Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Μιας και πιάσαμε την κουβέντα για την υγρασία στο χώρο, ήθελα να ρωτήσω κάτι.

Έχει ειπωθεί πολλές φορές εδώ ότι τα περισσότερα κλιματιστικά που έχουμε στα σπίτια μας, δεν κάνουν αφύγρανση σε λειτουργία θέρμανσης. Λογικά εννοείτε ότι δεν τραβάει την υγρασία από μέσα για να τη βγάλει έξω, όπως νομίζω ότι κάνει σε λειτουργία ψύξης ή όπως κάνει ένας αφυγραντήρας που τη συγκεντρώνει στο δοχείο.

Λέτε όμως ότι μειώνει τη σχετική υγρασία. Αυτό στην πράξη πόση διαφορά έχει με τη λειτουργία του αφυγραντήρα; Πόσο νόημα έχει να χρησιμοποιούμε το κλιματιστικό για να ρίχνουμε την υγρασία στο χώρο;

Αν είσαι σε θέση να γνωρίζεις πόσα λίτρα υγρασίας πρέπει να αφαιρεθούν από τους χώρους της οικίας σου για να πεις οτι τηρούνται οι συνθήκες θερμικής άνεσης + οτι δεν θα έχεις φαινόμενα ξήρανσης λαιμού κτλ, τότε κοιτάς στα χαρακτηριστικά του κλιματιστικού σου τον μέγιστο αριθμό των λίτρων υγρασίας ανά ώρα που είναι σε θέση να αφαιρέσει και κρίνεις. Ο αφυγραντήρας είναι αποτελεσματικός σε ακραίες περιπτώσεις π.χ σε σπίτι φίλου μου σε τελευταίο όροφο είχαν τόση υγρασία που έσταζαν σταγόνες από το ταβάνι, εκεί έβαλαν αφυγραντήρα και έκανε δουλειά, επίσης ο αφυγραντήρας μπορεί να καλύψει περισσότερα τετραγωνικά σε σύγκριση με το κλιματιστικό που προσφέρει κάποια αφύγρανση τοπικά στον χώρο που τοποθετήθηκε. Σε πολλές περιπτώσεις ο αφυγραντήρας πρέπει να λειτουργεί συνεχώς, αν βάλεις ένα κλιματιστικό στην θέση του θα μειώσει την διάρκεια ζωής και θα επιβαρύνει το μηχάνημα, τέλος χωρίς να είμαι σίγουρος, ο αφυγραντήρας πρέπει να έχει χαμηλότερη κατανάλωση σε σχέση με το κλιματιστικό σε λειτουργία αφύγρανσης, διότι το κλιματιστικό κοιτάει να πραγματοποιήσει αφύγρανση χρησιμοποιώντας θέρμανση ενώ ο αφυγραντήρας κοιτάει να το κάνει οχι σκοπεύοντας να θερμανθεί ο χώρος αλλά μόνο να αφαιρέσει την υγρασία.

Γενικά, για περιπτώσεις με μεγάλη υγρασία ή απαίτηση συνεχούς αφύγρανσης -> αφυγραντήρας

Για  τοπική αφύγρανση στο δωμάτιο που τοποθετήθηκε το κλιματιστικό και για περιορισμένο χρονικό διάστημα -> κλιματιστικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, phanispal είπε

Μιας και πιάσαμε την κουβέντα για την υγρασία στο χώρο, ήθελα να ρωτήσω κάτι.

Έχει ειπωθεί πολλές φορές εδώ ότι τα περισσότερα κλιματιστικά που έχουμε στα σπίτια μας, δεν κάνουν αφύγρανση σε λειτουργία θέρμανσης. Λογικά εννοείτε ότι δεν τραβάει την υγρασία από μέσα για να τη βγάλει έξω, όπως νομίζω ότι κάνει σε λειτουργία ψύξης ή όπως κάνει ένας αφυγραντήρας που τη συγκεντρώνει στο δοχείο.

