Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, antykaps είπε

Καλησπέρα  και πάλι

οπως ειπα σκρφτηκα να βαλω 2 κλιματιστικα   στις  θεσεις που φαινονται στο σκιτσο που επισυναπτω . με το κοκκινο χρωμα

ο χωρος που χρησιμοποιουμε καθμερινα αιν το καθιστικο ενω στο σαλονι σπανια καθομαστε,,

τι γνωμη εχετε

Μηπως θα  επρεπε να παρω 1 μεγαλυτερο 22 η 24  και αν ναι ποια η θεση που προτεινετε

katopsi.jpg

Συμφωνω με τον Βασίλης_29  ...Αν βολευει βαλε ενα στην κουζινα καθιστικο ....Μια καλη επιλογη ειναι το Gree  που ακομα έχει τιμη black friday που θα την κρατησουν μεχρι σημερα το βραδυ.

8 ώρες πριν, Kenny McCormick είπε

Θα χρειαστώ άλλο ένα κλιματιστικό και θα ήθελα τη συμβουλή σας.
Είναι το Toyotomi Izuru Eco TRN/TRG-535ZR η καλύτερη επιλογή για 12άρι στο price range 440 - 480 ευρώ;
Υπάρχει κάτι αρκετά καλύτερο ώστε να δώσω κάτι παραπάνω;

σε αυτα τα χρήματα πολυ καλη επιλογη με 10 χρονια εγγυηση ειναι και αυτα:

https://www.idealklima.gr/eshop/klimatistiko-inventor-omnia-eco-o3mvi32-12wifir-o3mvo32-12000-btu
https://www.idealklima.gr/eshop/klimatistika-gree-inverter-lomo-grs-121ei-jlm1-n3

2 ώρες πριν, antykaps είπε

 O Χωρος ειναι εναιος χωρις πορτα , απλα σκεφτηκα επειδη πιοα συχνα καθομαστε στο καθιστικο να βαλω 1 μοναδα 12Ο00BTU να χτυπαέι προς τον χωρο αυτο και αν χρειαστει να βαλω σε λειτουγεια το 2ο που χτυπαει προς το σαλόνι ..   επισυν'απτω σκιτσο

ακόμη αν και ειναι  μακρια θα στελνει ζεστο αερα μεσω του διαδρομου στα υπνοδωμάτια

 Και ποια δεν ειναι φασον σήμερα ?

katopsi.jpg

καταρχας ποσα μετρα αποσταση έχεις και ποσα τετραγωνικα ειναι  ο χωρος??? Και αυτο που σκεφτηκες δεν θα σου κανει δουλεια για τον απλουστατο λογο οτι αν ανοιξεις το ac της κουζινα θα φυσαει προς το σαλονι και θα κόβει το ac του σαλονιου η θα δουλευει με χαμηλες στροφες λογω οτι θα πιανει την θερμοκρασια που έχεις βαλει...επισης  θα τα δουλευεις για ψυξη μονο ή και για θερμανση????

 

Επεξ/σία από nikospits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια καλησπερα θα ηθελα την βοηθεια σας θελω να παρω ενα κλιματιστικο απο 350 - 450ευρω για το υπνοδωματιο μου.

θα ηθελα να μην κανει θορυβο η εξωτερικη μοναδα οσο και η εσωτερικη. διοτι θα ειναι κοντα στο υπνοδωματιο.

ευχαριστω πολυ για τις προτασεις σας.

Επεξ/σία από Kapetanakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Kapetanakos είπε

Παιδια καλησπερα θα ηθελα την βοηθεια σας θελω να παρω ενα κλιματιστικο απο 350 - 450ευρω για το υπνοδωματιο μου.

θα ηθελα να μην κανει θορυβο η εξωτερικη μοναδα οσο και η εσωτερικη. διοτι θα ειναι κοντα στο υπνοδωματιο.

