Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

27 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

To wifi ready το λεει η Toyotomi  η ο πωλητης?

Η Toyotomi το έλεγε. Μάλιστα τώρα έχει ακόμα το 528 http://www.toyotomi.gr/el/TOYOTOMI-TRN-TRG-528ZR αλλά το έχουν αφαιρέσει ως ένδειξη και δε έχω κρατήσει κάποιπ παλιό αντίγραφο της σελίδας, ως απόδειξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, guzel είπε

Κάθεστε;;;;;

Τα Edge ήρθαν Κωτσόβολο !!!

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213416-toshiba-edge-18j2avsg-e-b18j2kvsg

1.099 το 18αρι...

Ωραία. Όλα θα τα φέρει. Αναμένονται τα δείχνει.

Τώρα μένει να κάνει κανά 20% σε όλα με δωρεάν εγκατάσταση.

Προσωπικά θα περίμενα.

ΥΓ Δεν είμαι μέντιουμ. Μπορεί να μη τα βάλει ποτέ σε προσφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, wolfskinn είπε

Tετοια εποχη πέρυσι πολυ καλυτερες προσφορες, καμια σχεση με φετος....

Νομίζω ο καιρός πάει πίσω τις προσφορές. Φαντάσου έξω να ρίχνει καρέκλες και εσύ να ψάχνεις κλιματιστικό για ψυξη. Καμμένη προσφορά. Υπομονή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Μετά από τις προτάσεις σας κατέληξα στο TCL Elite Plus TAC-12CHSA/XA412.

Αύριο θα έρθουν για εγκατάσταση.Σχετικά με την αντλία κενού, θα μου είναι ξεκάθαρο αν θα γίνει η εγκατάσταση με αυτόν τον τρόπο ή είναι κάτι που κάποιος που δεν ξέρει από αυτά δεν θα το καταλάβει.Δηλαδή μπορεί να ισχυριστεί αυτός που θα το εγκαταστήσει ότι έγινε εγκατάσταση με την αντλία κενού και να μην την έχει κάνει.

Επίσης από αυτά που έχω διαβάσει καταλαβαίνω ότι θα πρέπει να προσέξω τις αποστάσεις (πχ εσωτερική μονάδα από ταβάνι, εξωτερική από τοίχο κλπ).

Μήπως ξέρετε επίσης πως μπορώ να βρω το ελάχιστο μήκος σωληνώσεων, καθώς στο manual της εγκατάστασης δεν αναφέρεται κάτι.

Υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω κατά την εγκατάσταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tzolakos είπε

Καλησπέρα σας,

Μετά από τις προτάσεις σας κατέληξα στο TCL Elite Plus TAC-12CHSA/XA412.

Αύριο θα έρθουν για εγκατάσταση.Σχετικά με την αντλία κενού, θα μου είναι ξεκάθαρο αν θα γίνει η εγκατάσταση με αυτόν τον τρόπο ή είναι κάτι που κάποιος που δεν ξέρει από αυτά δεν θα το καταλάβει.Δηλαδή μπορεί να ισχυριστεί αυτός που θα το εγκαταστήσει ότι έγινε εγκατάσταση με την αντλία κενού και να μην την έχει κάνει.

Επίσης από αυτά που έχω διαβάσει καταλαβαίνω ότι θα πρέπει να προσέξω τις αποστάσεις (πχ εσωτερική μονάδα από ταβάνι, εξωτερική από τοίχο κλπ).

Μήπως ξέρετε επίσης πως μπορώ να βρω το ελάχιστο μήκος σωληνώσεων, καθώς στο manual της εγκατάστασης δεν αναφέρεται κάτι.

Υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω κατά την εγκατάσταση?

Θα ζητήσεις ευγενικά να σου εκδιώξει τον αέρα με αντλία κενού λέγοντας ότι η αντιπροσωπία το ζήτησε.

Εσύ θα πρέπει να τον δεις να συνδέει τις σωλήνες του χαλκού και μετά να βιδώνει την αντλία στο ταυ πάνω στη μονάδα. Μετά ανάβει την αντλία κ τη δουλεύει από 2-3λεπτά μέχρι όσο χρειαστεί (άντε 10) μέχρι το ρολόι να του διαβάσει -1bar (ή -76mmHg ή -0.1MPA). Να φανταστείς σε εμένα που ήρθε με 2βάθμια αντλία 1HP , πρέπει να έκανε λιγότερο από λεπτό και στράβωσε τους σωλήνες που λέει ο λόγος.

Μετά αποσυνδέει και ανοίγει πλέον τη μεριά του φρέον.

image.png.5b1cbe9dfebd35386d1ab07227021b0b.png

 

Για το μήκος μάλλον θα πρέπει να πάρεις τηλέφωνο στο Support.

 

Τα υπόλοιπα που κοιτάμε είναι αποστάσεις της εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας από εμπόδια (τοίχους, ταβάνια κτλ).

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tzolakos είπε

Καλησπέρα σας,

Μετά από τις προτάσεις σας κατέληξα στο TCL Elite Plus TAC-12CHSA/XA412.

Αύριο θα έρθουν για εγκατάσταση.Σχετικά με την αντλία κενού, θα μου είναι ξεκάθαρο αν θα γίνει η εγκατάσταση με αυτόν τον τρόπο ή είναι κάτι που κάποιος που δεν ξέρει από αυτά δεν θα το καταλάβει.Δηλαδή μπορεί να ισχυριστεί αυτός που θα το εγκαταστήσει ότι έγινε εγκατάσταση με την αντλία κενού και να μην την έχει κάνει.

