Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα στην παρέα!

Διαβάζω εδώ και καιρό το συγκεκριμένο τόπικ και θα ήθελα, εάν σας είναι εύκολο, να μου δώσετε μία συμβουλή και για μένα.

Air condition στον διάδρομο του σπιτιού όπου "επικοινωνεί" με τα δύο υπνοδωμάτια, ο χώρος που εξυπηρετεί δεν υπερβαίνει τα 40 τμ. (εφόσον θέλουμε να καλύψουμε την κουζίνα, φτάνει τα 55 τμ περίπου)

Τι μου προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Καλησπέρα σας!  είμαι κάτοχος ενός  toyotomi 856zr(18000 btu), μερικών μηνων, εγκατεστημένο σε σαλόνι περίπου 40 τμ. ,Αν ανοίξω και πόρτες δωματιων πάει στα 60 τμ. Εξωτερική θερμοκρασία περιβαλλοντος είναι τώρα 8C, το  κλιματιστικό ρύθμισμενο στους 22, και άνετα πιάνει την παραπάνω θερμοκρασία (ελεγμενο με δύο ανεξάρτητα θερμόμετρα) και σταματαει. Μετά από κάνα 10 λεπτο, ανοίγει δουλεύει για μερικά λεπτα (δυνατά για λίγο,χαμηλώνει μετά),και ξανακλεινει..και αυτό επαναλαμβάνεται συνέχεια..(η θερμοκρασία δωματίου συνεχίζει να είναι πάνω κάτω 22). Δεν θα πρεπε να ρίξει τις στροφές και να δουλεύει συνεχως ως inverter; Ακριβώς ίδια συμπεριφορά είχε και πιο πριν, ωστόσο το δικαιολογούσα επειδή δεν είχε αρκετό κρύο έξω... Αν ανεβάσω πολύ την θερμοκρασία,π.χ. 26 θα τους φτασει μετά από κάποια ώρα και θα κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα (κλείσιμο,άνοιγμα). Έχει κανένας άλλος inverter με παρόμοια συμπεριφορά; Σας φαίνεται φυσιολογικο; 

 Εργολαβικο κανονικό διαμέρισμα με αρκετά παράθυρα.

Φτανοντας στην επιθυμητη πεφτουν τα ρευματα και πρεπει κανονικα να δουλεψει σε χαμηλα ρευματα για καποια λεπτα.. και αναλογα τις συνθηκες μπορει να κλεισει ή να παραμεινει εκει μεχρι να πεσει η θερμοκρασια και να ξαναρχισει παλι ν ανεβαζει...

Σε σωστα inverter σε 9αρια και 12αρια που εχω παρακολουθησει τα ρευματα.. οταν φτασουν στην επιθυμητη μπορουν και δουλευουν στα 170-220watt. Επισης στο ανεβασμα πρεπει να τα ανεβαζει αργα να τα κραταει σταθερα σε καποια watt για λιγα λεπτα και να συνεχιζει το ανεβασμα.. αναλογα τις συνθηκες-θερμοκρασιες και την επιθυμητη που εχεις ορισει στο κοντρολ πρεπει να φτασει σε καποια watt και να δουλεψει εκει σταθερα..  Τα περισσοτερα ανεβαζουν γρηγορα τα watt χωρις  να τα κρατησουν καπου ενδιαμεσα.. μετα φτανουν στο 70-80% της αποδοσης τους και μετα αρχιζουν να τα ριχνουν..

