Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 22/11/2018 στις 7:25 ΠΜ, gsisr είπε

ποιες είναι οι επιπτώσεις;

https://www.michanikos.gr/forums/topic/47106-air-condition-ψυκτική-σωλήνα-μεγαλύτερης-διαμέτρου/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/12/2018 στις 11:20 ΠΜ, guzel είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Δεν υπήρχε χωροταξικό πρόβλημα, ο τεχνικός ισχυρίζεται ότι πιο κάτω υπήρχαν καλώδια. Επίσης μου είπε ότι έβαλε αντλία κενού ,ίσως εμένα διεφυγε. 

Έχω το κλιματιστικό στους 21 βαθμους την οποία θερμοκρασία έχει πιάσει ,είδα όμως στο ηλεκτρονικό ρολόι της ΔΕΗ ότι είναι σταθερά στα 10-11 αμπέρ 2.2000 kwh . Πολύ δεν είναι ; Δε θα έπρεπε να δουλεύει χαμηλότερα ;

Δεν μπορώ να σου απαντήσω διότι σε καμία περίπτωση δεν υπολογίζουμε κατανάλωση συσκευής κοιτάζοντας απλά το ρολόι . Χρειάζεσαι μετρητή watts   .  Το πόσο καίει το μηχάνημα εξαρτάται κυρίως από τις απώλειες του χώρου σου , την εξωτερική θερμοκρασία καθώς και την εσωτερική που ορίζεις στο χειριστήριο .  Αν ξηλώσω το κλιματιστικό σου και το βάλω σε άλλους 2 τυχαίους χώρους ίδιων τετραγωνικών σε άλλα σπίτια  θα δείς ότι θα συμπεριφέρεται και θα καίει διαφορετικά .

Σαφώς παίζει και ρόλο και ο συντελεστής απόδοσης του εκάστοτε μηχανήματος  (Scop)  . Το κλιματιστικό σου έχει μια καλή απόδοση κατηγορίας Α+++  . 

Το κλιματιστικό το έχεις συνδέσει με πρίζα ή απευθείας με καλώδιο στο κουτί ;

Στις 5/12/2018 στις 1:25 ΜΜ, mwv είπε

Για δωματιο το θελω αλλα αν για παραδειγμα αυτο που προτεινεις μπορει να μπει στο σαλονι και να βαλω το fujitsu στο δωματιο. Ποσο πιο δυνατο ειναι αυτο που προτεινεις δηλαδη απο το fuji?

αυτα τα scop θερμανσης seer ψυξης τι ειναι;το follow me?

αν μπορεις επιγραμματικα να καταλαβω σε ποια περιοχη επιλογων  να κινηθω ωστε τα χριστουγεννα που θα βρουν προσφορες να ξερω τι να χτυπησω!

για μαστορες κτλ ειναι τραγικη η κατασταση εδω..

για παραδειγμα σε αυτο:

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/186881-daikin-atx35kv-siesta-comfora

οταν λεει:

Ψυκτική απόδοση (Btu/h): 4.400-13.600

Θερμική απόδοση (Btu/h): 4.400-16.400

τι εννοει;προς τι το ευρος αυτο;

ευχαριστω!!!

Αρχικά μου είπες ότι θες να θερμάνεις χώρο 35 τ.μ  και σου είπα ότι χρειάζεσαι 18άρι ίσως και 24άρι .  Φαντάζομαι τα 35 τ.μ που μου ανέφερες είναι του δωματίου που θέλεις να βάλεις νέο κλιματισιτκό σωστά  ;

Πρόσεχε έχει σημασία πόσα τετραγωνικά ακριβώς είναι ο κάθε χώρος σου για να επιλέξεις κατάλληλο σε μέγεθος μοντέλο και να μην κάνεις απλά μια τρύπα στο νερό .

