Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μολις εκανα και εγω τις αγορες μου!Χτυπησα δυο 9αρια για τα δυο υπνοδωματια!
1)  Midea Mission II στα 449 ευρω

2) Midea Blanc 2018  στα 381 ευρω

Θα παραλαβω μεσα στην ερχομενη εβδομαδα!Ελπιζω να μου βγουν καλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 ώρες πριν, marten είπε

 

kax54638-> Έχω το shorai το 18αρι εδω και μερες.Λοιπόν το μηχανημα ειναι απιστευτο.Εξαιρετικό θα έλεγα.Αθόρυβο οσο δεν παει στις χαμηλές σκάλες,πανέμορφο και επίσης πολυ νορμαλ επιπεδα θορυβου στις μεγαλες σκαλες ανεμιστηρα.Απο αποψη αποδοσης να σου πω πως 38 τμ ενιαιο χωρο τον ζεσταίνει πάρα πολύ γρήγορα

και επειτα πεφτει σε στροφες καθως το εχω μονιμα στο auto(θερμανση και auto).To γραφω αυτο γιατι περα απο τις επιλογες ζεστη/κρυο/dry ktl εχει και επιλογη Auto.Με εξωτερικη 4 βαθμων την προηγουμενη βδομαδα ειχα μεσα 22 χαλαρά.Η εξωτερικη μονάδα στηνεις αυτι να την ακουσεις.Μιλαμε για παντελως αθορυβη.Πιστεύω πως και 40-45 τμ το συγκεκριμένο κλιματιστικό τα καλύπτει ανετότατα.

Εδω να σου επισημανω πως εάν το κλιματιστικό λειτουργεί στην θέρμανση και η θερμοκρασία του χώρου φτάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία που έχουμε επιλέξει από το χειριστήριο, η εξωτερική μονάδα σταματάει να λειτουργεί ενώ η εσωτερική μονάδα συνεχίζει να δουλεύει για να «ξεφορτώσει» την θερμότητα στον χώρο ψύχοντας παράλληλα την μονάδα.

Επίσης η ανταπόκριση της μονάδας στην αίσθηση της θερμοκρασίας του χώρου ανεξάρτητα από την επιλογή λειτουργίας (ψύξη ή θέρμανση) , έχει να κάνει με τις ακόλουθες παραμέτρους:  

Την  θέση τοποθέτησης της εσωτερικής μονάδας σε σχέση με τον χώρο σας.
Την θέση που έχει το πτερύγιο της εσωτερικής μονάδας.
Την ταχύτητα που έχει ο ανεμιστήρας.
Το μέγεθος του χώρου.
Τις θερμικές απώλειες του χώρου.

Επίσης αυτό που προτείνουν οι ειδικοί της Toshiba οπως ανέφερα και πιο πανω, να έχουμε την AUTO επιλογή λειτουργίας του ανεμιστήρα διότι η μονάδα εκτός από τις κλίμακες ταχύτητας που φαίνονται στο τηλεχειριστήριο, υπάρχουν και ενδιάμεσες ταχύτητες που ενεργοποιούνται για την διατήρηση της θερμοκρασίας στον χώρο.

Και τέλος το συγκεκριμένο μοντέλο έχει και 7ετη εγγυηση σε όλα τα μέρη καθώς μετά την αγορά κανεις εγγραφή το μοντέλο στο σαιτ της Toshiba.

Eχω στο σπίτι επισης invertor και Fujitsu, μικροτερα μεν αλλα και αυτα΄μια χαρα μηχανηματα,ωστοσο το Toshiba είναι σαφως πιο ανωτερη κατασκευή και ποιοτικότερη τουλάχιστον οσο αφορα τα επίπεδα θορύβου μεσα κ εξω μονάδας.

Στα 879 ΜΕ εγκατασταση δωρο τρεξε χθες!Δεν υπάρχει αυτη η τιμή.Ήταν στα 1050 στο φθηνότερο σκρουτζομάγαζο πριν μέρες.Εγώ σκέψου πως έδωσα 879 αλλά πληρωσα και premium εγκατάσταση.

