Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Δεν είναι ακατανόητο . Έχουν σίγουρα εμπορικό λόγο που αλλάξανε την ονομασία. Το ίδιο γίνεται και στα αυτοκίνητα μερικές φορές . 

Ακατανόητο για μένα.

Εκτός και αν το shorai δεν πούλησε και ήθελαν να πάνε σε άλλη ονομασία.  Σαν το toyota auris. Τώρα το έκαναν πάλι corolla...

3 λεπτά πριν, angelbts είπε

Και πάτησα εκεί στο ίδιο site, και έβγαλε αυτό για αυτό και είπα ξεφεύγει ;x  https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-toshiba-σειρά-shorai-premium-24000-btu-ras-24j2avrg-e-ras

Το 24άρι premium αξίζει τα λεφτά του . Το 24άρι edge δεν προσφέρει κάτι παραπάνω από απόδοση ενώ έχει χάσει τον ιονιστή. Ίσως για αυτό το κρατάνε εκεί.

Από 16άρι και κάτω υπάρχει σημαντική αύξηση επιδόσεων στα edge ώστε κάποιος να τα προτιμήσει από τα premium ή απλά αν θέλει να έχει το καινούργιο μοντέλο για ψυχολογικούς λόγους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ακατανόητο για μένα.

Εκτός και αν το shorai δεν πούλησε και ήθελαν να πάνε σε άλλη ονομασία.  Σαν το toyota auris. Τώρα το έκαναν πάλι corolla...

Πιθανόν επειδή βγαλαν πριν πολύ λίγο καιρό τα shorai premium, αν βγάζαν και shorai edge  τόσο γρήγορα θα έπεφτε κράξιμο.. (ίσως στο εξωτερικό κυκλοφόρησε πιο νωρίς το premium και δεν είχαν αυτό δίλημμα)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Rnd1978 είπε

Πιθανόν επειδή βγαλαν πριν πολύ λίγο καιρό τα shorai premium, αν βγάζαν και shorai edge  τόσο γρήγορα θα έπεφτε κράξιμο.. (ίσως στο εξωτερικό κυκλοφόρησε πιο νωρίς το premium και δεν είχαν αυτό δίλημμα)

Μπορεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, guzel είπε

Αυτό είναι το προηγούμενο μοντέλο. Πονηριές της ελληνικής αντιπροσωπείας. Το παρουσιάζουν σαν άλλο μοντέλο για να κρατήσουν τη τιμή στα ύψη. 

Το edge όμως είναι το επόμενο shorai, οπότε κοίτα αυτό.

Ok! Οπότε εδώ είμαι για το 18.000 - μήπως στο 9.000 να πάω σε κάτι πιο οικονομικό; Ευχαριστώ και πάλι για την αμεσότητα σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, angelbts είπε

Ok! Οπότε εδώ είμαι για το 18.000 - μήπως στο 9.000 να πάω σε κάτι πιο οικονομικό; Ευχαριστώ και πάλι για την αμεσότητα σε όλους.

Με 5χρόνια εγγύηση μέσω της daikin https://www.skroutz.gr/s/18329674/Daikin-FTXC25B-RXC25B.html?o=daikin+ftxc25b

Με 10χρόνια εγγύηση https://www.skroutz.gr/s/18629546/Inventor-Aria-AR3VI32-09WF-AR3VO32-09.html

Σε οικονομικό με 10 χρόνια εγγύηση https://www.bestprice.gr/item/2155493111/tcl-elite-plus-tac-09chsaxa412.html

Το daikin πολύ πιο αποδοτικό σε θέρμανση, ποιοτικό.

Διάβασε την κριτική μου στο σκρουτζ για το atxc25b (ίδιο είναι παραεισαγωγή) και αντί για Aria το Crystal II (πάλι ίδιο σε carrier).

21 λεπτά πριν, pareisaktos είπε

το 22αρι edge λέτε να έχει μεγάλη διαφορά σε απόδοση από το 24αρι; Θέλω να καλύψω χώρο 65τ.μ. 90% για ψύξη. 