Επίσης από αυτά που έχω διαβάσει καταλαβαίνω ότι θα πρέπει να προσέξω τις αποστάσεις (πχ εσωτερική μονάδα από ταβάνι, εξωτερική από τοίχο κλπ).

Μήπως ξέρετε επίσης πως μπορώ να βρω το ελάχιστο μήκος σωληνώσεων, καθώς στο manual της εγκατάστασης δεν αναφέρεται κάτι.

Υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω κατά την εγκατάσταση?

Η αντλία κενού είναι αυτή:
https://www.google.com/search?q=αντλια+κενου&sxsrf=ALeKk02Onhm6eVG8eWVWp639k5FKQn1SHg:1591032070035&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwid4_CqkOHpAhUc5KYKHaI8Bg8Q_AUoAXoECAwQAw&biw=1920&bih=937#imgrc=v3e6ChLYgTKXlM

Θα την συνδέσει στις βάνες στο πλάι της εξωτερικής μονάδας και θα ακούσεις το θόρυβο της αντλίας όταν την ενεργοποιήσει . 

Προτίμησε η εξωτερική μονάδα να μπει στο δάπεδο για να αποφύγεις οποιαδήποτε περίπτωση μεταφοράς θορύβου στο μέσα χώρο .  Αν έχεις πρόβλημα με το χώρο τότε αναγκαστικά θα την βάλεις στο τοίχο προσέχοντας να έχει ικανό κενό απο πάνω η μονάδα έτσι ώστε αν συμβεί το οτιδήποτε ο τεχνικός να έχει πρόσβαση να ανοίξει το καπάκι της και να αλλάξει το ελαττωματικό ανταλλακτικό . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Awaken είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Σήμερα αγόρασα από Voyias Clima το Edge 16αρι στα 879Ευρώ.

Εξυπηρετικός και αρκετά φιλικός ο Παναγιώτης.

Καλορίζικο!!! Περιμένουμε εντυπώσεις όταν το βάλεις!!

 

Ο τύπος έχει καταφέρει να έχει την καλύτερη τιμή στην αγορά. Μακάρι να κρατήσει έτσι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Μπορεί κάποιος γνώστης να μου προτείνει ένα 9.000 (approx. €500) και ένα 18.000 μέχρι (approx. €800) Οικονομικό και αθόρυβο καλή εγγύηση/ποιότητα ή ότι είναι πιο σημαντικό για αυτά τα εργαλεία γιατί έχω χαθεί :o Αν παίζει κάτι καλύτερο σε διαφορά +-100 αλλά είναι πιο vfm το βλέπω.

Τα μόνα που έχω βρει με απόψεις εδώ και εκεί είναι τα midea mission 9.000 και 18.000 αντίστοιχα.
 

Είμαι Αθήνα κεντρικά, αν υπάρχει και συστημένος καλός επαγγελματίας για εγκατάσταση welcome to share!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων άπαντες :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Awaken είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Σήμερα αγόρασα από Voyias Clima το Edge 16αρι στα 879Ευρώ.

Εξυπηρετικός και αρκετά φιλικός ο Παναγιώτης.

Δεν είναι twin rotary αλλά δεν φαίνεται να του λείπει κάτι άλλο από το 18άρι (αν εξαιρέσεις τις οριζόντιες περσίδες).

Μεγειά!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Δεν είναι twin rotary αλλά δεν φαίνεται να του λείπει κάτι άλλο από το 18άρι (αν εξαιρέσεις τις οριζόντιες περσίδες).

Μεγειά!

Αδιάφορο που δεν είναι twin rotary . Mας ενδιαφέρει το αποτέλεσμα και όχι με ποιες τεχνολογίες κατάφεραν να φτάσουν σε αυτό το αποτέλεσμα . Μην χάνετε την ουσία . 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, angelbts είπε

Καλησπέρα σας,

Μπορεί κάποιος γνώστης να μου προτείνει ένα 9.000 (approx. €500) και ένα 18.000 μέχρι (approx. €800) Οικονομικό και αθόρυβο καλή εγγύηση/ποιότητα ή ότι είναι πιο σημαντικό για αυτά τα εργαλεία γιατί έχω χαθεί :o Αν παίζει κάτι καλύτερο σε διαφορά +-100 αλλά είναι πιο vfm το βλέπω.

Τα μόνα που έχω βρει με απόψεις εδώ και εκεί είναι τα midea mission 9.000 και 18.000 αντίστοιχα.
 

Είμαι Αθήνα κεντρικά, αν υπάρχει και συστημένος καλός επαγγελματίας για εγκατάσταση welcome to share!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων άπαντες :) 

Για 18άρι αξίζει η υπέρβαση για το edge https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-toshiba-σειρά-edge-18000-btu-ras-18j2avsg-e-ras-18j2kvsg-e

Για 9άρι δεν είναι πολύ πιο πάνω https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-toshiba-σειρά-edge-10000-btu-ras-10j2avsg-e-ras-b10j2kvsg-e

Ίσως για 2 μηχανήματα να μπορούσες να διαπραγματευτείς κάτι καλύτερο.

1 λεπτό πριν, Dare-Devil είπε

Αδιάφορο που δεν είναι twin rotary . Mας ενδιαφέρει το αποτέλεσμα και όχι με ποιες τεχνολογίες κατάφεραν να φτάσουν σε αυτό το αποτέλεσμα . Μην χάνετε την ουσία . 

Δεν ξέρουμε αν είναι ίδιο το αποτέλεσμα σε θέματα λειτουργίας .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...