Συνηθως τα περισσοτερα δουλευουν ετσι σαν το δικο σου..!!! Υπαρχουν ομως και εξαιρεσεις οπως πχ το toyotomi hiro 9αρι με λιγα χρηματα αποκτησης! Και τα panasonic..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, guzel είπε

Παιδιά το gree lomo 24.000 btu είναι καλό ;; Μου το αφήνουν μέσω ενός γνωστού 700ευρω αξίζει ;

Καλό μηχάνημα, καλή εγγύηση και μια χαρά τιμή. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Καλησπέρα σας!  είμαι κάτοχος ενός  toyotomi 856zr(18000 btu), μερικών μηνων, εγκατεστημένο σε σαλόνι περίπου 40 τμ. ,Αν ανοίξω και πόρτες δωματιων πάει στα 60 τμ. Εξωτερική θερμοκρασία περιβαλλοντος είναι τώρα 8C, το  κλιματιστικό ρύθμισμενο στους 22, και άνετα πιάνει την παραπάνω θερμοκρασία (ελεγμενο με δύο ανεξάρτητα θερμόμετρα) και σταματαει. Μετά από κάνα 10 λεπτο, ανοίγει δουλεύει για μερικά λεπτα (δυνατά για λίγο,χαμηλώνει μετά),και ξανακλεινει..και αυτό επαναλαμβάνεται συνέχεια..(η θερμοκρασία δωματίου συνεχίζει να είναι πάνω κάτω 22). Δεν θα πρεπε να ρίξει τις στροφές και να δουλεύει συνεχως ως inverter; Ακριβώς ίδια συμπεριφορά είχε και πιο πριν, ωστόσο το δικαιολογούσα επειδή δεν είχε αρκετό κρύο έξω... Αν ανεβάσω πολύ την θερμοκρασία,π.χ. 26 θα τους φτασει μετά από κάποια ώρα και θα κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα (κλείσιμο,άνοιγμα). Έχει κανένας άλλος inverter με παρόμοια συμπεριφορά; Σας φαίνεται φυσιολογικο; 

 Εργολαβικο κανονικό διαμέρισμα με αρκετά παράθυρα.

Δύο ερωτήσεις :

Τι απόσταση έχει απο το ταβάνι το κλιματιστικό ;

Το κλιματιστικό φυσάει προς κάποιο κοντινό εμπόδιο ;

13 ώρες πριν, Bill-Poly είπε

Καλημέρα στην παρέα!

Διαβάζω εδώ και καιρό το συγκεκριμένο τόπικ και θα ήθελα, εάν σας είναι εύκολο, να μου δώσετε μία συμβουλή και για μένα.

Air condition στον διάδρομο του σπιτιού όπου "επικοινωνεί" με τα δύο υπνοδωμάτια, ο χώρος που εξυπηρετεί δεν υπερβαίνει τα 40 τμ. (εφόσον θέλουμε να καλύψουμε την κουζίνα, φτάνει τα 55 τμ περίπου)

Τι μου προτείνετε;

Δε θα το συνιστούσα σε διάδρομο να τοποθετηθεί κλιματιστικό . Ο λόγος είναι οι άνισες θερμοκρασίακές κατανομές που θα αποκτήσουν οι χώροι .  Καταρχάς σε ένα διάδρομο όπου είναι στενό ο χώρος δημιουργούνται ρεύματα αέρα απο το μηχάνημα . Το μηχάνημα διαβάζει την θερμοκρασία εκει που βρίσκεται . Σε ένα στενό χώρο το μηχάνημα μπορεί να διαβάζει λανθασμένα θερμοκρασία εξαιτίας των στροβιλισμών του εξαγόμενου αέρα όπου το μηχάνημα θα ρουφάει και θα διαβάζει αέρα όπου δεν έχει κυκλοφορήσει στο χώρο .  Ενας άλλος λόγος είναι ότι για να πετύχεις κατάλληλες θερμοκρασίες (ας πούμ εκατάλληλες ) στο νπιο απομακρυσμένο χώρο θα αναγκάζεσαι να βάζεις το μηχάνημα να δουλεύει σε υψηλότερη θερμοκρασία που σημαίνει σπατάλη ρεύματος και για να σου δώσω ένα τυχαίο παράδειγμα . Για να πιάνεις στο περίπου 21 βαθμούς στον πιο απομακρυσμένο χώρο μπορεί να χρειαστεί να ρυθμίσεις το μηχάνημα στους 25 . Τοπικά όπου βρίσκεται το μηχάνημα θα κάνει ζέστη  περιττή και στο απομακρυσμένο χώρο θα έχεις πάνω κα΄τω την θερμοκρασία που θες και λέω πάνω κα΄τω γιατί όπως έιπα το μηχάνημα διαβάζει θερμοκρασία στο χώρο που βρίσκεται . 