Λέτε όμως ότι μειώνει τη σχετική υγρασία. Αυτό στην πράξη πόση διαφορά έχει με τη λειτουργία του αφυγραντήρα; Πόσο νόημα έχει να χρησιμοποιούμε το κλιματιστικό για να ρίχνουμε την υγρασία στο χώρο;

Στη πραξη ειναι χαοτική η διαφορα. Το καλοκαιρι το κλιματιστικο δουλευει σαν να εχεις 5 αφυγραντηρες μαζι και κατεβαζει την υγρασια σε ελαχιστο χρονο κατα 10-15% ενω στη θερμανση κατα 2-4% απλα αλλαζοντας τη σχετική υγρασια ( δηλαδη χωρις να γινει αφαιρεση νερου απο την ατμοσφαιρα). Αυτο εχω δει εγω στη πραξη. Οπότε για τον χειμώνα το κλιματιστικό δεν κανει αφυγρανση, γι αυτο τον λόγο ο σωλήνας νερού απο την εσωτερική μονάδα δε βγαζει νερό. Νερό βγαζει η εξωτερική μονάδα που είναι υγρασια του περιβαλλοντος και οχι του σπιτιού. Ο αφυγραντηρας απλα εχει την εσωτερική και την εξωτερική μοναδα του ac μαζι γι αυτο και δεν παραγει ψυξη ή θερμανση και απλα κανει αφυγρανση. Επισης να αναφερουμε οτι το καλοκαιρι το κλιματιστικο εχει παροχη αερα 600 εως και πανω απο 1000 m3 ενω οι αφυγραντηρες 100-200 m3, για να καταλαβουμε τη διαφορα στη ταχυτητα αφυγρανσης.

Επεξ/σία από Curtis76
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, butters είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση, ο χώρος είναι ~40 τετραγωνικά, σε πολυκατοικία 50ετίας, με κουφώματα αλουμινίου, στο 2ο όροφο στην Αθήνα. Θα είναι για 2 άτομα. Δεν ξέρω αν θα καλύπτει το 18άρι, θεωρώ ότι το 22άρι θα το κάνει σίγουρα (https://goo.gl/CLm6Mr). Αν δεν έπαιρνα το συγκεκριμένο Toyotomi θα έδινα αντίστοιχα χρήματα για 18άρι με 10ετή εγγύηση. Απλά είμαι άσχετος και δεν ξέρω τι να επιλέξω :)

Ο θερμος αερας δεν μπορει να κατανεμηθει σωστα οταν υπαρχουν χωρισματα.. Αρα για να μην το αναφερεις ο χωρος σου ειναι στουντιο..!!!

 

4 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Στη πραξη ειναι χαοτική η διαφορα. Το καλοκαιρι ο κλιματιστικο δουλευει σαν να εχεις 5 αφυγραντηρες μαζι και κατεβαζει την υγρασια σε ελαχιστο χρονο κατα 10-15% ενω στη θερμανση κατα 2-4%. Αυτο εχω δει εγω στη πραξη.

Εγω βλεπω το αντιθετο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, phanispal είπε

Μιας και πιάσαμε την κουβέντα για την υγρασία στο χώρο, ήθελα να ρωτήσω κάτι.

Έχει ειπωθεί πολλές φορές εδώ ότι τα περισσότερα κλιματιστικά που έχουμε στα σπίτια μας, δεν κάνουν αφύγρανση σε λειτουργία θέρμανσης. Λογικά εννοείτε ότι δεν τραβάει την υγρασία από μέσα για να τη βγάλει έξω, όπως νομίζω ότι κάνει σε λειτουργία ψύξης ή όπως κάνει ένας αφυγραντήρας που τη συγκεντρώνει στο δοχείο.

