Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα..

Σκεφτομαι να αγορασω 2  κλιματιστικά για θερμανση

Σκεφτομαι να πάρω Cooper %& Hunder https://vimax.gr/index.php?route=product/product&product_id=5309&ref=bestprice.gr

Απο τα στοιχεία φαινετε να εχει καλά χαρακτηριστικά και εχει και καλη τιμη Εχετε καποια  αποψη για αυτα ?

Δεκτές και άλλες προτάσεις

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, billvwrulez είπε

Θεωρητικα το Inventor ειναι καλυτερο απλα εχω μια επιφυλαξη σαν εταιρειες ...

Το Toyotomi μου καθεται καλυτερα γιατι ειναι Ιαπωνικη εταιρεια ενω το Inventor νομιζω Κινεζικη ... Βεβαια δεν εχω εμπειρια με καμια απο τις δυο εταιρειες στο παρελθον ....

Όλα τα κλιματιστικά της  είναι Κινέζικες πλατφόρμες Κινέζικων κατασκευαστών . Δεν τα κατασκευάζει η ίδια .  Γενικότερα να ξέρεις το 80 % της παγκόσμιας παραγωγής οικιακών κλιματιστικών είναι στην Κίνα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα  και πάλι

οπως ειπα σκρφτηκα να βαλω 2 κλιματιστικα   στις  θεσεις που φαινονται στο σκιτσο που επισυναπτω . με το κοκκινο χρωμα

ο χωρος που χρησιμοποιουμε καθμερινα αιν το καθιστικο ενω στο σαλονι σπανια καθομαστε,,

τι γνωμη εχετε

Μηπως θα  επρεπε να παρω 1 μεγαλυτερο 22 η 24  και αν ναι ποια η θεση που προτεινετε

 

 

katopsi.jpg

Επεξ/σία από antykaps
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, antykaps είπε

Καλησπέρα  και πάλι

οπως ειπα σκρφτηκα να βαλω 2 κλιματιστικα   στις  θεσεις που φαινονται στο σκιτσο που επισυναπτω . με το κοκκινο χρωμα

ο χωρος που χρησιμοποιουμε καθμερινα αιν το καθιστικο ενω στο σαλονι σπανια καθομαστε,,

τι γνωμη εχετε

Μηπως θα  επρεπε να παρω 1 μεγαλυτερο 22 η 24  και αν ναι ποια η θεση που προτεινετε

katopsi.jpg

Αν δεν υπάρχει διαχωριστικός τοίχος με πόρτα μεταξύ αυτών των δύο χώρων, πάρε ενιαίο κλιματιστικό, αν υπάρχει τοίχος πάρε αυτά που είπες.

2 ώρες πριν, antykaps είπε

Καλησπέρα..

Σκεφτομαι να αγορασω 2  κλιματιστικά για θερμανση

Σκεφτομαι να πάρω Cooper %& Hunder https://vimax.gr/index.php?route=product/product&product_id=5309&ref=bestprice.gr

Απο τα στοιχεία φαινετε να εχει καλά χαρακτηριστικά και εχει και καλη τιμη Εχετε καποια  αποψη για αυτα ?

Δεκτές και άλλες προτάσεις

Ευχαριστώ

Καλύτερα να επιλέξεις κάποια άλλη μάρκα, αυτή είναι φασόν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, anikologr είπε

Αυτό υποθέτω αλλά δεν είμαι και σίγουρος.. Μιλάμε για νέα οικοδομήβαν αυτό έχει κάποια σημασία.. 

Η τοποθέτηση της εξωτερικής μονάδας πάνω στην τοιχοποιία είναι λάθος, μια κακή συνήθεια που δικαιολογείται μόνο αν δεν έχεις πραγματικά χώρο ειδάλλως μονο αρνητικά δημιουργεί .  Συχνό φαινόμενο η μεταφορά θορύβου στο μέσα χώρο ή ο συντονισμός των δομικών υλικών .  Αν εχεις χώρο κατέβασε την μονάδα στο δάπεδο . Θεωρώ δεδομένο ότι έχει ελεγθεί απο ψυκτικό και δεν βρήκε κάποιο πρόβλημα με την εξωτερική μονάδα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Η τοποθέτηση της εξωτερικής μονάδας πάνω στην τοιχοποιία είναι λάθος, μια κακή συνήθεια που δικαιολογείται μόνο αν δεν έχεις πραγματικά χώρο ειδάλλως μονο αρνητικά δημιουργεί .  Συχνό φαινόμενο η μεταφορά θορύβου στο μέσα χώρο ή ο συντονισμός των δομικών υλικών .  Αν εχεις χώρο κατέβασε την μονάδα στο δάπεδο . Θεωρώ δεδομένο ότι έχει ελεγθεί απο ψυκτικό και δεν βρήκε κάποιο πρόβλημα με την εξωτερική μονάδα .