Αυτή η λύση θέλει πολύ εμπειρία και προσοχή δεν έχει τα μέγιστα δυνατά αποτελέσματα και δεν μπορεί να εφαρμοστεί με ικανοποιητικά αποτελέσματα σε όλες τις διαρρυθμίσεις χώρων . 

Στις 16/11/2018 στις 12:12 ΜΜ, txcellas είπε

 

ΥΓ είδα αυτό το βιντεάκι αρκεί;

http://spirossoulis.com/plus-pws-tha-katharisete-monoi-sas-to-klimatistiko-video/

Ναι αν υποθέσουμε ότι ο ανεμιστήρας δεν έχει πιάσει πουρί . Λίγο Δύσκολο να μην έχει πιάσει πουρί στην 3τία . Είναι σημαντικό να καθαρισεις και τον ανεμσιτήρα και αυτό γίνεται σωστά εάν τον βγάλεις απο το μηχάνημα

Στις 16/11/2018 στις 1:27 ΜΜ, liakjim είπε

Ποιά είναι άποψή σας για τα κλιματιστικά με 2βάθμιο συμπιεστή;

παράδειγμα : https://www.skroutz.gr/s/14952469/Gree-Amber-GRS-241-EI-JAM2-N3.html

Αξίζει η διαφορά στη τιμή;

Να το συζητήσουμε για 2βάθμιο αν μένεις σε Αλεξανδρούπολη ή κάπου όπου βλέπεις θερμοκρασίες κατω απο   -2 βαθμούς κελσίου  και πάλι  απο μόνος του ένα συμπιεστής 2βάθμιος δεν μας λέει κάτι . Αυτό που και πάλι θα σύγκρινα είναι τα τεχνικά χαρακτηριστικά και τι ςκαμπύλες απόδοσης  2  συγκεκριμένων κλιματιστικών ο ένας 2βάθμιος και ο άλλος ότι άλλο συμπιεστή μπορεί να φοράει . Ο συμπιεστής απο μόνος του δεν καθορίζει την τελική απόδοση ενός μηχανήματος αλλά το σύνολο των εξαρτημάτων όπου τοποθετήθηκαν και ο γενικότερος σχεδιασμός του  ή/και οι διαστάσεις των εναλλακτών κ.α 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dare-Devil,

Περίπου 10 cm από το ταβάνι, ωστόσο επειδή έχει ένα γύψινο γύρω γύρω(2cm),τέρμα πίσω είναι περίπου 6cm..

Πιστεύεις ότι αυτό μπορεί να δημιουργεί αυτήν την συμπεριφορά; 

Εμπόδιο μπροστά δεν έχει κανένα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/11/2018 στις 2:52 ΠΜ, Βασίλης_29 είπε

Αυτό που λες θα το δεχόμουν αν ήταν να πληρώσεις ένα ακριβό κλιματιστικό με τις τελευταίες τεχνολογίες σε κορυφαία μάρκα π.χ mitsubish, toshiba, daikin κανένα μοντέλο από 1500 και άνω. Σε δύο χρόνια δεν υπάρχει και καμιά τεράστια τεχνολογική εξέλιξη στον κλιματισμό. Αν έχεις πολύ παλαιό κλιματιστικό αξίζει και με το παραπάνω να πάρεις ένα νέο, όταν περάσουν πάλι αρκετά χρόνια αγοράζεις ένα καινούργιο που θα έχει την αντίστοιχη τεχνολογική εξέλιξη.