Λέτε όμως ότι μειώνει τη σχετική υγρασία. Αυτό στην πράξη πόση διαφορά έχει με τη λειτουργία του αφυγραντήρα; Πόσο νόημα έχει να χρησιμοποιούμε το κλιματιστικό για να ρίχνουμε την υγρασία στο χώρο;

Ο αφυγραντήρας δουλεύει με παρόμοιο τρόπο με το κλιματιστικό στην ψύξη. Περνάει από μέσα του τον αέρα, τον ψύχει, οπότε του κρατάει τους υδρατμούς και μετά τον ζεσταίνει (καθώς είναι σαν ένα κλιματιστικό που έχει την εσωτερική και την εξωτερική μονάδα μαζί) και τον επιστρέφει στο χώρο με λιγότερο νερό.

Το καλοκαίρι το κλιματιστικό δε βελτιώνει την ατμόσφαιρα μόνο επειδή ψύχει τον αέρα, αλλά και επειδή μειώνει την υγρασία που δημιουργεί δυσφορία. Πολλές φορές το καλοκαίρι, όταν δεν έχει πολύ ζέστη εγώ το βάζω απλώς στην αφύγρανση.

Το χειμώνα δε μπορεί να γίνει αυτό, γιατί η υγρασία δεν παγιδέυεται, απλά αραιώνει στο χώρο όταν ανεβαίνει η θερμοκρασία του αέρα καθώς περνάει μέσα από την εσωτεριή μονάδα  (μειώνεται δηλαδή η σχετική υγρασία). Οπότε, όταν η θερμοκρασία του αέρα στο δωμάτιο σταθεροποιηθεί σε μια νορμάλ τιμή, πχ 20-22 βαθμούς και το κλιματιστικό σταματήσει να βγάζει πολύ καυτό αέρα, η υγρασία θα είναι εκεί για να δημιουργεί δυσφορία. Άρα με το κλιματιστικό για θέρμανση, εάν θες να μειώσεις την υγρασία στο χώρο, χρειάζεσαι αφυγραντήρα.

Επεξ/σία από naive
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Ο θερμος αερας δεν μπορει να κατανεμηθει σωστα οταν υπαρχουν χωρισματα.. Αρα για να μην το αναφερεις ο χωρος σου ειναι στουντιο..!!!

Εγω βλεπω το αντιθετο!

Οι αποψεις διίστανται!  Μηπως ζεις στο νοτιο ημισφαιριο?😊

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gia_nnis είπε

Το καλοκαιρι μου δειχνει απο 25-30% οταν βαζω το κλιμα ανεβαινει εως και 45+%!!!

Τωρα τον χειμωνα δειχνει 65% μολις βαλω κλιμα οσο ανεβαινει η θερμοκρασια κατεβαινει η υγρασια!!!

Ας μας εξηγησει το φαινομενο καποιος μηχανολογος. Εγω εγραψα τα λιγα που ξερω. Παντως με 25-30% που δειχνει ή πρεπει να ζηλεψω ή εχει χαλασει ο μετρητης σου φιλε... εγω εδω που ειμαι δεν εχω καταφερει να δω κατω απο 50% ποτε.

Παντως σχετικα με τη δευτερη προταση που γραφεις πραγματι, οσο ανεβαινει η θερμοκρασια κατεβαινει η υγρασια, εκει δεν ειπα κατι διαφορετικο, αφου αλλαζει η σχετικη υγρασια. Το ερωτημα του φιλου ηταν ποσο % πεφτει. Πανω απο 4% δεν το εχω δει λοιπον να πεφτει με υγρασια 65-75. Υποθετω οτι οσο πιο χαμηλη ειναι η υγρασια τοσο πιο λιγο θα πεφτει η σχετικη υγρασια αυξανοντας τη θερμοκρασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Οι αποψεις διίστανται!  Μηπως ζεις στο νοτιο ημισφαιριο?😊

Ειναι γεγονος οτι ζεσταινεται περισσοτερο ο χωρος που δουλευει το κλιμα και μετεπειτα πηγαινει στους υπολοιπους χωρους..

Για αρχη δηλαδη υπαρχει μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας... Θελει τον χρονο του για να ισορροπησει..

