Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, phanispal είπε

Καλημέρα σας.

Ήθελε ο πατέρας μου να βάλει κλιματιστικό στο σαλόνι (24 ή 26m² με συρόμενα αλουμινίου με ταράτσα από πάνω χωρίς μόνωση), και ένας τεχνικός που ήρθε για καθαρισμό ενός άλλου σε άλλο δωμάτιο, πρότεινε 18άρι.

Βιάστηκε όμως και έκλεισε ένα Mitsubishi: https://www.skroutz.gr/s/12084430/Mitsubishi-SRK-SRC-50-ZS-S.html ελέω «Black Friday» από Κώτσο (λόγω δόσεων) στα 905€, με δωρεάν εγκατάσταση και 100€ δωροεπιταγή για απόσυρση ενός παλιού (ένα Daikin 30+ ετών).

Καταρχάς θα ήθελα να ρωτήσω τι ρόλο βαράει το συγκεκριμένο, αν και το έχει κλείσει. Ενημερωτικά δηλαδή.

Κατά δεύτερον, θυμίστε μου εκτός από αντλία κενού τι άλλο να του πω να απαιτήσει. Μήκος σωληνώσεων πάνω από 1½ μέτρο αν θυμάμαι καλά. Τι άλλο όμως;

To μονο που παρατηρησα ειναι οτι χρησιμοποιει R410 και οχι R32.Το πρωτο καταργειται σιγα σιγα .ΟΙ ειδικοι θα σε διαφωτισουν καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 ώρες πριν, patsi είπε

Είναι η εγκατάσταση εύκολη οποτε πιστεύω ίσως το ρίξω στο 100ρι αλλά θα φανεί. Ας σας παραθέσω τα 2 που σκέφτομαι αν και εγώ προτιμώ το gree να μου πείτε αν έχετε άποψη 

https://www.skroutz.gr/s/11998599/Gree-Bora-GRS-241-EI-JBR1-N3.html

https://www.skroutz.gr/s/12821388/Inventor-Life-Pro-WiFi-L4VI32-24WiFiR-L4VO32-24.html

Τελικά κατέληξα στο gree με συνολικό κόστος μαζί με τα περαστικά μετά από παζάρι στα 880€ . Νομίζω καλό deal, όση ώρα ήμουν εκεί ηρθαν άλλοι 2 και πήραν το συγκεκριμένο μοντέλο στη προσφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, phanispal είπε

Καλημέρα σας.

Ήθελε ο πατέρας μου να βάλει κλιματιστικό στο σαλόνι (24 ή 26m² με συρόμενα αλουμινίου με ταράτσα από πάνω χωρίς μόνωση), και ένας τεχνικός που ήρθε για καθαρισμό ενός άλλου σε άλλο δωμάτιο, πρότεινε 18άρι.

Βιάστηκε όμως και έκλεισε ένα Mitsubishi: https://www.skroutz.gr/s/12084430/Mitsubishi-SRK-SRC-50-ZS-S.html ελέω «Black Friday» από Κώτσο (λόγω δόσεων) στα 905€, με δωρεάν εγκατάσταση και 100€ δωροεπιταγή για απόσυρση ενός παλιού (ένα Daikin 30+ ετών).

Καταρχάς θα ήθελα να ρωτήσω τι ρόλο βαράει το συγκεκριμένο, αν και το έχει κλείσει. Ενημερωτικά δηλαδή.

Κατά δεύτερον, θυμίστε μου εκτός από αντλία κενού τι άλλο να του πω να απαιτήσει. Μήκος σωληνώσεων πάνω από 1½ μέτρο αν θυμάμαι καλά. Τι άλλο όμως;

Και μόνο που είναι Mitsubishi θα είναι εξαιρετικό. Μήπως όμως προλαβαίνει να το ξεκλείσει και να σκεφτεί να πάρει το 18άρι Toshiba Shorai στον Κώτσο που είναι 26€ φθηνότερο και με R32 και με καλύτερους δείκτες θέρμανσης και ψύξης; Για την εγκατάσταση η αντλία κενού είναι υποχρεωτική και για το μήκος σωληνώσεων ας ρίξεις μια ματιά στο φυλλάδιο εγκατάστασης που θα έχει μέσα το κλιματιστικό. Τα λέει όλα αναλυτικότατα και για αντλία κενού και για σωληνώσεις και για ό,τι άλλο απαιτεί το μηχάνημα για σωστή εγκατάσταση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, bjj-p είπε

