Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, prefuse είπε

καλημέρα και καλή εβδομάδα!

σε λίγες ωρες θα έρθει ο ψυκτικός για να περάσουμε 2 DAIKIN ATXC35B Siesta Sensira

τα 3 πράγματα που γνωρίζω ειναι 

1) σωληνώσεις τουλάχιστον 3m

2) αντλία κενού

3) μονωση με λευκή μονωτική ταινια

τι αλλο να προσέξουμε κατα την εγκατάσταση;

παραθέτω το manual

https://www.daikin.gr/content/dam/document-library/installation-manuals/ac/split/arxb-c/ARXB50-60C_ATXB50-60C_IM_5WMYJR-1114(1)DK SIESTA-EL-41826A_Installation Manuals_Greek.pdf

ειναι για σπίτι που βρίσκεται 50μ απο την θάλασσα.

αν τα βάλω εσωτερική & την εξωτερική μοναδα ακριβως απο πίσω ναι μεν θα προστατεύονται λιγο γιατι θα ειναι σε μπαλκόνι

αλλα θα υπαρχει θορυβος απο την εξωτερικη μοναδα. οποτε σκέφτομαι για ταρατσα καθως ειμαστε στο 2 οροφο και απο πανω ειναι η ταρατσα.

δεν θα προστατεύεται μεν αλλα δεν θα έχουμε καθόλου θόρυβο απο την εξωτερική μοναδα και σίγουρα οι σωληνώσεις θα ειναι πάνω απο 3m.

Η εξωτερική μονάδα είναι αθόρυβη

εδώ το 9άρι

Εκτός από αυτά που είπες, θα κοιτάξετε και τις αποστάσεις εσωτερικής/εξωτερικής από τοίχους, ταβάνια κτλ

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα και από εμένα. Την περασμένη Παρασκευή μου ήρθε το 24άρι Toshiba Shorai Premium, και το καμαρώνω μέσα στο σπίτι 😁

(Made in thailand)

80190370_295716244703344_3516746258783928320_n.jpg.032d0b1cf98fc81e20cd69bea335725c.jpg

Την ίδια μέρα κανόνισα για εγκατάσταση με συνεργάτη του Κωτσόβολου. Ρώτησα για την αντλία κενού, και με ενημέρωσαν θετικά ότι χρησιμοποιούν σε όλες τις εγκαταστάσεις.

Σχετικά με τα ελάχιστα μέτρα, χθες διάβαζα λίγο το manual, και δεν πρόσεξα κάπου να αναγράφει τα ελάχιστα, παρά μόνο τα μέγιστα (25 μέτρα). Στην περίπτωση που θέλω να το βάλω, βγαίνει περίπου 2.10-2.50. Ελπίζω να μην έχω κάποιο θέμα.

 

Επεξ/σία από johnykim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnykim είπε

Καλημέρα και από εμένα. Την περασμένη Παρασκευή μου ήρθε το 24άρι Toshiba Shorai Premium, και το καμαρώνω μέσα στο στο σπίτι 😁

(Made in thailand)

80190370_295716244703344_3516746258783928320_n.jpg.032d0b1cf98fc81e20cd69bea335725c.jpg

Την ίδια μέρα κανόνισα για εγκατάσταση με συνεργάτη του Κωτσόβολου. Ρώτησα για την αντλία κενού, και με ενημέρωσαν θετικά ότι χρησιμοποιούν σε όλες τις εγκαταστάσεις.

Σχετικά με τα ελάχιστα μέτρα, χθες διάβαζα λίγο το manual, και δεν πρόσεξα κάπου να αναγράφει τα ελάχιστα, παρά μόνο τα μέγιστα (25 μέτρα). Στην περίπτωση που θέλω να το βάλω, βγαίνει περίπου 2.10-2.50. Ελπίζω να μην έχω κάποιο θέμα.