Θέλει μελέτη το πράγμα.

Δεν έχουμε το service manual του edge.

Ας δούμε το απλό shorai
image.png.04e38d4dc8401c6b549f61c19f1f596d.png

Το edge έχει ίδια ονομαστική με το shorai στα 6.1KW

Πάνω κάτω , το ίδιο μηχάνημα

Όπως βλέπεις, στους 40C έχει χάσει το 13% του capacity.

Θα πρέπει λοιπόν να μελετήσεις με μελέτη απωλειών, αν τα 5.3KW δλδ 18000btus θα φτάνουν για τον χώρο σου.

Το 24άρι έχει χάσει μόλις 5% περίπου , δλδ 6,65KW ή 22690.74BTus.

Σημαντική διαφορά.

Άρα, κανείς μας δεν μπορεί να σου πει. Μπορεί να φτάνει και το 18άρι, μπορεί ούτε το 24άρι. Εξαρτάται από τι ζητάει ο χώρος σου.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, angelbts είπε

Καλησπέρα και για τα 2! Το 18.000 καθημερινά πολλές ώρες. Το 9.000 πολύ λιγότερο. Ευχαριστώ πολύ.

Θα κοιτάξεις τα νούμερα SCOP SEER να είναι όσο πιο μεγάλα γίνεται . Όσο πιο μεγάλα τόσο πιο οικονομικό σε λειτουργία το κλιματιστικό . To SCOP αφορά την θέρμανση και το SEER τη ψύξη . 

Με λίγα παραπάνω λεφτά δες την σειρά Edge που σου είπαν τα παιδιά απο το κατάστημα που σου είπαν .  7 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη . Προϋπόθεση να κάνεις ετήσιες συντηρήσεις για να ισχύει η εγγύηση . 




 

21 λεπτά πριν, angelbts είπε

Ok! Οπότε εδώ είμαι για το 18.000 - μήπως στο 9.000 να πάω σε κάτι πιο οικονομικό; Ευχαριστώ και πάλι για την αμεσότητα σε όλους.

Σε κάτι ποιο οικονομικό VFM με 10 χρόνια εγγύηση χωρίς να χρειάζονται συντηρήσεις κοίτα το Inventor Aria .
https://www.skroutz.gr/s/18629546/Inventor-Aria-AR3VI32-09WF-AR3VO32-09.html

Scop=  5.1
Seer= 7.1
Έχει Wifi, έξτρα φίλτρα , ιονιστή , δεύτερο αισθητήρα θερμοκρασίας στο χειριστήριο .
 

Ή το https://www.skroutz.gr/s/18329674/Daikin-FTXC25B-RXC25B.html?o=daikin+ftxc25b
Με 3 χρόνια εγγύηση . Κάποιος μας είπε ότι σε κάποια καταστήματα το δίνουν με 5 χρόνια . Θέλει λίγο ψάξιμο όπως επίσης αν η 5ετής εγγύηση έχει όρο ετήσιων συντηρήσεων . Στο site της Daikin δεν βγάζω άκρη . 
Scop= 5.81
Seer=  6.84
Wifi το αγοράζει έξτρα περιπου 50-60 ευρώ . 
Έχει έξτρα φίλτρο . 
Δεν έχει ιονιστή . 


 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα.

