γραφει 630 ,εγω απλα λεω  Ποσο  χαμηλα πεφτει,οταν το αναβω παει και 3.2-3.3 kw για κανα 15λεπτο μετα πεφτει σταδιακα,το 12αρι νταικιν στη συντηρηση πηγαινε και 300 Watt το gree 12αρι που εβαλα τωρα κατω απο 550 δε το εχω δει,(το εχω αφησει και βραδυ ολοκληρο με 4-5 εξωτερικη γυρω στα 1000-1600 εκαιγε)

Επεξ/σία από wannaplay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπήκε το Fujitsu ASYG24KLCA

 

Spoiler

clima.jpg.5885cf0ac9ad2c4a5cfe09e22ed85936.jpg

 

Πρώτες εντυπώσεις θετικές αν και είναι το πρώτο κλιματιστικό που έχω. 

Δεν κάνει κρύο έξω, αλλά τον χώρο (60τμ) τον ζέστανε αμέσως. 

Καταναλώσεις κτλ δεν ξέρω ακόμα μιας και δεν έχει έρθει το όργανο. 

Η εξωτερική μονάδα μου φαίνεται αρκετά θορυβώδης αλλά δεν έχω κάτι να την συγκρίνω.

Ο αδερφός μου πάντως που μου το έβαλε (είναι επαγγελματίας ψυκτικός και δεν έχει δει το συγκεκριμένο μοντέλο σε λειτουργία), μου είπε ότι τέτοια λαύρα έχει να την νιώσει από τα 22άρια (εννοεί φρέον) και ότι η εξωτερική μονάδα είναι μια χαρά σε θόρυβο (στον μέσο όρο). 

Στο μέγιστο που το βάλαμε, είδα 49,6C με το πιστόλι λέιζερ στις περσίδες και τρελή παροχή. 

Η εσωτερική δουλεύει στο quiet τώρα , αλλά δεν την λέω και εντελώς αθόρυβη. Με εξωτερική 13C τώρα , μου φέρνει μέσα 37C με ρύθμιση στους 22. 

Όπως είπα δεν ξανά είχα κλιματιστικό όμως. 

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, είμαι σε αναζήτηση κλιματιστικού για παλιά πολυκατοικία στο κέντρο της Αθήνας. Ξύλινες πόρτες με μονά τζάμια και τελευταίος όροφος χωρίς ιδιαίτερη μόνωση στην ταράτσα. Ενδιαφέρομαι για θέρμανση χώρου 18-20 τετραγωνικά που ειναι σχετικά ενιαιος ο χώρος. Κάνοντας μια μικρή έρευμα έχω προβληματιστεί με το αν αξίζει η διαφορά τιμής από Α++ σε Α+++ σε ενεργειακή απόδοση θέρμανσης ενός κλιματιστικού. Και είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο μέχρι στιγμής. Αν υπάρχουν άλλες ιδέες χαρά μου να τις ακούσω.

 

https://www.skroutz.gr/s/14682474/Midea-Mission-II-MB-12N8D6-I.html

https://www.skroutz.gr/s/14952408/Gree-Amber-GRS-121-EI-JAM2-N3.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Petre_Gr είπε

Καλησπέρα παιδιά, είμαι σε αναζήτηση κλιματιστικού για παλιά πολυκατοικία στο κέντρο της Αθήνας. Ξύλινες πόρτες με μονά τζάμια και τελευταίος όροφος χωρίς ιδιαίτερη μόνωση στην ταράτσα. Ενδιαφέρομαι για θέρμανση χώρου 18-20 τετραγωνικά που ειναι σχετικά ενιαιος ο χώρος. Κάνοντας μια μικρή έρευμα έχω προβληματιστεί με το αν αξίζει η διαφορά τιμής από Α++ σε Α+++ σε ενεργειακή απόδοση θέρμανσης ενός κλιματιστικού. Και είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο μέχρι στιγμής. Αν υπάρχουν άλλες ιδέες χαρά μου να τις ακούσω.

