Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, guzel είπε

Έχει κάποιος izuru να μου πει πως βλέπουμε θερμοκρασία δωματίου ; Δούλεψε όταν το σεταραν και από τότε πατάω temp αλλά δεν δείχνει 

Στη θέρμανση δε βγάζουν νερό στην αποχέτευση ;

Πατάς το πλήκτρο Temp διαδοχικά μεχρι να εμφανίσει ένα κλειδακι μέσα στο σπιτάκι στο τηλεχειριστήριο,τότε για 3 δευτερόλεπτα θα εμφανιστεί η θερμοκρασία δωματίου στο κλίματιστικο,μετά αλλάζει και εμφανίζει  την επιθυμητή  θερμοκρασία.Το ιδιο  συμβαίνει και όταν ανάβεις το κλίματιστικο. Στην θέρμανση δεν κάνει αφυγρανση αρα δεν βγάζει νερό :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Πατάς το πλήκτρο Temp διαδοχικά μεχρι να εμφανίσει ένα κλειδακι μέσα στο σπιτάκι στο τηλεχειριστήριο,τότε για 3 δευτερόλεπτα θα εμφανιστεί η θερμοκρασία δωματίου στο κλίματιστικο,μετά αλλάζει και εμφανίζει  την επιθυμητή  θερμοκρασία.Το ιδιο  συμβαίνει και όταν ανάβεις το κλίματιστικο. Στην θέρμανση δεν κάνει αφυγρανση αρα δεν βγάζει νερό :)

Εμενα δηλαδη που γεμιζει πανω απο 1 λιτρο σε ενα βραδυ!!! Αυτο το νερο ειναι μονο απο την εξωτερικη???!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Εμενα δηλαδη που γεμιζει πανω απο 1 λιτρο σε ενα βραδυ!!! Αυτο το νερο ειναι μονο απο την εξωτερικη???!!!!!

Ναι, εκτός και αν έχεις κανένα ururu sarara το οποίο νομίζω ότι μπορεί να κάνει αφυγρανση και στην θερμανση.. 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Πατάς το πλήκτρο Temp διαδοχικά μεχρι να εμφανίσει ένα κλειδακι μέσα στο σπιτάκι στο τηλεχειριστήριο,τότε για 3 δευτερόλεπτα θα εμφανιστεί η θερμοκρασία δωματίου στο κλίματιστικο,μετά αλλάζει και εμφανίζει  την επιθυμητή  θερμοκρασία.Το ιδιο  συμβαίνει και όταν ανάβεις το κλίματιστικο. Στην θέρμανση δεν κάνει αφυγρανση αρα δεν βγάζει νερό :)

Το πατάω το σπιτάκι που έχει μέσα θερμόμετρο αλλά δε κάνει κάτι 

13 λεπτά πριν, guzel είπε

Το πατάω το σπιτάκι που έχει μέσα θερμόμετρο αλλά δε κάνει κάτι 

A οκ στο κλιματιστικό την εμφανίζει , περίμενα να τη δω στο χειριστήριο. Εξωτερική δεν μετράει απ' ότι κατάλαβα μόνο το δείχνει στο χειριστήριο όπως δεν έχει και εισαγωγή φρέσκου αέρα απαιξω όπως γράφει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε gia_nnis μου παρεθεσες πιο πανω ενα μετρητη ρευματος με εικονα..μπορεις να υποδειξεις καποιον που να μετραει τη συνολικη καταναλωση μιας συσκευης που δουλευει ας πουμε για ολο το βραδυ; 

εχω εναν αλλα μου δειχνει μονο τη στιγμιαια..Συγνωμη για το offtopic..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, energy52 είπε

Φιλε gia_nnis μου παρεθεσες πιο πανω ενα μετρητη ρευματος με εικονα..μπορεις να υποδειξεις καποιον που να μετραει τη συνολικη καταναλωση μιας συσκευης που δουλευει ας πουμε για ολο το βραδυ; 

εχω εναν αλλα μου δειχνει μονο τη στιγμιαια..Συγνωμη για το offtopic..

https://www.skroutz.gr/s/14565325/Energenie-EG-SSM-01.html

Mετράει τις kWh . Τον μηδενίζεις με το reset κουμπί που έχει και μετράει χρόνο και kwh στο αντίστοιχο mode . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενώ δίνω θερμοκρασία 22 πχ με θερμόμετρο δωματίου (θερμοστάτης καλοριφέρ) βλέπω ότι πάει 24-25 και μετά από ώρα κλείνει. Μετά αργεί πάρα πολύ για να ανοίξει και δεν ανοίγει όταν πάει το θερμόμετρο 22 αλλά πολύ πιο κάτω. Παίζει να είναι χαλασμένο το θερμόμετρο του κλιματιστικού ;

 

Επίσης όταν είναι στο auto στο 23 βγάζει κρύο και στο 24 ζεστη. Είναι φυσιολογικό ;

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, energy52 είπε

Φιλε gia_nnis μου παρεθεσες πιο πανω ενα μετρητη ρευματος με εικονα..μπορεις να υποδειξεις καποιον που να μετραει τη συνολικη καταναλωση μιας συσκευης που δουλευει ας πουμε για ολο το βραδυ; 

εχω εναν αλλα μου δειχνει μονο τη στιγμιαια..Συγνωμη για το offtopic..