ευχαριστω πολυ για τις προτασεις σας.

Υπαρχουν κλιματιστικα(μοντελα) που ενω δεν δουλευει ο συμπιεστης συνεχιζει και δουλευει ο εσωτερικος ανεμιστηρας σε χαμηλη ταχυτητα...

Με τον καιρο μπορει να σου βγαλει θορυβο.. που στον υπνο μπορει να σε πειραζει.. (θορυβο μονο στην χαμηλη ταχυτητα)

Κοιτα οταν δινει off να σταματαει και ο ανεμιστηρας.. 

Στο λεω γιατι θα ειναι για υ/δ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Υπαρχουν κλιματιστικα(μοντελα) που ενω δεν δουλευει ο συμπιεστης συνεχιζει και δουλευει ο εσωτερικος ανεμιστηρας σε χαμηλη ταχυτητα...

Με τον καιρο μπορει να σου βγαλει θορυβο.. που στον υπνο μπορει να σε πειραζει.. (θορυβο μονο στην χαμηλη ταχυτητα)

Κοιτα οταν δινει off να σταματαει και ο ανεμιστηρας.. 

Στο λεω γιατι θα ειναι για υ/δ

γερνω προς toyotomi εχω ενα στο παιδικο δωματιο , εντελως αθορυβο και οικονομικοτατο.

εννοειται οτι θα κανει εναν σχετικο θορυβο εγω ψαχνω ενα που να κανει τον ελαχιστο δυνατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Υπαρχουν κλιματιστικα(μοντελα) που ενω δεν δουλευει ο συμπιεστης συνεχιζει και δουλευει ο εσωτερικος ανεμιστηρας σε χαμηλη ταχυτητα...

Με τον καιρο μπορει να σου βγαλει θορυβο.. που στον υπνο μπορει να σε πειραζει.. (θορυβο μονο στην χαμηλη ταχυτητα)

Κοιτα οταν δινει off να σταματαει και ο ανεμιστηρας.. 

Στο λεω γιατι θα ειναι για υ/δ

Από δική μου εμπειρία, ισχύει το αντίθετο. Αν σταματάει και ξεκινάει ο ανεμιστήρας και ανοιγοκλείνουν οι περσίδες κάνει κάνει φασαρία και σε ξυπνάει.

Αυτό που ενοχλεί όταν κοιμάσαι δεν είναι ο σταθερός θόρυβος, είναι οι αλλαγές.

Επεξ/σία από naive
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, antykaps είπε

  Και ποια δεν ειναι φασον σήμερα ?

Αν δεν κατάλαβες, ως φασόν δεν αναφέρομαι σε όσα κατασκευάζονται στην Κίνα. Το μεγαλύτερο ποσοστό της παγκόσμιας παραγωγής κλιματιστικών κατασκευάζεται εκεί, ως φασόν αναφέρομαι σε ανύπαρκτες μάρκες που δεν κανένας δεν έχει ιδέα από ποιον κατασκευαστή έχουν παρτίδες και εξαρτήματα. 

Αυτή την μάρκα λοιπόν καλύτερα να την αποφύγεις.

Μπορείς να επιλέξεις εναλλακτικά μάρκες όπως Inventor, Midea, Toyotomi, Hitachi, General Electric, Gree, Carrier, Haier. Σε αυτά τα μοντέλα όλο και κάποιον θα βρεις που γνωρίζει από ποιον κατασκευαστή παραγγέλνουν εξαρτήματα, έχουν ένα after sale support και μπορείς να βρεις καταναλωτές να σου πούνε γνώμες σε αντίθεση με άλλες μάρκες.

Υπάρχουν φυσικά και καλύτερες από τις παραπάνω αλλά δεν τις αναφέρω γιατί θες περισσότερα φράγκα.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ,

εκτός απο τις βάσεις τις λαστιχένιες που μπαίνουν στο κάτω μέρος τις εξωτερικής μονάδας για κραδασμούς, τι άλλο μπορούμε να βάλουμε και που, για μεγαλύτερη απόσβεση κραδασμών / τριγμών και την μεταφορά τους στον τοίχο που έχει εγκατασταθεί?

