Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

48 λεπτά πριν, talibanakos είπε

Ηθελα κατι σε φορητο,αρχικα για να μπορω να το μεταφερω σε αλλο δωματιο,οχι καθε μερα φυσικα,αλλα να μη χρειαζομαι δευτερο και για το αλλο δωματιο.

Δε θελω να πληρωνω εγκατασταση και απεγκατασταση,καθως ειναι πιθανο να φυγω σε 1-2 χρονια,οποτε αυτα τα 70 και 70 θα εχουν παει τσαμπα.

Πιανουν τα χερια μου,αλλα δεν ξερω αν μπορω να κανω εγω μια τετοια εγκατασταση.

Ενδέχεται βέβαια και το φορητό να πάει τζάμπα γιατί κάλλιστα μπορείς να ψάξεις το επόμενο σπίτι σε 2 χρόνια να έχει από πριν κλιματιστικο. Μετα μην περιμένεις να το πουλήσεις καθώς μόνο αν το δώσεις τζάμπα θα βρεθεί αγοραστής...... η αγορά φορητών είναι ισχνη. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 ώρες πριν, Clair_gat είπε

Οπότε από Inventor θεωρείς ότι το nemesis pro είναι μια καλή επιλογή ή να έχω στο νου μου και κάποιο αλλο μοντέλο inventor?

Είναι ένα καλό μοντέλο της αγοράς με  πολύ καλό SEER= 7.6 για την κατηγορία του . Για την περίπτωση σου νομίζω είναι το ιδανικότερο μεταξύ Inventor  διότι το συγκεκριμένο προσανατολίζεται στην οικονομία στη ψύξη κάτι που είναι το ζητούμενο σε σένα  και δεν του λειπει κάτι σε features . 
Σε κάτι πιο οικονομικό με μικρότερο SEER= 7.1  κοιτάς αυτό  https://www.skroutz.gr/s/18225719/Inventor-Premium-PR1VI32-18WF-PR1VO32-18.html

Όσο πιο μεγάλο το SEER τόσο μεγαλύτερη οικονομία στη ψύξη θα έχεις.

13 ώρες πριν, talibanakos είπε

Καλησπερα αυπνα αλανια.

Τι προτεινετε για φορητο κλιματιστικο;

Εχω προβλημα στο σπιτι που ειμαι,εχει 2 κλιματιστικα που ειναι αχρηστα και η "σπιτονοικοκυρα" δεν τα αλλαζει.

Της προτεινα να μου πληρωσει να ανεβασω ενα παλιο δικο μου και να τα βρουμε στα ενοικια,αλλα αρνηθηκε καθως δεν την ενδιαφερει οπως λεει,επειδη θα το πουλησει οποτε φυγω εγω.

Εδω εχουμε το προβλημα πως αν απαιτησω το οτιδηποτε,ξερω οτι μετα τη ληξη του συμβολαιου θα ψαχνω για σπιτι,κατι δεν μπορω να το κανω για κανενα λογο  αυτο το διαστημα,ειναι μεγαλη μονοκατοικια σε εργατικες, και ιδανικη για τα σκυλια ειδικα.

Δε με ενοχλει  ( αν υπαρχει κατι ) σε ημιμονιμο,που να μη χρειαζεται δηλαδη ανεβασμα/βιδωμα στον τοιχο και η εξωτερικη και η εσωτερικη μοναδα.

Τρυπημα στον τοιχο δε μας ενοχλει,αν ειναι απαραιτητο,αλλα με χαλαει πολυ να πληρωσω εγκατασταση και απεγκατασταση ενω θεωρητικα πρεπει να το φροντισει εκεινη.

Επισης, αν αξιζει,δε θα με χαλαγε κατι εντελως φορητο για να το κατεβαζω και κατω ( μαιζονετα ) .

Δεν εχω πολλες απαιτησεις,κατι για να μην πεθανουμε απο τη ζεστη ( και να μην πληρωσουμε και ενα σκασμο λεφτα ).

Το πλανο μας ειναι  αγορα απο κλεφτοβολο με δοσεις.

Το βασικότερο δεν μας είπες . Πόσα τετραγωνικά είναι ο χώρος σου; Επίσης το θες για ψύξη μόνο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Είναι ένα καλό μοντέλο της αγοράς με  πολύ καλό SEER= 7.6 για την κατηγορία του . Για την περίπτωση σου νομίζω είναι το ιδανικότερο μεταξύ Inventor  διότι το συγκεκριμένο προσανατολίζεται στην οικονομία στη ψύξη κάτι που είναι το ζητούμενο σε σένα  και δεν του λειπει κάτι σε features . 
Σε κάτι πιο οικονομικό με μικρότερο SEER= 7.1  κοιτάς αυτό  https://www.skroutz.gr/s/18225719/Inventor-Premium-PR1VI32-18WF-PR1VO32-18.html

Όσο πιο μεγάλο το SEER τόσο μεγαλύτερη οικονομία στη ψύξη θα έχεις.