Καθε φορα που πατας function σου δειχνει διαφορες μετρησεις οπως στιγμιαια,συνολικη,volt,amps  https://www.e-shop.gr/hama-47770-premium-energy-cost-meter-white-p-PER.565855

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/11/2018 στις 3:22 ΜΜ, Rnd1978 είπε

Έχω την εντύπωση ότι είναι θέμα εγκατάστασης και για αυτό δουλεύει όπως προανέφερα "περίεργα". Ενεργοποίησα το ifeel και έχει περίπου 4ωρες δουλεύει χαμηλά και δεν έχει σταματήσει... Στις οδηγίες χρήσεως αναφέρει ότι πρέπει να έχει 15 cm απόσταση η εσωτερική μονάδα με το ταβάνι..Εμένα έχει 10 και σε 2 cm λόγο γυψινου 6cm...Και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα μάλλον,να νομίζει ότι έφτασε η θερμοκρασία και σταματούσε,και μετά ανοιγε πάλι κτλ... Δοκίμασα να βάλω auto mode ,(δεν το ειχα βάλει ποτέ)..22 C και 22 το δωμάτιο,δούλεψε λίγο..ξαφνικα άλλαξε σε ψύξη.. και άρχισε να παγώνει  η το σπίτι.. Πάτησα την θερμοκρασία αισθητήρα πάνω στο μηχάνημα και εμφάνισε 25...(ενώ θερμοκρασία δωματίου 22-23)..

Τώρα με ifeel καμία σχέση...Δουλεύει σαν inverter 😕

Τουλάχιστον,αυτό κατάλαβα.. Πόσο δύσκολο πράγμα είναι να βρεις έναν ΣΩΣΤΟ τεχνικό να σου εγκαταστησει  ένα κλιματιστικό... Ευτυχώς ρώτησε ο dare-devil και με έβαλε σε υποψίες και ξαναδιάβασα τις οδηγίες... Εκτός και αν... Έχει πρόβλημα ο αισθητήρας; Τι να πω...

Το ίδιο ακριβώς κάνει και το δικό μου σα να έχει πρόβλημα το θερμόμετρο του κλιματιστικού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα κ απο μενα. Το καλοκαιρι νοικιασα σπιτι κ ο ιδιοκτητης ειχε βαλει 2 μηνες πιο πριν 2 κλιματιστικα Mercury.. Το ενα ειναι 12αρι κ το εβαλε στο σαλονι κ το αλλο 9αρι κ το εβαλε στην κρεβατοκαμαρα. Το θεμα μου ειναι οτι το καλοκαιρι για να νιωσω δροσια επρεπε να το ριξω στους 25 βαθμους, ενω σε αλλα κλιματιστικα που ειχα παλια στους 27 εκανε τρομερη δουλεια. Επισης, τον χειμωνα πρεπει να το παω στους 23-24 που κ πσλι δεν βγαζει τρελη ζεστη. Το 12αρι πχ σε 3 ωρες λειτουργιας στους 24 εδινε στο δωματιο 18 βαθμους... επισης ειτε αργει να ξεκινησει, ειτε οταν σταματαει η εξωτερικη μοναδα συνεχιζει να δουλευει. Λετε να εχουν προβλημα? Ο ιδιοκτητης λεει οτι ειναι του κουτιου κ δουλευουν μια χαρα, αλλα εγω σε σχεση με αλλα που ειχα τα βλεπω να μην αποδιδουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, guzel είπε

Ενώ δίνω θερμοκρασία 22 πχ με θερμόμετρο δωματίου (θερμοστάτης καλοριφέρ) βλέπω ότι πάει 24-25 και μετά από ώρα κλείνει. Μετά αργεί πάρα πολύ για να ανοίξει και δεν ανοίγει όταν πάει το θερμόμετρο 22 αλλά πολύ πιο κάτω. Παίζει να είναι χαλασμένο το θερμόμετρο του κλιματιστικού ;

Επίσης όταν είναι στο auto στο 23 βγάζει κρύο και στο 24 ζεστη. Είναι φυσιολογικό ;