Υπάρχουν τίποτα σετ με πλαστικά ελαστικά που μπορώ να βάλω όπου υπάρχουν τριγμοί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Να ρωτήσω και εγώ,

εκτός απο τις βάσεις τις λαστιχένιες που μπαίνουν στο κάτω μέρος τις εξωτερικής μονάδας για κραδασμούς, τι άλλο μπορούμε να βάλουμε και που, για μεγαλύτερη απόσβεση κραδασμών / τριγμών και την μεταφορά τους στον τοίχο που έχει εγκατασταθεί?

Υπάρχουν τίποτα σετ με πλαστικά ελαστικά που μπορώ να βάλω όπου υπάρχουν τριγμοί?

Αν οι βάσεις είναι σπαστές να αντικατασταθούν με μονοκόμματες . Αυτό και αντικραδασμικά . Απο κει και πέρα δεν σου εγγυάται κανένας ότι θα λυθεί το πρόβλημα . Εξαρτάται και απο την τοιχοποιία σου .  

Για να το θεσουμε πιο σωστά  , εγκατάσταση στο τοίχο κανονικά δεν προβλέπεται . Αν το κάνεις παίζεις με τις πιθανότητες μεταφοράς θορύβου αλλά και την ένταση του θορύβου αυτού . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Γιατί η μονοκόμματη είναι πιο καλή?! 

Ναι . Η σπαστή έχει κινούμενα μέρη .   Η μονοκόμματη δεν έχει κινούμενα μέρη και είναι πιο σταθερή .  Θα μπορούσε να βοηθήσει σε θέματα θορύβου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, nikospits είπε

καταρχας ποσα μετρα αποσταση έχεις και ποσα τετραγωνικα ειναι  ο χωρος??? Και αυτο που σκεφτηκες δεν θα σου κανει δουλεια για τον απλουστατο λογο οτι αν ανοιξεις το ac της κουζινα θα φυσαει προς το σαλονι και θα κόβει το ac του σαλονιου η θα δουλευει με χαμηλες στροφες λογω οτι θα πιανει την θερμοκρασια που έχεις βαλει...επισης  θα τα δουλευεις για ψυξη μονο ή και για θερμανση????

Με ενδιαφέρει μονο η  θερμανση..

Τωρα οσον αφορα οτι  θα κοβει το το ac του σαλονιου   οταν το ac της κουζινας θα φυσαει προς το σαλονι το σκεφτηκα αλλα λυνετε  με την λειτουργία ifeel που παιρνει θερμοκρασία απο το τηλεχειριστήριο

Οσον αφορά την μαρκα  επειδή τα οικονομικά μου δεν ειναι καλλα σκεφτομαι να επιλεξω το   cooper&hunter ch-s12ftxe (wi-fi)  με 320 €  που ειναι κλωνος του Gree Lomo GRS 121 EI/JLM1-N3 με 400€

Επεξ/σία από antykaps
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, antykaps είπε

Με ενδιαφέρει μονο η  θερμανση..

Τωρα οσον αφορα οτι  θα κοβει το το ac του σαλονιου   οταν το ac της κουζινας θα φυσαει προς το σαλονι το σκεφτηκα αλλα λυνετε  με την λειτουργία ifeel που παιρνει θερμοκρασία απο το τηλεχειριστήριο

Οσον αφορά την μαρκα  επειδή τα οικονομικά μου δεν ειναι καλλα σκεφτομαι να επιλεξω το   cooper&hunter ch-s12ftxe (wi-fi)  με 320 €  που ειναι κλωνος του Gree Lomo GRS 121 EI/JLM1-N3 με 400€

 

Στις 25/11/2018 στις 3:04 ΜΜ, gia_nnis είπε

https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/midea-rf-ms12fu-12hrdn1-qrd0gw-moba30-12hfn1-qrd0gw.html

Στα 300ευρω!