Οπότε, πόσα τετραγωνικά είναι ο ενιαίος χώρος όπου βρίσκεται το fujitsu  και πόσα τετραγωνικά είναι το δωμάτιο για το κλιματιστικό που σου πρότεινα ;

Οσον αφορά το εύρος λειτουργίας. Τα ελάχιστα btu/h είναι τα ελάχιστα όπου θα μπορούσε να αποδόσει το κλιματιστικό στο χώρο σου . Τα μέγιστα btu/h είναι  η μέγιστη τιμή όπου θα μπορούσε να αποδόσει το κλιματιστικό στο χώρο υπο ευνοϊκές συνθήκες (εξαρτάται κυρίως απο τα κλιματολογικά δεδομένα) . Σε κάθε περίπτωση σημασία δίνουμε στα ονομαστικά btu/h όπου είναι τα  "εγγυημένα" και ύστερα ανάλογα την περίπτωση δίνουμε σημασία και στα ελάχιστα btu/h όπου μπορεί να φτάσει το μηχάνημα . Αυτό  ΜΑΖΙ με τις απαιτήσεις του χώρου (πρέπει να τις γνωρίζεις και χρειάζεσαι μηχανολογική μελέτη)  σε btu/h καθορίζει κατα πόσο συχνά το μηχάνημα θα διακόπτει την λειτουργία του . 

Αν ο χώρος σου σε κατάσταση συντήρησης της θερμοκρασίας σε συγκεκριμένες τιμές εξωτερικής θερμοκρασίας θέλει για παράδειγμα 5000 btu/h αλλά το μηχάνημα έχει ως κατώτατο εύρος τα 6000 btu/h τότε καταλαβαίνεις ότι δεν θα μπορεί να πέσει κάτω απο 6000 btu/h και για να μην σου αυξήσει την θερμοκρασία του χώρου πάνω απο το επιθυμητό που του έχεις ορίσει θα διακόπτει την λειτουργία του (κατάσταση αναμονής) . Υπο άλλες συνθήκες θερμοκρασιών  ενδεχομένως ο ίδιος χώρος να έχει ανάγκη 6000 btu/h και το μηχάνημα να μην μπαίνει σε κατάσταση αναμονής .

 

8 ώρες πριν, guzel είπε

Λοιπόν έβαλα μετρητή, όταν πιάσει θερμοκρασία από τα 11Α πάει και κάθεται στα ~6.5Α. Υποθέτω δεν μπορεί να κατέβει παρακάτω το μηχάνημα.

Τα inverter μεταβάλουν την ισχύς τους με βάση τις απαιτήσεις του χώρου όπου έχει εγκατασταθεί . Αν ο χώρος σου έχει απαίτηση το μηχάνημα να δουλεύει στα 6.5 Α τότε στα 6.5 Α θα δουλέψει για να συντηρήσει την θερμοκρασία του χώρου . Αυτό που μέτρησες δεν λέει κάτι .  

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το health mode(ιονιστης απ ότι κατάλαβα) πρέπει να είναι μονίμως ενεργοποιημένο η αναλόγως άλλες φορές ναι άλλες όχι;

νταξει το scavenger mode απ ότι κατάλαβα είναι για να τραβάει από μέσα τη θερμοκρασία άσχετο με το health mode. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, patsi είπε

Το health mode(ιονιστης απ ότι κατάλαβα) πρέπει να είναι μονίμως ενεργοποιημένο η αναλόγως άλλες φορές ναι άλλες όχι;

νταξει το scavenger mode απ ότι κατάλαβα είναι για να τραβάει από μέσα τη θερμοκρασία άσχετο με το health mode. 

Σε toyotomi αναφέρεσαι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, patsi είπε

GREE INVERTER BORA GRS 241 EI/JBR1-N3

health mode  είναι ιονιστής . Δεν καταναλώνει κάτι όταν είναι ανοιχτός . Αστεία κατανάλωση συνήθως 1 watt . Εγώ θα σου λεγα να τον έχεις μονίμως ενεργοποιημένο για να καθαρίζει τον αέρα . 