Καλώς όρισες στο Club του απόλυτου κλιματιστικού. Καλορίζικο φίλε μου. Δεν θα θέλεις να βγεις από το σπίτι ...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, johnykim είπε

Καλημέρα και από εμένα. Την περασμένη Παρασκευή μου ήρθε το 24άρι Toshiba Shorai Premium, και το καμαρώνω μέσα στο σπίτι 😁

(Made in thailand)

80190370_295716244703344_3516746258783928320_n.jpg.032d0b1cf98fc81e20cd69bea335725c.jpg

Την ίδια μέρα κανόνισα για εγκατάσταση με συνεργάτη του Κωτσόβολου. Ρώτησα για την αντλία κενού, και με ενημέρωσαν θετικά ότι χρησιμοποιούν σε όλες τις εγκαταστάσεις.

Σχετικά με τα ελάχιστα μέτρα, χθες διάβαζα λίγο το manual, και δεν πρόσεξα κάπου να αναγράφει τα ελάχιστα, παρά μόνο τα μέγιστα (25 μέτρα). Στην περίπτωση που θέλω να το βάλω, βγαίνει περίπου 2.10-2.50. Ελπίζω να μην έχω κάποιο θέμα.

2 μέτρα λέει η τοσίμπα οπότε μια χαρά θα είστε/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, guzel είπε

Καλώς όρισες στο Club του απόλυτου κλιματιστικού. Καλορίζικο φίλε μου. Δεν θα θέλεις να βγεις από το σπίτι ...

Χαχα, ευχαριστώ! Να είσαι καλά.

 

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Εκτός από αυτά που είπες, θα κοιτάξετε και τις αποστάσεις εσωτερικής/εξωτερικής από τοίχους, ταβάνια κτλ

Οι αποστάσεις των κενών της εξωτερικής και εσωτερικής, μονάδας, θα είναι οκ εκεί που θέλω να τοποθετηθεί. Στο μόνο που δεν έχω καταλήξει ακόμα είναι για το αν τρυπήσω τοίχο 60cm, ή γίνει η τρύπα ανάμεσα στο ξύλινο κούφωμα. Το κούφωμα είναι παλιό και δεν με πειράζει, δεν ξέρω τι θα κάνω όμως όταν θα θέλω να το αλλάξω.

Μόλις τώρα, liakjim είπε

2 μέτρα λέει η τοσίμπα οπότε μια χαρά θα είστε/

Δεν το ήξερα, ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, johnykim είπε

Χαχα, ευχαριστώ! Να είσαι καλά.

Οι αποστάσεις των κενών της εξωτερικής και εσωτερικής, μονάδας, θα είναι οκ εκεί που θέλω να τοποθετηθεί. Στο μόνο που δεν έχω καταλήξει ακόμα είναι για το αν τρυπήσω τοίχο 60cm, ή γίνει η τρύπα ανάμεσα στο ξύλινο κούφωμα. Το κούφωμα είναι παλιό και δεν με πειράζει, δεν ξέρω τι θα κάνω όμως όταν θα θέλω να το αλλάξω.

Δεν το ήξερα, ευχαριστώ!

Το εχειςς συζητησει με τον ψυκτικο σου; το πιο πιθανο ειναι να ζητησει εξτρα για να κανει τετοια τρυπα. να φανταστω ειναι παλιο σπιτι με πετρα; προσωπικα προτεινω κουφωμα... πιο γρηγορο και πιστευω πιο safe απο κάθε αποψη. 

Οσες φορες ειχε χρειαστει να τρυπησω σε σπιτι με πετρα ηθελα να κλαψω μετα... Δεν θα ξεχασω οταν ειχα βαλει το κλιματιστικο στο σπιτι στο χωριο, ολο πετρα, να τρυπαω επι 3 ωρες για να καταφερω, αναμεσα στους ογκολιθους που  ειχε για τοιχο, να κανω τρυπα να περασει εξω η σωληνα..

Για του λογου το αληθες, απο το site του κωτσοβολου:

Σημείωση:

Η συγκεκριμένη υπηρεσία δεν περιλαμβάνει: Γερανάκι, Τρύπημα πέτρας, Χιλιομετρική επιβάρυνση, Σκαλωσιά μονή, Σκαλωσιά διπλή, Ιδιοκατασκευές βάσεων, Διακοσμητικό κανάλι σωληνώσεων, Ηλεκτρολογική σύνδεση (>16000 btu).