Θα ήθελα σας παρακαλώ την συμβουλή σας. Στο σπίτι μου (με ενοίκιο είμαι) έχω βάλει εδώ και 3 χρόνια ένα Sharp AY-X127E, μεταχειρισμένο και αρκετά παλιό, 12αρι Inverter το οποίο μου το πλάσαρε ένας ψυκτικός. Είναι πολύ λίγο για τον χώρο, ενιαία σαλονοκουζίνα περίπου 45 τ.μ. με άνοιγμα εσωτερικής σκάλας και με αλουμίνια/μόνωση σχετικά άθλια (το χειμώνα είναι πάγος το σπίτι και το καλοκαίρι ψιλόφούρνος).
Το χειρότερο με το κλιματιστικό είναι ότι η εξωτερική μονάδα που βγαίνει στο μπαλκονάκι που καθόμαστε το καλοκαίρι κάνει σαν μεταγωγικό όταν ξεκινάει και ο βομβος μέσα αφού πάρει στροφές είναι πάρα (μα πάρα) πολύς!
Η εξωτερική μονάδα είναι αναρτημένη στον τοίχο ακριβώς πίσω από την εσωτερική. Για να πάει κάτω η εξωτερική δεν έχουμε χώρο (μπαλκονάκι) και αν και έχει λάστιχα antivibration ακούγεται ακόμα και στον επάνω όροφο, άσε δε που όταν αρχίζει και στροφάρει δεν κάθεσαι στο μπαλκόνι.
Η απόδοση του είναι πολύ μέτρια έως κακή τόσο τον χειμώνα όσο και το καλοκαίρι.

Η ερώτηση. Αξίζει τίποτα το μηχάνημα ή είναι δεινόσαυρος; Να του κάνω κάνα καλό σέρβις, θα αυξηθεί καθόλου η απόδοση; Ο θόρυβος υπάρχει περίπτωση να μειωθεί; Ο μόνος λόγος που σκέφτομαι κάτι τέτοιο είναι γιατί είναι made in Japan και ίσως το δώσω στους γονείς μου (εάν βελτιωθεί με το σέρβις).

Ή να το κάνω ανακύκλωση σε κάνα Πλαίσιο κτλ. μπας και πάρω κάνα 100ευρω επιστροφή;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

20200601_113946.jpg

20200601_114001.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Θέλει λίγο ψάξιμο όπως επίσης αν η 5ετής εγγύηση έχει όρο ετήσιων συντηρήσεων . Στο site της Daikin δεν βγάζω άκρη .

 

image.png.e113091239db710495bee8a53e718e29.png

https://standbyme.daikin.gr/el/

6 λεπτά πριν, MAN0U είπε

Παιδιά καλησπέρα.

Θα ήθελα σας παρακαλώ την συμβουλή σας. Στο σπίτι μου (με ενοίκιο είμαι) έχω βάλει εδώ και 3 χρόνια ένα Sharp AY-X127E, μεταχειρισμένο και αρκετά παλιό, 12αρι Inverter το οποίο μου το πλάσαρε ένας ψυκτικός. Είναι πολύ λίγο για τον χώρο, ενιαία σαλονοκουζίνα περίπου 45 τ.μ. με άνοιγμα εσωτερικής σκάλας και με αλουμίνια/μόνωση σχετικά άθλια (το χειμώνα είναι πάγος το σπίτι και το καλοκαίρι ψιλόφούρνος).
Το χειρότερο με το κλιματιστικό είναι ότι η εξωτερική μονάδα που βγαίνει στο μπαλκονάκι που καθόμαστε το καλοκαίρι κάνει σαν μεταγωγικό όταν ξεκινάει και ο βομβος μέσα αφού πάρει στροφές είναι πάρα (μα πάρα) πολύς!
Η εξωτερική μονάδα είναι αναρτημένη στον τοίχο ακριβώς πίσω από την εσωτερική. Για να πάει κάτω η εξωτερική δεν έχουμε χώρο (μπαλκονάκι) και αν και έχει λάστιχα antivibration ακούγεται ακόμα και στον επάνω όροφο, άσε δε που όταν αρχίζει και στροφάρει δεν κάθεσαι στο μπαλκόνι.
Η απόδοση του είναι πολύ μέτρια έως κακή τόσο τον χειμώνα όσο και το καλοκαίρι.

Η ερώτηση. Αξίζει τίποτα το μηχάνημα ή είναι δεινόσαυρος; Να του κάνω κάνα καλό σέρβις, θα αυξηθεί καθόλου η απόδοση; Ο θόρυβος υπάρχει περίπτωση να μειωθεί; Ο μόνος λόγος που σκέφτομαι κάτι τέτοιο είναι γιατί είναι made in Japan και ίσως το δώσω στους γονείς μου (εάν βελτιωθεί με το σέρβις).