Scavenger mode (μάλλον εννοείς στην οθόνη του χειριστηρίου ένα σπιτάκι με 2 γραμμούλες στα αριστερά του ) είναι μια λειτουργία που δεν την υποστηρίζει το bora .  Είναι λειτουργία της Gree για μηχανήματα που υποστηρίζουν είσοδο νωπού αέρα (αέρα από το εξωτερικό περιβάλλον) μέσα στον χώρο  . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dare-Devil Ευχαριστώ πολύ. Ναι αυτό με το σπιτάκι λέω απλά επειδή την ανέφερε στο manual προφανώς κατάλαβα λάθος ότι την υποστηρίζει. Και εγώ αυτό σκεφτόμουν για τον ιονιστη να είναι μονίμως ενεργοποιημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σίγουρα έχει ξανασυζητηθεί αλλά σας παρακαλώ θα ήθελα πρόταση για κλιματιστικό με το εξοικονομώ κατ΄οίκων (κατηγορία, 1100 ευρώ, 2.6 < P ≤ 3.5), άρα R32, αξιόπιστο με καλή εγγύηση και 12.000 btu. Ποιο προτείνετε; Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από _spirit_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Δεν μπορώ να σου απαντήσω διότι σε καμία περίπτωση δεν υπολογίζουμε κατανάλωση συσκευής κοιτάζοντας απλά το ρολόι . Χρειάζεσαι μετρητή watts   .  Το πόσο καίει το μηχάνημα εξαρτάται κυρίως από τις απώλειες του χώρου σου , την εξωτερική θερμοκρασία καθώς και την εσωτερική που ορίζεις στο χειριστήριο .  Αν ξηλώσω το κλιματιστικό σου και το βάλω σε άλλους 2 τυχαίους χώρους ίδιων τετραγωνικών σε άλλα σπίτια  θα δείς ότι θα συμπεριφέρεται και θα καίει διαφορετικά .

Σαφώς παίζει και ρόλο και ο συντελεστής απόδοσης του εκάστοτε μηχανήματος  (Scop)  . Το κλιματιστικό σου έχει μια καλή απόδοση κατηγορίας Α+++  . 

Το κλιματιστικό το έχεις συνδέσει με πρίζα ή απευθείας με καλώδιο στο κουτί ;

Αρχικά μου είπες ότι θες να θερμάνεις χώρο 35 τ.μ  και σου είπα ότι χρειάζεσαι 18άρι ίσως και 24άρι .  Φαντάζομαι τα 35 τ.μ που μου ανέφερες είναι του δωματίου που θέλεις να βάλεις νέο κλιματισιτκό σωστά  ;

Πρόσεχε έχει σημασία πόσα τετραγωνικά ακριβώς είναι ο κάθε χώρος σου για να επιλέξεις κατάλληλο σε μέγεθος μοντέλο και να μην κάνεις απλά μια τρύπα στο νερό .

Οπότε, πόσα τετραγωνικά είναι ο ενιαίος χώρος όπου βρίσκεται το fujitsu  και πόσα τετραγωνικά είναι το δωμάτιο για το κλιματιστικό που σου πρότεινα ;

Οσον αφορά το εύρος λειτουργίας. Τα ελάχιστα btu/h είναι τα ελάχιστα όπου θα μπορούσε να αποδόσει το κλιματιστικό στο χώρο σου . Τα μέγιστα btu/h είναι  η μέγιστη τιμή όπου θα μπορούσε να αποδόσει το κλιματιστικό στο χώρο υπο ευνοϊκές συνθήκες (εξαρτάται κυρίως απο τα κλιματολογικά δεδομένα) . Σε κάθε περίπτωση σημασία δίνουμε στα ονομαστικά btu/h όπου είναι τα  "εγγυημένα" και ύστερα ανάλογα την περίπτωση δίνουμε σημασία και στα ελάχιστα btu/h όπου μπορεί να φτάσει το μηχάνημα . Αυτό  ΜΑΖΙ με τις απαιτήσεις του χώρου (πρέπει να τις γνωρίζεις και χρειάζεσαι μηχανολογική μελέτη)  σε btu/h καθορίζει κατα πόσο συχνά το μηχάνημα θα διακόπτει την λειτουργία του . 

Αν ο χώρος σου σε κατάσταση συντήρησης της θερμοκρασίας σε συγκεκριμένες τιμές εξωτερικής θερμοκρασίας θέλει για παράδειγμα 5000 btu/h αλλά το μηχάνημα έχει ως κατώτατο εύρος τα 6000 btu/h τότε καταλαβαίνεις ότι δεν θα μπορεί να πέσει κάτω απο 6000 btu/h και για να μην σου αυξήσει την θερμοκρασία του χώρου πάνω απο το επιθυμητό που του έχεις ορίσει θα διακόπτει την λειτουργία του (κατάσταση αναμονής) . Υπο άλλες συνθήκες θερμοκρασιών  ενδεχομένως ο ίδιος χώρος να έχει ανάγκη 6000 btu/h και το μηχάνημα να μην μπαίνει σε κατάσταση αναμονής .