Αν έχει το 18άρι premium 7.17 seer (και το 24άρι 6.97) , εγώ είμαι ο αλφ ο εξωγήινος...

Οκ, είπαμε, να δείχνουμε καλή θέληση σε μη certified προϊόντα, αλλά αυτό είναι too much.

ΥΓ Βασικά, έχει αλλάξει site και βλέπω και άλλα περίεργα εκεί μέσα. Δεν μας τα λένε καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν έχει το 18άρι premium 7.17 seer (και το 24άρι 6.97) , εγώ είμαι ο αλφ ο εξωγήινος...

Οκ, είπαμε, να δείχνουμε καλή θέληση σε μη certified προϊόντα, αλλά αυτό είναι too much.

ΥΓ Βασικά, έχει αλλάξει site και βλέπω και άλλα περίεργα εκεί μέσα. Δεν μας τα λένε καλά

7.17 seer έχει το Premium PR1VI32-18WFC/PR1VO32-18 .  To Premium PR1VI32-18WF/PR1VO32-18 έχει 7.1 seer . Mάλλον ανανεώνουν την σειρά 
 

48 λεπτά πριν, guzel είπε

Γελάω με τα χάλια του καταστήματος και της tcl

Του καταστήματος ΟΚ . Στείλανε λάθος μοντέλο . Τα χάλια της TCL που είναι ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dare-Devil είπε

7.17 seer έχει το Premium PR1VI32-18WFC/PR1VO32-18 .  To Premium PR1VI32-18WF/PR1VO32-18 έχει 7.1 seer . Mάλλον ανανεώνουν την σειρά 
 

Ναι καλά. Έχουν 6.3 και 6.1 τα μικρά και τα μεγάλα 7... Δεν μας τα λένε καθόλου καλά...

Το C είναι για το coutoxorto???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

7.17 seer έχει το Premium PR1VI32-18WFC/PR1VO32-18 .  To Premium PR1VI32-18WF/PR1VO32-18 έχει 7.1 seer . Mάλλον ανανεώνουν την σειρά 
 

Του καταστήματος ΟΚ . Στείλανε λάθος μοντέλο . Τα χάλια της TCL που είναι ; 

Στο ifeel 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι καλά. Έχουν 6.3 και 6.1 τα μικρά και τα μεγάλα 7... Δεν μας τα λένε καθόλου καλά...

Μη το λες αυτό γιατί το shorai το 10 έχει seer 6,90 και το 18αρι που έχω εγώ λέει 7,30και scop 5,20 και 5,80 αντίστοιχα 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, guzel είπε

Στο ifeel 

Επειδή δεν υποστηρίζεται η λειτουργία και υπάρχει πάνω στο χειριστήριο το κουμπί; Πρώτη φορά βλέπεις κάτι αντίστοιχο σε προϊόν ; Αυτοκίνητο αγοράζεις και συμβαίνει αυτό . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Μη το λες αυτό γιατί το shorai το 10 έχει seer 6,90 και το 18αρι που έχω εγώ λέει 7,30και scop 5,20 και 5,80 αντίστοιχα 

Έχουν άλλου τύπου συμπιεστή...twin rotary φυσιολογικό μου φαίνεται αυτό.. αλλά αυτό που παρατήρησε ο liakjim θέλει αναζήτηση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Έχουν άλλου τύπου συμπιεστή...twin rotary φυσιολογικό μου φαίνεται αυτό.. αλλά αυτό που παρατήρησε ο liakjim θέλει αναζήτηση.. 

Ακριβώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Έχουν άλλου τύπου συμπιεστή...twin rotary φυσιολογικό μου φαίνεται αυτό.. αλλά αυτό που παρατήρησε ο liakjim θέλει αναζήτηση.. 

Εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα σχεδιασμού φορτίων για το πως διαμορφώνεται το seer scop 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Επειδή δεν υποστηρίζεται η λειτουργία και υπάρχει πάνω στο χειριστήριο το κουμπί; Πρώτη φορά βλέπεις κάτι αντίστοιχο σε προϊόν ;

Nαι γι αυτό, μου θυμίζει τα Toyotomi που είχαν κουμπιί για είσοδο αέρα απαίξω 😅

Στα επώνυμα δεν συμβαίνει κάτι αντίστοιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν έχει το 18άρι premium 7.17 seer (και το 24άρι 6.97) , εγώ είμαι ο αλφ ο εξωγήινος...

Οκ, είπαμε, να δείχνουμε καλή θέληση σε μη certified προϊόντα, αλλά αυτό είναι too much.

ΥΓ Βασικά, έχει αλλάξει site και βλέπω και άλλα περίεργα εκεί μέσα. Δεν μας τα λένε καλά

Tο Mission II εχει eurovent ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Το ifeel κάνει κάτι;

Δεν καταλαβαίνω αν κάνει κάτι...

Κάνει μπιπ το κλιματιστικό αλλά δεν φαίνεται να γίνεται κάτι... Τι είναι το ifeel... Ούτε το manual λέει κάτι... δεν υπάρχει τίποτα...

 

Επεξ/σία από IcemanGr71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...