Ή να το κάνω ανακύκλωση σε κάνα Πλαίσιο κτλ. μπας και πάρω κάνα 100ευρω επιστροφή;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

20200601_113946.jpg

20200601_114001.jpg

Σε 45τμ με κακές μονώσεις , μπορεί να θέλεις και 24άρι. Τι να κάνει το 12άρι;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Γιατί λέει "δεν θα επιβαρυνθείτε με κανένα κόστος για ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ";;; Δηλαδή θα χρεώσουν την εργασία;; Το τσέκαρε κανένας;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, MAN0U είπε

Παιδιά καλησπέρα.

Θα ήθελα σας παρακαλώ την συμβουλή σας. Στο σπίτι μου (με ενοίκιο είμαι) έχω βάλει εδώ και 3 χρόνια ένα Sharp AY-X127E, μεταχειρισμένο και αρκετά παλιό, 12αρι Inverter το οποίο μου το πλάσαρε ένας ψυκτικός. Είναι πολύ λίγο για τον χώρο, ενιαία σαλονοκουζίνα περίπου 45 τ.μ. με άνοιγμα εσωτερικής σκάλας και με αλουμίνια/μόνωση σχετικά άθλια (το χειμώνα είναι πάγος το σπίτι και το καλοκαίρι ψιλόφούρνος).
Το χειρότερο με το κλιματιστικό είναι ότι η εξωτερική μονάδα που βγαίνει στο μπαλκονάκι που καθόμαστε το καλοκαίρι κάνει σαν μεταγωγικό όταν ξεκινάει και ο βομβος μέσα αφού πάρει στροφές είναι πάρα (μα πάρα) πολύς!
Η εξωτερική μονάδα είναι αναρτημένη στον τοίχο ακριβώς πίσω από την εσωτερική. Για να πάει κάτω η εξωτερική δεν έχουμε χώρο (μπαλκονάκι) και αν και έχει λάστιχα antivibration ακούγεται ακόμα και στον επάνω όροφο, άσε δε που όταν αρχίζει και στροφάρει δεν κάθεσαι στο μπαλκόνι.
Η απόδοση του είναι πολύ μέτρια έως κακή τόσο τον χειμώνα όσο και το καλοκαίρι.

Η ερώτηση. Αξίζει τίποτα το μηχάνημα ή είναι δεινόσαυρος; Να του κάνω κάνα καλό σέρβις, θα αυξηθεί καθόλου η απόδοση; Ο θόρυβος υπάρχει περίπτωση να μειωθεί; Ο μόνος λόγος που σκέφτομαι κάτι τέτοιο είναι γιατί είναι made in Japan και ίσως το δώσω στους γονείς μου (εάν βελτιωθεί με το σέρβις).

Ή να το κάνω ανακύκλωση σε κάνα Πλαίσιο κτλ. μπας και πάρω κάνα 100ευρω επιστροφή;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

20200601_113946.jpg

20200601_114001.jpg

12αρι σε 45τμ;

200.gif.0ecf9f8227e0bb007c46fde1db53b02a.gif

Επεξ/σία από guzel
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, MAN0U είπε

Παιδιά καλησπέρα.

