Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Λες 200

Λέει το φανμποι εμένα πάει 160 οχι  200 γι αυτό υπερέχει. 

Λέω ότι η υπέροχη δε μπορεί να φανει με μοναδικό κριτήριο αυτή τη διαφορά.

Σε παρακαλώ γράψε ότι το κατάλαβες δε μπορώ να το εξηγήσω πάλι.

Δεν καταλαβαίνω γιατί αρνείσαι να αφήσεις την συζήτηση να εξελιχθεί αλλά επιμένεις να την κρατάς πίσω.

Δεν με απασχολεί τι είπε το άλλο μέλος.

Προσωπικά αναφέρθηκα σε 24άρια κλιματιστικά μιας και έκανα quote τον φίλο με το 24άρι aria.

Όταν εσύ το καταλάβεις, θα σταματήσεις πιστεύω να επιμένεις για 10-20-30 watts , όταν η σύγκριση είναι τα 870W που βλέπει ο φίλος στο Aria και στα περίπου 200 που βλέπω εγώ στο 24άρι ASYG και στα πολύ πιθανών κοντά 200 που λογικά θα έχει ως ελάχιστα το 24άρι Shorai μιας και έχουμε δει το 22άρι να πηγαίνει 190.

Οκ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εμφανίζεται τελικά μετα από καιρο ένας τύπος με Inventor 24 αγορασμενο/επιλεγμένο  μετά από έλεγχο μηχανικού  (όπως πολλοί διατυμπανίζουν για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα κάποιων κλιματιστικών)  και δείχνει σημαδια χαζής συμπεριφοράς με υψηλή ελάχιστη κατανάλωση  στην θέρμανση όπως δηλαδή κάνουν διάφορα κινεζοφασον που έχουμε δει και κράξει εδώ μέσα.

Μάλλον η ίσως σε κάποιους δεν άρεσε το συγκεκριμένο ποστ και άρχισαν μπερδεύουν τα μυνήματα (χωρίς λόγο) μπας και περάσει έτσι  αναίμακτα αυτό μύνημα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, aristidis540 είπε

Αυτό.

Αυτό τι; Είστε εκτός θέματος και πραγματικότητας και εσύ και ο @rbx1000 όταν επιμένετε να κολλάτε στα 160 με τα 180 όταν η διαφορά που αναφέρομαι είναι πολλαπλάσια αυτής .\

ΥΓ το Daikin 135 πάει ελάχιστα.

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Μάλλον η ίσως σε κάποιους δεν άρεσε το συγκεκριμένο ποστ και άρχισαν μπερδεύουν τα μυνήματα (χωρίς λόγο) μπας και περάσει έτσι  αναίμακτα αυτό μύνημα.

Ακριβώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν καταλαβαίνω γιατί αρνείσαι να αφήσεις την συζήτηση να εξελιχθεί αλλά επιμένεις να την κρατάς πίσω.

Δεν με απασχολεί τι είπε το άλλο μέλος.

Προσωπικά αναφέρθηκα σε 24άρια κλιματιστικά μιας και έκανα quote τον φίλο με το 24άρι aria.

Όταν εσύ το καταλάβεις, θα σταματήσεις πιστεύω να επιμένεις για 10-20-30 watts , όταν η σύγκριση είναι τα 870W που βλέπει ο φίλος στο Aria και στα περίπου 200 που βλέπω εγώ στο 24άρι ASYG και στα πολύ πιθανών κοντά 200 που λογικά θα έχει ως ελάχιστα το 24άρι Shorai μιας και έχουμε δει το 22άρι να πηγαίνει 190.

Οκ;

Ρε liak θα με τρελάνεις. Απαντάω σε συγκεκριμένο ποστ του guzel σχετικά με τη διαφορά 200 και 160 βατ κι εσυ φαντάζεσαι ότι αναφέρομαι στα 870 του άρια. 

Και βγήκε και ο άλλος τώρα να υπαινιχθεί και δολο.  Ήμαρτον! 

Επεξ/σία από rbx1000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, guzel είπε

Γιατί επέλεξες πλαστικές ;

Γιατι ενδέχεται να σκουριάσουν με το καιρό  οι μεταλλικές . Αναλόγως και την ποιότητα . Οπότε πλαστικές . Δεν παθαίνουν τίποτα . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή έχω τοποθετήσει αρκετά κλιματιστικά(παλιά δουλειά) συμφώνησα με τον  φίλο rbx100 ότι δεν είναι μόνο πόσο κάτω κατεβαίνει,άλλα ένα σύνολο χαρακτηριστικών ,πχ δεν θα ανταλλάξω το mitsubishi με έναν νέο κινεζο επειδή κατεβαίνει το inverter του πιο χαμηλά.

