Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, kstgr είπε

Επειδή το είχα ψάξει, δυστυχώς ναι. Η μία από τις 2 σωλήνες δε μπορεί να αλλάξει διασταση χωρίς επιπτώσεις

ποιες είναι οι επιπτώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, gsisr είπε

ποιες είναι οι επιπτώσεις;

Σύμφωνα με τη λογική μου, χωρίς να είμαι σχετικός με το αντικείμενο, αν βάλεις μικρότερη διατομή σωλήνα από αυτό που προβλέπεται, αυξάνεις την πίεση του αερίου και μειώνεις την ποσότητά του... Λογικά θα υπάρχει μεγαλύτερη πίεση στο συμπιεστή ή / και στην εσωτερική μονάδα, απλά ήλπιζα να μην είναι τόσο σημαντική ώστε να είναι απαγορευτική.

Δες το σαν ένα λάστιχο νερού ποτίσματος. Αρχικά έχεις μεγάλη σωλήνα, την ενώνεις με μικρότερη για 10μετρα και μετά πάλι ενώνεις μεγάλη. Λογικά έχεις μικρότερη παροχή νερού με μεγαλύτερη πίεση...

Στάθης

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Για σαλόνι 30 τετραγωνικά (η κουζίνα είναι ξεχωριστό δωμάτιο και για τα υπόλοιπα δωμάτια ακολουθεί διάδρομος οπότε ο χώρος είναι σχετικά αποκομμένος) χωρίς εξωτερική μόνωση με καλά κουφώματα σε βόρεια Ελλάδα, αρκεί κλιματιστικό 18.000 btu/h ή χρειάζεται 24.000 btu/h; Είμαι ανάμεσα σε: 

Toshiba Mirai RAS24BAVG/BKVG-E https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/186332-toshiba-mirai-ras24bavg/bkvg-e

Toshiba Shorai RAS18PAVSG/PKVSG-E https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/174995-toshiba-shorai-ras18pavsg/pkvsg-e

Toshiba Mirai RAS18BAVG/BKVG-E https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/186331-toshiba-mirai-ras18bavg/bkvg-e

Δεν θέλω να ανέβω άλλο σε τιμή και επιλογή είναι μόνο Κοτσόβολος (για αυτό και τα link). Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από kax54638
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βρήκα μια προσφορά για κλιματιστικό στην περιοχή μου ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας. Θεωρείτε 110€ για εγκατάσταση(χωρίς αφαίρεση προϋπάρχοντος) καλή τιμή; Εμένα μου φανηκε κάπως τσιμπημένη ήξερα 80-90 οποτε είπα μήπως θέλουν να βγάλουν ένα ποσο της προσφοράς απ τα εργατικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, patsi είπε

Επειδή βρήκα μια προσφορά για κλιματιστικό στην περιοχή μου ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας. Θεωρείτε 110€ για εγκατάσταση(χωρίς αφαίρεση προϋπάρχοντος) καλή τιμή; Εμένα μου φανηκε κάπως τσιμπημένη ήξερα 80-90 οποτε είπα μήπως θέλουν να βγάλουν ένα ποσο της προσφοράς απ τα εργατικά. 

Είναι πολλά όσους ρωτησα μου είπαν 80ευρω 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dalain είπε

Ρε παιδιά ξέρετε εαν στις καινούργιες συσκευασίες κλιματιστικων περιέχονται βασεις τοιχου εξωτερικης μοναδας; χαλκοσωλήνες;

το σύνηθες είναι, όχι και όχι!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, kax54638 είπε

Καλημέρα. Για σαλόνι 30 τετραγωνικά (η κουζίνα είναι ξεχωριστό δωμάτιο και για τα υπόλοιπα δωμάτια ακολουθεί διάδρομος οπότε ο χώρος είναι σχετικά αποκομμένος) χωρίς εξωτερική μόνωση με καλά κουφώματα σε βόρεια Ελλάδα, αρκεί κλιματιστικό 18.000 btu/h ή χρειάζεται 24.000 btu/h; Είμαι ανάμεσα σε: 

Toshiba Mirai RAS24BAVG/BKVG-E https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/186332-toshiba-mirai-ras24bavg/bkvg-e

Toshiba Shorai RAS18PAVSG/PKVSG-E https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/174995-toshiba-shorai-ras18pavsg/pkvsg-e

Toshiba Mirai RAS18BAVG/BKVG-E https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/186331-toshiba-mirai-ras18bavg/bkvg-e

Δεν θέλω να ανέβω άλλο σε τιμή και επιλογή είναι μόνο Κοτσόβολος (για αυτό και τα link). Ευχαριστώ.