Ευχαριστώ πολύ φίλε. Αυτό παρήγγειλα και εγώ από Κοτσόβολο στα 850 με την εγκατάσταση και την έξτρα δική τους εγγύηση (με έπρηξε η πωλήτρια και ενέδωσα). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Ευχαριστώ πολύ φίλε. Αυτό παρήγγειλα και εγώ από Κοτσόβολο στα 850 με την εγκατάσταση και την έξτρα δική τους εγγύηση (με έπρηξε η πωλήτρια και ενέδωσα). 

Κάπως έτσι έπρηξαν κ μένα που τη πρόσθεσα επίσης κ γω. 

Καλορίζικο φίλε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dalain είπε

Μολις εκανα και εγω τις αγορες μου!Χτυπησα δυο 9αρια για τα δυο υπνοδωματια!
1)  Midea Mission II στα 449 ευρω

2) Midea Blanc 2018  στα 381 ευρω

Θα παραλαβω μεσα στην ερχομενη εβδομαδα!Ελπιζω να μου βγουν καλα...

Για το 2ο μπορώ να σου πω ότι είναι καλό αθόρυβη ποιοτική εσωτερική μονάδα όπως και η εξωτερικ΄ή μονάδα (έχω το prime) που δεν έχει το wifi.

Η εσωτερική μονάδα λύνεται και καθαρίζεται πολύ εύκολα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλοκαίρι αγόρασα από κοτσοβολο ένα carrier 9000btu για υπνοδωμάτιο. Είχε και δωρεάν εγκατάσταση που έγινε με αντλία κενού, 3 μέτρα σωλήνα, ξεχωριστή μόνωση. 

 

Δυστυχώς η εξωτερική μονάδα κάνει υπερβολικό θόρυβο. Είναι σε βάση στον τοίχο. Έβαλα κάτι λαστιχένια ποδαράκια που είχα από κάποιο κλιματιστικό αλλά τπτ. Έχω παραγγείλει από ebay αντικραδασμικους συνδέσμους αλλά δεν νομίζω ότι θα κάνουν την διαφορά. 

 

Που πρέπει να απευθυνθώ; το πρόβλημα είναι ιδιαίτερα αισθητό το βράδυ σε ησυχία. Επίσης αν βάλεις το κεφάλι δίπλα στην εξωτερική μονάδα ακούς ένα έντονο θόρυβο που όμως την ημέρα κάνεις δεν θα παραδεχθεί ότι είναι έντονος αλλά πιστέψτε με το βράδυ ακούγεται σαν τρένο ειδικά στα άλλα υπνοδωμάτια αφού στο ίδιο το καλύπτει ο θόρυβος του ανεμιστήρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Προχωρήσαμε σε αγορά του Inventor P9MVI32-18WiFi Passion Eco  https://goo.gl/CXYAeH. Δίνοντας παλιό a/c θα έχουμε και μια δωροεπιταγή €100. Κυρίως λόγω της 10ετούς εγγύησης, ελπίζω να είναι καλό. Θα αντικαταστήσει 12άρι (εννιαίος χώρος κουζίνα-σαλόνι <40τμ) που θα μπει σε άλλα δωμάτια. Υποθέτω η δωρεάν εγκατάσταση του Κωτσόβολου δε συνεπάγεται τη δωρεάν απεγκατάσταση του παλιού κλιματιστικού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, anikologr είπε

Το καλοκαίρι αγόρασα από κοτσοβολο ένα carrier 9000btu για υπνοδωμάτιο. Είχε και δωρεάν εγκατάσταση που έγινε με αντλία κενού, 3 μέτρα σωλήνα, ξεχωριστή μόνωση. 

Δυστυχώς η εξωτερική μονάδα κάνει υπερβολικό θόρυβο. Είναι σε βάση στον τοίχο. Έβαλα κάτι λαστιχένια ποδαράκια που είχα από κάποιο κλιματιστικό αλλά τπτ. Έχω παραγγείλει από ebay αντικραδασμικους συνδέσμους αλλά δεν νομίζω ότι θα κάνουν την διαφορά. 