Και δεν έχουμε ολοι τις ίδιες ανάγκες πχ αναφέρθηκε το invertor,εάν κάποιος εχει προτεραιότητα την 10ετη εγγύηση μπορεί θα πάει σε αυτό....εγώ δεν θα το έπαιρνα ούτε στη μισή τιμή.                                                                                                                                                              

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα την μελέτη οτι ο χωρος χρειαζεται 6500w, αλλα για να κοβει το κλιματιστικό ακομα κ στο αθορυβο και 25 βαθμους ζητηση ειναι κουλο,το ιδιο δεν συμβαίνει με το μεσα το δωματιο που χρειαζοταν 5000w και λογο δωρου δεν διαλεξα εγω το κλιματιστικο κ μπηκε 9αρι ινβεντορ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΙΝΒΕΡΤΕΡ ΣΤΑ 215w,τι φαση ειναι τούτη, ολο το σπιτι θελει 16000w

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, aristidis540 είπε

επειδή έχω τοποθετήσει αρκετά κλιματιστικά(παλιά δουλειά) συμφώνησα με τον  φίλο rbx100 ότι δεν είναι μόνο πόσο κάτω κατεβαίνει,άλλα ένα σύνολο χαρακτηριστικών ,πχ δεν θα ανταλλάξω το mitsubishi με έναν νέο κινεζο επειδή κατεβαίνει το inverter του πιο χαμηλά.                                                                                                                                                            

Amen!

Επισης δεν τιθεται θεμα συγκρισης μεταξυ ενος κλιματιστικου που κατεβαινει 200w με ενα που κλεινει στα 870w στις ιδιες συνθηκες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aristidis540 είπε

επειδή έχω τοποθετήσει αρκετά κλιματιστικά(παλιά δουλειά) συμφώνησα με τον  φίλο rbx100 ότι δεν είναι μόνο πόσο κάτω κατεβαίνει,άλλα ένα σύνολο χαρακτηριστικών ,πχ δεν θα ανταλλάξω το mitsubishi με έναν νέο κινεζο επειδή κατεβαίνει το inverter του πιο χαμηλά.

Και δεν έχουμε ολοι τις ίδιες ανάγκες πχ αναφέρθηκε το invertor,εάν κάποιος εχει προτεραιότητα την 10ετη εγγύηση μπορεί θα πάει σε αυτό....εγώ δεν θα το έπαιρνα ούτε στη μισή τιμή.                                                                                                                                                              

Εάν η συζήτηση είναι ότι το ποσό πέφτει σε κατανάλωση ένα κλιματιστικο είναι μοναδικο κριτήριο στην αγορά κλιματιστικου..πάω πάσο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Ρε liak θα με τρελάνεις. Απαντάω σε συγκεκριμένο ποστ του guzel σχετικά με τη διαφορά 200 και 160 βατ κι εσυ φαντάζεσαι ότι αναφέρομαι στα 870 του άρια. 

Και βγήκε και ο άλλος τώρα να υπαινιχθεί και δολο.  Ήμαρτον! 

Τη σύγχυση την προκάλεσες μόνος σου μιας και σε συζήτηση για 24άρια (άντε κ 18άρια όπως έχουμε δει), έκανες quote αναφερόμενος σε καταναλώσεις από 9άρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rbx1000 είπε

Amen!

Επισης δεν τιθεται θεμα συγκρισης μεταξυ ενος κλιματιστικου που κατεβαινει 200w με ενα που κλεινει στα 870w στις ιδιες συνθηκες.

(Και τώρα πετάγεται ο guzel και γράφει 160watt!!!) Χαχαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Artakos είπε

Ειχα την μελέτη οτι ο χωρος χρειαζεται 6500w, αλλα για να κοβει το κλιματιστικό ακομα κ στο αθορυβο και 25 βαθμους ζητηση ειναι κουλο,το ιδιο δεν συμβαίνει με το μεσα το δωματιο που χρειαζοταν 5000w και λογο δωρου δεν διαλεξα εγω το κλιματιστικο κ μπηκε 9αρι ινβεντορ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΙΝΒΕΡΤΕΡ ΣΤΑ 215w,τι φαση ειναι τούτη, ολο το σπιτι θελει 16000w

Καλά , οι μελέτες χώρου πάνε σε πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες από αυτές που έχουμε τώρα, που αν τις δούμε θα δεις το 24άρι να κόβει λιγότερο κ το 9άρι να μη φτάνει ίσως.

Παρόλα αυτά, ήταν μια καλή ευκαιρία να αναδειχθεί η αδυναμία του aria να πέσει χαμηλά.

