Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Daredevil δεν το ξερα αυτο οτι το χειριστηριο σε κατασταση ifeel  πρεπει να βλεπει διαρκως τη μοναδα, θα κανω ομως κι ενα τηλ.στην αντιπροσωπεια οπως λες!παντως ετσι οπως ειναι η διαρυθμιση του σπιτιου μου στο καθιστικο δεν πιανει το ifeel οποτε.. 10 εκατοστα απ το ταβανι ειναι βιδωμενο,αλλα δεν πηγαινε κ πιο κατω ετσι οπως ειναι το σημειο αναμεσα στις μπαλκονοπορτες..

gia_nnis oχι δεν συνεχιζει να δουλευει ο ανεμιστηρας..γιατι λεει κατι αυτο;

παντως παιδια το wifi δεν το χω παρει κι ουτε προκειται,αφου μεσα σε 15 λεπτα πιανει θερμοκρασια ο χωρος!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, energy52 είπε

Daredevil δεν το ξερα αυτο οτι το χειριστηριο σε κατασταση ifeel  πρεπει να βλεπει διαρκως τη μοναδα, θα κανω ομως κι ενα τηλ.στην αντιπροσωπεια οπως λες!παντως ετσι οπως ειναι η διαρυθμιση του σπιτιου μου στο καθιστικο δεν πιανει το ifeel οποτε.. 10 εκατοστα απ το ταβανι ειναι βιδωμενο,αλλα δεν πηγαινε κ πιο κατω ετσι οπως ειναι το σημειο αναμεσα στις μπαλκονοπορτες..

gia_nnis oχι δεν συνεχιζει να δουλευει ο ανεμιστηρας..γιατι λεει κατι αυτο;

παντως παιδια το wifi δεν το χω παρει κι ουτε προκειται,αφου μεσα σε 15 λεπτα πιανει θερμοκρασια ο χωρος!!

10 εκατοστά είναι πολύ οριακά για κλιματιστικό  στη θέρμανση και εξαιτίας αυτού θα μπορούσε να επηρεάζεται η συμπεριφορά της μονάδας (π.χ το πως αντιλαμβάνεται η μονάδα την θερμοκρασία του χώρου) . Σε καμία περίπτωση δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα στο κλιματιστικό.Αυτό μην σε ανησυχεί . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

10 εκατοστά είναι πολύ οριακά για κλιματιστικό  στη θέρμανση και εξαιτίας αυτού θα μπορούσε να επηρεάζεται η συμπεριφορά της μονάδας (π.χ το πως αντιλαμβάνεται η μονάδα την θερμοκρασία του χώρου) . Σε καμία περίπτωση δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα στο κλιματιστικό.Αυτό μην σε ανησυχεί . 

Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση κι ολες τις πληροφοριες να σαι καλα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, energy52 είπε

10 εκατοστα απ το ταβανι ειναι βιδωμενο,αλλα δεν πηγαινε κ πιο κατω ετσι οπως ειναι το σημειο αναμεσα στις μπαλκονοπορτες..

gia_nnis oχι δεν συνεχιζει να δουλευει ο ανεμιστηρας..γιατι λεει κατι αυτο;

 

Αυτο σημαινει οτι πρεπει να κοβει πιο νωρις αλλα και να ξεκιναει πιο αργα..(10 εκατοστα)

Οταν γυρναει ο ανεμιστηρας παγωνουν πιο γρηγορα τα στοιχεια.. παραλληλα επηρεαζεται και ο αισθητηρας.. Ετσι ειναι πιο κοντα στην πραγματικη θερμοκρασια... με λιγα λογια ξεκιναει να δουλευει πιο νωρις!

Εκτιμω με τον καιρο ολα τα κλιματιστικα θα δουλευουν με αυτον τον τροπο..

Στις 28/11/2018 στις 10:57 ΠΜ, energy52 είπε

 Mενει κλειστο για αρκετη ωρα, αφου βεβαια η θερμοκρασια χωρου δεν εχει πεσει,αλλα λογω υγρασιας 60%, οσο περνα η ωρα αρχιζεις και καταλαβαινεις το χωρο να κρυωνει..το κλιματιστικο ομως δεν ξεκινα την ωρα που το θελω..Δηλαδη απ τη μια μενει ανοιχτο παραπανω ωρα και ζεσταινει πολυ,κι απ την αλλη οταν μπαινει standby αργει να ξεκινησει..Κι εφοσον η ζεστη παει ψηλα,δεν θα πρεπε να κλεινει πιο νωρις; 

Δικη μου αποψη ετσι διαβαζει ο αισθητηρας.. Απο την στιγμη που δουλευει περισσοτερο.. αλλα ανοιγει πιο αργα..