 

προς επιβεβαιωση οτι τετοια εργασια θα σου στοιχισει αρκετα εξτρα σε σχεση με το να παει απο το κουφωμα, και δεν θα την συνιστουσα για δομικους λογους.

Επεξ/σία από kallair
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια.  εχω τοποθετησει cooper n hunter.

μικρα και μεγαλα. αθορυβα κ αποδοτικα

και ''value for money''  η εταιρια που τα ειχε αγορασει ο ανθρωπος

μου χε πει οτι βρισκοταν ασπροπυργο η ελευσινα κατι τετοιο

τεσπα εγω θα τα προτεινα αλλα τσεκαρετε και την εταιρια ''tesla'' 

καθως εχω βαλει και σε πελατες και σε μενα σπιτι μου.

ελπιζω να βοηθησα αλλα μη σας παρω και στο λαιμο μου

απλα να ξερετε και τα σουπερ επωνυμα πολλες φορες 

δεν ειναι κ αυτο που περιμενετε.   ''Καλες γιορτες''   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kallair είπε

Το εχειςς συζητησει με τον ψυκτικο σου; το πιο πιθανο ειναι να ζητησει εξτρα για να κανει τετοια τρυπα. να φανταστω ειναι παλιο σπιτι με πετρα; προσωπικα προτεινω κουφωμα... πιο γρηγορο και πιστευω πιο safe απο κάθε αποψη. 

Οσες φορες ειχε χρειαστει να τρυπησω σε σπιτι με πετρα ηθελα να κλαψω μετα... Δεν θα ξεχασω οταν ειχα βαλει το κλιματιστικο στο σπιτι στο χωριο, ολο πετρα, να τρυπαω επι 3 ωρες για να καταφερω, αναμεσα στους ογκολιθους που  ειχε για τοιχο, να κανω τρυπα να περασει εξω η σωληνα..

Για του λογου το αληθες, απο το site του κωτσοβολου:

Σημείωση:

Η συγκεκριμένη υπηρεσία δεν περιλαμβάνει: Γερανάκι, Τρύπημα πέτρας, Χιλιομετρική επιβάρυνση, Σκαλωσιά μονή, Σκαλωσιά διπλή, Ιδιοκατασκευές βάσεων, Διακοσμητικό κανάλι σωληνώσεων, Ηλεκτρολογική σύνδεση (>16000 btu).

προς επιβεβαιωση οτι τετοια εργασια θα σου στοιχισει αρκετα εξτρα σε σχεση με το να παει απο το κουφωμα, και δεν θα την συνιστουσα για δομικους λογους.

Έχεις δίκιο σε αυτά που γράφεις. Ο τοίχος, όντως είναι πέτρινος και το σπίτι παλιό. Η χρέωση του Κωτσόβολου είναι 60 ευρώ επιπλέον. Ίσως τα έδινα, αλλά φοβάμαι ότι θα γίνουν ζημιές και δεν θέλω. Το σπίτι δεν έχει κολώνες, αλλά πέτρινους παράλληλους τοίχους.  Στο κούφωμα θα τους πω, και όταν έρθει η ώρα για αλλαγή κουφωμάτων, πιστεύω ότι απλά θα πρέπει να μονωθεί ξανά μαζί με το αλουμίνιο-PVC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnykim είπε

Έχεις δίκιο σε αυτά που γράφεις. Ο τοίχος, όντως είναι πέτρινος και το σπίτι παλιό. Η χρέωση του Κωτσόβολου είναι 60 ευρώ επιπλέον. Ίσως τα έδινα, αλλά φοβάμαι ότι θα γίνουν ζημιές και δεν θέλω. Το σπίτι δεν έχει κολώνες, αλλά πέτρινους παράλληλους τοίχους.  Στο κούφωμα θα τους πω, και όταν έρθει η ώρα για αλλαγή κουφωμάτων, πιστεύω ότι απλά θα πρέπει να μονωθεί ξανά μαζί με το αλουμίνιο-PVC.