Κοιτα οτι και να βαλεις θα δεις μια χ διαφορα ακομα και 9αρι!!!

Το θεμα ειναι οι απαιτησεις σου.. πχ εσυ μπορει να θες τον χωρο να τον ζεσταινει αμεσα ή οσο και να πεσει η θερμοκρασια να μπορει να σου κραταει με ευκολια τους 24β εσωτερικη!

Επισης η διαφορα των btu κατα βαση ειναι τα κυβικα του αερα και οχι επιλεγω 24αρι για να αποδιδει περισσοτερο ζεστο αερα..!

5 ώρες πριν, kax54638 είπε

χωρίς εξωτερική μόνωση με καλά κουφώματα σε βόρεια Ελλάδα, αρκεί κλιματιστικό 18.000 btu/h ή χρειάζεται 24.000 btu/h;

Θα βοηθουσε πολυ να μου πεις χωρις θερμανση ποσους βαθμους πεφτει η θερμοκρασια..

πχ Αν εξω εχει 5β και ο χωρος μεινει για 10 ωρες χωρις θερμανση ποσο κατεβαινει η θερμοκρασια?

Το εχεις ζεστανει με καποιο θερμαντικο σωμα(ρευματος)?

Επεξ/σία από gia_nnis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/11/2018 στις 1:31 ΜΜ, butters είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση, ο χώρος είναι ~40 τετραγωνικά, σε πολυκατοικία 50ετίας, με κουφώματα αλουμινίου, στο 2ο όροφο στην Αθήνα. Θα είναι για 2 άτομα. Δεν ξέρω αν θα καλύπτει το 18άρι, θεωρώ ότι το 22άρι θα το κάνει σίγουρα (https://goo.gl/CLm6Mr). Αν δεν έπαιρνα το συγκεκριμένο Toyotomi θα έδινα αντίστοιχα χρήματα για 18άρι με 10ετή εγγύηση. Απλά είμαι άσχετος και δεν ξέρω τι να επιλέξω :)

Καλύτερα να κοιτάξεις σε 24άρι για αυτά τα τετραγωνικά . Θεωρώ ότι δεν έχετε κάνει κάποια επέμβαση με θερμομόνωση στην πολυκατοικία . 50 ετών πολυκατοικία δύσκολο να έχει μόνωση . 
Ίσως και το 22 άρι να σε καλύψει . Πήρες γνώμη απο ψυκτικό ; Καλύτερα να ρωτήσεις ψυκτικό να σου πει πόσα btu θέλει ο χώρος σου . 

Στις 21/11/2018 στις 3:17 ΜΜ, phanispal είπε

ΟΚ, ρωτάω εγκυκλοπαιδικά περισσότερο, δε συζητάμε να χρησιμοποιούμε το κλιματιστικό σαν αφυγραντήρα ή να το έχουμε ανοιχτό όλη μέρα σε περίπτωση που δε χρειάζεται.

Απλά αναρωτιέμαι αν αυτό που λένε κάποιοι "θα το ανοίξω λίγο να «σπάσει» η υγρασία" έχει κάποια επαφή με την πραγματικότητα, ή είναι εντελώς placebo.

Εγώ ας πούμε στο σπίτι που μένω δεν έχω θέμα με υγρασία (έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ τουλάχιστον, δεν την έχω μετρήσει, αλλά δεν έχω δει και τίποτα περίεργο, όπως αυτά που ειπώθηκαν για σταγόνες στο ταβάνι που ούτε καν), και από τη μία σκέφτομαι να αγοράσω αφυγραντήρα περισσότερο για το στέγνωμα των ρούχων τις βροχερές μέρες που είσαι αναγκασμένος να απλώσεις μέσα, αλλά απ' την άλλη λόγω μωρού θα παίξει καλοριφέρ με σταθερή θερμοκρασία όταν χειμωνιάσει.