Επεξ/σία από gia_nnis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Ο θερμος αερας δεν μπορει να κατανεμηθει σωστα οταν υπαρχουν χωρισματα.. Αρα για να μην το αναφερεις ο χωρος σου ειναι στουντιο..!!!

Εγω βλεπω το αντιθετο!

Όχι είναι εννιαίος χώρος κουζίνα με σαλόνι, υπάρχει και δωμάτιο αλλά εκεί έχει ήδη ένα 9Κ BTU :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Ας μας εξηγησει το φαινομενο καποιος μηχανολογος. Εγω εγραψα τα λιγα που ξερω. Παντως με 25-30% που δειχνει ή πρεπει να ζηλεψω ή εχει χαλασει ο μετρητης σου φιλε... εγω εδω που ειμαι δεν εχω καταφερει να δω κατω απο 50% ποτε.

Παντως σχετικα με τη δευτερη προταση που γραφεις πραγματι, οσο ανεβαινει η θερμοκρασια κατεβαινει η υγρασια, εκει δεν ειπα κατι διαφορετικο, αφου αλλαζει η σχετικη υγρασια. Το ερωτημα του φιλου ηταν ποσο % πεφτει. Πανω απο 4% δεν το εχω δει λοιπον να πεφτει με υγρασια 65-75. Υποθετω οτι οσο πιο χαμηλη ειναι η υγρασια τοσο πιο λιγο θα πεφτει η σχετικη υγρασια αυξανοντας τη θερμοκρασια.

Μπορω να στο εξηγησω εγω.. Το μηχανημα ειναι δυνατο για τον χωρο που δουλευει!

Το βαζω στο δυνατο φαν και το χτυπαει ο αερας..

Το καλοκαιρι την υγρασια εκει την δειχνει.. μονο οταν κλεισω το παραθυρο ανεβαινει αλλα οχι πανω απο 40%

 

3 λεπτά πριν, butters είπε

Όχι είναι εννιαίος χώρος κουζίνα με σαλόνι, υπάρχει και δωμάτιο αλλά εκεί έχει ήδη ένα 9Κ BTU :)

Χωρις θερμανση ποσο κατεβαινει η θερμοκρασια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, ρωτάω εγκυκλοπαιδικά περισσότερο, δε συζητάμε να χρησιμοποιούμε το κλιματιστικό σαν αφυγραντήρα ή να το έχουμε ανοιχτό όλη μέρα σε περίπτωση που δε χρειάζεται.

Απλά αναρωτιέμαι αν αυτό που λένε κάποιοι "θα το ανοίξω λίγο να «σπάσει» η υγρασία" έχει κάποια επαφή με την πραγματικότητα, ή είναι εντελώς placebo.

Εγώ ας πούμε στο σπίτι που μένω δεν έχω θέμα με υγρασία (έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ τουλάχιστον, δεν την έχω μετρήσει, αλλά δεν έχω δει και τίποτα περίεργο, όπως αυτά που ειπώθηκαν για σταγόνες στο ταβάνι που ούτε καν), και από τη μία σκέφτομαι να αγοράσω αφυγραντήρα περισσότερο για το στέγνωμα των ρούχων τις βροχερές μέρες που είσαι αναγκασμένος να απλώσεις μέσα, αλλά απ' την άλλη λόγω μωρού θα παίξει καλοριφέρ με σταθερή θερμοκρασία όταν χειμωνιάσει.

Στο μεσοδιάστημα όμως, τι κάνω; Αξίζει να πάρω αφυγραντήρα ή θα κάνω τη δουλειά μου κουτσά-στραβά και με τα κλιματιστικά που μπορεί να βοηθήσουν να πέσει λίγο η υγρασία και θα με ζεστάνουν και αυτό το λίγο αφού δεν κάνει και κρύο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Στη πραξη ειναι χαοτική η διαφορα. Το καλοκαιρι το κλιματιστικο δουλευει σαν να εχεις 5 αφυγραντηρες μαζι και κατεβαζει την υγρασια σε ελαχιστο χρονο κατα 10-15% ενω στη θερμανση κατα 2-4%

Οσο περισσοτερο ψυχεις ενα χωρο τοσο πιο πολυ υγρασια δημιουργεις γι αυτο εχουν και την λειτουργια DRY για ψυξη με περιορισμενη υγρασια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Μπορω να στο εξηγησω εγω.. Το μηχανημα ειναι δυνατο για τον χωρο που δουλευει!