https://www.skroutz.gr/s/14682474/Midea-Mission-II-MB-12N8D6-I.html

https://www.skroutz.gr/s/14952408/Gree-Amber-GRS-121-EI-JAM2-N3.html

Εγκατεστησα σπιτι μου χθες το mission αλλα 9αρι σε υπνοδωματιο.Δειχνει πολυ καλο με πολλες λειτουργιες.Η εξωτερικη μοναδα ειναι πολυ μεγαλυτερη απο αλλα 9αρια(χρειαστηκαν βασεις για 18αρι) και δεν ακουγεται πολυ.Στην ελαχιστη χρηση που εχω κανει ειμαι ενθουσιασμενος!Οποτε νομιζψ το 12αρι δεν θα σε απογοητευσει και υπαρχει και σε πολυ καλη τιμη

Το gree απο την διαφορα τιμης και μονο συμπεραινω οτι θα ειναι ανωτερο ως μηχανημα και δειχνει να εχει καλυτερη αποδοση τοσο σε ψυξη οσο και σε θερμανση.Τωρα πως αυτο μεταφραζεται στον λογαριασμο της ΔΕΗ θα σου απαντησει καποιος αλλος που γνωριζει καλυτερα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dalain είπε

Εγκατεστησα σπιτι μου χθες το mission αλλα 9αρι σε υπνοδωματιο.Δειχνει πολυ καλο με πολλες λειτουργιες.Η εξωτερικη μοναδα ειναι πολυ μεγαλυτερη απο αλλα 9αρια(χρειαστηκαν βασεις για 18αρι) και δεν ακουγεται πολυ.Στην ελαχιστη χρηση που εχω κανει ειμαι ενθουσιασμενος!Οποτε νομιζψ το 12αρι δεν θα σε απογοητευσει και υπαρχει και σε πολυ καλη τιμη

Το gree απο την διαφορα τιμης και μονο συμπεραινω οτι θα ειναι ανωτερο ως μηχανημα και δειχνει να εχει καλυτερη αποδοση τοσο σε ψυξη οσο και σε θερμανση.Τωρα πως αυτο μεταφραζεται στον λογαριασμο της ΔΕΗ θα σου απαντησει καποιος αλλος που γνωριζει καλυτερα.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση @dalain !, γενικά που έκατσα και έκανα μερικές πράξεις δεν βλέπω να γίνεται απόσβεση σε 5ετία οπότε δεν ξέρω αν αξίζει την διαφορά στην τιμή συνεπώς με βλέπω να κλίνω προς το midea :P

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να με βοηθήσει στη σύνδεση κλιματιστικου midea με το wifi;Δεν ειναι πρόβλημα του κλιματιστικου αλλα του ρούτερ...Ειχα παρομοιο πρόβλημα με τον αφυγραντήρα μου και με βοηθησαν απο την inventor.Δεν θυμάμαι τι είχα κάνει τότε... Δυστυχώς λόγω δουλειάς δεν προλαβαινω το ωράριο της τεχνικής υποστήριξης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεσα Δεκεμβρίου 6-7 βαθμούς έξω, κλίματιστικο στους 22C ,δεν μπορεί να κρατήσει σταθερή την θερμοκρασία του χώρου.. και κλείνει.. Δηλαδη για να μην κλείνει πόσο πρέπει να είναι η εξωτερική θερμοκρασία 0-2;  Η πρέπει σώνει και καλά να βάλω την θερμοκρασία στο κλίματιστικο 25C για να δουλεύει όπως τα φυσιολογικά inverter; (Αν και πάλι δουλεύει..Δεν το έχω δοκιμάσει) 18000btu 40+ τετραγωνικά..

δεν το έχουν προγραμματίσει καλά; Δεν μπορεί να ρίξει αρκετά το inverter, π.χ. πέφτει μέχρι 50% και δεν πάει άλλο λόγο κατασκευής;

(Ισως έτσι δικαιολόγειτε η ελάχιστη κατανάλωση που μέτρησε ο συμforumιτης guzel για το ίδιο μηχάνημα αλλά το 871zr (1300 watt σε 24000 μηχάνημα παραπάνω,το οποίο κλείνει επίσης σαν το δικό μου).  

Ίδια ακριβώς συμπεριφορά είχε και στην ψύξη,το καλοκαίρι όσο το χρησιμοποίησα..

Σαν ενα πιο πολιτισμένο συμβατικό (on off) κλίματιστικο. 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...