Εχει εγγυηση fujitsu 3 χρονια ολο το μηχανημα χωρις προυποθεσεις! και 10 για τον συμπιεστη.

Στην θερμανση αποδιδει 13000btu αντι 12500 του izuru

Πραγματικη τιμη ευκαιριας!!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα σε ολους!

Πριν κανα μηνα αγορασα 2 inventor της σειρας life pro ενα 24 αρι κι ενα 9αρι..Σε γενικες γραμμες ευχαριστημενος ειμαι,ειδικα το 24αρι "σκοτωνει¨ που λεμε η ζεστη φτανει μεχρι τα υπνοδωματια σε 10 μετρα αποσταση,βεβαια  δεν εχει κανει πολυ κρυο ακομη..Εχω μερικες αποριες ως προς το ανοιξε-κλεισε και τη λειτουργια ifeel..

ΤΟ 24αρι ρυθμισμενο στους 20 ξεκινα δυνατα και σταδιακα πεφτει στη μια σκαλα μεχρι η θερμοκρασια σαλονιου να παει περιπου 21-21,5 και μετα μπαινει σε standby.Ομοιως αν το βαλω στους 21 παει τη θερμοκρασια στους22-22,5. Mενει κλειστο για αρκετη ωρα, αφου βεβαια η θερμοκρασια χωρου δεν εχει πεσει,αλλα λογω υγρασιας 60%, οσο περνα η ωρα αρχιζεις και καταλαβαινεις το χωρο να κρυωνει..το κλιματιστικο ομως δεν ξεκινα την ωρα που το θελω..Δηλαδη απ τη μια μενει ανοιχτο παραπανω ωρα και ζεσταινει πολυ,κι απ την αλλη οταν μπαινει standby αργει να ξεκινησει..Κι εφοσον η ζεστη παει ψηλα,δεν θα πρεπε να κλεινει πιο νωρις;  ο χωρος βεβαια ειναι ενιαιος, δεν υπαρχει πορτα στο διαδρομο να χωριζει τα υπνοδωματια,και μοιραια δημιουργειται ροη πιο κρυου αερα στο σαλονι..

Μετα δοκιμαζω τη λειτουργια ifeel να δω πως λειτουργει..πραγματι το κλιματιστικο σταματα πιο γρηγορα αφου υποτιθεται διαβαζει τη θερμοκρασια στο κοντρολ,αλλα και παλι αργει να ξεκινησει..στη τελικη δεν το πολυ καταλαβαινω το ifeel μπορει να το εξηγησει καποιος;το κλιματιστικο ρυθμιζει τη θερμοκρασια συμφωνα με το τηλεκοντρολ; και πως γνωριζει οτι η θερμοκρασια επεσε για να ξεκινησει παλι αφου εγω εχω αλλαξει θεση;λιγο περιεργο..

εχω διαβασει κι αλλα παρομοια ποστ πιο πριν με σχετικες αναφορες σαν τη δικη μου..

Εδω πρεπει να αναφερω πως σχεδον απεναντι απ τη μοναδα στα 3 μετρα υπαρχει τζαμαρια που χωριζει μερικως το σαλονι απ την κουζινα,οποτε μπορει οπως χτυπα ο αερας εκει να μπερδευει τον αισθητηρα στη μοναδα...;;

Μηπως τελικα τα κλιματιστικα στη θερμανση δεν πρεπει να κλεινουν εντελως;

ευχαριστω!

 

 

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, energy52 είπε

Καλημερα σε ολους!

