Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, dimostr είπε

το βαζω τωρα και θα σου πω σε κανα μισαωρο τι εχει κανει 

οπως βλεπεις και με την ρυθμιση αυτη παλι τα ιδια κανει 

989315728_.png.935af0e87ecdcef2d613526e216cbeaa.png

Δοκιμασε ζητηση 22C και πρωτη σκαλα το fan, περσιδα τερμα κατω.

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, insomniagfg είπε

Δοκιμασε ζητηση 22C και πρωτη σκαλα το fan, περσιδα τερμα κατω.

Όσο πιο πολύ ανεβάζω την ζήτηση τόσο περισσότερο υπερθέρμανση κάνει και σβήνει συνέχεια και βέβαια δε νιώθω και πολύ άνετα σε μεγαλες θερμοκρασίες γιατί έχω βάλει και στα τρία κλιματιστικά 21 και έχει φτάσει μέσα στο σπίτι η θερμοκρασία 22,3 ήδη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Όσο πιο πολύ ανεβάζω την ζήτηση τόσο περισσότερο υπερθέρμανση κάνει και σβήνει συνέχεια και βέβαια δε νιώθω και πολύ άνετα σε μεγαλες θερμοκρασίες γιατί έχω βάλει και στα τρία κλιματιστικά 21 και έχει φτάσει μέσα στο σπίτι η θερμοκρασία 22,3 ήδη 

Μαλιστα, τοτε πανε σε 21C και πρωτη σκαλα, εκτος αν αυτη ηταν η αρχικη σου ρυθμιση οπου δεν ειχες τα On Off.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, insomniagfg είπε

Μαλιστα, τοτε πανε σε 21C και πρωτη σκαλα, εκτος αν αυτη ηταν η αρχικη σου ρυθμιση οπου δεν ειχες τα On Off. 

Με αυτή την ρύθμιση το είχα συνέχεια απλά έτυχε σήμερα να αρχίσει για εκείνο το διάστημα που φαίνεται στο σχεδιάγραμμα να μην κάνει συνεχόμενα on off γι'αυτό λέω ότι μάλλον έχει ψυχολογικά αυτο το κλιματιστικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, dimostr είπε

Με αυτή την ρύθμιση το είχα συνέχεια απλά έτυχε σήμερα να αρχίσει για εκείνο το διάστημα που φαίνεται στο σχεδιάγραμμα να μην κάνει συνεχόμενα on off γι'αυτό λέω ότι μάλλον έχει ψυχολογικά αυτο το κλιματιστικό

Σορρυ αν έχει απαντηθεί νωρίτερα, η έξω μονάδα είναι ψηλά σε βάση τείχου? Με καμμιά δεκαριά πόντους απο τείχο απόσταση? Στο πλάι είναι ελεύθερη η εξωτ. μοναδα?

Επεξ/σία από m4rk0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

το βαζω τωρα και θα σου πω σε κανα μισαωρο τι εχει κανει 

οπως βλεπεις και με την ρυθμιση αυτη παλι τα ιδια κανει 

989315728_.png.935af0e87ecdcef2d613526e216cbeaa.png

Τι να πω.

Φταίει πάντως ότι κάνει ζέστη αυτές τις ημέρες, εδώ το Fujitsu θέλει 210W μόλις για 22C :

5a2d2c636701df389bbae7670b8f6248.png

ΥΓ Μου κάνει εντύπωση γιατί δεν βλέπεις 160W όπως έχουν πει και άλλοι με το συγκεκριμένο μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, m4rk0s είπε

Σορρυ αν έχει απαντηθεί νωρίτερα, η έξω μονάδα είναι ψηλά σε βάση τείχου? Με καμμιά δεκαριά πόντους απο τείχο απόσταση? Στο πλάι είναι ελεύθερη η εξωτ. μοναδα?

Πληροί όλες τις προϋποθέσεις εγκατάστασης 

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τι να πω.

Φταίει πάντως ότι κάνει ζέστη αυτές τις ημέρες, εδώ το Fujitsu θέλει 210W μόλις για 22C :

5a2d2c636701df389bbae7670b8f6248.png

ΥΓ Μου κάνει εντύπωση γιατί δεν βλέπεις 160W όπως έχουν πει και άλλοι με το συγκεκριμένο μοντέλο.

Και σε μένα το shorai δουλεύει τόσο χαμηλά που έχει καταντήσει ενοχλητικό το ότι βγάζει άρα με θερμοκρασία εξόδου 26,5 βαθμούς , τωρα για το daikin δε μπορώ να βγάλω συμπέρασμά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω εχω αλλη ανωμαλια εδω. Ενω το Kuro μπορει και ινβερταρει στα 190W δε φαινεται να μπορει να 'κατσει' στα 250-300 που ζηταει ο χωρος.

Η 200 η 500 δεν υπαρχει ενδιαμεσο.

1221918762_Screenshot_2019-12-23Kuro-EnergyMonitor.png.e246e22cf8680f494bc9ef58312bd3f4.png

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, dimostr είπε

Με αυτή την ρύθμιση το είχα συνέχεια απλά έτυχε σήμερα να αρχίσει για εκείνο το διάστημα που φαίνεται στο σχεδιάγραμμα να μην κάνει συνεχόμενα on off γι'αυτό λέω ότι μάλλον έχει ψυχολογικά αυτο το κλιματιστικό

Eγω πιστευω πως ειναι καθαρα θεμα ευνοικων θερμοκρασιων..με εξωτερικη 13-14 ειναι λογικο να χεις on/off..ακριβως το ιδιο κανουν και τα δικα μου 9αρια στα υπνοδωματια, βεβαια δεν ειναι daikin..μολις πιασουν οι παγωνιες (αν πιασουν φετος) τα ξαναλεμε!

