Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Επισης παιζει ρολο και η χρηση.
Σε αυτον το χωρο εχω 9αρι που τοσα χρονια το χρησιμοποιουσα για ψυξη χωρις ιδιαιτερο προβλημα (λιγο οριακο στους καυσωνες).
Στη θερμανη ομως φετος ηταν ανεπαρκες και μαλιστα χωρις να εχουμε και βαρυ χειμωνα.
Τωρα οταν παω στο καταστημα να παρω 18αρι για 16 τετραγωνικα αντε να καταλαβει ο πωλητης πως και τι...

Απλά δε θα καταλάβει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, nvel είπε

βρείτε κάποιον μηχανικό να σας βγάλει τις απώλειες κανονικά γιατί με αυτές τις φόρμες τα αποτελέσματα δεν είναι σίγουρα

Δεν το συζητάμε ότι είναι το σωστό.

Αλλά το 99% του κόσμου πάει στα τυφλά, εξού κ η μπακαλίστικη προσέγγιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nvel είπε

βρείτε κάποιον μηχανικό να σας βγάλει τις απώλειες κανονικά γιατί με αυτές τις φόρμες τα αποτελέσματα δεν είναι σίγουρα

 

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Δεν το συζητάμε ότι είναι το σωστό.

Αλλά το 99% του κόσμου πάει στα τυφλά, εξού κ η μπακαλίστικη προσέγγιση.

Ασε που το συγκεκριμενο εργαλειο, με την προυποθεση οτι μπαινουν σωστα τα στοιχεια, δε μας εχει 'πουλησει' ακομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Ασε που το συγκεκριμενο εργαλειο, με την προυποθεση οτι μπαινουν σωστα τα στοιχεια, δε μας εχει 'πουλησει' ακομη.

Νομίζω το πάει λίγο προς την πάνω πλευρά. Από το ολότελα καλή και η Παναγιωταινα..

8 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Ασε που το συγκεκριμενο εργαλειο, με την προυποθεση οτι μπαινουν σωστα τα στοιχεια, δε μας εχει 'πουλησει' ακομη.

Αυτό που θα είχε ενδιαφέρον, είναι να εμφανιστούν 5-6άτομα με μελέτη απωλειών στον χώρο τους , να τρέξουν το εργαλείο αυτό ανά χώρο και να δούμε πόσο μακριά ή κοντά είναι.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Νομίζω το πάει λίγο προς την πάνω πλευρά. Από το ολότελα καλή και η Παναγιωταινα..

Αυτο ειναι αληθεια αλλα νομιζω οτι γινεται κυριως επειδη δεν υπολογιζουμε τα κυβικα χωρου που καταλαμβανουν τα επιπλα, οι ντουλαπες κλπ.
Better safe than sorry...
Εννοειται οτι δεν γινεται να αντικαταστησει μια μελετη μηχανικου αλλα μεχρι τωρα εχει αποδειχτει καλη εναλλακτικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά έτσι για να καταλάβετε τι ζόρια τραβάει το 12αρι Sharp που σας έλεγα, έβγαλα ένα βιντεάκι (με εξωτερική/εσωτερική 22 και ζητούμενη κρύο 22) για να ευθυμήσουμε λίγο.

Τελικά μάλλον να το πετάξω;

https://youtu.be/SNo46ILMcwM

Επεξ/σία από MAN0U
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, liakjim είπε

Κοίτα.

Ο χώρος σου δεν έχει πολλά τμ, αλλά με φοβίζουν αυτά που λες για τις κακές μονώσεις.

Καταρχάς τρέξε το κάτωθι για να δούμε τις απώλειες: ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ

Το 22άρι edge με φοβίζει λίγο.

Πάμε στο shorai (ίδιο μηχάνημα, πάνω κάτω) :

1104387696_Annotation2020-06-02072922.thumb.jpg.1612b42878cb48beb02d577e51a500da.jpg

Όπως βλέπεις στους 0C, έχει χάσει 30% και έχει πάει στα 4.9KW δλδ 16719btus.

Θα φτάσουν στα πολλά κρύα; Στη ψύξη; Που θα έχει πέσει στα 5.3KW στους 40C;

Πάμε στο asyg24klca.

Το κλιματιστικό το έχω. Είναι σαν να έκαναν πείραμα εκεί στη fujitsu για να δουν, πόση ισχύ και απόδοση μπορώ να χωρέσω σε αδιανόητα μικρό μέγεθος.

