Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ακολουθεί κοινωνικό πείραμα.

@guzel, @Rnd1978 ποιο μηχάνημα θα διαλέγατε; Το Α ή το Β;

image.png.40477bf39a637b159b8920d0107a0af9.png

Εξαρτάται και την τιμή βέβαια! Στο EER αδιάφορο, αφού είναι ίδια και αλλάζει στους 45C που δεν είχε ποτέ εδώ.

Στο COP στους 0C κάτω έχει είναι λίγο καλυτερο Β, άρα ίσως επέλεγα το Β. (Αν και πόσο συχνά έχουμε κάτω από μηδέν θερμόκρασια;)

Ψιλοδιαφορες όμως..μεγάλο ρόλο θα επαιζε η τιμή τους.

PREMIUM VS EDGE ?

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Για δωμάτιο διαβάσματος/γραφείο με καλή μόνωση, 2ου ορόφου που το χτυπάει ο ήλιος όλη μέρα, χρήση αποκλειστικά για ψύξη απογευματινές - βραδινές ώρες.

Κοιτάζω σε 9000btu , μέχρι 600Ε με τοποθέτηση, με ενδιαφέρει να είναι αθόρυβο + αξιόπιστο + δυνατότητα WIfi και να είναι κομψό σε εμφάνιση.

Μέχρι στιγμής είμαι προς Midea αλλά θα ήθελα και κάποια πρόταση απτο φορουμ. 

Ευχαριστώ!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Εξαρτάται και την τιμή βέβαια! Στο EER αδιάφορο, αφού είναι ίδια και αλλάζει στους 45C που δεν είχε ποτέ εδώ.

Στο COP στους 0C κάτω έχει είναι λίγο καλυτερο Β, άρα ίσως επέλεγα το Β. (Αν και πόσο συχνά έχουμε κάτω από μηδέν θερμόκρασια;)

Ψιλοδιαφορες όμως..μεγάλο ρόλο θα επαιζε η τιμή τους.

PREMIUM VS EDGE ?

Ευχαριστώ για την απάντηση. Από τον άλλον δεν περίμενα κάτι έτσι και αλλιώς.

To B είναι το απλό 18άρι shorai που έχετε. Το Α το 18άρι edge.

Ακόμα διαβάζω το παρακάτω και γελάω :

8 ώρες πριν, guzel είπε

εξέλιξη λέγεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Από τον άλλον δεν περίμενα κάτι έτσι και αλλιώς.

To B είναι το απλό 18άρι shorai που έχετε. Το Α το 18άρι edge.

Ακόμα διαβάζω το παρακάτω και γελάω :

Σώπα! Ανάποδα φαντάστηκα ότι είναι !! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Εξαρτάται και την τιμή βέβαια! Στο EER αδιάφορο, αφού είναι ίδια και αλλάζει στους 45C που δεν είχε ποτέ εδώ.

Στο COP στους 0C κάτω έχει είναι λίγο καλυτερο Β, άρα ίσως επέλεγα το Β. (Αν και πόσο συχνά έχουμε κάτω από μηδέν θερμόκρασια;)

Ψιλοδιαφορες όμως..μεγάλο ρόλο θα επαιζε η τιμή τους.

PREMIUM VS EDGE ?

Μαγος, χρονοταξιδιωτης?
Αφου τα SCOP και EER στα ταμπελακια λενε αλλα...

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Μαγος, χρονοταξιδιωτης?
Αφου τα SCOP και EER στα ταμπελακια λενε αλλα...

Εγώ ποτέ δεν είπα ότι είναι απόλυτο το SCOP / SEER. Ούτε σούπερ ενθουσιάζομαι με αυτά (ειδικά όταν έχουν επιστημονικής φαντασίας φορτίο σχεδιασμού) 😛

Σε μένα που το κλιματιστικό δουλεύει 24/7 όλο το χειμώνα/καλοκαίρι, πάντα δουλεύει part load.. άντε να πάει βαρια μέχρι 40-50% capacity ,αυτά τα part load COP με ενδιαφέρουν!

Μάγος χρονοταξιδιωτης ,ξέχασες όμως την ΕΜΥ 😛

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, steliosdj είπε

Κοιταζα για το 10αρακι το edge, αλλα αφου ασχοληθηκα λιγο με τους πινακες και τα διαγραμματα στο service manual, βλεπω πραγματα που δεν μου καλοαρεσουν.

Παρατηρω πως στα χαμηλα το edge (Το 10αρακι) δεν πεφτει οσο χαμηλα το παλιο shorai. Βλεπω minimum 149w εναντι 97w απο οσο θυμαμαι.

Μονο στα πολυ ζορια δειχνει ουσιαστικα καλυτερες μετρησεις.

To capacity table ειναι ακριβες αντιγραφο του παλιου shorai ... ενω το part load tables ειναι που διαφερουν και βλεπουμε τις διαφορες που κυριως υπαρχουν στα ακρα.

Πλεον δηλωνω αναποφασιστος. Σε εναν χωρο που θα λειτουργει σχεδον 24 ωρες το καλοκαιρι καθημερινα... ειλικρινα, ακουγεται στραβο, αλλα αρχιζω να αμφιβαλω εαν μου κανει καλυτερη οικονομια απο το παλιο shorai.