Πριν κανα μηνα αγορασα 2 inventor της σειρας life pro ενα 24 αρι κι ενα 9αρι..Σε γενικες γραμμες ευχαριστημενος ειμαι,ειδικα το 24αρι "σκοτωνει¨ που λεμε η ζεστη φτανει μεχρι τα υπνοδωματια σε 10 μετρα αποσταση,βεβαια  δεν εχει κανει πολυ κρυο ακομη..Εχω μερικες αποριες ως προς το ανοιξε-κλεισε και τη λειτουργια ifeel..

ΤΟ 24αρι ρυθμισμενο στους 20 ξεκινα δυνατα και σταδιακα πεφτει στη μια σκαλα μεχρι η θερμοκρασια σαλονιου να παει περιπου 21-21,5 και μετα μπαινει σε standby.Ομοιως αν το βαλω στους 21 παει τη θερμοκρασια στους22-22,5. Mενει κλειστο για αρκετη ωρα, αφου βεβαια η θερμοκρασια χωρου δεν εχει πεσει,αλλα λογω υγρασιας 60%, οσο περνα η ωρα αρχιζεις και καταλαβαινεις το χωρο να κρυωνει..το κλιματιστικο ομως δεν ξεκινα την ωρα που το θελω..Δηλαδη απ τη μια μενει ανοιχτο παραπανω ωρα και ζεσταινει πολυ,κι απ την αλλη οταν μπαινει standby αργει να ξεκινησει..Κι εφοσον η ζεστη παει ψηλα,δεν θα πρεπε να κλεινει πιο νωρις;  ο χωρος βεβαια ειναι ενιαιος, δεν υπαρχει πορτα στο διαδρομο να χωριζει τα υπνοδωματια,και μοιραια δημιουργειται ροη πιο κρυου αερα στο σαλονι..

Μετα δοκιμαζω τη λειτουργια ifeel να δω πως λειτουργει..πραγματι το κλιματιστικο σταματα πιο γρηγορα αφου υποτιθεται διαβαζει τη θερμοκρασια στο κοντρολ,αλλα και παλι αργει να ξεκινησει..στη τελικη δεν το πολυ καταλαβαινω το ifeel μπορει να το εξηγησει καποιος;το κλιματιστικο ρυθμιζει τη θερμοκρασια συμφωνα με το τηλεκοντρολ; και πως γνωριζει οτι η θερμοκρασια επεσε για να ξεκινησει παλι αφου εγω εχω αλλαξει θεση;λιγο περιεργο..

εχω διαβασει κι αλλα παρομοια ποστ πιο πριν με σχετικες αναφορες σαν τη δικη μου..

Εδω πρεπει να αναφερω πως σχεδον απεναντι απ τη μοναδα στα 3 μετρα υπαρχει τζαμαρια που χωριζει μερικως το σαλονι απ την κουζινα,οποτε μπορει οπως χτυπα ο αερας εκει να μπερδευει τον αισθητηρα στη μοναδα...;;

Μηπως τελικα τα κλιματιστικα στη θερμανση δεν πρεπει να κλεινουν εντελως;

ευχαριστω!

Σε γενικές γραμμές υπάρχει ένας δεύτερος αισθητήρας θερμοκρασίας πάνω στο χειριστήριο   . Όταν ενεργοποιείς την δυνατότητα αυτή, το κλιματιστικό σταματά να δέχεται τιμές θερμοκρασίας απο τον αισθητήρα στην επιστροφή του κλιματιστικού και δέχεται μόνο απο το αισθητήριο πάνω στο χειριστήριο . 
Για να μπορέσει να λειτουργήσει σωστά θα πρέπει το χειριστήριο πάντα να έχει οπτική επαφή με την μονάδα . Αυτό διότι ανα διαστήματα στέλνει σήμα στην μονάδα για να την ενημερώσει για την κατάσταση της θερμοκρασίας στο σημείο όπου βρίσκεται (το χειριστήριο) .   Συνήθως η αποστολή σήματος γίνεται ανά 2-5 λεπτά. 