Αυτο που παρατηρω με τις πιο ζεστες μερες, παντα μιλαω για τα 9αρια, μου δινουν την εντυπωση πως φτανουν πολυ γρηγορα στην επιθυμητη,οποτε δεν προλαβαινουν να ινβερταρουν  και κλεινουν αποτομα..δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως..πως γινεται με εξωτερικη 9 το inventor να δουλευει στα 220w ολο το βραδυ, αλλα με τις τρεχουσες συνθηκες να κανει συνεχομενα on/off απ τα 500w ;;δεν ειναι περιεργο; 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Εγω εχω αλλη ανωμαλια εδω. Ενω το Kuro μπορει και ινβερταρει στα 190W δε φαινεται να μπορει να 'κατσει' στα 250-300 που ζηταει ο χωρος.

Η 200 η 500 δεν υπαρχει ενδιαμεσο.

1221918762_Screenshot_2019-12-23Kuro-EnergyMonitor.png.e246e22cf8680f494bc9ef58312bd3f4.png

αυτο το εχω παρατηρησει και στο δικο μου kuro καθεται στα 17-190  η 420 ενδιαμεσα δε μπορει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Εγω εχω αλλη ανωμαλια εδω. Ενω το Kuro μπορει και ινβερταρει στα 190W δε φαινεται να μπορει να 'κατσει' στα 250-300 που ζηταει ο χωρος.

Η 200 η 500 δεν υπαρχει ενδιαμεσο.

1221918762_Screenshot_2019-12-23Kuro-EnergyMonitor.png.e246e22cf8680f494bc9ef58312bd3f4.png

Τι πες τωρα ρε φιλε! Ακριβως μα ακριβως το ιδιο μου κανει και το inventor life pro..; ή που θα κατσει στα 220 ή στα 500..το ενδιαμεσο το χει για πολυ λιγο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, energy52 είπε

Eγω πιστευω πως ειναι καθαρα θεμα ευνοικων θερμοκρασιων..με εξωτερικη 13-14 ειναι λογικο να χεις on/off..ακριβως το ιδιο κανουν και τα δικα μου 9αρια στα υπνοδωματια, βεβαια δεν ειναι daikin..μολις πιασουν οι παγωνιες (αν πιασουν φετος) τα ξαναλεμε!

Αυτο που παρατηρω με τις πιο ζεστες μερες, παντα μιλαω για τα 9αρια, μου δινουν την εντυπωση πως φτανουν πολυ γρηγορα στην επιθυμητη,οποτε δεν προλαβαινουν να ινβερταρουν  και κλεινουν αποτομα..δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως..πως γινεται με εξωτερικη 9 το inventor να δουλευει στα 220w ολο το βραδυ, αλλα με τις τρεχουσες συνθηκες να κανει συνεχομενα on/off απ τα 500w ;;δεν ειναι περιεργο; 

αυτο με τις εξωτερικες ισχυει οταν ειναι πανω απο 12 δουλευουν με 400 watt ανεβαζουν 2 βαθμους και κλεινουν δυσκολα καθονται σε χαμηλα watt για το kuro μιλαω εγω το daikin ακομα δε μπορω να το καταλαβω κανει τα δικα του 

to toshiba εχει αυτη την εικονα εχει μεχρι και 136 watt 

toshiba.png.061fe107147c57c0b2e89e0d9be68e5a.png

24 λεπτά πριν, liakjim είπε

εδώ το Fujitsu θέλει 210W μόλις για 22C

Νομίζω ότι αυτό είναι καθαρά αποτέλεσμα twin rotary όπως και του shorai από τα 18000 btu και πάνω , αν κάποιος έχει daisekai που έχουν twin rotary μπορεί να μας το επιβεβαιώσει

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dimostr είπε

αυτο με τις εξωτερικες ισχυει οταν ειναι πανω απο 12 δουλευουν με 400 watt ανεβαζουν 2 βαθμους και κλεινουν δυσκολα καθονται σε χαμηλα watt για το kuro μιλαω εγω το daikin ακομα δε μπορω να το καταλαβω κανει τα δικα του 

to toshiba εχει αυτη την εικονα εχει μεχρι και 136 watt 

toshiba.png.061fe107147c57c0b2e89e0d9be68e5a.png

Νομίζω ότι αυτό είναι καθαρά αποτέλεσμα twin rotary όπως και του shorai από τα 18000 btu και πάνω , αν κάποιος έχει daisekai που έχουν twin rotary μπορεί να μας το επιβεβαιώσει

Αν θες κάνε μια τελευταία δοκιμή. 45 μοίρες η περσίδα και 2η σκάλα ώστε να στείλει μακριά τον αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν θες κάνε μια τελευταία δοκιμή. 45 μοίρες η περσίδα και 2η σκάλα ώστε να στείλει μακριά τον αέρα.

Πίστεψέ με έχω δοκιμάσει τα πάντα δε γίνεται τίποτα .....αυτό μου θυμίζει διαφήμιση .....ultrex νομίζω .....

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...