Τι να πω ... μπερδευτηκα . :D

Το 10άρι έχει αυξημένους δείκτες απόδοσης. Αλλά αν έχεις ήδη το παλιό, δεν έχει νόημα να πας στο νέο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

Εγώ ποτέ δεν είπα ότι είναι απόλυτο το SCOP / SEER. Ούτε σούπερ ενθουσιάζομαι με αυτά (ειδικά όταν έχουν επιστημονικής φαντασίας φορτίο σχεδιασμού) 😛

Σε μένα που το κλιματιστικό δουλεύει 24/7 όλο το χειμώνα/καλοκαίρι, πάντα δουλεύει part load.. άντε να πάει βαρια μέχρι 40-50% capacity ,αυτά τα part load COP με ενδιαφέρουν!

Μάγος χρονοταξιδιωτης ,ξέχασες όμως την ΕΜΥ 😛

Σου περιγράφω κάτι που γίνεται, μου λες για μάγους και μετά περιγράφεις το ίδιο.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Σου περιγράφω κάτι που γίνεται, μου λες για μάγους και μετά περιγράφεις το ίδιο.

Στις συνθήκες που θα συναντήσουν είπες σε μια διόρθωση που έκανες πάνω στο σε αυτό που είπε ο daredevil. Εκεί πήγαινε το μάγος κτλ.. χουμορ χουμορ !

Για να γνωρίζεις  τις συνθήκες που ΘΑ συναντήσουν πρέπει να είσαι η μάγος, η χρονοταξιδιωτης η ΕΜΥ. 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Στις συνθήκες που θα συναντήσουν είπες σε μια διόρθωση που έκανες πάνω στο σε αυτό που είπε ο daredevil. Εκεί πήγαινε το μάγος κτλ.. χουμορ χουμορ !

Για να γνωρίζεις  τις συνθήκες που ΘΑ συναντήσουν πρέπει να είσαι η μάγος, η χρονοταξιδιωτης η ΕΜΥ. 

Επειδη η συζητηση ξεκινησε σχετικα με το Edge και το προηγουμενο κι επειδη ξερουμε τις συνθηκες που δουλευουν τα Σοραι απο Κρητη μεχρι Μακεδονια νομιζω ειναι λογικο να θεωρει καποιος οτι και το Edge θα δουλευει στις ιδιες συνθηκες και να συγκρινει τις αποδοσεις στις συνθηκες αυτες.
Τωρα αν ειναι να πιανομαστε απο τις λεξεις πειτε το μου να σβηνει ο μοντ μεχρι να κλειδωσει εντελως.🙄

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Επειδη η συζητηση ξεκινησε σχετικα με το Edge και το προηγουμενο κι επειδη ξερουμε τις συνθηκες που δουλευουν τα Σοραι απο Κρητη μεχρι Μακεδονια νομιζω ειναι λογικο να θεωρει καποιος οτι και το Edge θα δουλευει στις ιδιες συνθηκες και να συγκρινει τις αποδοσεις στις συνθηκες αυτες.
Τωρα αν ειναι να πιανομαστε απο τις λεξεις πειτε το μου να σβηνει ο μοντ μεχρι να κλειδωσει εντελως.🙄

Ο μοντ γιατί να ασχοληθεί; Έγινε κάτι; Δεν καταλαβαίνω αυτήν την σούπερ αρνητικοτητα..  

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ο μοντ γιατί να ασχοληθεί; Έγινε κάτι; Δεν καταλαβαίνω αυτήν την σούπερ αρνητικοτητα..  

Αυτο που λεω ειναι οτι αν πιανομαστε απο τις λεξεις γινεται μπουρδελο η κουβεντα, τις παιζουμε και μετα κλειδωνει.
Anyway δεν τρεχει κατι...
Παμε παρακατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, atr3jiu είπε

Καλησπέρα,

Για δωμάτιο διαβάσματος/γραφείο με καλή μόνωση, 2ου ορόφου που το χτυπάει ο ήλιος όλη μέρα, χρήση αποκλειστικά για ψύξη απογευματινές - βραδινές ώρες.

Κοιτάζω σε 9000btu , μέχρι 600Ε με τοποθέτηση, με ενδιαφέρει να είναι αθόρυβο + αξιόπιστο + δυνατότητα WIfi και να είναι κομψό σε εμφάνιση.

Μέχρι στιγμής είμαι προς Midea αλλά θα ήθελα και κάποια πρόταση απτο φορουμ. 

Ευχαριστώ!

https://www.skroutz.gr/s/23190561/TCL-Miracle-II-09CHSA-VE-White.html

8.5 seer, 10 χρόνια εγγύηση.

Εναλλακτικά https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211884-morris-wfin26150-smart?cmicc=skroutz

(δεν έχει έρθει ακόμα).

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα.

Εδώ και καιρό κοιτάω να αγοράσω ένα κλιματιστικό για το δωμάτιο μου, περίπου 12τμ αλλά λόγο υπολογιστή κάθε καλοκαίρι γίνεται κόλαση.

Διαβάζοντας είμαι ανάμεσα στο ARIA και το PREMIUM το 12αρι από Mediamarkt. Με αυτά θα είμαι καλυμμένος και μπορώ στο μέλλον να τα πάρω μαζί μου αν αλλάξω σπίτι και έχει μεγαλύτερο χώρο. Πιο από τα δύο μου προτείνεται?

Παράλληλα, η εξωτερική μονάδα θα μπει ψηλά στον τοίχο λόγο χώρου. Απόσταση 3 μέτρα που διαβάζω για τους σωλήνες θα πρέπει να το ζητήσω από τον τεχνικό που θα έρθει για την εγκατάσταση ή δεν είναι κάτι τόσο σημαντικό?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...