Απο κει και πέρα όλα τα Inventer προσπαθούν ρίχνοντας στροφές να διατηρήσουν την θερμοκρασία στο χώρο όπου τους έχεις ορίσει εσύ . Αν για κάποιο λόγο η θερμοκρασία στο χώρο ξεπεράσει την τιμή που έχεις ορίσει το χειριστήριο (συνήθως κατά 1 με 2 βαθμούς) τότε διακόπτουν την λειτουργία τους .
Η λογική των inverter είναι να δουλεύουν συνεχόμενα και να διατηρούν την θερμοκρασία . Όμως ακόμα και με αυτή την φιλοσοφία λειτουργίας υπάρχει πιθανότητα να κόψουν τη λειτουργία τους και αυτό έχει να κάνει ξεκάθαρα με την ανάγκη σε btu/h του χώρου σου .  Είναι λογικό ότι όσο μικρότερη είναι η εξωτερική θερμοκρασία και/ή αυξάνεται η επιθυμητή εσωτερική θερμοκρασία, τόσο να αυξάνεται η ανάγκη σε btu/h για να διατηρηθεί ο χώρος σου σε σταθερή θερμοκρασία (και το αντίστροφο) . Αν οι ανάγκες του χώρου σου για να διατηρηθεί σε μια σταθερή θερμοκρασία είναι πολύ μικρές σε σχέση με τα ελάχιστα δυνατά btu/h που μπορεί να αποδόσει ένα inverter είναι λογικό να κόψει την λειτουργία του για να μην σου ανεβάσει την θερμοκρασία στο χώρο σου .
Ενδεχομένως και το 24άρι να ναι μεγάλο για το χώρο σου  και σε συνδυασμό με τα μικρά κρύα που επικρατούν τώρα όπως λες να υπάρχουν στιγμές όπου κόβει την λειτουργία του. Κάτι το οποίο είναι φυσιολογικό . 

Στη θέρμανση τα κλιματιστικά πρέπει να έχουν τουλάχιστον 15 εκατοστά αποσταση απο το ταβάνι για να διαβάζουν όσο καλύτερα γίνεται την θερμοκρασία του χώρου . 

Ο αέρας καλό είναι να μην χτυπάει σε κοντινό εμπόδιο και γυρνάει πίσω προς την μονάδα γιατί θα την μπερδέψει . Όπως επίσης η ροή του αέρα δεν πρέπει να βρίσκει το χειριστήριο αν έχει λειτουργία ifeel . 

Tα χειριστήρια με αισθητήρα θερμοκρασίας πρέπει πάντα να έχουν οπτική επαφή (που εξασφαλίζει μεταφορά σήματος) με την μονάδα για να δίνουν feedback θερμοκρασίας . 

Δεν διαβάζω κάτι παράξενο αλλά ο καταλληλότερος γα να σου δώσει μια  απάντηση για ότι σου φαίνεται παράξενο ή σε προβληματίζει είναι πάντα η αντιπροσωπεία . Ενα τηλ μπορεί να σου λύσει απορίες . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, energy52 είπε

 Mενει κλειστο για αρκετη ωρα, αφου βεβαια η θερμοκρασια χωρου δεν εχει πεσει,αλλα λογω υγρασιας 60%, οσο περνα η ωρα αρχιζεις και καταλαβαινεις το χωρο να κρυωνει..το κλιματιστικο ομως δεν ξεκινα την ωρα που το θελω..Δηλαδη απ τη μια μενει ανοιχτο παραπανω ωρα και ζεσταινει πολυ,κι απ την αλλη οταν μπαινει standby αργει να ξεκινησει..Κι εφοσον η ζεστη παει ψηλα,δεν θα πρεπε να κλεινει πιο νωρις; 
 

Οταν σταματαει συνεχιζει να δουλευει ο ανεμιστηρας(εσωτερικης) σε χαμηλες στροφες???

Επεξ/σία από gia_nnis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...