Ακόμα και να μην είναι ενιαίος ο χώρος θα έχεις θέματα π.χ θα θερμανθεί περισσότερο το δωμάτιο που τοποθετήθηκε το μηχάνημα και τα υπόλοιπα θα έχουν χαμηλότερη θερμοκρασία, γενικά η θερμότητα θα κατανεμηθεί μη ομοιόμορφα. Χρειάζεσαι σίγουρα 2 κλιματιστικά για να πεις οτι είσαι καλυμμένος. 

Θέσεις για A/C έχουν προβλεφθεί σε δωμάτιο και σαλόνι (οι δύο άκρες)
Μαζί με χωλ κουζίνα είμαι στα 40τμ (11 το δωμάτιο) Θεωρείς πως με ένα 12άρι και ένα 9άρι καλύπτομαι ή να μείνω στο 18άρι για τον μεγάλο χώρο;
Ξαναλέω πως δεν με ενδιαφέρει να θερμάνω ή να ψύξω χωλ και κουζίνα, απλά δεν κλείνουν. Βασικό μου μέλημα είναι δεδομένου πως θα δώσω λεφτά να πάρω Α++/Α+++ κλιματιστικά να μην τα αναγκάζω να δουλεύουν υπερωρίες με τα αντίστοιχα αποτελέσματα τόσο για το κλιματιστικό, όσο και για την τσέπη μου. Θέλω να πω τι νόημα έχει να κοιτάζω οικονομικό σε κατανάλωση inverter αν δουλεύει μόνιμα στο full και δεν κόβει ποτέ.
Δεν ξέρω αν το σκέφτομαι ακριβώς σωστά.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Επεξ/σία από Ilias83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Ilias83 είπε

Θέσεις για A/C έχουν προβλεφθεί σε δωμάτιο και σαλόνι (οι δύο άκρες)
Μαζί με χωλ κουζίνα είμαι στα 40τμ (11 το δωμάτιο) Θεωρείς πως με ένα 12άρι και ένα 9άρι καλύπτομαι ή να μείνω στο 18άρι για τον μεγάλο χώρο;
Ξαναλέω πως δεν με ενδιαφέρει να θερμάνω ή να ψύξω χωλ και κουζίνα, απλά δεν κλείνουν. Βασικό μου μέλημα είναι δεδομένου πως θα δώσω λεφτά να πάρω Α++/Α+++ κλιματιστικά να μην τα αναγκάζω να δουλεύουν υπερωρίες με τα αντίστοιχα αποτελέσματα τόσο για το κλιματιστικό, όσο και για την τσέπη μου. Θέλω να πω τι νόημα έχει να κοιτάζω οικονομικό σε κατανάλωση inverter αν δουλεύει μόνιμα στο full και δεν κόβει ποτέ.
Δεν ξέρω αν το σκέφτομαι ακριβώς σωστά.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Για τα 40τμ ειναι πολυ ρευστο το πραγμα γιατι πρεπει καποιος να ξερει τις απωλειες του χωρου και τις απαιτησεις σου..!

Στο δωματιο πας σε 9αρι και θα κοιταξεις φαν εσωτερικης 21db και κατω..  Οσο για την εξωτερικη δεν μπορει να σου εγγυηθει κανεις πως θα σου κατσει απο θεμα θορυβου.. Μονο αν πας σε ακριβη σειρα ή σου προτεινει καποιος το ιδιο που εχει βαλει..

Βαση εμπειριας μου στην εξωτερικη μπορει να την ακους(στον υπνο) σαν ελικοφορο(βουητο) ή να σφυριζει(υψηλη συχνοτητα-σαν κουνουπι)

Με περιορισμενο βουητο ειναι τα fujitsu.

-Αν σου κατσει με σφυριγμα οτι το χειροτερο!!!

