Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Απολυμανση πτερωτης ειναι αυτο που βλεπω σε βιντεο που καθονται και το πλενουν και βαζουν σακουλες απο κατω; Αν ναι, δε νομιζω να χρειαζεται κατι τετοιο το inverter, ειναι καινουριο και το προσεχω αρκετα.


Μαλλον ναι . Στείλε μου κάποιο βίντεο να σου πω .  Σε κάποια μοντέλα όμως για να καθαριστεί και να απολυμανθεί σωστά πρέπει να λυθεί το μηχάνημα και να βγει . 
Aν είναι ενός χρόνου και  βρίσκεται σε οικία τότε το πιθανότερο είναι ότι δεν θα χρειαστεί πλύσιμο  η πτερωτή . 
 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για να λυθεί το μηχάνημα και να καθαριστεί η πτερωτή θα ανέβει παραπάνω η τιμή, με 30 ευρώ δεν παίζει να σου κάνουν τέτοια δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Όταν ένας χώρος δεν είναι ενιαίος, αλλά δεν υπάρχουν πόρτες ανάμεσα στα δωμάτια, πως μπορώ να υπολογίσω πόσα btu χρειάζομαι;

π.χ. Έχω 40τμ χωρίς το μπάνιο που έχει κανονικά πόρτα, σαλόνι 14τμ με ανοιγμα εκεί που κοιτάει το AC διπλή πόρτα στο χωλ 7τμ και στην ευθεία πόρτα για δωμάτιο 11τμ.
Στο ενδιάμεσο έχει γωνία ανοιχτή πόρτα κουζίνας 7.5τμ. Το σπίτι είναι ανοιχτό από Βορρά Νότο και Ανατολή με 10μ περίπου ανατολικό τοίχο και περίπου 4 Βορρά 5 Νότο.
Παράθυρα καινούργια με θερμοδιακοπή, μόνωση όχι, αλλά συμπεριφέρεται πολύ καλά και χωρίς κανενός είδους θέρμανσης-ψύξης μέχρι τώρα 1 χρόνο που μένω.
Το κλιματιστικό υπογραμμίζω θα μπει στο σαλόνι...

Με ενδιαφέρει κάτι να με καλύπτει χειμώνα καλοκαίρι να είναι όσο πιο ενεργειακά οικονομικό γίνεται και ας πληρώσω μπροστά περισσότερα χρήματα.
Θεωρητικά δεν με νοιάζει αν πχ η κουζίνα δεν ψύχεται/θερμαίνεται το ίδιο με τους άλλους χώρους, αρκεί να μην επηρεάζει το να λειτουργεί σωστά το inverter ώστε να μην δουλεύει υπερωρίες το κλιματιστικό.

Επεξ/σία από Ilias83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, guzel είπε

Τα finlux τι λένε ; Βλέπω καλά χαρακτηριστικά και σούπερ τιμή πχ 18.000 btu A+++ στα 479 ευρώ ..

https://www.skroutz.gr/s/8744782/Finlux-FDCI-18LK46GFH.html

Nothing special . Προτίμησε μια σοβαρή μάρκα με μια σοβαρή αντιπροσώπευση στην Ελλάδα  (ταχύτητα after sales επάρκεια ανταλλακτικών και διάρκεια εγγύησηςκτλ) . Η Finlux είναι ανύπαρκτη στον κλιματισμό στην Ελλάδα . Το κλιματιστικό είναι επένδυση και όχι παπούτσια που τα αλλάζουμε κάθε 2 χρόνια  και απο τι βλέπω έχει μόνο 2 χρόνια εγγύηση με ότι συνεπάγεται αυτό . 


Σχόλιο στο link που μου έστειλες απο χρήστη :
 

Update 6/2018: ράγισε το λεκανάκι αποστράγγισης 2 μήνες μετά την εγγύηση και η εσωτερική μονάδα τρέχει νερά. Το κατάστημα που το πήρα κάνει νερά σχετικά με την επάρκεια ανταλλακτικών. Μεγάλη απογοήτευση.

