Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Artakos είπε

2 μερες το εχω και το ψαχνω,μεχρι εκει εχω δει με την αμπεροτσιμπιδα της hioki,μετα το βλεπω να σταματαει,για  το follow me επιφυλάσσομαι δεν το εχω δουλεψει

Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα. Το μόνο που θα βοηθήσει κάπως είναι να βάζεις όσο μεγαλύτερη ταχύτητα ανεμιστήρα αντέχεις. Απλά θα πρέπει να το αφήσεις νον στοπ ώστε να ισορροπήσει τις απώλειες. Αλλά και πάλι πιθανότατα δεν πρόκειται ποτέ να δεις χαμηλές καταναλώσεις. Θα κλείνει σχετικά ψηλά.

Αν θες ενημέρωσε μας για τα ευρήματα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Artakos είπε

2 μερες το εχω και το ψαχνω,μεχρι εκει εχω δει με την αμπεροτσιμπιδα της hioki,μετα το βλεπω να σταματαει,για  το follow me επιφυλάσσομαι δεν το εχω δουλεψει

Σωστά λειτουργεί, είναι inventor 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Artakos είπε

Σε σαλονοκουζινα ειναι αθορυβο στην χαμηλη σκαλα,ποσο μαλλον στο αθορυβο,η εξω μοναδα ειναι ποιο ήσυχη απο το inventor premium 9αρι,του υπνοδωματιου, η μοναδες ειναι κατασκευης midea, και της χειριζομαι με την εφαρμογη της midea,

Σε 25 βαθμους ζητηση κοβει το κλιματιστικο,με εξωτερικη 10 ειχε 1150watt καταναλωση με τον ανεμιστηρα στο medium,μολις εβαλα high επεσε 870 αλλα μεχρι εκει,φοβαμαι εχει περιορισμό μεχρι εκει να πεφτει εκτος και βρεθει καποιος με inventor 24αρι κατασκευής midea και και το εχει ριξει μεχρι 320w που ισχυρίζεται το manual

Αν έχεις τη δυνατότητα θα άξιζε να δεις αν τηρεί έναν κανόνα σε κάποια κλιματιστικά που δεν επιτρέπεται να ρίξουν την θερμοκρασία από τις περσίδες κάτω από ένα όριο, συνήθως γύρω στους 42C  γεγονός που ερμηνεύει τη διατήρηση υψηλών watts.

Το έχω δει σε 18αρι Άριστον, επίσης φασον μιντεα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

 

Υπάρχουν μεταλλικές και πλαστικές βάσεις . Την ίδια δουλειά κάνουν όλες .

Την επιλογή την κάνει το εκάστοτε συνεργείο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Artakos είπε

 εκτος και βρεθει καποιος με inventor 24αρι κατασκευής midea και και το εχει ριξει μεχρι 320w που ισχυρίζεται το manual

Δεν έχει βρεθεί κάποιος από όσο ξέρω ως τώρα. Άσε που έχουμε ακούσει και πολύ χειρότερα πχ ελάχιστα 1300W.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, guzel είπε

Την επιλογή την κάνει το εκάστοτε συνεργείο; 

Ναι το συνεργείο αποφασίζει τι θα βάλει αν δεν τους πεις κάτι εσύ. Στο δικό μου ψυκτικό ζήτησα πλαστικές . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

5/12/19 έως 24/12/19 ,σχεδόν 24/7 (κάποια πρωινά ίσως το έκλεισαν) συνολική κατανάλωση 84kwh, επιθυμητή 22C, λίγο έξω από Θεσσαλονίκη. Toshiba Shorai 18,σε χώρο περιπου 60τ.μ.(40τ.μ σαλόνι + πόρτες ανοιχτές)

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Artakos είπε

Σε σαλονοκουζινα ειναι αθορυβο στην χαμηλη σκαλα,ποσο μαλλον στο αθορυβο,η εξω μοναδα ειναι ποιο ήσυχη απο το inventor premium 9αρι,του υπνοδωματιου, η μοναδες ειναι κατασκευης midea, και της χειριζομαι με την εφαρμογη της midea,

Σε 25 βαθμους ζητηση κοβει το κλιματιστικο,με εξωτερικη 10 ειχε 1150watt καταναλωση με τον ανεμιστηρα στο medium,μολις εβαλα high επεσε 870 αλλα μεχρι εκει,φοβαμαι εχει περιορισμό μεχρι εκει να πεφτει εκτος και βρεθει καποιος με inventor 24αρι κατασκευής midea και και το εχει ριξει μεχρι 320w που ισχυρίζεται το manual


Τί απόσταση έχει απο το ταβάνι το κλιματιστικό;
Έχεις ρυθμίσει τις περσίδες τέρμα κάτω να κοιτάνε;  
Έχεις κάποιο εμπόδιο μπροστά στην ροή του αέρα σε κοντινή απόσταση απο το κλιματιστικό;
Δοκίμασες με follow me ενεργοποιημένο και με μεγάλη σκάλα ανεμιστήρα ; 
 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Ναι το συνεργείο αποφασίζει τι θα βάλει αν δεν τους πεις κάτι εσύ. Στο δικό μου ψυκτικό ζήτησα πλαστικές . 