Το Capacity όπως βλέπεις, είναι στους 0C έξω 8.48KW !!!! ή 28936BTUs !!!!

2036350936_Annotation2020-06-02073018.jpg.c08419c75a03964aff13159065781ef9.jpg

To οποίο είναι συγκλονιστικό , αν σκεφτείς πόσο μικρή είναι η εσωτερική μονάδα.

Συγκριτικά, το θηριώδες AP71VG https://www.skroutz.gr/s/19028323/Mitsubishi-MSZ-MUZ-AP71VG.html

με την εξωτερική μονάδα των 840 × 880 × 330εκ , δίνει "μόλις" , 6.89KW .

Screenshot-29.png

  •  

Εδώ σε σύγκριση με το nemesis pro 🤘

Μια σταλιά, έτσι;

P81123-175118.jpg&key=653268408f3871c159

Και σύγκριση στις εξωτερικές :

Εδώ έβαλα σε σύγκριση (τα έχω βάλει στο σωστό σχετικό μέγεθος), το τέρας Mitsubishi MSZ/MUZ-GF71VE στα αριστερά, το  Inventor / Nemesis Pro N2VI32 - 24WiFi στη μέση και δεξιά το Fujitsu ASYG24KLCA. 

7e5b9bf6275abcc27d0b5ffcc73a8ce1.png

Το τίμημα είναι ο θόρυβος. Είπαμε , η Fujitsu πήγε για απόδοση και capacity.

Εδώ η εξωτερική σε θέρμανση, όπου δίνει πολλές στροφές για να δώσει το κορυφαίο scop στο 6.4

Κάτω από τους 7C κόβει στροφές για να αποφύγει τις αποψύξεις (δεν τις αποφεύγει όμως τελείως):

Στη ψύξη από την άλλη είναι παντελώς αθόρυβο :

Η εσωτερική τον έχει τον θόρυβό της :

Αλλά βγάζει κυβικά :

Άρα με λίγα λόγια.

ΑΝ θες απόλυτα αθόρυβο κλιματιστικό, το Fujitsu δεν είναι για σένα.

ΑΝ μένεις σε περιοχή που τον χειμώνα έχει υγρασία και πολύ κρύο, θα βλέπεις πολλά defrost.

Από την άλλη θα έχεις σίγουρη κάλυψη και τη μεγαλύτερη δυνατή οικονομία σε 24άρι.

Επίσης οι μικρές διαστάσεις των μονάδων, γίνεται πλεονέκτημα σε όσους έχουν πρόβλημα χώρου.

Μπαίνει άνετα και κρεμαστό στον τοίχο, μιας και είναι πανάλαφρη η μονάδα και δεν έχει κραδασμούς (Ιδανικά βέβαια καλύτερα στο πάτωμα).

Έχω γράψει κριτική εδώ https://www.skroutz.gr/s/14978825/Fujitsu-ASYG24KLCA.html?from=autocomplete&o=asyg24klca#reviews

Αν το εργαλείο υπολογισμού που σου έβαλα πιο πάνω δείξει ότι το 22άρι αρκεί, θα προτιμούσα το 22άρι edge.

Αλλιώς θα πρέπει να πας σε 24άρι πχ το edge το οποίο θα πρέπει να δούμε αν τα 5.6 KW στους μηδέν σε καλύπτουν. Όχι πολλά παραπάνω, αλλά καλύτερα.

Το daikin που έβαλες έχει χαμηλά seer/scop.

Σε πιο φθηνό, υπάρχει το Haier Tundra Greenhttps://www.skroutz.gr/s/14710999/Haier-Tundra-Green-AS68TEBHRA-1U68REFFRA.html?from=drop

Δοκιμασμένο κλιματιστικό εδώ στο forum, με Mitsubishi συμπιεστή, αθόρυβο, 5 χρόνια εγγύηση και έχει το capacity :

Annotation-2020-01-25-205046.png

Από mitsubishi αυτό https://www.skroutz.gr/s/19028323/Mitsubishi-MSZ-MUZ-AP71VG.html

Έχει όμως τεράστια εξωτερική μονάδα, δεν ξέρω αν θα σας χωρέσει.