Θα ήθελα σας παρακαλώ την συμβουλή σας. Στο σπίτι μου (με ενοίκιο είμαι) έχω βάλει εδώ και 3 χρόνια ένα Sharp AY-X127E, μεταχειρισμένο και αρκετά παλιό, 12αρι Inverter το οποίο μου το πλάσαρε ένας ψυκτικός. Είναι πολύ λίγο για τον χώρο, ενιαία σαλονοκουζίνα περίπου 45 τ.μ. με άνοιγμα εσωτερικής σκάλας και με αλουμίνια/μόνωση σχετικά άθλια (το χειμώνα είναι πάγος το σπίτι και το καλοκαίρι ψιλόφούρνος).
Το χειρότερο με το κλιματιστικό είναι ότι η εξωτερική μονάδα που βγαίνει στο μπαλκονάκι που καθόμαστε το καλοκαίρι κάνει σαν μεταγωγικό όταν ξεκινάει και ο βομβος μέσα αφού πάρει στροφές είναι πάρα (μα πάρα) πολύς!
Η εξωτερική μονάδα είναι αναρτημένη στον τοίχο ακριβώς πίσω από την εσωτερική. Για να πάει κάτω η εξωτερική δεν έχουμε χώρο (μπαλκονάκι) και αν και έχει λάστιχα antivibration ακούγεται ακόμα και στον επάνω όροφο, άσε δε που όταν αρχίζει και στροφάρει δεν κάθεσαι στο μπαλκόνι.
Η απόδοση του είναι πολύ μέτρια έως κακή τόσο τον χειμώνα όσο και το καλοκαίρι.

Η ερώτηση. Αξίζει τίποτα το μηχάνημα ή είναι δεινόσαυρος; Να του κάνω κάνα καλό σέρβις, θα αυξηθεί καθόλου η απόδοση; Ο θόρυβος υπάρχει περίπτωση να μειωθεί; Ο μόνος λόγος που σκέφτομαι κάτι τέτοιο είναι γιατί είναι made in Japan και ίσως το δώσω στους γονείς μου (εάν βελτιωθεί με το σέρβις).

Ή να το κάνω ανακύκλωση σε κάνα Πλαίσιο κτλ. μπας και πάρω κάνα 100ευρω επιστροφή;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

20200601_113946.jpg

20200601_114001.jpg

Τί να σου κάνει ένα 12άρι σε τόσο μεγάλο χώρο με σκάλα ;  Το πιθανότερο θες 24άρι . 
Το made in Japan δες μα λέει κάτι . Δεν καθορίζει η γεωγραφική προέλευση την ποιότητα ενός προϊόντος. Αυτό είναι μύθος . 
Αν πάρεις καινούριο λογικά θα είναι μέρα με τη νύχτα η μεταφορά θορύβου στο μέσα χώρο . Παρ όλα αυτά όταν αναρτούμε μια εξωτερική μονάδα στον εξωτερικό τοίχο πάντα υπάρχει πιθανότητα μεταφοράς θορύβου στο μέσα χώρο.

Το βασικότερο που σε απασχολεί είναι να σε καλύπτει το κλιματιστικό . Δυστυχώς θες πολύ μεγαλύτερο . 24άρι . 
Μέχρι πόσα λεφτά κοιτάς;  Το θες μόνο για ψύξη ; Θες να έχει wifi και ιονιστή ;



 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dare-Devil είπε

Τί να σου κάνει ένα 12άρι σε τόσο μεγάλο χώρο με σκάλα ;  Το πιθανότερο θες 24άρι . 
Το made in Japan δες μα λέει κάτι . Δεν καθορίζει η γεωγραφική προέλευση την ποιότητα ενός προϊόντος. Αυτό είναι μύθος . 
Αν πάρεις καινούριο λογικά θα είναι μέρα με τη νύχτα η μεταφορά θορύβου στο μέσα χώρο . Παρ όλα αυτά όταν αναρτούμε μια εξωτερική μονάδα στον εξωτερικό τοίχο πάντα υπάρχει πιθανότητα μεταφοράς θορύβου στο μέσα χώρο.

Το βασικότερο που σε απασχολεί είναι να σε καλύπτει το κλιματιστικό . Δυστυχώς θες πολύ μεγαλύτερο . 24άρι . 
Μέχρι πόσα λεφτά κοιτάς;  Το θες μόνο για ψύξη ; Θες να έχει wifi και ιονιστή ;



 

Χαχαχα. Θεϊκό το gif του @guzeI

Ναι, κι εγω έτσι όπως το βλέπω πάω για 24αρι (ή καλό 22αρι...)