Που πρέπει να απευθυνθώ; το πρόβλημα είναι ιδιαίτερα αισθητό το βράδυ σε ησυχία. Επίσης αν βάλεις το κεφάλι δίπλα στην εξωτερική μονάδα ακούς ένα έντονο θόρυβο που όμως την ημέρα κάνεις δεν θα παραδεχθεί ότι είναι έντονος αλλά πιστέψτε με το βράδυ ακούγεται σαν τρένο ειδικά στα άλλα υπνοδωμάτια αφού στο ίδιο το καλύπτει ο θόρυβος του ανεμιστήρα. 

Μεταφέρετε θόρυβος στο μέσα χώρο απο την τοιχοποιία ; Αυτό εννοείς ; Είναι θόρυβος συντονισμών ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Μεταφέρετε θόρυβος στο μέσα χώρο απο την τοιχοποιία ; Αυτό εννοείς ; Είναι θόρυβος συντονισμών ; 

Αυτό υποθέτω αλλά δεν είμαι και σίγουρος.. Μιλάμε για νέα οικοδομήβαν αυτό έχει κάποια σημασία.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια θα μπω κατευθειαν στο ζουμι ....

α) Inventor omnia eco https://www.apothema.gr/inventor-omnia-eco-o3mvi-12wifir-o3mvo-12-inverter-12000-btu-127527p

    ή

β) Toyotomi hiro  https://www.apothema.gr/toyotomi-hiro-htn-htg-712r32-inverter-125041p

  απο τιμη και τα δυο ειναι στα 400 πανω κατω και το χρειαζομαι και για το καλοκαιρι αλλα και για το χειμωνα πιο πολυ ...

Μεχρι το βραδυ η αγορα θα γινει οποτε για πειτε ρε παιδια να βοηθησετε γιατι ειμαι σε διλλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, billvwrulez είπε

Καλησπερα παιδια θα μπω κατευθειαν στο ζουμι ....

α) Inventor omnia eco https://www.apothema.gr/inventor-omnia-eco-o3mvi-12wifir-o3mvo-12-inverter-12000-btu-127527p

    ή

β) Toyotomi hiro  https://www.apothema.gr/toyotomi-hiro-htn-htg-712r32-inverter-125041p

  απο τιμη και τα δυο ειναι στα 400 πανω κατω και το χρειαζομαι και για το καλοκαιρι αλλα και για το χειμωνα πιο πολυ ...

Μεχρι το βραδυ η αγορα θα γινει οποτε για πειτε ρε παιδια να βοηθησετε γιατι ειμαι σε διλλημα

Kαι τα 2 ποιοτικά μηχανήματα  . Οι διαφορές τους:

Hiro eco ονομαστική ψυκτική απόδοση : 11.000 btu/h  . Ιnventor Omnia eco 12000 btu/h  .  
Ηiro eco ονομαστική θερμική απόδοση:  11980 btu/h  . Ιnventor Omnia eco  13000 btu/h

Καταναλώσεις:  Ίδιες . Ίδιους συντελεστές απόδοσης σε θέρμανση και ψύξη . 

Θόρυβος μέσα μονάδα  Hiro eco : Απο 28 db (μικρή σκάλα) έως 42 db (μέγιστη σκάλα)   .  Inventor   Απο 22 db (μικρή σκάλα) έως 40 db (μεγάλη σκάλα)

Και τα 2 έχουν σχεδόν τις ίδιες λειτουργίες και φίλτρα . Εχουν δυνατότητα wifi, έξτρα φίλτρα κτλ .  


Αλλη μία διαφορά και σημαντική είναι στην εγγύηση τους:

To Inventor έχει 10 ετή εγγύηση σε όλα τα μέρη  (εργασία και ανταλλακτικά) χωρίς υποχρέωση ετήσιας συντήρησης.  Το Toyotomi έχει 5 χρόνια εγγύηση στο συμπιεστή και 2 χρόνια στα υπόλοιπα μέρη (εργασία και ανταλλακτικά)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Kαι τα 2 ποιοτικά μηχανήματα  . Οι διαφορές τους:

Hiro eco ονομαστική ψυκτική απόδοση : 11.000 btu/h  . Ιnventor Omnia eco 12000 btu/h  .  
Ηiro eco ονομαστική θερμική απόδοση:  11980 btu/h  . Ιnventor Omnia eco  13000 btu/h

Καταναλώσεις:  Ίδιες . Ίδιους συντελεστές απόδοσης σε θέρμανση και ψύξη . 