Στο μεσοδιάστημα όμως, τι κάνω; Αξίζει να πάρω αφυγραντήρα ή θα κάνω τη δουλειά μου κουτσά-στραβά και με τα κλιματιστικά που μπορεί να βοηθήσουν να πέσει λίγο η υγρασία και θα με ζεστάνουν και αυτό το λίγο αφού δεν κάνει και κρύο;

Αν θες αφυγραντήρα για γρηγορότερο στέγνωμα των ρούχων τότε οκ ! Αγοράζεις έναν και τον τοποθετείς δίπλα στα ρούχα και κατά προτίμηση στο πιο μικρό δωμάτιο μαζί με τα ρούχα . 

Όσον αφορά την υγρασία ενός χώρου . Αυτό που μετράνε όλα τα υγρασιόμετρα ακόμα και οι αισθητήρες των αφυγραντήρων και αυτό που μας ενδιαφέρει και έχει ουσία είναι η σχετική υγρασία και όχι η απόλυτη υγρασία . Η σχετική υγρασία μειώνεται με 2 τρόπος . 

Α. Με αφύγρανση (δηλαδή αποβάλλεις το νερό απο τα μόρια του αέρα)

Β. Με αύξηση της θερμοκρασίας του χώρου .

Είναι λοιπόν λογικό όταν  ένας χώρος απο 16 βαθμούς θερμανθεί στους 21 να πέσει η σχετική υγρασία .   Αρα στο ερώτημα σου για το αν χρειάζεσαι αφυγραντήρα για καλύτερες συνθήκες άνεσης μέσα στην οικία σου η απάντηση είναι μία : Αν η υγρασία της οικίας σου  είναι πάνω απο 60 % (πάντοτε ή για πολλές ώρες όταν βρίσκεσαι στην οικία σου)  ναι χρειάζεσαι . 

22 ώρες πριν, tornado είπε

καλησπερα,

το Invertor Nemesis Pro κανει αφρυγανση?

και αν ναι, πιο σηματακι ειναι στο κοντρολ?

Όλα τα κλιματιστικά εχουν λειτουργία αφύγρανσης πλέον .Ή τουλάχιστον δεν έχω βρει κανένα που δεν έχει λειτουργία αφύγρανσης . 
Τα κλιματιστικά κάνουν αφύγρανση στην ΨΥΞΗ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ . 
https://www.inventoraircondition.gr/uploads/ac_mini-split/NEMESIS_PRO/Nemesis_Pro_user_installation_manual.pdf


Σελίδα 10 του manual . Το σηματάκι του DRY είναι η αφύγρανση . Αυτό με τις 3 σταγόνες . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Κοιτα οτι και να βαλεις θα δεις μια χ διαφορα ακομα και 9αρι!!!

Το θεμα ειναι οι απαιτησεις σου.. πχ εσυ μπορει να θες τον χωρο να τον ζεσταινει αμεσα ή οσο και να πεσει η θερμοκρασια να μπορει να σου κραταει με ευκολια τους 24β εσωτερικη!

Επισης η διαφορα των btu κατα βαση ειναι τα κυβικα του αερα και οχι επιλεγω 24αρι για να αποδιδει περισσοτερο ζεστο αερα..!

Θα βοηθουσε πολυ να μου πεις χωρις θερμανση ποσους βαθμους πεφτει η θερμοκρασια..

πχ Αν εξω εχει 5β και ο χωρος μεινει για 10 ωρες χωρις θερμανση ποσο κατεβαινει η θερμοκρασια?

Το εχεις ζεστανει με καποιο θερμαντικο σωμα(ρευματος)?

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. Δεν έχω μείνει ακόμα στο σπίτι (τώρα το αγοράζω) οπότε δεν μπορώ να απαντήσω σε αυτό αλλά καταλαβαίνω αυτό που μου λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. Δεν έχω μείνει ακόμα στο σπίτι (τώρα το αγοράζω) οπότε δεν μπορώ να απαντήσω σε αυτό αλλά καταλαβαίνω αυτό που μου λες.