Από χρήματα με πολύ κόπο και για future proofing μήπως και το πάρω και αλλού αν μετακομίσω, σκέφτομαι γύρω στα 1.000 ή και λιγότερα. Wifi πολύ επιθυμητό, ιονιστης επίσης επιθυμητός λόγω αλλεργιων της συζύγου.
Ψύξη θα δουλεύει σχετικά συχνά το καλοκαίρι αλλά θέλω και τον χειμώνα να βοηθάει τα καλοριφέρ που πασχίζουν με τις ανύπαρκτες μονώσεις και τα χάλια DIY αλουμίνια. 

Τώρα, σχετικά με εγγυήσεις και συντηρήσεις εννοείται θα ήθελα κάτι αξιόπιστο και με χαμηλό κόστος συντήρησης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MAN0U είπε

Χαχαχα. Θεϊκό το gif του @guzeI

Ναι, κι εγω έτσι όπως το βλέπω πάω για 24αρι (ή καλό 22αρι...)

Από χρήματα με πολύ κόπο και για future proofing μήπως και το πάρω και αλλού αν μετακομίσω, σκέφτομαι γύρω στα 1.000 ή και λιγότερα. Wifi πολύ επιθυμητό, ιονιστης επίσης επιθυμητός λόγω αλλεργιων της συζύγου.
Ψύξη θα δουλεύει σχετικά συχνά το καλοκαίρι αλλά θέλω και τον χειμώνα να βοηθάει τα καλοριφέρ που πασχίζουν με τις ανύπαρκτες μονώσεις και τα χάλια DIY αλουμίνια. 

Τώρα, σχετικά με εγγυήσεις και συντηρήσεις εννοείται θα ήθελα κάτι αξιόπιστο και με χαμηλό κόστος συντήρησης.

Δώσε έμφαση στο SEER του κλιματιστικού . Όσο πιο μεγάλος ο αριθμός τόσο πιο οικονομικό στη ψύξη . Στη θέρμανση  μας ενδιαφέρει το SCOP αλλά στην δική σου περίπτωση αφου θα το δουλεύεις επικουρικά το μηχάνημα στην θέρμανση δεν χρειάζεται να επενδύσεις σε αυτό το κομμάτι . 

Με 10 χρόνια εγγύηση σε όλο το μηχάνημα . Χωρίς όρο ετήσιων συντηρήσεων πολύ καλή περίπτωση το παρακάτω :
https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/nemesis-pro#tech-specs
https://www.skroutz.gr/s/12834281/Inventor-Nemesis-Pro-N2VI32-24WiFi-N2VO32-24.html
Έχει Wifi ,ιονιστή, έξτρα φίλτρα  κ.α 
SEER= 7.1
SCOP= 5.2


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, MAN0U είπε

Χαχαχα. Θεϊκό το gif του @guzeI

Ναι, κι εγω έτσι όπως το βλέπω πάω για 24αρι (ή καλό 22αρι...)

Από χρήματα με πολύ κόπο και για future proofing μήπως και το πάρω και αλλού αν μετακομίσω, σκέφτομαι γύρω στα 1.000 ή και λιγότερα. Wifi πολύ επιθυμητό, ιονιστης επίσης επιθυμητός λόγω αλλεργιων της συζύγου.
Ψύξη θα δουλεύει σχετικά συχνά το καλοκαίρι αλλά θέλω και τον χειμώνα να βοηθάει τα καλοριφέρ που πασχίζουν με τις ανύπαρκτες μονώσεις και τα χάλια DIY αλουμίνια. 

Τώρα, σχετικά με εγγυήσεις και συντηρήσεις εννοείται θα ήθελα κάτι αξιόπιστο και με χαμηλό κόστος συντήρησης.

Θα πρότεινα το 24αρι Morris που έχει ο Κωτσόβολος.

Πέφτει συχνά στα 600€ και με 100€ ανακύκλωση θα πάει 500€. Ίσως και με εγκατάσταση μέσα σε καμιά σούπερ προσφορά.

Το έχουν βάλει παιδιά εδώ και είναι πολύ ευχαριστημένοι.

Αλλιώς κάνα nemesis pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...