 

Τα inverter μεταβάλουν την ισχύς τους με βάση τις απαιτήσεις του χώρου όπου έχει εγκατασταθεί . Αν ο χώρος σου έχει απαίτηση το μηχάνημα να δουλεύει στα 6.5 Α τότε στα 6.5 Α θα δουλέψει για να συντηρήσει την θερμοκρασία του χώρου . Αυτό που μέτρησες δεν λέει κάτι .  

 

Απευθείας σε πρίζα μου το σύνδεσε ηλεκτρολόγος και έβαλα εκεί μετρητή, ανέφερα τα 6.5Α καθώς απ ότι είδα δεν μπορεί να πάει παρακάτω, μετά από τα 6.5Α κλείνει το μηχάνημα. Βάση του μετρητή 7 ώρες λειτουργίας κατανάλωσε περίπου 2.5 κιλοβατώρες λογικά γιατί πιάνει αμέσως τη θερμοκρασία και κλείνει.

Dare-Devil δυστυχώς αν και μου είχες προτείνει το invertor τελικά κατέληξα σε αυτό (toyotomi izuru) επηρεαζόμενος κυρίως από σχόλια που διάβασα στο σκρουτζ, τα οποία σχόλια τελικά δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα για το μηχάνημα. Το service απ ότι κατάλαβα είναι για κλάματα, από την δευτερα τους έχω καλέσει και τους έχω αναφέρει προβλήματα και ακόμα έρχονται, ούτε καν τηλέφωνο δεν με έχουν πάρει. Έχω μετανιώσει για την αγορά αυτή που απ ότι κατάλαβα το μηχάνημα είναι ένα gree με άλλο όνομα, ακόμα και το logo της toyotomi είναι με αυτοκόλλητο πάνω στο μηχάνημα (εξ. μονάδα) 😭

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, patsi είπε

Το health mode(ιονιστης απ ότι κατάλαβα) πρέπει να είναι μονίμως ενεργοποιημένο η αναλόγως άλλες φορές ναι άλλες όχι;

Ο ιονιστής στα κλιματιστικά, είναι ένα επιπλέον εξάρτημα, που φορτίζει στατικά τα σωματίδια που περνάνε από μέσα του (τους δίνει αρνητικό φορτίο). Λόγω του φορτίου τους, κολλάνε με άλλα σωματίδια που συναντούν στον αέρα και λόγω του μεγαλύτερου συνολικού βάρους πέφτουν και κάθονται στις επιφάνειες του σπιτιού αντί να κυκλοφορούν στον αέρα.(Δηλαδή περισσότερη σκόνη στα έπιπλα και λιγότερη στον αέρα).

Στα κλιματιστικά έχει μέγεθος ακίδας οπότε φορτίζει ένα πολύ μικρό ποσοστό του διερχόμενου αέρα. Με τη λειτουργία ώρες όμως, κάτι μπορεί να κάνει.

Η γνώμη μου είναι, αν το έχει το κλιματιστικό, ας λειτουργεί συνέχεια. Η κατανάλωσή του είναι αμελητέα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε ο τεχνικός από toyotomi τσεκαρε το κλιματιστικό και όλα καλα.

Πάντως μου κάνει εντύπωση ότι τα 24αρια στο χαμηλό καταναλώνουν 1300watt περίμενα χαμηλότερη κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
50 minutes ago, phanispal said:

Όταν λες χαμηλό;

Στο "ρελαντί", όχι στην αρχή που τα δίνει όλα για να ανεβάει/πιάσει θερμοκρασία που του έχεις όρίσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς για την νέα σειρά δεν έχω βρει τεχνικο manual  toyotomi (856zr & 871zr). Ωστόσο για την ακριβώς προηγούμενη (556zr & 571zr) με R410 δηλαδη το βρήκα. Λογικά δεν πρέπει τα δικά μας να έχουν τρελές διάφορες..

556zr:

Heating power input (W)(Min-Max): 1410 (350-2600)

571zr:

Heating power input(W):(Min-Max): 1945 (450-3800)

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Στο "ρελαντί", όχι στην αρχή που τα δίνει όλα για να ανεβάει/πιάσει θερμοκρασία που του έχεις όρίσει...

Είπα μήπως εννοούσε ότι είχε τον ανεμιστήρα στο low. Ποτέ δεν ξέρεις.

Πολλά μου φαίνονται τα 1.300W για ρελαντί πάντως.

Ας μας πει τι θερμοκρασία είχε στο χώρο και τι θερμοκρασία ζητούσε απ' το κλιματιστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...