Το έχω από τον Απρίλιο του 2016. Σε χώρο περίπου 45 τετραγωνικά (σαλόνι κουζίνα) με απώλειες από σκάλα προς τα κάτω. Όχι μόνο δουλεύει άψογα αλλά δροσίζει μέχρι και τα υπνοδωμάτια του κάτω ορόφου χωρίς να επηρεάζεται ο κλιματισμός του πάνω ορόφου.

Για την ώρα δεν έχει κάνει κανένα τριγμό (σε αντίθεση με τα 9αρια Midea που έχω στα υπνοδωμάτια) 
Είναι λίγο θορυβώδες αλλά αυτό έχει να κάνει με τον δυνατό ανεμιστήρα που διαθέτει (μέχρι 1200 m3). Αυτό όμως του δίνει το πλεονέκτημα της γρήγορης απόδοσης. Έχει όμως και την λειτουργία silence που τότε πραγματικά δεν ακούς τίποτα.

Στα συν του οι πολλές πρόσθετες επιλογές λειτουργίας με βασικότερες την ifeel (θερμομέτρηση στο τηλεκοντρόλ) και την Anti-Fungus (αυτοκαθαρισμός). Μόλις κλείσεις το μηχάνημα, ακολουθεί ένας κύκλος καθαρισμού με δυνατό φύσημα αλλά και θέρμανση των στοιχείων για να στεγνώσουν.

Για τα λεφτά του είναι παραπάνω από τίμια επιλογή.

Μακάρι να αντέξει και στο χρόνο.

https://www.skroutz.gr/s/8744782/Finlux-FDCI-18LK46GFH.html#reviews

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Nothing special . Προτίμησε μια σοβαρή μάρκα με μια σοβαρή αντιπροσώπευση στην Ελλάδα  (ταχύτητα after sales επάρκεια ανταλλακτικών και διάρκεια εγγύησηςκτλ) . Η Finlux είναι ανύπαρκτη στον κλιματισμό στην Ελλάδα . Το κλιματιστικό είναι επένδυση και όχι παπούτσια που τα αλλάζουμε κάθε 2 χρόνια  και απο τι βλέπω έχει μόνο 2 χρόνια εγγύηση με ότι συνεπάγεται αυτό . 


Σχόλιο στο link που μου έστειλες απο χρήστη :
 

Update 6/2018: ράγισε το λεκανάκι αποστράγγισης 2 μήνες μετά την εγγύηση και η εσωτερική μονάδα τρέχει νερά. Το κατάστημα που το πήρα κάνει νερά σχετικά με την επάρκεια ανταλλακτικών. Μεγάλη απογοήτευση.

Το έχω από τον Απρίλιο του 2016. Σε χώρο περίπου 45 τετραγωνικά (σαλόνι κουζίνα) με απώλειες από σκάλα προς τα κάτω. Όχι μόνο δουλεύει άψογα αλλά δροσίζει μέχρι και τα υπνοδωμάτια του κάτω ορόφου χωρίς να επηρεάζεται ο κλιματισμός του πάνω ορόφου.

Για την ώρα δεν έχει κάνει κανένα τριγμό (σε αντίθεση με τα 9αρια Midea που έχω στα υπνοδωμάτια) 
Είναι λίγο θορυβώδες αλλά αυτό έχει να κάνει με τον δυνατό ανεμιστήρα που διαθέτει (μέχρι 1200 m3). Αυτό όμως του δίνει το πλεονέκτημα της γρήγορης απόδοσης. Έχει όμως και την λειτουργία silence που τότε πραγματικά δεν ακούς τίποτα.

Στα συν του οι πολλές πρόσθετες επιλογές λειτουργίας με βασικότερες την ifeel (θερμομέτρηση στο τηλεκοντρόλ) και την Anti-Fungus (αυτοκαθαρισμός). Μόλις κλείσεις το μηχάνημα, ακολουθεί ένας κύκλος καθαρισμού με δυνατό φύσημα αλλά και θέρμανση των στοιχείων για να στεγνώσουν.

Για τα λεφτά του είναι παραπάνω από τίμια επιλογή.