καλημερα

ενα heinner 12αρι που εχει προσφορα το e-shop αξιζει;

 

4 ώρες πριν, akisbeat77 είπε

ΝΑι και εγω θα ηθελα να μαθω αν αξιζει

Προτιμήστε επώνυμα μηχανήματα που έχουν ένα σοβαρό after sales support για να μην βρεθείτε προ εκπλήξεως αργότερα αν σας χαλάσει κάποιο εξάρτημα . To πιθανότερο είναι τα συγκεκριμένα να τα εισάγει το e-shop . Αντιπροσωπεία στην Ελλάδα δεν βρίσκω  ψάχνοντας στο google . 

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Καλημέρα. Αν ανακαλύψει κάποιος καμιά προσφορά σε κλιματιστικό λόγω ημέρας, ας ενημερώσει το παρόν νήμα.

Τί μέγεθος ψάχνεις ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, phanispal είπε

Καλημέρα σας.

Ήθελε ο πατέρας μου να βάλει κλιματιστικό στο σαλόνι (24 ή 26m² με συρόμενα αλουμινίου με ταράτσα από πάνω χωρίς μόνωση), και ένας τεχνικός που ήρθε για καθαρισμό ενός άλλου σε άλλο δωμάτιο, πρότεινε 18άρι.

Βιάστηκε όμως και έκλεισε ένα Mitsubishi: https://www.skroutz.gr/s/12084430/Mitsubishi-SRK-SRC-50-ZS-S.html ελέω «Black Friday» από Κώτσο (λόγω δόσεων) στα 905€, με δωρεάν εγκατάσταση και 100€ δωροεπιταγή για απόσυρση ενός παλιού (ένα Daikin 30+ ετών).

Καταρχάς θα ήθελα να ρωτήσω τι ρόλο βαράει το συγκεκριμένο, αν και το έχει κλείσει. Ενημερωτικά δηλαδή.

Κατά δεύτερον, θυμίστε μου εκτός από αντλία κενού τι άλλο να του πω να απαιτήσει. Μήκος σωληνώσεων πάνω από 1½ μέτρο αν θυμάμαι καλά. Τι άλλο όμως;

Πολύ καλή μάρκα, αλλά ίσως είναι υπερβολή να τοποθετηθεί 18αρι σε τόσα τετραγωνικά ακόμα και χωρίς μόνωση με ταράτσα από πάνω. Καλύτερη επιλογή θα ήταν κάποιο 16αρι ή αν μπορείτε να βρείτε κάποιο ενδιάμεσο μεταξύ 12 - 18 kBTU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, phanispal είπε

Καλημέρα σας.

Ήθελε ο πατέρας μου να βάλει κλιματιστικό στο σαλόνι (24 ή 26m² με συρόμενα αλουμινίου με ταράτσα από πάνω χωρίς μόνωση), και ένας τεχνικός που ήρθε για καθαρισμό ενός άλλου σε άλλο δωμάτιο, πρότεινε 18άρι.

Βιάστηκε όμως και έκλεισε ένα Mitsubishi: https://www.skroutz.gr/s/12084430/Mitsubishi-SRK-SRC-50-ZS-S.html ελέω «Black Friday» από Κώτσο (λόγω δόσεων) στα 905€, με δωρεάν εγκατάσταση και 100€ δωροεπιταγή για απόσυρση ενός παλιού (ένα Daikin 30+ ετών).

Καταρχάς θα ήθελα να ρωτήσω τι ρόλο βαράει το συγκεκριμένο, αν και το έχει κλείσει. Ενημερωτικά δηλαδή.

Κατά δεύτερον, θυμίστε μου εκτός από αντλία κενού τι άλλο να του πω να απαιτήσει. Μήκος σωληνώσεων πάνω από 1½ μέτρο αν θυμάμαι καλά. Τι άλλο όμως;

Έχω ένα 24ρι αυτής της σειράς, προηγούμενο μοντέλο. Είναι εξαιρετικό.