Υπάρχει και το asyg24kmta.

https://www.fujitsuklime.com/wf-proizvodi/532/fujitsu-klima-uredjaj-zidni-inverter-asyg18kmta-aoyg18kmta-design-technical-manual.pdf

Ακόμα μεγαλύτερη απόδοση από το klca, με λίγο μεγαλύτερο μέγεθος , λιγότερο θόρυβο , αλλά ακριβούτσικο:

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_fujitsu-asyg24kmta-aoyg24kmta-1228700.html

https://www.e-klimashop.gr/fujitsu-24000-btuh/340-κλιματιστικο-fujitsu-asyg24kmtaaoyg24kmta-μετρητοις.html

Είναι το μηχάνημα που θα ήθελα να έχω .

Πρέπει να είναι το απολύτως κορυφαίο 24άρι της αγοράς. 🥰😍🥰

1789405478_Annotation2020-06-02083005.jpg.29d099081a52bba09cbbbe8b38a95cd6.jpg

Προσωπικα συνεχίζω να εχω αμφιβολίες σχετικα με τις αποδόσεις που δίνει η Fujitsu (σχετικά με το Capacity / Temperature και πόσο συγκρίσιμες είναι οι τιμές),  ισως κάτι δεν καταλαβαίνουμε, ίσως κάτι μας διαφεύγει.. δεν ξερω τι...(Total Capacity? Χωρις Defrost? Κάνουν ποιες διορθώσεις?)

(Αμφιβολίες οχι ως προς την εγκυρότητα τους αλλα την χρησιμότητα τους για τις συγκρίσεις που κάνουμε)

Στους 20C εσωτερική θερμοκρασία σύμφωνα με τις παραπάνω τιμες απο τον πίνακα για το 24KLCA (με Total Capacity) βγαίνει το εξης απλό διάγραμμα:

Fuji24.png.4ddb100b63b39f64c4d23afabefa2b5a.png

 

Αντίστοιχα του Shorai 24 (με MAX Capacity) βγαίνει ως εξης:

 

toshi24.png.8fd34b313ffad351a0fdb7bcb9d8105a.png

 

Επίσης ενδιαφερον ειναι το κλασσικό διαγραμα Toshiba Heating Capacity Ratio με μία επιπλέον γραμμη..

 

Shorai.png.e0498a3eff66ae00d14d05ceccb58b3c.png

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, liakjim είπε


image.png.04e38d4dc8401c6b549f61c19f1f596d.png

Το edge έχει ίδια ονομαστική με το shorai στα 6.1KW

Πάνω κάτω , το ίδιο μηχάνημα

Όπως βλέπεις, στους 40C έχει χάσει το 13% του capacity.

Θα πρέπει λοιπόν να μελετήσεις με μελέτη απωλειών, αν τα 5.3KW δλδ 18000btus θα φτάνουν για τον χώρο σου.

Το 24άρι έχει χάσει μόλις 5% περίπου , δλδ 6,65KW ή 22690.74BTus.

Σημαντική διαφορά.

Άρα, κανείς μας δεν μπορεί να σου πει. Μπορεί να φτάνει και το 18άρι, μπορεί ούτε το 24άρι. Εξαρτάται από τι ζητάει ο χώρος σου.

Έτρεξα τον υπολογισμό απωλειών μόνο για τη σαλοκουζίνα που θα τοποθετηθεί το κλιματιστικό (45τμ) και μου έβγαλε τα εξής

apwleies.png.300c0e1ccdfedb3fc4ad3f6af11f2ce6.png

Το κλιματιστικό θα χρησιμοποιηθεί κυρίως για ψύξη και θα είναι ανοιχτό σχεδόν 24/7 στους 26 βαθμούς. Επομένως θέλω κάτι με υψηλό seer  

Επεξ/σία από pareisaktos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, pareisaktos είπε

Έτρεξα τον υπολογισμό απωλειών μόνο για τη σαλοκουζίνα που θα τοποθετηθεί το κλιματιστικό (45τμ) και μου έβγαλε τα εξής

apwleies.png.300c0e1ccdfedb3fc4ad3f6af11f2ce6.png

Το κλιματιστικό θα χρησιμοποιηθεί κυρίως για ψύξη και θα είναι ανοιχτό σχεδόν 24/7 στους 26 βαθμούς. Επομένως θέλω κάτι με υψηλό seer  

Θα έπαιρνα το 22αρι edge.