Καλοριζικο και καλοεπενδυτο..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, stazzy1978 είπε

Καλησπέρα παιδιά,

έχω έναν ενιαίο χώρο 65τμ σαλονι-κουζινα-χωλ στον τελευταίο όροφο της πολυκατοικίας και έχω περάσει αναμονές προεγκατάσταση για air condition. Οι σωληνώσεις 1/4 και 1/2 της ιντσας βγαίνουν από το πίσω μπαλκόνι στην ταράτσα περίπου 10μέτρα αποσταση. 

Αν σε μελλοντική εγκατάσταση θέλω να βάλω ενα 24000αρι θα έχω πρόβλημα λόγω των διαστάσεων των προεγκατεστημένων σωληνώσεων; Ρωτάω γιατί τα περισσότερα 24άρια πλην ενός που κοιτάζω έχουν 3/8 και 5/8 σωλήνες στις προδιαγραφές τους.

Ευχαριστώ,

Στάθης

Ποτέ δεν κατάλαβα την λογική των αναμονών για μελλοντική χρήση . Αυτό σε περιορίζει μετέπειτα σε μοντέλα . Ειδικά όσο αλλάζουν και τα ψυκτικά υπαρχουν και διαφοροποιήσεις στην αγορά σε μερικά μοντέλα . 
Σε καμία περίπτωση δεν θα χρησιμοποιησεις σωληνώσεις με διαφορετική διάμετρο απο αυτή που ορίζει ο κατασκευαστής του κλιματιστικού . Πέρα απο τα διάφορα προβλήματα που θα δημιουργήσει μια λάθος σωλήνωση στην σωστή λειτουργία του κλιματιστικού και μείωση διάρκεια ζωής του , κάτι τέτοιο σε βγάζει αυτομάτως εκτός εγγύησης . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Ποτέ δεν κατάλαβα την λογική των αναμονών για μελλοντική χρήση . Αυτό σε περιορίζει μετέπειτα σε μοντέλα . Ειδικά όσο αλλάζουν και τα ψυκτικά υπαρχουν και διαφοροποιήσεις στην αγορά σε μερικά μοντέλα . 
Σε καμία περίπτωση δεν θα χρησιμοποιησεις σωληνώσεις με διαφορετική διάμετρο απο αυτή που ορίζει ο κατασκευαστής του κλιματιστικού . Πέρα απο τα διάφορα προβλήματα που θα δημιουργήσει μια λάθος σωλήνωση στην σωστή λειτουργία του κλιματιστικού και μείωση διάρκεια ζωής του , κάτι τέτοιο σε βγάζει αυτομάτως εκτός εγγύησης . 

Οταν φτιάχνεις σπιτι δεν θα πρέπει να κανεις προεγκατασταση των σωληνώσεων, τι θα κάνεις δηλαδή, θα δώσεις 100,000 ευρό και μετά θα μπει ο άλλο να σκάβει και να καρφώνεις στις σωλήνες γυρω γυρω απο τα μπαλκόνια μέσα στην φάτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, patsi είπε

Επειδή βρήκα μια προσφορά για κλιματιστικό στην περιοχή μου ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας. Θεωρείτε 110€ για εγκατάσταση(χωρίς αφαίρεση προϋπάρχοντος) καλή τιμή; Εμένα μου φανηκε κάπως τσιμπημένη ήξερα 80-90 οποτε είπα μήπως θέλουν να βγάλουν ένα ποσο της προσφοράς απ τα εργατικά. 

Είναι επάνω από την αγορά που παίζει στα 70-80, αλλά αν ήξερα ότι θα μου κάνει μια καλή δουλειά, θα τα έδινα ευχαρίστως. 
Αν δηλαδή εξασφάλιζα ότι: Είναι αδειούχος αρχιτεχνίτης ψυκτικός (αυτό που προβλέπεται δηλαδή για την εγκατάσταση), ότι θα χρησιμοποιήσει αντλία κενού και θα το κάνει σωστά, όπως λένε οι οδηγίες του κατασκευαστή,  ότι δε θα παρασφίξει τις ενώσεις, ότι δε θα τσακίσει τους σωλήνες.
 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...