Εγω πιστευω τουλαχιστον με τα κλιματιστικα Inventor που χω χρονια κ με τα καινουρια που πηρα (κι οχι μονο αφου διαβαζω πολλες παρομοιες αναφορες και σε αλλες μαρκες) πως ο αισθητηρας τους ειναι ρυθμισμενος να δινει εντολη να κλεισει το μηχανημα αφου ανεβει η θερμοκρασια 1 με 2 βαθμους πανω απ την επιθυμητη που χουμε επιλεξει στο κοντρολ..κι αυτο πιστευω ειναι καλο, γιατι αλλιως αιαθανεσαι τη ζεστη του κλιματιστικου απο ζεστο αερα κι αλλιως τη ζεστη του καλοριφερ/σωματα κτλ..αν το κλιματιστικο κλεισει στους 20 με ενα θερμομετρο τοιχου τοτε μετα απο 10-15 λεπτα θα καταλαβουμε την ατμοσφαιρα να κρυωνει, κι αμα εχει και υγρασια ο χωρος ακομη χειροτερα..απο κει και περα το ανοιξε-κλεισε οπως εχει αναφερθει σε προηγουμενα ποστ εξαρταται απο πολλους αλλους παραγοντες,οπως η σωστη τοποθετηση/αποσταση απ το ταβανι για να μη μπερδευεται ο αισθητηρας..

Εγω παντως που επαιξα χθες με το ifeel, δε νομιζω να το ξανα χρησιμοποιησω..το μηχανημα ναι μεν ανοιγε και εκλεινε εκει που το ηθελα συμφωνα με το θερμομετρο στο σαλονι αλλα...εβγαζε πιο χλιαρο αερα , κι αρχισε να διαμαρτυρεται η γυναικα πως δεν ζεσταινει...υποθετω το inverter εριξε πολυ τον συμπιεστη κι ενω το χα στη δυνατη ταχυτητα ως συνηθως δεν προλαβαινε να ζεστανει το στοιχειο τι να πω..με το που εκλεισα το ifeel ολα οκ!!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα τη χθεσινη ιδεα για κλιματιστικο στο δωματιο τι μπορειτε να μου προτεινετε;

ας πουμε για 30τμ κυριως με ενδιαφερει η θερμανση και να ειναι σουπερ οικονομικη η χρηση.  Επίσης να παίζει ακόμη κι όταν ειναι έξω 0 βαθμοι.

εντάξει δεν ζήτησα κ κάτι 😁 δεν ξερω καν αν εχει ανακαλυφθει ήδη αυτό που περιγράφω και δεν απαιτεί πυρηνική ενέργεια 🤩

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Gkostas2007 είπε

 επισης ειτε αργει να ξεκινησει, ειτε οταν σταματαει η εξωτερικη μοναδα συνεχιζει να δουλευει. Λετε να εχουν προβλημα? Ο ιδιοκτητης λεει οτι ειναι του κουτιου κ δουλευουν μια χαρα, αλλα εγω σε σχεση με αλλα που ειχα τα βλεπω να μην αποδιδουν

Δουλευει δηλαδη ο ανεμιστηρας της εωτερικης σε χαμηλες στροφες.. Αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Δουλευει δηλαδη ο ανεμιστηρας της εωτερικης σε χαμηλες στροφες.. Αυτο?

Βασικά κλείνουν εντελώς οι περσίδες, σταματάει εντελώς να βγάζει αέρα και η εξωτερική μοναδα συνεχίζει και δουλεύει. Είναι σαν να κλείνει το κλιματιστικό και να δουλεύει η εξωτερική μονάδα και μετά απο κανά 10λεπτο ξανανοιγουν οι περσίδες και βγάζουν αέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Gkostas2007 είπε

Βασικά κλείνουν εντελώς οι περσίδες, σταματάει εντελώς να βγάζει αέρα και η εξωτερική μοναδα συνεχίζει και δουλεύει. Είναι σαν να κλείνει το κλιματιστικό και να δουλεύει η εξωτερική μονάδα και μετά απο κανά 10λεπτο ξανανοιγουν οι περσίδες και βγάζουν αέρα

Το 12 άρι σε πόσα τετραγωνικά χώρο είναι  και σε ποια περιοχή είναι το σπίτι ; 

Επίσης κάθε πόση ώρα περίπου ανεβάζει περσίδα σταματάει και δουλεύει μόνο η έξω μονάδα ;

Επίσης πές μου ακριβώς το μοντέλο σου . 

11 ώρες πριν, mwv είπε

μετα τη χθεσινη ιδεα για κλιματιστικο στο δωματιο τι μπορειτε να μου προτεινετε;

ας πουμε για 30τμ κυριως με ενδιαφερει η θερμανση και να ειναι σουπερ οικονομικη η χρηση.  Επίσης να παίζει ακόμη κι όταν ειναι έξω 0 βαθμοι.

εντάξει δεν ζήτησα κ κάτι 😁 δεν ξερω καν αν εχει ανακαλυφθει ήδη αυτό που περιγράφω και δεν απαιτεί πυρηνική ενέργεια 🤩

Μέχρι πόσα χρήματα κοιτάς ; 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...