Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, mrvaggos είπε

Γιαυτό το carrier τι γνώμη έχετε; παρέχουν και δωρεάν εγκατάσταση 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198323-carrier-42qhc012d8ls-legacy?refSrc=198480&nosto=productpage-nosto-3-fallback-nosto-1

Είναι παρόμοιο με το crystal II που έχω , χωρίς το wifi.

Έχει follow me και eco (κάνει δουλειά στη ψύξη).

Αντικειμενικά δεν είναι κακή τιμή για 12άρι με πιστοποίηση eurovent και seer 71.

Αν το θες για ψύξη γιατί όχι;

Αν θα πάει για πολλές ώρες θέρμανσης, καλύτερα κανά daikin ftxc35b (atxc35b).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είναι παρόμοιο με το crystal II που έχω , χωρίς το wifi.

Έχει follow me και eco (κάνει δουλειά στη ψύξη).

Αντικειμενικά δεν είναι κακή τιμή για 12άρι με πιστοποίηση eurovent και seer 71.

Αν το θες για ψύξη γιατί όχι;

Αν θα πάει για πολλές ώρες θέρμανσης, καλύτερα κανά daikin ftxc35b (atxc35b).

Ναι κυρίως για ψύξη το θέλω.. καλα το wifi δεν το χρειάζομαι. Οπότε σε σχέση με το TREO I12MF3 (mediamarkt) είναι καλύτερο το carrier; Γιατί έτσι κι αλλιώς με την εγκατάσταση ίδια λεφτά βγαίνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, mrvaggos είπε

Ναι κυρίως για ψύξη το θέλω.. καλα το wifi δεν το χρειάζομαι. Οπότε σε σχέση με το TREO I12MF3 (mediamarkt) είναι καλύτερο το carrier; Γιατί έτσι κι αλλιώς με την εγκατάσταση ίδια λεφτά βγαίνουν

Ναι, είναι σαφώς καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τελικά εγώ αποφάσισα να αγοράσω το 22άρι Daikin Sensira FTXC60B/RXC60B. Θα το πάρω από συνεργάτη της Daikin, ο οποίος μου το δίνει 890 ευρώ (28 ευρώ παραπάνω δηλαδή από το πιο φθηνό μαγαζί στο Best Price) ΑΛΛΑ θα μου αυξήσει τα αρχικά 3 χρόνια εγγύησης σε 5 χρόνια. Επίσης ρώτησα και δεν χρειάζονται ετήσιες συντηρήσεις για να ισχύει η εγγύηση (αχ βρε Toshiba). Εννοείται ότι βέβαια είναι καλό να γίνονται οι ετήσιες συντηρήσεις, δεν αντιλέγω καθόλου πάνω σε αυτό, απλά είναι λίγο πιο τίμιο εάν π.χ. δεν το δουλέψεις για τον οποιοδήποτε λόγο κάποια χρονιά να μην αγχώνεσαι να  φωνάξεις ψυκτικό μην χάσεις την εγγύηση. Σε ένα άλλο γνωστό μαγαζί που ρώτησα μου είπαν ότι η εγγύηση είναι 3 χρόνια, άρα ίσως ο επίσημος αντιπρόσωπος έχει αυτό το αβαντάζ.

Πέραν της εγγυήσεως ο λόγος που αποφάσισα να το πάρω είναι βέβαια τα γνωστά σε εμάς SEER και SCOP (6,4 και 5,38 αντίστοιχα) , η καλή τιμή του καθώς και η ποιότητα κατασκευής της Daikin. Όταν με το καλό το βάλω θα σας στείλω φωτογραφίες, βίντεο και εντυπώσεις.

Ερώτηση: Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να απαιτήσω για την σωστή εγκατάστασή του από το συνεργείο; Ξέρω σίγουρα ότι θα πω (απαιτήσω) την αντλία κενού καθώς και για τα ελάχιστα 3 μέτρα σωλήνας. Κάτι άλλο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, MAN0U είπε