Γιατί επέλεξες πλαστικές ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα το 9αρι inventor premium τραβαει 1,17Α τουτέστιν 269watt σε κανονικη λειτουργια 20βαθμούς ζήτηση,ανεμιστηρας στο high, not bad για midea ,το 24αρι aria εχει κολλησει στα 4,2Α δηλ 966watt,αυτο με χαλαει λιγο αυριο θα το βαλω στο κρυο να δω συμπεριφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Artakos είπε

Δοκιμασα το 9αρι inventor premium τραβαει 1,17Α τουτέστιν 269watt σε κανονικη λειτουργια 20βαθμούς ζήτηση,ανεμιστηρας στο high, not bad για midea ,το 24αρι aria εχει κολλησει στα 4,2Α δηλ 966watt,αυτο με χαλαει λιγο αυριο θα το βαλω στο κρυο να δω συμπεριφορά

Παρόμοια γύρω στα 265-270 θα δω στο 9αρι carrier crystal ΙΙ, φασον μιντεα, όταν βάζω high ανεμιστήρα. Στο αυτόματο που ρίχνει πολύ ανεμιστήρα ή θα είναι περίπου 300W ή συνηθέστερα στα 700W...

Στο 8ωρο θα κάψει συνήθως 2-2.1kwh

Στο διπλανό δωμάτιο με ελαφρώς μεγαλύτερες απώλειες, το 9αρι Daikin παίζει στα 167W και θα κάψει 1.5kwh.

Το 24αρι aria είναι κλασική συμπεριφορά κινεζοφασον δυστυχώς από ότι φαίνεται.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένοντας να έρθει ο κινεζος που πήρα,είπα να δω τι κάνει το παλιό mitsubishi heavy SRK35ZJP (μοντέλο 10ετιας περίπου).

Δεν είχαμε πολλά κρύα δουλεύει σε ένα χώρο 35τμ και ανοίγω και τα δωμάτια 55 τμ για να μην κάνει σταματήματα.

Στο manual γράφει 210w κρύο 290w ζέστη,πιστεύω να είναι εντάξει αυτό που βλέπω:

 

 

Screenshot_2019-12-20-21-45-48-611_com.tuya.smartlife.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, liakjim είπε

Παρόμοια γύρω στα 265-270 θα δω στο 9αρι carrier crystal ΙΙ, φασον μιντεα, όταν βάζω high ανεμιστήρα. Στο αυτόματο που ρίχνει πολύ ανεμιστήρα ή θα είναι περίπου 300W ή συνηθέστερα στα 700W...

Στο 8ωρο θα κάψει συνήθως 2-2.1kwh

Στο διπλανό δωμάτιο με ελαφρώς μεγαλύτερες απώλειες, το 9αρι Daikin παίζει στα 167W και θα κάψει 1.5kwh.

Το 24αρι aria είναι κλασική συμπεριφορά κινεζοφασον δυστυχώς από ότι φαίνεται.

Εβαλα στο 9αρι premium ψυξη να κατεβασει στους 17,

Εγραψε 184watt ,και δουλευε χωρις on-off

Εντωμεταξύ,το 9αρι που στα χαρτια ειναι μικρο για το δωματιο δουλευει κανοντας ινβερτερ και το 24αρι που ειναι ισα με τον χωρο που το θελω σταματαει απο υπερθερμανσεις,wtf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Artakos είπε

Δοκιμασα το 9αρι inventor premium τραβαει 1,17Α τουτέστιν 269watt σε κανονικη λειτουργια 20βαθμούς ζήτηση,ανεμιστηρας στο high, not bad για midea ,το 24αρι aria εχει κολλησει στα 4,2Α δηλ 966watt,αυτο με χαλαει λιγο αυριο θα το βαλω στο κρυο να δω συμπεριφορά

Λιγοτερα ειναι τα watt που τραβανε. Εσυ τα βγαζεις Α*V αλλα αν δεις τις μετρησεις που βαζουμε υπαρχει ενας τριτος παραγοντας αποδοσης κατω του 1 που μειωνει τα τελικα watt. Δες τις φωτογραφιες με τις μετρησεις

 

Screenshot_20191101-180435_Smart Life.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...