Κ μετά αναρωτιόμαστε γιατί είναι Α+++ στη θέρμανση. Κλέβουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Artakos είπε

Ειχα την μελέτη οτι ο χωρος χρειαζεται 6500w, αλλα για να κοβει το κλιματιστικό ακομα κ στο αθορυβο και 25 βαθμους ζητηση ειναι κουλο,το ιδιο δεν συμβαίνει με το μεσα το δωματιο που χρειαζοταν 5000w και λογο δωρου δεν διαλεξα εγω το κλιματιστικο κ μπηκε 9αρι ινβεντορ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΙΝΒΕΡΤΕΡ ΣΤΑ 215w,τι φαση ειναι τούτη, ολο το σπιτι θελει 16000w

Μήπως αν το χαμηλώσεις την επιθυμητή θερμοκρασία, η ελάχιστη κατανάλωση σου ανέβει; Αν μπορείς δοκιμάσε το. Αλλιώς αν μπορείς βάλε ένα θερμόμετρο στις περσίδες του κλιματιστικου όταν κάνει συντήρηση θερμοκρασίας και δες εάν ο αέρας που βγάζει το κλιματιστικό είναι πάντα πάνω από 42C

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τη σύγχυση την προκάλεσες μόνος σου μιας και σε συζήτηση για 24άρια (άντε κ 18άρια όπως έχουμε δει), έκανες quote αναφερόμενος σε καταναλώσεις από 9άρια.

Δεν εχω αναφερθει σε κανενα 9αρι.

Η εκλαικευμενη εκδοχη μπας και την καταλαβεις ειχε ως εξης:

Αρτακος: Κυριοι, το ινβερτορ που εχω κλεινει στα 870

Λιακ: Αν δεν ηταν κινεζοφασον θα κατεβαινε στα 200

Γκιουζελ: Ωπα μαγκες το δικο μου δεν εχει σχεση, παει 160

ΡΒΧ100:Νταξει ρε γκιουζελ τι 200 τι 160 δε μπορεις να κρινεις μονο απο αυτο

Λιακ: ρε ΡΒΧ1000 θα μας τρελανεις μικρη διαφορα τα 870 με τα 200?

ΡΒΧ1000:Δεν αναφερομαι τα 870 του ινβεντορ απανταω στον γκιουζελ

ρνντ1978:Ο ρβχ1000 ειναι δαχτυλος της ινβεντορ
 

 

Επεξ/σία από rbx1000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Δεν εχω αναφερθει σε κανενα 9αρι.

Η εκλαικευμενη εκδοχη μπας και την καταλαβεις ειχε ως εξης:

Αρτακος: Κυριοι, το ινβερτορ που εχω κλεινει στα 870

Λιακ: Αν δεν ηταν κινεζοφασον θα κατεβαινε στα 200

Γκιουζελ: Ωπα μαγκες το δικο μου δεν εχει σχεση, παει 160

ΡΒΧ100:Νταξει ρε γκιουζελ τι 200 τι 160 δε μπορεις να κρινεις μονο απο αυτο

Λιακ: ρε ΡΒΧ1000 θα μας τρελανεις μικρη διαφορα τα 870 με τα 200?

ΡΒΧ1000:Δεν αναφερομαι τα 870 του ινβεντορ απανταω στον γκιουζελ

ρνντ1978:Ο ρβχ1000 ειναι δαχτυλος της ινβεντορ
 

Κάτι ξεχνάς :

Αρτακος: Κυριοι, το ινβερτορ που εχω κλεινει στα 870

Λιακ: Αν δεν ηταν κινεζοφασον θα κατεβαινε στα 200

Γκιουζελ: Ωπα μαγκες το δικο μου δεν εχει σχεση, παει 160

ΡΒΧ1000 : ΚΑΙ; (ΕΝΝΟΩΝΤΑΣ , ΣΙΓΑ ΤΟ ΕΠΙΤΕΥΓΜΑ)

ΡΒΧ100:Νταξει ρε γκιουζελ τι 200 τι 160 δε μπορεις να κρινεις μονο απο αυτο (ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ 870 ΤΟΥ ΑΡΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΝ ΤΟ ΤΟ ΤΟΣΙΜΠΑ ΠΑΕΙ 160 , ΠΟΥ ΧΕΣΤΗΚΑΜΕ ΜΕΝ, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΕΠΙΤΕΥΓΜΑ)

Λιακ: ρε ΡΒΧ1000 θα μας τρελανεις μικρη διαφορα τα 870 με τα 200?

ΡΒΧ1000:Δεν αναφερομαι τα 870 του ινβεντορ απανταω στον γκιουζελ

ρνντ1978:Ο ρβχ1000 ειναι δαχτυλος της ινβεντορ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...