Παιδιά τελικά εγώ αποφάσισα να αγοράσω το 22άρι Daikin Sensira FTXC60B/RXC60B. Θα το πάρω από συνεργάτη της Daikin, ο οποίος μου το δίνει 890 ευρώ (28 ευρώ παραπάνω δηλαδή από το πιο φθηνό μαγαζί στο Best Price) ΑΛΛΑ θα μου αυξήσει τα αρχικά 3 χρόνια εγγύησης σε 5 χρόνια. Επίσης ρώτησα και δεν χρειάζονται ετήσιες συντηρήσεις για να ισχύει η εγγύηση (αχ βρε Toshiba). Εννοείται ότι βέβαια είναι καλό να γίνονται οι ετήσιες συντηρήσεις, δεν αντιλέγω καθόλου πάνω σε αυτό, απλά είναι λίγο πιο τίμιο εάν π.χ. δεν το δουλέψεις για τον οποιοδήποτε λόγο κάποια χρονιά να μην αγχώνεσαι να  φωνάξεις ψυκτικό μην χάσεις την εγγύηση. Σε ένα άλλο γνωστό μαγαζί που ρώτησα μου είπαν ότι η εγγύηση είναι 3 χρόνια, άρα ίσως ο επίσημος αντιπρόσωπος έχει αυτό το αβαντάζ.

Πέραν της εγγυήσεως ο λόγος που αποφάσισα να το πάρω είναι βέβαια τα γνωστά σε εμάς SEER και SCOP (6,4 και 5,38 αντίστοιχα) , η καλή τιμή του καθώς και η ποιότητα κατασκευής της Daikin. Όταν με το καλό το βάλω θα σας στείλω φωτογραφίες, βίντεο και εντυπώσεις.

Ερώτηση: Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να απαιτήσω για την σωστή εγκατάστασή του από το συνεργείο; Ξέρω σίγουρα ότι θα πω (απαιτήσω) την αντλία κενού καθώς και για τα ελάχιστα 3 μέτρα σωλήνας. Κάτι άλλο;

Καλοδούλευτο! Χρήσιμο και αυτό που είπες για τους όρους εγγύησης.

Για την τοποθέτηση, εκτός από αυτά που είπες , είναι και οι αποστάσεις από εμπόδια, όπως φαίνεται και στο εγχειρίδιο https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&ved=2ahUKEwjCvPL8hejpAhUoNOwKHbnNBv0QFjAAegQIBRAB&url=https%3A%2F%2Fpolydomiki.gr%2Fwp-content%2Fuploads%2FFTXC-B_RXC-B_Installation-manual.pdf&usg=AOvVaw09_EK9-OuqK4XlIGPuhcgg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, MAN0U είπε

Παιδιά τελικά εγώ αποφάσισα να αγοράσω το 22άρι Daikin Sensira FTXC60B/RXC60B. Θα το πάρω από συνεργάτη της Daikin, ο οποίος μου το δίνει 890 ευρώ (28 ευρώ παραπάνω δηλαδή από το πιο φθηνό μαγαζί στο Best Price) ΑΛΛΑ θα μου αυξήσει τα αρχικά 3 χρόνια εγγύησης σε 5 χρόνια. Επίσης ρώτησα και δεν χρειάζονται ετήσιες συντηρήσεις για να ισχύει η εγγύηση (αχ βρε Toshiba). Εννοείται ότι βέβαια είναι καλό να γίνονται οι ετήσιες συντηρήσεις, δεν αντιλέγω καθόλου πάνω σε αυτό, απλά είναι λίγο πιο τίμιο εάν π.χ. δεν το δουλέψεις για τον οποιοδήποτε λόγο κάποια χρονιά να μην αγχώνεσαι να  φωνάξεις ψυκτικό μην χάσεις την εγγύηση. Σε ένα άλλο γνωστό μαγαζί που ρώτησα μου είπαν ότι η εγγύηση είναι 3 χρόνια, άρα ίσως ο επίσημος αντιπρόσωπος έχει αυτό το αβαντάζ.

Πέραν της εγγυήσεως ο λόγος που αποφάσισα να το πάρω είναι βέβαια τα γνωστά σε εμάς SEER και SCOP (6,4 και 5,38 αντίστοιχα) , η καλή τιμή του καθώς και η ποιότητα κατασκευής της Daikin. Όταν με το καλό το βάλω θα σας στείλω φωτογραφίες, βίντεο και εντυπώσεις.