3 ώρες πριν, Ilias83 είπε


 Βασικό μου μέλημα είναι δεδομένου πως θα δώσω λεφτά να πάρω Α++/Α+++ κλιματιστικά να μην τα αναγκάζω να δουλεύουν υπερωρίες με τα αντίστοιχα αποτελέσματα τόσο για το κλιματιστικό, όσο και για την τσέπη μου. Θέλω να πω τι νόημα έχει να κοιτάζω οικονομικό σε κατανάλωση inverter αν δουλεύει μόνιμα στο full και δεν κόβει ποτέ.
Δεν ξέρω αν το σκέφτομαι ακριβώς σωστά.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Θα παρεις εναν μετρητη καταναλωσης post-269103-0-45698600-1490494039_thumb.jpgγια να καταλαβεις συμφωνα με τις απαιτησεις σου ποσο καταναλωνει.. Ετσι θα βρεις την σχεση απαιτησεων-τσεπης!!!

Εγω θα σου πω την προσωπικη μου αποψη πανω στην ενεργειακη κλαση γιατι δεν θελω να μπω παλι σε αντιπαραθεσεις..

Να κοιταξεις ο προγραμματισμος του inverter να λειτουργει με τον σωστο τροπο..

Σε οποιο μοντελο καταληξεις θα ρωτησεις την αντιπροσωπεια οταν πχ στην θερμανση του ριξεις(κοντρολ) αποτομα την θερμοκρασια:

1)Ριχνει τα ρευματα.. μετα δουλευει για λιγο στα χαμηλα watt και μετα σβηνει

2)Σβηνει.. οπως δηλαδη τα περισσοτερα!!!

Αν κανει το πρωτο τοτε παρε αυτο! Ετσι λειτουργουν οι ακριβες σειρες κλιματιστικων!!! Αν ψαχτεις σιγουρα υπαρχει οικονομικο μοντελο που λειτουγει ετσι!

 

 

Επεξ/σία από gia_nnis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gia_nnis είπε

1)Ριχνει τα ρευματα.. μετα δουλευει για λιγο στα χαμηλα watt και μετα σβηνει

2)Σβηνει.. οπως δηλαδη τα περισσοτερα!!!

Αν κανει το πρωτο τοτε παρε αυτο! Ετσι λειτουργουν οι ακριβες σειρες κλιματιστικων!!! Αν ψαχτεις σιγουρα υπαρχει οικονομικο μοντελο που λειτουγει ετσι!

Εγώ νομίζω ότι τα καλά δε σβήνουν, αλλά δουλεύουν στην αθόρυβη σκάλα του ανεμιστήρα για να διατηρούν ομοιόμορφη την κατανομή της θερμοκρασίας στο χώρο.
Επίσης αν το έχεις στο υπνοδωμάτιο και ανοιγοκλείνει θα σε ξυπνάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι σε αναζήτηση κλιματιστικού για θέρμανση χώρου 60τμ. 

κοιτάω τα εξής:

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/186331-toshiba-mirai-ras18bavg/bkvg-e

με scop 5.20 και kw 2.0

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/174995-toshiba-shorai-ras18pavsg/pkvsg-e

με scop 5,80 και kw 2.3

και https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/186929-daikin-atxm50m-siesta-perfera

με scop 5.79 αλλά δε λέει πόσο καίει. 

τι μου προτείνετε?

γενικά θεωρώ καλύτερες μάρκες την daikin, mitsubishi και toshiba. αλλά δεν είμαι και γνώστης. ότι διαβάζω από τα σχόλια σας στο tread αυτό. 

δε θέλω κάτι μεγαλύτερο από 18άρι και θέλω να είναι όσο πιο οικονομικό στην κατανάλωση γίνεται. άρα κοιτάω το scop να είναι υψηλό, σωστά? επίσης δε βρίσκω κατανάλωση σε πολλά daikin. 