Για την εγκατάσταση, αν δεις το manual που συνοδέυει το κλιμστιστικό και το συγκρίνεις με αυτά που κάνουν, θα διαπιστώσεις μεγάλη έλλειψη επαγγελματισμού.

Εκτός από την αντλία κενού για την απαέρωση- έλεγχο διαρροών (στοίχημα ότι θα σου έρθουν χωρίς αντλία και αμφιβάλλω αν θα ξέρουν να τη χρησιμοποιήσουν) κανονικά οι συσφίξεις θα πρέπει να γίνονται με ροπόκλειδο και τα κουρμπαρίσματα με κουρμπαδόρο ώστε να μην σφιχτούν υπερβολικά και να μην τσακίσουν οι σωλήνες. 

Επίσης γενικά στην εξωτερική πλευρά θα πρέπει ο σωλήνας να κάνει ένα ομαλό loop ώστε να απορροφάνται οι κρασασμοί από τις μεταβολές της πίεσης.
Πρόσεξε ακόμα τις αποστάσεις τοποθέτησης από τα γύρω αντικείμενα της εξωτερικής και της εσωτερικής μονάδας, ώστε να μπορεί να καθαριστεί και να μπορεί να τραβήξει σωστά τον αέρα.
 

Γενικά με την εγκατάσταση είναι υποχρεωτικό να σου αφήσουν βεβαίωση καλής εγκατάστασης, η οποία να υπογράφεται από κατάλληλα εξουσιοδοτημένο ψυκτικό (πρέπει να λέει αρχιτεχνίτης ψυκτικός). Συνήθως άδεια έχει μόνο 1-2 από το μαγαζί και άλλοι 10 δουλεύουν έτσι, ενιοτε χρησιμοποιώντας και το όνομα άλλου από αυτόν που έκανε την εγκατάσταση.

Τώρα, αν καθίσεις και τους πεις όλα τα παραπάνω, θα παριστάνουν το χαζό και θα σε κοιτάνε σαν εξωγήινο, για αυτό θα σου πρότεινα να τα ξεκαθαρίσεις πριν έρθουν. 
Αυτά και καλή τύχη, γιατί όπως κατάλαβες είναι λαχείο μια σωστή εγκατάσταση.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει κανείς εμπειρία με εγκατάσταση από Κωτσόβολο ; Τι περιλαμβάνει η δωρεαν εγκατάσταση ; Το συνδέει και στο ρεύμα η θα μου πουν φέρε ηλεκτρολόγο ; Επίσης γίνεται να τοποθετηθεί η εξωτερική μονάδα κάτω στο μπαλκόνι και όχι στον τοίχο ; Την τρύπα που θα ανοίξει θα την κλείσει ;

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, naive είπε

Έχω ένα 24ρι αυτής της σειράς, προηγούμενο μοντέλο. Είναι εξαιρετικό.

Για την εγκατάσταση, αν δεις το manual που συνοδέυει το κλιμστιστικό και το συγκρίνεις με αυτά που κάνουν, θα διαπιστώσεις μεγάλη έλλειψη επαγγελματισμού.

Εκτός από την αντλία κενού για την απαέρωση- έλεγχο διαρροών (στοίχημα ότι θα σου έρθουν χωρίς αντλία και αμφιβάλλω αν θα ξέρουν να τη χρησιμοποιήσουν) κανονικά οι συσφίξεις θα πρέπει να γίνονται με ροπόκλειδο και τα κουρμπαρίσματα με κουρμπαδόρο ώστε να μην σφιχτούν υπερβολικά και να μην τσακίσουν οι σωλήνες. 

Επίσης γενικά στην εξωτερική πλευρά θα πρέπει ο σωλήνας να κάνει ένα ομαλό loop ώστε να απορροφάνται οι κρασασμοί από τις μεταβολές της πίεσης.
Πρόσεξε ακόμα τις αποστάσεις τοποθέτησης από τα γύρω αντικείμενα της εξωτερικής και της εσωτερικής μονάδας, ώστε να μπορεί να καθαριστεί και να μπορεί να τραβήξει σωστά τον αέρα.
 