Ερώτηση: Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να απαιτήσω για την σωστή εγκατάστασή του από το συνεργείο; Ξέρω σίγουρα ότι θα πω (απαιτήσω) την αντλία κενού καθώς και για τα ελάχιστα 3 μέτρα σωλήνας. Κάτι άλλο;

Οι κωδικοί που ξεκινάνε με F παίρνουν επέκταση εγγύησης εμεις που έχουμε αυτά που  ξεκινάνε με A έχουμε τρία χρόνια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Οι κωδικοί που ξεκινάνε με F παίρνουν επέκταση εγγύησης εμεις που έχουμε αυτά που  ξεκινάνε με A έχουμε τρία χρόνια 

Το άλλο μαγαζί έδινε επίσης το F και μου είπε για 3 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, MAN0U είπε

Το άλλο μαγαζί έδινε επίσης το F και μου είπε για 3 χρόνια.

Μακάρι πάντως να το είχαμε κάπου γραπτώς αυτό με τα 5 έτη χωρίς σέρβις. Μου φαίνεται περίεργο να είναι τόσο λάσκα η daikin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, MAN0U είπε

Το άλλο μαγαζί έδινε επίσης το F και μου είπε για 3 χρόνια.

Τα 5 χρόνια στα δίνει η daikin κάνεις εγγραφή στο site της daikin με τον κωδικό που σου δίνει ο ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗΣ  αυτό πρόσεξε το γιατί το έχω ρωτήσει στη daikin ,εγώ το πήρα από τον Κωτσόβολο και ισχύουν τα 3 χρόνια και δεν μπορώ να κάνω εγγραφή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μακάρι πάντως να το είχαμε κάπου γραπτώς αυτό με τα 5 έτη χωρίς σέρβις. Μου φαίνεται περίεργο να είναι τόσο λάσκα η daikin.

Αύριο που θα πάω να δώσω προκαταβολή θα το ξαναρωτήσω για τα σίγουρα.

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Τα 5 χρόνια στα δίνει η daikin κάνεις εγγραφή στο site της daikin με τον κωδικό που σου δίνει ο ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗΣ  αυτό πρόσεξε το γιατί το έχω ρωτήσει στη daikin ,εγώ το πήρα από τον Κωτσόβολο και ισχύουν τα 3 χρόνια και δεν μπορώ να κάνω εγγραφή 

Ο πωλητής μου είπε οτι όταν το εγκαταστήσω του δίνω το serial number και το κάνει αυτός. Αύριο θα έχω λεπτομέρειες και σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MAN0U είπε

Αύριο που θα πάω να δώσω προκαταβολή θα το ξαναρωτήσω για τα σίγουρα.

Ο πωλητής μου είπε οτι όταν το εγκαταστήσω του δίνω το serial number και το κάνει αυτός. Αύριο θα έχω λεπτομέρειες και σε αυτό.

Οκ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια εχθες ηρθε ο μαστορας περασε το μορρις αλλα δεν μπορω να το συνδεσω στο wifi πρεπει λει να αναβοσβησει ενα λαμπακι αλλα δεν βγαζω ακρη..το εει κανεις να με βοηθησει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, MAN0U είπε

Αύριο που θα πάω να δώσω προκαταβολή θα το ξαναρωτήσω για τα σίγουρα.

Ο πωλητής μου είπε οτι όταν το εγκαταστήσω του δίνω το serial number και το κάνει αυτός. Αύριο θα έχω λεπτομέρειες και σε αυτό.

1774255198_Screenshot2020-06-04at2_55_30PM.png.19e9a9bc9e2175ff0b5edf1734234a97.png

https://standbyme.daikin.gr/el/register/

και φροντίζοντας για την τακτική συντήρησή της

Εγώ καταλαβαίνω οτι χρειάζεται συντήρηση για να ισχύει η εγγύηση πάντως.

ΈπΊσης δεν καταλαβαινω το "τακτική συντήρησή της". Ποσο θεωρει η daikin το τακτική? 1 φορα το χρονο, 2, καμία???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, dimostr είπε

Τα 5 χρόνια στα δίνει η daikin κάνεις εγγραφή στο site της daikin με τον κωδικό που σου δίνει ο ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗΣ  αυτό πρόσεξε το γιατί το έχω ρωτήσει στη daikin ,εγώ το πήρα από τον Κωτσόβολο και ισχύουν τα 3 χρόνια και δεν μπορώ να κάνω εγγραφή 

Το κανει ο εγκταστατης και σου ερχεται mail επιβεβαιωσης απο Daikin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...