Φταιει η ακριβεια του αισθητηρα.. Λενε σε ενα ακριβο μοντελο πληρωνεις και αυτο!

Θα την βρεις την ακρη.. παιξε με το ifeel.. Βαλτο σε σημειο που να ειναι η θερμοκρασια πιο χαμηλη(να βλεπει την εσωτερικη). Συνηθως κοντα σε γωνιες(τοιχους) εχει χαμηλοτερη θερμοκρασια.. μετα δοκιμασε και σε υψος.. οσο πιο χαμηλα ειναι τοσο πιο κρυο αερα διαβαζει..

Οταν ο χωρος σου ειναι κρυος θα βαλεις το κλιματιστικο να δουλεψει σε μεγαλη θερμοκρασια πχ 28β. Το φτερο καθετης ροης αν οχι καθετα να χτυπαει ο αερας προς τα κατω.. Το φαν μεσαια σκαλα.

Θα το αφησεις να δουλεψει μεχρι να ζεστανει τον χωρο ετσι οπως εσυ θελεις και λιγο παραπανω..

Μετα θα του ριξεις την θερμοκρασια πχ 23β. Θα το παρακολουθησεις.. για την θερμοκρασια που θες να κρατησεις αν ανοιξει πιο νωρις κατεβαζεις θερμοκρασια ή αν αρχιζει η ατμοσφαιρα να ψυχραινει και δεν ανοιγει αυξανεις..  Προσεχε αυξανεις και κατεβαζεις ανα 1 βαθμο και περιμενεις λιγο πχ 1λεπτο να δεις τι θα κανει.. Μην κοιτας τα θερμομετρα.. Με θερμο αερα παντα θα σου δειχνουν περισσοτερη θερμ.

Επειδη τα κλιματιστικα εχουν αισθητηρα και στην εξωτερικη μοναδα.. αναλογα με τις εξωτερικες θερμοκρασιες θα  αλλαζουν και οι θερμοκρασιες στο κοντρολ οποτε μην παραξενευτεις..  Οσο κατεβαινει η εξωτερικη τοσο πιο δυναμικα θα δουλευει για την ιδια θερμοκρασια στο κοντρολ..!

Επεξ/σία από gia_nnis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χθες τελικά μου έβαλαν το toyotomi izuru 24.000btu, η εγκατάσταση έγινε από Κωτσόβολο ωστόσο δεν μου το σύνδεσαν στο ρεύμα και έτσι έφερα ηλεκτρολόγο ο οποίος το σύνδεσε σε πρίζα στο μπαλκόνι η οποία είχε 2.5αρι καλώδιο και καταλήγει σε 16Α ασφάλεια ...

 

Κάτω από το κλιματιστικό βλέπω αυτό:

IMG-20181130-073427.jpg

 

Υπάρχει περίπτωση να έχω θέμα ; Πχ να καει το κλιματιστικό η κάτι άλλο; Τι είναι το Max current 17.5A;

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι ρο μέγιστο ρεύμα που μπορεί να ζητήσει το μηχάνημα αλλά και σε αυτή την περίπτωση δεν θα έχεις πρόβλημα εκτός και αν η γραμμή δίνει σε άλλες καταναλώσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, guzel είπε

Χθες τελικά μου έβαλαν το toyotomi izuru 24.000btu, η εγκατάσταση έγινε από Κωτσόβολο ωστόσο δεν μου το σύνδεσαν στο ρεύμα και έτσι έφερα ηλεκτρολόγο ο οποίος το σύνδεσε σε πρίζα στο μπαλκόνι η οποία είχε 2.5αρι καλώδιο και καταλήγει σε 16Α ασφάλεια ...

Κάτω από το κλιματιστικό βλέπω αυτό:

IMG-20181130-073427.jpg

Υπάρχει περίπτωση να έχω θέμα ; Πχ να καει το κλιματιστικό η κάτι άλλο; Τι είναι το Max current 17.5A;

Δεν ρώτησες τον ηλεκτρολόγο που στο σύνδεσε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nvel είπε

είναι ρο μέγιστο ρεύμα που μπορεί να ζητήσει το μηχάνημα αλλά και σε αυτή την περίπτωση δεν θα έχεις πρόβλημα εκτός και αν η γραμμή δίνει σε άλλες καταναλώσεις

Είναι συνδεμένη και μια τηλεόραση στη γραμμή αυτή. Ο ηλεκτρολόγος μου είπε ότι αν υπάρχει θέμα απλά θα καει η ασφάλεια και ότι δεν υπάρχει πιθανοτητα να πάθει ζημιά το μηχάνημα .. και ότι αν έβαζε 20αρα ασφάλεια τότε θα υπήρχε πρόβλημα να κάουν τα καλώδια .. 