Γενικά με την εγκατάσταση είναι υποχρεωτικό να σου αφήσουν βεβαίωση καλής εγκατάστασης, η οποία να υπογράφεται από κατάλληλα εξουσιοδοτημένο ψυκτικό (πρέπει να λέει αρχιτεχνίτης ψυκτικός). Συνήθως άδεια έχει μόνο 1-2 από το μαγαζί και άλλοι 10 δουλεύουν έτσι, ενιοτε χρησιμοποιώντας και το όνομα άλλου από αυτόν που έκανε την εγκατάσταση.

Τώρα, αν καθίσεις και τους πεις όλα τα παραπάνω, θα παριστάνουν το χαζό και θα σε κοιτάνε σαν εξωγήινο, για αυτό θα σου πρότεινα να τα ξεκαθαρίσεις πριν έρθουν. 
Αυτά και καλή τύχη, γιατί όπως κατάλαβες είναι λαχείο μια σωστή εγκατάσταση.
 

Αν τους πεις αυτά θα σου πούνε αν είσαι τεχνικός και θα το παίξουν υπεράνω. Το καλύτερο για μένα, κι αν είναι εφικτό, είναι να ζητήσεις από τον επίσημο αντιπρόσωπο αν διαθέτουν δικά τους συνεργεία τοποθέτησης των κλιματιστικών τους, προφανώς με παραπάνω τιμή από αυτή που θα σου πει το οποιοδήποτε τυχαίο συνεργείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, guzel είπε

Έχει κανείς εμπειρία με εγκατάσταση από Κωτσόβολο ; Τι περιλαμβάνει η δωρεαν εγκατάσταση ; Το συνδέει και στο ρεύμα η θα μου πουν φέρε ηλεκτρολόγο ; Επίσης γίνεται να τοποθετηθεί η εξωτερική μονάδα κάτω στο μπαλκόνι και όχι στον τοίχο ; Την τρύπα που θα ανοίξει θα την κλείσει ;

Μπορείς να τα ρωτήσεις πιο πριν να σου πουν ακριβώς. Συνήθως περιλαμβάνει μέχρι 5 μέτρα σωλήνες και κάποια μέτρα καλώδιο και σωλήνα αποστράγγισης. Αυτοί σου βάζουν το καλώδιο να φτάνει μέχρι μια κοντινή πρίζα. 
Η εξωτερική μονάδα μπαίνει κάτω, αλλά ίσως να θέλει άλλες βάσεις. Οι βάσεις περιλαμβάνονται στο κόστος της εγκατάστασης.
Την τρύπα τη στοκάρουν μετά, φυσικά δε βάφουν και τον τοίχο. Επίσης δε θα τρυπήσουν κολώνα (ούτε είναι σωστό να το κάνουν).
Εμπειρία έχω από Κωτσόβολο, ισχύουν αυτά που είπα πιο πάνω.

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, guzel είπε

Έχει κανείς εμπειρία με εγκατάσταση από Κωτσόβολο ; Τι περιλαμβάνει η δωρεαν εγκατάσταση ; Το συνδέει και στο ρεύμα η θα μου πουν φέρε ηλεκτρολόγο ; Επίσης γίνεται να τοποθετηθεί η εξωτερική μονάδα κάτω στο μπαλκόνι και όχι στον τοίχο ; Την τρύπα που θα ανοίξει θα την κλείσει ;

Για ποιότητα εργασιών δεν γνωρίζω. Για το ρεύμα, θα σου συνδέσουν ένα δικό τους καλώδιο με φις ή ένα δικό σου αν αγοράσεις το οποίο θα μπαίνει στην πρίζα του τοίχου, δεν γνωρίζω αν αναλαμβάνουν σύνδεση απευθείας με το ταμπλό, νομίζω πως οχι αλλά ρώτησέ τους όταν έρθουν. Η εξωτερική βεβαίως και μπορεί να τοποθετηθεί στο δάπεδο του μπαλκονιού και εμείς έτσι την έχουμε. Την τρύπα δεν θα την κλείσουν, εκτός κι αν έχεις αγοράσει λίγο γύψο και την βουλώσουν κάπως εκείνη την στιγμή. Κάθε συνεργείο κάνει τα δικά του γενικώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Αν τους πεις αυτά θα σου πούνε αν είσαι τεχνικός και θα το παίξουν υπεράνω. Το καλύτερο για μένα, κι αν είναι εφικτό, είναι να ζητήσεις από τον επίσημο αντιπρόσωπο αν διαθέτουν δικά τους συνεργεία τοποθέτησης των κλιματιστικών τους, προφανώς με παραπάνω τιμή από αυτή που θα σου πει το οποιοδήποτε τυχαίο συνεργείο.