σε περίπτωση που δεν μπορεί να αποφευχθεί η επίτοιχη ανάρτηση, έχεις να προτείνεις κανένα link με δοκιμασμένα και αποδοτικά ΑΛΛΑ και αξιόπιστα silent-blocks? Παλιά είχα βρει καλά με διαιρούμενα μπουζόνια αλλά στη 2ετία ξεράθηκαν εντελώς. Μετά μου έδωσαν κάποια με ενιαίο μπουζόνι από άκρη σε άκρη που βγήκαν μούφα γιατί περνούσε από εκεί ο κραδασμός στην τοιχοποιεία... οπότε έβαλα ξανά απο΄τα πρώτα αλλά ξεραίνονται γρήγορα και σκάνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρειαστώ άλλο ένα κλιματιστικό και θα ήθελα τη συμβουλή σας.
Είναι το Toyotomi Izuru Eco TRN/TRG-535ZR η καλύτερη επιλογή για 12άρι στο price range 440 - 480 ευρώ;
Υπάρχει κάτι αρκετά καλύτερο ώστε να δώσω κάτι παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yositosi είπε

σε περίπτωση που δεν μπορεί να αποφευχθεί η επίτοιχη ανάρτηση, έχεις να προτείνεις κανένα link με δοκιμασμένα και αποδοτικά ΑΛΛΑ και αξιόπιστα silent-blocks? Παλιά είχα βρει καλά με διαιρούμενα μπουζόνια αλλά στη 2ετία ξεράθηκαν εντελώς. Μετά μου έδωσαν κάποια με ενιαίο μπουζόνι από άκρη σε άκρη που βγήκαν μούφα γιατί περνούσε από εκεί ο κραδασμός στην τοιχοποιεία... οπότε έβαλα ξανά απο΄τα πρώτα αλλά ξεραίνονται γρήγορα και σκάνε

Με αυτό το κομμάτι δεν έχω ασχοληθεί  ιδιαίτερα οπότε δεν έχω να σου προτείνω κάτι . Καλό και αποδοτικό αντικραδασμικό είναι κάτι πολύ σχετικό . Κάθε πρόβλημα διαφέρει και το Α αντικραδασμικό που μπορεί να έχω βάλει εγώ και έμεινα 100 % ικανοποιημένος δεν σημαίνει ότι θα κάνει την ίδια καλή δουλειά στην δική σου περίπτωση με το Χ κλιματιστικό και τις όποιες συχνότητες δονήσεων μπορεί να παράγει αυτό και την Χ τοιχοποιία σου .  

Γενικότερα όμως καλό είναι να μπαίνουν αντιρκαδασμικά εξαρχής αν εχουμε σκοπό να τοποθετήσουμε την μονάδα στο τοίχο . Δεν έχουν κανενα σοβαρό κόστος . 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Με αυτό το κομμάτι δεν έχω ασχοληθεί  ιδιαίτερα οπότε δεν έχω να σου προτείνω κάτι . Καλό και αποδοτικό αντικραδασμικό είναι κάτι πολύ σχετικό . Κάθε πρόβλημα διαφέρει και το Α αντικραδασμικό που μπορεί να έχω βάλει εγώ και έμεινα 100 % ικανοποιημένος δεν σημαίνει ότι θα κάνει την ίδια καλή δουλειά στην δική σου περίπτωση με το Χ κλιματιστικό και τις όποιες συχνότητες δονήσεων μπορεί να παράγει αυτό και την Χ τοιχοποιία σου .  

Γενικότερα όμως καλό είναι να μπαίνουν αντιρκαδασμικά εξαρχής αν εχουμε σκοπό να τοποθετήσουμε την μονάδα στο τοίχο . Δεν έχουν κανενα σοβαρό κόστος . 

Πάντως στο ebay βρίσκεις με 5 ευρώ η τετράδα. Όταν έρθουν θα ενημερώσω για το αν κάνουν δουλειά. Έχω παραγγείλει δύο τετράδες από διαφορετικούς πωλητές και ελπίζω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, anikologr είπε

Πάντως στο ebay βρίσκεις με 5 ευρώ η τετράδα. Όταν έρθουν θα ενημερώσω για το αν κάνουν δουλειά. Έχω παραγγείλει δύο τετράδες από διαφορετικούς πωλητές και ελπίζω.. 

Ενα link μπορουμε να έχουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Kenny McCormick είπε

Θα χρειαστώ άλλο ένα κλιματιστικό και θα ήθελα τη συμβουλή σας.
Είναι το Toyotomi Izuru Eco TRN/TRG-535ZR η καλύτερη επιλογή για 12άρι στο price range 440 - 480 ευρώ;
Υπάρχει κάτι αρκετά καλύτερο ώστε να δώσω κάτι παραπάνω;

https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/midea-rf-ms12fu-12hrdn1-qrd0gw-moba30-12hfn1-qrd0gw.html

Στα 300ευρω!

Εχει εγγυηση fujitsu 3 χρονια ολο το μηχανημα χωρις προυποθεσεις! και 10 για τον συμπιεστη.

Στην θερμανση αποδιδει 13000btu αντι 12500 του izuru

Πραγματικη τιμη ευκαιριας!!!