Μακάρι να αντέξει και στο χρόνο.

https://www.skroutz.gr/s/8744782/Finlux-FDCI-18LK46GFH.html#reviews

Γιατί όμως να επενδύσω για κλιματιστικό όταν σε δύο χρόνια θα χουν βγει νέα μοντέλα με πολύ ανώτερα χαρακτηριστικά ; Για 497 αν δουλεύει καλά σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του δεν το βλέπω και πολύ μεγάλο ρίσκο .. σ ευχαριστώ για την απάντηση σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα τη γνωμη σας για κλιματιστικό γυρω στο 400ρι , για ζεστη και κρυο ...

Περιοχη Κερατσινι κεντρικα, παλιό σπιτι αλλα σε 2ο οροφο, διχως υπερβολικη υγρασια σχεδον καθολου θα ελεγα, μονα τζαμια. Το θελω για υπνοδωματιο ~20τμ (ολο το διαμερισμα ειναι 50 κ ειναι διαμπερες) 

Ποσο παει η εγκατάσταση στα μεγαλα καταστηματα διότι δεν εχω κάποιον γνωστο δυστυχως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, panosno1com είπε

Θα ήθελα τη γνωμη σας για κλιματιστικό γυρω στο 400ρι , για ζεστη και κρυο ...

Περιοχη Κερατσινι κεντρικα, παλιό σπιτι αλλα σε 2ο οροφο, διχως υπερβολικη υγρασια σχεδον καθολου θα ελεγα, μονα τζαμια. Το θελω για υπνοδωματιο ~20τμ (ολο το διαμερισμα ειναι 50 κ ειναι διαμπερες) 

Ποσο παει η εγκατάσταση στα μεγαλα καταστηματα διότι δεν εχω κάποιον γνωστο δυστυχως?

-Omnia Eco 9αρι.Μια χαρά μηχάνημα. Το έχω ήδη σε υπνοδωμάτιο και τα πάει περίφημα με 10ετη εγγύηση. 

https://www.skroutz.gr/s/14825092/Inventor-Omnia-Eco-O3MVI32-09WiFiR-O3MVO32-09.html

-Eπισης 9αρι με καλά χαρακτηριστικά και καλή εγγύηση 

https://www.skroutz.gr/s/14976776/Gree-Fairy-GRS-101-EI-JFR-N3.html

Περίμενε να ακούσεις κ άλλες προτάσεις, θα σου πουν οι φίλοι εδώ μιας και το κατέχουν καλύτερα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πιστοποιητικά που παρουσιάζουν τα Inventor ισχύουν;

Γιατί εδώ βρίσκονται ανάμεσα σε αυτούς που κάνουν "μαιμουδιές"

http://www.eurovent-certification.com/en/Manufacturers/Eurovent_Certita_Certification_trademark_incident_list.php?rub=06&srub=04&ssrub=&lg=en

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η inventor και οι αντίστοιχες εταιρείες που δεν κατασκευάζουν κλιματιστικά δεν έχουν πιστοποίηση eurovent, αν έχεις δει τέτοιο πιστοποιητικό είναι πλαστό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, nvel είπε

η inventor και οι αντίστοιχες εταιρείες που δεν κατασκευάζουν κλιματιστικά δεν έχουν πιστοποίηση eurovent, αν έχεις δει τέτοιο πιστοποιητικό είναι πλαστό

Αυτό εδώ δηλαδή είναι πλαστό; Τότε τι να πιστέψω από τα τεχνικά χαρακτηριστικά που παραθέτει η εταιρία;

https://www.inventoraircondition.gr/uploads/ac_mini-split/OMNIA ECO/O3MVI32+O3MVO32_09.pdf

 

Επεξ/σία από Ionlab
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, panosno1com είπε

Θα ήθελα τη γνωμη σας για κλιματιστικό γυρω στο 400ρι , για ζεστη και κρυο ...

Περιοχη Κερατσινι κεντρικα, παλιό σπιτι αλλα σε 2ο οροφο, διχως υπερβολικη υγρασια σχεδον καθολου θα ελεγα, μονα τζαμια. Το θελω για υπνοδωματιο ~20τμ (ολο το διαμερισμα ειναι 50 κ ειναι διαμπερες) 

Ποσο παει η εγκατάσταση στα μεγαλα καταστηματα διότι δεν εχω κάποιον γνωστο δυστυχως?

Λογικά χρειάζεσαι 12.000btu. Το κόστος εγκατάστασης κυμαίνεται στα 70-90ευρώ

Επεξ/σία από cger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...