29 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Προσωπικα συνεχίζω να εχω αμφιβολίες σχετικα με τις αποδόσεις που δίνει η Fujitsu (σχετικά με το Capacity / Temperature και πόσο συγκρίσιμες είναι οι τιμές),  ισως κάτι δεν καταλαβαίνουμε, ίσως κάτι μας διαφεύγει.. δεν ξερω τι...(Total Capacity? Χωρις Defrost? Κάνουν ποιες διορθώσεις?)

(Αμφιβολίες οχι ως προς την εγκυρότητα τους αλλα την χρησιμότητα τους για τις συγκρίσεις που κάνουμε)

Στους 20C εσωτερική θερμοκρασία σύμφωνα με τις παραπάνω τιμες απο τον πίνακα για το 24KLCA (με Total Capacity) βγαίνει το εξης απλό διάγραμμα:

Fuji24.png.4ddb100b63b39f64c4d23afabefa2b5a.png

Αντίστοιχα του Shorai 24 (με MAX Capacity) βγαίνει ως εξης:

toshi24.png.8fd34b313ffad351a0fdb7bcb9d8105a.png

Επίσης ενδιαφερον ειναι το κλασσικό διαγραμα Toshiba Heating Capacity Ratio με μία επιπλέον γραμμη..

Shorai.png.e0498a3eff66ae00d14d05ceccb58b3c.png

Δεν έχω κάτι άλλο να δείξω.

Νομίζω ότι η απάντηση είναι στο input watts όπου το Fujitsu επιλέγει να ανεβάσει πολύ όταν τα άλλα κρατάνε cop.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MAN0U είπε

Παιδιά έτσι για να καταλάβετε τι ζόρια τραβάει το 12αρι Sharp που σας έλεγα, έβγαλα ένα βιντεάκι (με εξωτερική/εσωτερική 22 και ζητούμενη κρύο 22) για να ευθυμήσουμε λίγο.

Τελικά μάλλον να το πετάξω;

https://youtu.be/SNo46ILMcwM

Δεν αξίζει να κάνεις κάτι σε αυτό το μηχάνημα με τόσο θόρυβο, αν βάλεις κάποιο καινούριο στην θέση του καλό θα ήταν η εσωτερική να πάει λίγο πιο χαμηλά αν το δουλεύεις θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Θα έπαιρνα το 22αρι edge.

Δεν έχω κάτι άλλο να δείξω.

Νομίζω ότι η απάντηση είναι στο input watts όπου το Fujitsu επιλέγει να ανεβάσει πολύ όταν τα άλλα κρατάνε cop.

Εγω πιστευω οτι ΙΣΩΣ (μακάρι να είχα αυτη την σιγουρια σου :P )  όπως λέει ενας τύπος σε ενα forum "Total capacity" is what it can deliver running flat-out, never pausing for defrost cycles.

Και ειναι τιμές χωρίς να επηρεάζεται απο την πτώση απόδοσης λόγο Frost της εξ.μονάδας και λόγο διαλειμμάτων λόγο Defrost.. Ενω η Toshiba π.χ. χρησιμοποιεί το max capacity το οποίο βεβαίως και επηρεάζεται απο frost/defrost. (για αυτο και το αναφέρει στο διάγραμμα)

Δυστυχώς με δυσκολεύει πολυ να βρω επίσημα η κάπου, το τι σημαίνει "Total Capacity" στην θέρμανση.. αν εχεις βρει κάποιο Link η γνωρίζεις τι είναι, αν δεν σου κάνει κόπος πες μου :)

H ερώτηση "κλειδί" είναι τι διαφορά έχει το "Total Capacity" με το "MAX Capacity" ?

 

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Εγω πιστευω οτι ΙΣΩΣ (μακάρι να είχα αυτη την σιγουρια σου :P )  όπως λέει ενας τύπος σε ενα forum "Total capacity" is what it can deliver running flat-out, never pausing for defrost cycles.

Και ειναι τιμές χωρίς να επηρεάζεται απο την πτώση απόδοσης λόγο Frost της εξ.μονάδας και λόγο διαλειμμάτων λόγο Defrost.. Ενω η Toshiba π.χ. χρησιμοποιεί το max capacity το οποίο βεβαίως και επηρεάζεται απο frost/defrost. (για αυτο και το αναφέρει στο διάγραμμα)

Δυστυχώς με δυσκολεύει πολυ να βρω επίσημα η κάπου, το τι σημαίνει "Total Capacity" στην θέρμανση.. αν εχεις βρει κάποιο Link η γνωρίζεις τι είναι, αν δεν σου κάνει κόπος πες μου :)

Τα defrost επηρεάζονται από τόσους παρόντες που θεωρώ ότι είναι απίθανο να είναι μέσα υπολογισμένα. Εξάλλου το Fujitsu έχει θερμοκρασίες wb, db άρα βγαίνει αμέσως το RH.