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν ρώτησες τον ηλεκτρολόγο που στο σύνδεσε; 

Για το Max current όχι καθώς το είδα μετά, για τα υπόλοιπα που μου είπε έχω ανησυχία για το αν ισχύουν , δλδ ναι αν υπάρξει θέμα το μόνο που θα γίνει είναι να καει η ασφάλεια, και έτσι δεν έχει θέμα ούτε το μηχάνημα ούτε η καλωδίωση του σπιτιού. Αν αρχίσει να ρίχνει ασφάλεια τότε θα απομονώσει γραμμή με 20αρα και άλλο καλώδιο ...

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
16 minutes ago, guzel said:

και ότι αν έβαζε 20αρα ασφάλεια τότε θα υπήρχε πρόβλημα να κάουν τα καλώδια .. 

Γι' αυτό τραβάει και καινούριο καλώδιο προς το κλιματιστικό... 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/11/2018 στις 1:03 ΜΜ, gia_nnis είπε

Αυτο σημαινει οτι πρεπει να κοβει πιο νωρις αλλα και να ξεκιναει πιο αργα..(10 εκατοστα)

Οταν γυρναει ο ανεμιστηρας παγωνουν πιο γρηγορα τα στοιχεια.. παραλληλα επηρεαζεται και ο αισθητηρας.. Ετσι ειναι πιο κοντα στην πραγματικη θερμοκρασια... με λιγα λογια ξεκιναει να δουλευει πιο νωρις!

Εκτιμω με τον καιρο ολα τα κλιματιστικα θα δουλευουν με αυτον τον τροπο..

Δικη μου αποψη ετσι διαβαζει ο αισθητηρας.. Απο την στιγμη που δουλευει περισσοτερο.. αλλα ανοιγει πιο αργα..

Φταιει η ακριβεια του αισθητηρα.. Λενε σε ενα ακριβο μοντελο πληρωνεις και αυτο!

Θα την βρεις την ακρη.. παιξε με το ifeel.. Βαλτο σε σημειο που να ειναι η θερμοκρασια πιο χαμηλη(να βλεπει την εσωτερικη). Συνηθως κοντα σε γωνιες(τοιχους) εχει χαμηλοτερη θερμοκρασια.. μετα δοκιμασε και σε υψος.. οσο πιο χαμηλα ειναι τοσο πιο κρυο αερα διαβαζει..

Οταν ο χωρος σου ειναι κρυος θα βαλεις το κλιματιστικο να δουλεψει σε μεγαλη θερμοκρασια πχ 28β. Το φτερο καθετης ροης αν οχι καθετα να χτυπαει ο αερας προς τα κατω.. Το φαν μεσαια σκαλα.

Θα το αφησεις να δουλεψει μεχρι να ζεστανει τον χωρο ετσι οπως εσυ θελεις και λιγο παραπανω..

Μετα θα του ριξεις την θερμοκρασια πχ 23β. Θα το παρακολουθησεις.. για την θερμοκρασια που θες να κρατησεις αν ανοιξει πιο νωρις κατεβαζεις θερμοκρασια ή αν αρχιζει η ατμοσφαιρα να ψυχραινει και δεν ανοιγει αυξανεις..  Προσεχε αυξανεις και κατεβαζεις ανα 1 βαθμο και περιμενεις λιγο πχ 1λεπτο να δεις τι θα κανει.. Μην κοιτας τα θερμομετρα.. Με θερμο αερα παντα θα σου δειχνουν περισσοτερη θερμ.

Επειδη τα κλιματιστικα εχουν αισθητηρα και στην εξωτερικη μοναδα.. αναλογα με τις εξωτερικες θερμοκρασιες θα  αλλαζουν και οι θερμοκρασιες στο κοντρολ οποτε μην παραξενευτεις..  Οσο κατεβαινει η εξωτερικη τοσο πιο δυναμικα θα δουλευει για την ιδια θερμοκρασια στο κοντρολ..!

Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση,καθως και για ολες τις πληροφοριες! Θεωρω πως ισως να υπαρχει ενα ζητημα με την ακριβεια του αισθητηρα που δεν υφισταται σε πιο ακριβα μοντελα;;ισως κι οχι..

Anyway για να μην μακρυγορουμε κιολας χθες που πεσε η θερμοκρασια στους 7 βαθμους εξω, το κλιματιστικο ρυθμισμενο στους 21, στη μεσαια σκαλα κι οχι στο auto και τις περσιδες οχι τερμα χαμηλα καταφερε και ζεστανε ολο το σπιτι..!!  23 στο σαλονι, κι απο 21 σ ολα τα υπνοδωματια στο βαθος 10 μετρα μακρια (που ναι και πιο κρυα λογω βεραντας απο πανω)..συνεχιζε και δουλευε,μεχρι που το χαμηλωσα στο 20 (αφου σκασαμε) κι εκει περασε σε stanby και ξανανοιξε μετα απο 1,5 ωρα..νομιζω τρομερη εξοικονομηση αλλα και αποδοση!! το δουλευω κι ετσι δε με χαλαει!!

Οσο για το 9αρι αυτο δουλευε οταν επιασε θερμοκρασια αυτο που με ρωτησες! Το χα στους 19 και γυριζε μονο ο ανεμιστηρας κι ανεπαισθητα η εξωτ. μοναδα..

Παντως ωραιο θα ταν να βλεπαμε τις στιγμιαιες καταναλωσεις του μηχανηματος..Αν δεν απατωμαι στις ακριβες σειρες της Daikin γινεται ακριβως αυτο μεσω εφαρμογης wifi..

 

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, energy52 είπε

Παντως ωραιο θα ταν να βλεπαμε τις στιγμιαιες καταναλωσεις του μηχανηματος..Αν δεν απατωμαι στις ακριβες σειρες της Daikin γινεται ακριβως αυτο μεσω εφαρμογης wifi..

post-269103-0-45698600-1490494039_thumb.jpg

8 ώρες πριν, guzel είπε

Χθες τελικά μου έβαλαν το toyotomi izuru 24.000btu, η εγκατάσταση έγινε από Κωτσόβολο ωστόσο δεν μου το σύνδεσαν στο ρεύμα και έτσι έφερα ηλεκτρολόγο ο οποίος το σύνδεσε σε πρίζα στο μπαλκόνι η οποία είχε 2.5αρι καλώδιο και καταλήγει σε 16Α ασφάλεια ...

Κάτω από το κλιματιστικό βλέπω αυτό:

IMG-20181130-073427.jpg

Υπάρχει περίπτωση να έχω θέμα ; Πχ να καει το κλιματιστικό η κάτι άλλο; Τι είναι το Max current 17.5A;

Εγω θα σε συμβουλευα στη θερμανση οταν εξω εχει χαμηλες θερμοκρασιες να μην το ρυθμιζεις στους 30β ή μην το βαζεις στο turbo..

Να του βαλεις εναν μετρητη καταναλωσης να δεις πως συμπεριφερεται.. με τι τροπο ανεβαζει τα watt συμφωνα εκει που το ρυθμιζεις και σε συνδιασμο με την εξωτ. θερμ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gia_nnis είπε

post-269103-0-45698600-1490494039_thumb.jpg

 

Εχω τετοιο μετρητη, αλλα αμα το κλιματιστικο παιρνει ρευμα απο κουτι κατευθειαν ή εξωτερικη γραμμη οπως γινεται στα 18-24αρια, πως να συνδεθει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει κάποιος izuru να μου πει πως βλέπουμε θερμοκρασία δωματίου ; Δούλεψε όταν το σεταραν και από τότε πατάω temp αλλά δεν δείχνει 

 

Στη θέρμανση δε βγάζουν νερό στην αποχέτευση ;

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμένοντας το κλιματιστικό

, έκανα και μερικές αγορούλες για έλεγχο κατανάλωσης

και έλεγχο γενικότερα

Θα ενημερώσω για τις εντυπώσεις μου, τόσο για το μηχάνημα όσο και για τα λοιπά.

 

😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, energy52 είπε

Εχω τετοιο μετρητη, αλλα αμα το κλιματιστικο παιρνει ρευμα απο κουτι κατευθειαν ή εξωτερικη γραμμη οπως γινεται στα 18-24αρια, πως να συνδεθει;

Απλα δεν γινεται.. Βαζεις μετρητη στον πινακα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...