τι προτείνετε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, malmsteen1984 είπε

δε θέλω κάτι μεγαλύτερο από 18άρι και θέλω να είναι όσο πιο οικονομικό στην κατανάλωση γίνεται. άρα κοιτάω το scop να είναι υψηλό, σωστά? επίσης δε βρίσκω κατανάλωση σε πολλά daikin. 

Όχι, δεν είναι σωστό το σκεπτικό ως προς το πρώτο σκέλος. Η καλύτερη απόδοση δεν αυξάνει τη μέγιστη παραγόμενη θερμότητα, αλλά μειώνει το ρεύμα που καταναλώνεται. Για 60τμ είναι μικρό το 18ρι.
Για τις μάρκες συμφωνώ. Προσωπικά είμαι φαν των mistubishi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/11/2018 στις 1:11 ΜΜ, gia_nnis είπε

Φτανοντας στην επιθυμητη πεφτουν τα ρευματα και πρεπει κανονικα να δουλεψει σε χαμηλα ρευματα για καποια λεπτα.. και αναλογα τις συνθηκες μπορει να κλεισει ή να παραμεινει εκει μεχρι να πεσει η θερμοκρασια και να ξαναρχισει παλι ν ανεβαζει...

Σε σωστα inverter σε 9αρια και 12αρια που εχω παρακολουθησει τα ρευματα.. οταν φτασουν στην επιθυμητη μπορουν και δουλευουν στα 170-220watt. Επισης στο ανεβασμα πρεπει να τα ανεβαζει αργα να τα κραταει σταθερα σε καποια watt για λιγα λεπτα και να συνεχιζει το ανεβασμα.. αναλογα τις συνθηκες-θερμοκρασιες και την επιθυμητη που εχεις ορισει στο κοντρολ πρεπει να φτασει σε καποια watt και να δουλεψει εκει σταθερα..  Τα περισσοτερα ανεβαζουν γρηγορα τα watt χωρις  να τα κρατησουν καπου ενδιαμεσα.. μετα φτανουν στο 70-80% της αποδοσης τους και μετα αρχιζουν να τα ριχνουν..

Συνηθως τα περισσοτερα δουλευουν ετσι σαν το δικο σου..!!! Υπαρχουν ομως και εξαιρεσεις οπως πχ το toyotomi hiro 9αρι με λιγα χρηματα αποκτησης! Και τα panasonic..

Έχω την εντύπωση ότι είναι θέμα εγκατάστασης και για αυτό δουλεύει όπως προανέφερα "περίεργα". Ενεργοποίησα το ifeel και έχει περίπου 4ωρες δουλεύει χαμηλά και δεν έχει σταματήσει... Στις οδηγίες χρήσεως αναφέρει ότι πρέπει να έχει 15 cm απόσταση η εσωτερική μονάδα με το ταβάνι..Εμένα έχει 10 και σε 2 cm λόγο γυψινου 6cm...Και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα μάλλον,να νομίζει ότι έφτασε η θερμοκρασία και σταματούσε,και μετά ανοιγε πάλι κτλ... Δοκίμασα να βάλω auto mode ,(δεν το ειχα βάλει ποτέ)..22 C και 22 το δωμάτιο,δούλεψε λίγο..ξαφνικα άλλαξε σε ψύξη.. και άρχισε να παγώνει  η το σπίτι.. Πάτησα την θερμοκρασία αισθητήρα πάνω στο μηχάνημα και εμφάνισε 25...(ενώ θερμοκρασία δωματίου 22-23)..