Επεξ/σία από gia_nnis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Kenny McCormick είπε

Θα χρειαστώ άλλο ένα κλιματιστικό και θα ήθελα τη συμβουλή σας.
Είναι το Toyotomi Izuru Eco TRN/TRG-535ZR η καλύτερη επιλογή για 12άρι στο price range 440 - 480 ευρώ;
Υπάρχει κάτι αρκετά καλύτερο ώστε να δώσω κάτι παραπάνω;

Ναι .  https://www.skroutz.gr/s/14920180/Inventor-Passion-Eco-P9MVI32-12WiFi-P9MVO32-12.html

Οι λόγοι :

Ονομαστική απόδοση στη θέρμανση Izuru eco  12.522  btu/h   , Ιnventor Passion eco  13989 btu/h

Στην ψύξη τα ίδια είναι . +100 btu/h το passion αλλά ασήμαντο  για να το αναφέρω ως σύν . 

Συντελεστές απόδοσης  στη ψύξη :  Toyotomi SEER 7  και Inventor SEER 6.3  .  Δηλαδή μικρότερη καταναλωση για το toyotomi όπου  έχει βαρύτητα στην περίπτωση όπου το κλιματιστικό θα βαράει 10ωρα  + κάθε μέρα και όλο το καλοκαίρι ειδάλλως διαφορά στο λογαριασμό της ΔΕΗ δεν θα δεις  γιατί είναι η λίγο μικρή διαφορά στους συντελεστές . 

Θέρμανση και τα 2 καίνε το ίδιο .  Στα νούμερα το Passion έχει 5.2 scop ενώ το Toyotomi 5.1 .  Δεν μπορείς να το πεις διαφορά ακόμα και αν καίει όλο το 24ωρο το passion είναι ασήμαντη  η διαφορά . 

Θορυβος μέσα μονάδος :  Toyotomi  26 db μικρή σκάλα και 42 db στην μέγιστη .   Inventor :  23 db μικρή σκάλα 41 db στην μεγάλη .    Στην μικρή σκάλα το Inventor υπερτερεί . Στην μέγιστη ταχύτητα ανεμιστήρα το 1 db λιγότερο του passion eco δεν το λές διαφορά . 

Λειτουργίες :  Σε λειτουργίες και τα 2 ισοφαρίζουν με μοναδική διαφορά την ύπαρξη ενσωματωμένου wifi στο Passion eco  (αν είναι σημαντικό αυτό για σένα)

Εγγύησεις :  Toyotomi  5 χρόνια στο συμπιεστή και 2 χρόνια στα υπόλοιπα μέρη (εργασία και ανταλλακτικά)  .  Inventor: 10 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη  εργασία και ανταλλακτικά και χωρίς προυπόθεση ετήσιας συντήρησης για να ισχύει η εγγύηση . 


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Αν δεν υπάρχει διαχωριστικός τοίχος με πόρτα μεταξύ αυτών των δύο χώρων, πάρε ενιαίο κλιματιστικό, αν υπάρχει τοίχος πάρε αυτά που είπες. 

 O Χωρος ειναι εναιος χωρις πορτα , απλα σκεφτηκα επειδη πιοα συχνα καθομαστε στο καθιστικο να βαλω 1 μοναδα 12Ο00BTU να χτυπαέι προς τον χωρο αυτο και αν χρειαστει να βαλω σε λειτουγεια το 2ο που χτυπαει προς το σαλόνι ..   επισυν'απτω σκιτσο

ακόμη αν και ειναι  μακρια θα στελνει ζεστο αερα μεσω του διαδρομου στα υπνοδωμάτια

 

20 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Καλύτερα να επιλέξεις κάποια άλλη μάρκα, αυτή είναι φασόν. 

 Και ποια δεν ειναι φασον σήμερα ?

katopsi.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, dalain είπε

Ενα link μπορουμε να έχουμε;

https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.com.au%2Fulk%2Fitm%2F282832555729

Τα M8 30x20 νομίζω ταιριάζουν μια χαρά 

Επεξ/σία από anikologr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Kenny McCormick είπε

Θα χρειαστώ άλλο ένα κλιματιστικό και θα ήθελα τη συμβουλή σας.
Είναι το Toyotomi Izuru Eco TRN/TRG-535ZR η καλύτερη επιλογή για 12άρι στο price range 440 - 480 ευρώ;
Υπάρχει κάτι αρκετά καλύτερο ώστε να δώσω κάτι παραπάνω;

Γραφουν πολλα καλα σχολια .Δες και αυτα ειναι επωνυμα

https://www.skroutz.gr/s/11997862/Gree-Lomo-GRS-121-EI-JLM1-N2.html

https://www.skroutz.gr/s/14708830/Haier-Tundra-Green-AS35TABHRA-1U35BEFFRA.html

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/185590-general electric-ges-nx2g35-prime

https://www.skroutz.gr/s/14742596/TCL-Elite-TAC-12CHSA-XA41.html

 

Επεξ/σία από Diskimpex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...