2 ώρες πριν, MAN0U είπε

Παιδιά έτσι για να καταλάβετε τι ζόρια τραβάει το 12αρι Sharp που σας έλεγα, έβγαλα ένα βιντεάκι (με εξωτερική/εσωτερική 22 και ζητούμενη κρύο 22) για να ευθυμήσουμε λίγο.

Τελικά μάλλον να το πετάξω;

https://youtu.be/SNo46ILMcwM

Δεν έχεις φάει ακόμα μήνυση από κάνα γείτονα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τα defrost επηρεάζονται από τόσους παρόντες που θεωρώ ότι είναι απίθανο να είναι μέσα υπολογισμένα. Εξάλλου το Fujitsu έχει θερμοκρασίες wb, db άρα βγαίνει αμέσως το RH.

Δεν έχεις φάει ακόμα μήνυση από κάνα γείτονα;

Ποια είναι η διαφορά Total Capacity με MAX Capacity?

Π.χ. στο manual του Mitsubishi(που πάλι χρησιμοποιεί  στους πίνακες το TC) έχει και αυτο..  (Που μου θυμίζει αρκετα το διάγραμμα της Toshiba και εχει υποσημείωση οτι οι διακοπτόμενες γραμμές είναι χωρις frost/defrost) και μετα έχει διάφορα Corrections απο κατω..  και καταλήγει στους πίνακες που βλέπουμε.

Δεν το ξέρω το θέμα, δεν θα το ψάξω παραπάνω.. (δεν εχω ούτε τις γνώσεις για αυτο αλλα ούτε την διάθεση ) απλα το παραθέτω..

 

image.png.4fb066d3f609beac0379c2ebbf347ec9.png

 

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ποια είναι η διαφορά Total Capacity με MAX Capacity?

Π.χ. στο manual του Mitsubishi(που πάλι χρησιμοποιεί  στους πίνακες το TC) έχει και αυτο..  (Που μου θυμίζει αρκετα το διάγραμμα της Toshiba και εχει υποσημείωση οτι οι διακοπτόμενες γραμμές είναι χωρις frost/defrost) και μετα έχει διάφορα Corrections απο κατω..  και καταλήγει στους πίνακες που βλέπουμε.

Δεν το ξέρω το θέμα, δεν θα το ψάξω παραπάνω.. (δεν εχω ούτε τις γνώσεις για αυτο αλλα ούτε την διάθεση ) απλα το παραθέτω..

image.png.4fb066d3f609beac0379c2ebbf347ec9.png

Δεν ξέρω. Μπορεί το max να είναι ο τρόπος που η Toshiba λέει αυτό οι άλλοι λένε total.

Η γραμμή διόρθωσης μου θυμίζει το Fujitsu που κόβει απότομα στροφές ανεμιστήρα. Πιο κάτω έτσι και αλλιώς ενώνονται οπότε η σύγκριση μάλλον παραμένει valid.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Επισης παιζει ρολο και η χρηση.
Σε αυτον το χωρο εχω 9αρι που τοσα χρονια το χρησιμοποιουσα για ψυξη χωρις ιδιαιτερο προβλημα (λιγο οριακο στους καυσωνες).
Στη θερμανη ομως φετος ηταν ανεπαρκες και μαλιστα χωρις να εχουμε και βαρυ χειμωνα.
Τωρα οταν παω στο καταστημα να παρω 18αρι για 16 τετραγωνικα αντε να καταλαβει ο πωλητης πως και τι...

Καλά δε χρειάζεται να το αναλύουμε και στον Πωλητή κιόλας. Το πιο πιθανό είναι να προτείνει έτσι και αλλιώς κλιματιστικο υψηλής κερδοφορίας. Το ακριβότερο δεν είναι πάντα το καλύτερο για αυτούς. 

Ισως μια καλη επενδυση να ηταν μελετη απωλειων απο μηχανικο. (Αυτα τα ενεργειακα πιστοποιητικα δειχνουν αραγε κατι)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...