Το βαζω στο δυνατο φαν και το χτυπαει ο αερας..

Το καλοκαιρι την υγρασια εκει την δειχνει.. μονο οταν κλεισω το παραθυρο ανεβαινει αλλα οχι πανω απο 40%

Χωρις θερμανση ποσο κατεβαινει η θερμοκρασια?

Δεν ξέρω ακριβώς, δε μένω εκεί. Από ότι ρώτησα, αυτή την εποχή, 5 βαθμούς νομίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, phanispal είπε

ΟΚ, ρωτάω εγκυκλοπαιδικά περισσότερο, δε συζητάμε να χρησιμοποιούμε το κλιματιστικό σαν αφυγραντήρα ή να το έχουμε ανοιχτό όλη μέρα σε περίπτωση που δε χρειάζεται.

Απλά αναρωτιέμαι αν αυτό που λένε κάποιοι "θα το ανοίξω λίγο να «σπάσει» η υγρασία" έχει κάποια επαφή με την πραγματικότητα, ή είναι εντελώς placebo.

Εγώ ας πούμε στο σπίτι που μένω δεν έχω θέμα με υγρασία (έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ τουλάχιστον, δεν την έχω μετρήσει, αλλά δεν έχω δει και τίποτα περίεργο, όπως αυτά που ειπώθηκαν για σταγόνες στο ταβάνι που ούτε καν), και από τη μία σκέφτομαι να αγοράσω αφυγραντήρα περισσότερο για το στέγνωμα των ρούχων τις βροχερές μέρες που είσαι αναγκασμένος να απλώσεις μέσα, αλλά απ' την άλλη λόγω μωρού θα παίξει καλοριφέρ με σταθερή θερμοκρασία όταν χειμωνιάσει.

Στο μεσοδιάστημα όμως, τι κάνω; Αξίζει να πάρω αφυγραντήρα ή θα κάνω τη δουλειά μου κουτσά-στραβά και με τα κλιματιστικά που μπορεί να βοηθήσουν να πέσει λίγο η υγρασία και θα με ζεστάνουν και αυτό το λίγο αφού δεν κάνει και κρύο;

Το κλιμα στην Θερμανση λογω του ζεστου αερα συρρικνωνει την υγρασια και ετσι δεν την καταλαβαινουμε δεν εχουμε ομως σωστη ατμοσφαιρα..

Αυτο γινεται στο μεγαλυτερο ποσοστο..

Την υγρασια καθαρα μπορει να στην αφαιρεσει ο αφυγραντηρας..

Εγω ομως δεν μπορω να καταλαβω κατι αλλο.. Γιατι μολις κλεισω τον αφυγραντηρα ξανανεβαινει η υγρασια απλα δεν παει στα αρχικα ποσοστα πχ -Αρχικη 70%.

-Την ριχνω 47%

Οταν τον κλεισω μεσα σε 15λεπτα εχει φτασει 55% αλλα μετα απο πχ 2ωρες δεν θα δω 70%, θα ειναι λιγοτερο απο 65%

Με την λογικη αυτη αυτος που δεν βαζει καθολου αφυγραντηρα δεν πρεπει να εχει 100% υγρασια??? και ομως δεν γινεται αυτο η υγρασια φτανει μεχρι σε ενα σημειο..

22 λεπτά πριν, butters είπε

Δεν ξέρω ακριβώς, δε μένω εκεί. Από ότι ρώτησα, αυτή την εποχή, 5 βαθμούς νομίζω

Μεσα εχει 5β????????

Επεξ/σία από gia_nnis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...