Τώρα με ifeel καμία σχέση...Δουλεύει σαν inverter :/

Τουλάχιστον,αυτό κατάλαβα.. Πόσο δύσκολο πράγμα είναι να βρεις έναν ΣΩΣΤΟ τεχνικό να σου εγκαταστησει  ένα κλιματιστικό... Ευτυχώς ρώτησε ο dare-devil και με έβαλε σε υποψίες και ξαναδιάβασα τις οδηγίες... Εκτός και αν... Έχει πρόβλημα ο αισθητήρας; Τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Σε αναζήτηση κλιματιστικού 24000 btu. Ήθελα να ρωτήσω λοιπόν αν έχει κανεις άποψη για τη συγκεκριμένη προσσφορα του e-shop και αν αξίζει να γίνει υποχωρηση σε απαιτήσεις για την συγκεκριμένη τιμή http://app.eshop.gr/show_per.phtml?id=HAP.001955 μια απ τις άλλες επιλογές μου είναι αυτο https://www.aposto.gr/ell/product/General-Electric-GES-NX2G70-Prime-Klimatistiko-Inverter αλλά η προσφορά στον κότσο έληξε γι αυτό το βάζω απ το συγκεκριμένο καταστημα. Προφανώς έχουν διάφορες αλλά ήθελα την γνώμη σας αν αξίζει το φθηνό. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, naive είπε

Εγώ νομίζω ότι τα καλά δε σβήνουν, αλλά δουλεύουν στην αθόρυβη σκάλα του ανεμιστήρα για να διατηρούν ομοιόμορφη την κατανομή της θερμοκρασίας στο χώρο.
Επίσης αν το έχεις στο υπνοδωμάτιο και ανοιγοκλείνει θα σε ξυπνάει.

Σβηνουν αν τους δωσεις πιο χαμηλη θερμοκρασια.. Απλα πρωτα το παλευουν σε χαμηλα watt για λιγα λεπτα και μετα off.

Επισης σε καποια κλιματιστικα ενω ειναι σε κατασταση αναμονης συνεχιζει και δουλευει ο ανεμιστηρας της εσωτερικης σε χαμηλες στροφες..

Να ρωτησετε αν σε αυτη την φαση ανεβαιζει το φτερο προς τα πανω γιατι σε καποια δεν το κανει...

Ειναι ενοχλητικο αν καθεσαι  κοντα στην εσωτερικη..(σε κρυωνει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσφορές που παίζουν λόγω black friday :

Σε 9άρι  Haier και δώρο το wifi  στα 295 ευρώ :

https://www.tsampas.gr/product/17974/haier-tundra-green-as25tabhra1u25beffra9000btu-r32-δώρο-wifi-module


Εναλλακτικά στα 299 απο δώ :  https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/haier-tundra-green-as25tabhra-1u25beffra.html?source=external&offer=1

Το ίδιο κλιματιστικό χωρίς το wifi στα 279 ευρώ :
https://www.mediamarkt.gr/el/product/_haier-tundra-green-09-as25tabhra-u2beffra-1218167.html

Είναι στην χαμηλότερη τιμή απο τότε που έχει κυκλοφορήσει σύμφωνα με το skroutz. gr


Σε 9άρι πάλι toyotomi στα  329 ευρώ : 
https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/192473-toyotomi-tdn-tdg-8pa28vr

Σε 9άρι πάλι Toyotomi Hiro στα 359 ευρώ :  https://www.mediamarkt.gr/el/product/_toyotomi-hiro-eco-htn-709r32-wi-fi-1205333.html
https://www.skroutz.gr/s/13190355/Toyotomi-Hiro-Eco-HTN-HTG-709R32.html

Δεν είναι η χαμηλότερη τιμή που έχει φτάσει όσο υπάρχει στο εμπόριο αλλά είναι σε μια πολύ καλή τιμή .

Σε 12 άρι  Haier στα 349 ευρώ ότι πιο φθηνό σε επώνυμο αυτή την στιγμή στην αγορά :

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_haier-tundra-green-12-as35tachra-1u35beefra-1218168.html

 

Όποιος  βρει οτιδήποτε άλλο που θεωρείται προσφορά ας το ποστάρει . Κοίταξα μόνο για 9άρια και 12άρια . 

 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...