Για αυτό λέω να τα συμφωνήσει από πριν, για να μην τα αντιμετωπίσει όταν δε μπορούν να τα λύσουν και θα πρέπει να τους διώξει. 
Το ερώτημα αν είναι τεχνικός, αν δε μπορεί να απαντηθεί με ναι, μπορεί να απαντηθεί με "ξέρω να διαβάζω", αναφερόμενος στο manual και τη νομοθεσία. Η σχετική νομοθεσία για τις εξουσιοδοτήσεις και τη δήλωση καλής εγκατάστασης είναι (ΠΔ 1/2013- ΦΕΚ 3Α 2013) https://www.e-nomothesia.gr/epaggelmata-tekhnes/pd-1-2013.html

Και για τον επίσημο αντιπρόσωπο πάντως, δε θα έβαζα στοίχημα ότι θα γίνει σωστά.
Με της mitsubishi που τους είχα φωνάξει κάποια στιγμή για συντήρηση, τους σταύρωσα για να μου κόψουν απόδειξη...

 

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, naive είπε

Και για τον επίσημο αντιπρόσωπο πάντως, δε θα έβαζα στοίχημα ότι θα γίνει σωστά.
Με της mitsubishi που τους είχα φωνάξει κάποια στιγμή για συντήρηση, τους σταύρωσα για να μου κόψουν απόδειξη...

Καλά αν δεν μπορείς να βρεις συνεργείο του επίσημου αντιπροσώπου που να κάνει σωστά την δουλειά, τι να πω.....  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, naive είπε

Μπορείς να τα ρωτήσεις πιο πριν να σου πουν ακριβώς. Συνήθως περιλαμβάνει μέχρι 5 μέτρα σωλήνες και κάποια μέτρα καλώδιο και σωλήνα αποστράγγισης. Αυτοί σου βάζουν το καλώδιο να φτάνει μέχρι μια κοντινή πρίζα. 
Η εξωτερική μονάδα μπαίνει κάτω, αλλά ίσως να θέλει άλλες βάσεις. Οι βάσεις περιλαμβάνονται στο κόστος της εγκατάστασης.
Την τρύπα τη στοκάρουν μετά, φυσικά δε βάφουν και τον τοίχο. Επίσης δε θα τρυπήσουν κολώνα (ούτε είναι σωστό να το κάνουν).
Εμπειρία έχω από Κωτσόβολο, ισχύουν αυτά που είπα πιο πάνω.

Δλδ αν καταλαβαίνω καλά θα κρέμεται το καλώδιο από το κλιματιστικό;;;;  Δεν το συνδέουν απευθείας σε κουτάκι στρογγυλό που έχει ο τοίχος ;

Περιλαμβάνεται στο κόστος και η κάτω βαση; Μίλησα με εξυπηρέτηση Κωτσόβολου αλλά δεν ήξεραν να απαντήσουν μου είπαν θα με πάρει το συνεργείο τους 3 ημέρες μετά την παραλαβή του κλιματιστικού 

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, guzel είπε

Δλδ αν καταλαβαίνω καλά θα κρέμεται το καλώδιο από το κλιματιστικό;;;;  Δεν το συνδέουν απευθείας σε κουτάκι στρογγυλό που έχει ο τοίχος ;

Περιλαμβάνεται στο κόστος και η κάτω βαση; Μίλησα με εξυπηρέτηση Κωτσόβολου αλλά δεν ήξερα να απαντήσουν μου είπαν θα με πάρει το συνεργείο τους 3 ημέρες μετά την παραλαβή του κλιματιστικού 

Αν στο κουτί έχει παροχή για πρίζα (αμφίβολο), ίσως να σου το συνδέσουν. Κανονικά χρειάζονται πρίζα. Μπορεί να μην κρέμεται, να το βάλεις σε κανάλι, ή να το κατεβάσεις από έξω (πάλι σε κανάλι) και να μπει από χαμηλα, αν η πρίζα είναι κοντά στο σημείο εγκατάστασης, ώστε να φαίνεται λιγότερο.

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...