Θόρυβος μέσα μονάδα  Hiro eco : Απο 28 db (μικρή σκάλα) έως 42 db (μέγιστη σκάλα)   .  Inventor   Απο 22 db (μικρή σκάλα) έως 40 db (μεγάλη σκάλα)

Και τα 2 έχουν σχεδόν τις ίδιες λειτουργίες και φίλτρα . Εχουν δυνατότητα wifi, έξτρα φίλτρα κτλ .  


Αλλη μία διαφορά και σημαντική είναι στην εγγύηση τους:

To Inventor έχει 10 ετή εγγύηση σε όλα τα μέρη  (εργασία και ανταλλακτικά) χωρίς υποχρέωση ετήσιας συντήρησης.  Το Toyotomi έχει 5 χρόνια εγγύηση στο συμπιεστή και 2 χρόνια στα υπόλοιπα μέρη (εργασία και ανταλλακτικά)

 

Θεωρητικα το Inventor ειναι καλυτερο απλα εχω μια επιφυλαξη σαν εταιρειες ...

Το Toyotomi μου καθεται καλυτερα γιατι ειναι Ιαπωνικη εταιρεια ενω το Inventor νομιζω Κινεζικη ... Βεβαια δεν εχω εμπειρια με καμια απο τις δυο εταιρειες στο παρελθον ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, billvwrulez είπε

Καλησπερα παιδια θα μπω κατευθειαν στο ζουμι ....

α) Inventor omnia eco https://www.apothema.gr/inventor-omnia-eco-o3mvi-12wifir-o3mvo-12-inverter-12000-btu-127527p

    ή

β) Toyotomi hiro  https://www.apothema.gr/toyotomi-hiro-htn-htg-712r32-inverter-125041p

  απο τιμη και τα δυο ειναι στα 400 πανω κατω και το χρειαζομαι και για το καλοκαιρι αλλα και για το χειμωνα πιο πολυ ...

Μεχρι το βραδυ η αγορα θα γινει οποτε για πειτε ρε παιδια να βοηθησετε γιατι ειμαι σε διλλημα

Σχολια το τογιοτομι εχει περισσοτερα

https://www.skroutz.gr/s/13190293/Toyotomi-Hiro-Eco-HTN-HTG-712R32.html

https://www.skroutz.gr/s/14825069/Inventor-Omnia-Eco-O3MVI32-12WiFiR-O3MVO32-12.html

Επεξ/σία από Diskimpex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Diskimpex είπε

Ναι το ειδα και αυτο .....

Και ειναι ενας ακομη λογος που σκεφτομαι λιγο περισσοτερο το Toyotomi ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, guzel είπε

Δλδ αν καταλαβαίνω καλά θα κρέμεται το καλώδιο από το κλιματιστικό;;;;  Δεν το συνδέουν απευθείας σε κουτάκι στρογγυλό που έχει ο τοίχος ;

Περιλαμβάνεται στο κόστος και η κάτω βαση; Μίλησα με εξυπηρέτηση Κωτσόβολου αλλά δεν ήξεραν να απαντήσουν μου είπαν θα με πάρει το συνεργείο τους 3 ημέρες μετά την παραλαβή του κλιματιστικού 

Εγω το εβαλα με αλλον τροπο... Απο το κουτι το στρογγυλο εκανα εσωτερικα τρυπα και βγηκα στο μπαλκονι, το καλωδιο πηγε μεχρι την εξωτερικη μοναδα (οπου συνδεθηκε ηλεκτρικά) μαζι με τους σωληνες του ac και μετα ακολουθησε παλι τους σωληνες του ac μπηκε στην εσωτερικη μοναδα απο εγινε η εσωτερική συνδεση.... Τη συνδεση αυτη τουλαχιστον σε αυτο που αγορασα την προτεινε ως εναλλακτικη το manual.

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...