το ιδανικο ειναι να φαγωθει η πετρα στο σημειο που θα περασει η σωληνα, εκει που ειναι το κουφωμα. θα κανει ενα αυλακι μικρο ισα ισα να περαστουν οι σωληνωσεις. η λογικη λεει οτι αυτο θα σου προτεινει κ ο ψυκτικος σου. Και μετα εσυ μπορεις να εχεις καναλια να περαστουν κ καλυφτουν οι σωληνωσεις αν θες, για να μην φαινονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kallair είπε

το ιδανικο ειναι να φαγωθει η πετρα στο σημειο που θα περασει η σωληνα, εκει που ειναι το κουφωμα. θα κανει ενα αυλακι μικρο ισα ισα να περαστουν οι σωληνωσεις. η λογικη λεει οτι αυτο θα σου προτεινει κ ο ψυκτικος σου. Και μετα εσυ μπορεις να εχεις καναλια να περαστουν κ καλυφτουν οι σωληνωσεις αν θες, για να μην φαινονται.

Έτσι το είχα στο μυαλό μου, καθώς έκανα τελευταία βόλτες στη γειτονιά και οι περισσότεροι είχαν κάνει τρύπα δίπλα ή στη γωνία με το κούφωμα. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Σχετικά με την εξωτερική μονάδα, επειδή δεν θα ήθελα να βάλω βάση στο τοίχο, καθώς το κλιματιστικό είναι μεγάλο, η περίπτωση να μπει στη μαρκίζα πάνω από την πόρτα την έχετε ξανά δει; Έχω δει μικρότερα κλιματιστικά που το έχουν κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η μαρκιζα δεν ειναι σε κακη κατασταση, και ειναι σιγουρα ενισχυμενη με σκυρόδεμα κ οχι απλα μπετον, δεν βλεπω τον λογο να μην μπει, εφοσον χωραει στο υψος. 

Υποψιν, τον χειμωνα βγαζει νερά η εξωτερική μοναδα οποτε αν απλα το ακουμπησετε στην μαρκιζα, θα την ποτιζει με νερα αν δεν μπει σωληνακι στο κατω μερος της εξωτερικης μοναδας. πραγμα που σημαινει οτι ειτε θα πρεπει να μπει βαση, ειτε εστω χοντρα λάστιχα στις βασεις του κλιματιστικου, για να του δωσει ενα αλφα υψος να χωράει το σωληνακι που βγαινει απο κάτω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε λίγη ώρα έρχονται να μου βάλουν το fujitsu. Η σωλήνα θα είναι περίπου 7 μέτρα οπότε υπολογίζω 100ευρω λόγω των έξτρα μέτρων. Θα γίνουν δυο τρύπες καθώς το κλιματιστικο θα μπει σε δωμάτιο που βρίσκεται σε κεντρικό σημείο χωρίς εξωτερικό τοίχο και ο σωληνας θα περάσει μέσα από ένα ενδιάμεσο δωμάτιο για να βγει στο μπαλκονι. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, kallair είπε

Αν η μαρκιζα δεν ειναι σε κακη κατασταση, και ειναι σιγουρα ενισχυμενη με σκυρόδεμα κ οχι απλα μπετον, δεν βλεπω τον λογο να μην μπει, εφοσον χωραει στο υψος. 

Υποψιν, τον χειμωνα βγαζει νερά η εξωτερική μοναδα οποτε αν απλα το ακουμπησετε στην μαρκιζα, θα την ποτιζει με νερα αν δεν μπει σωληνακι στο κατω μερος της εξωτερικης μοναδας. πραγμα που σημαινει οτι ειτε θα πρεπει να μπει βαση, ειτε εστω χοντρα λάστιχα στις βασεις του κλιματιστικου, για να του δωσει ενα αλφα υψος να χωράει το σωληνακι που βγαινει απο κάτω.

Κατάλαβα, όντως έχω δει τρύπα στο κάτω μέρος της εξωτερικής μονάδας που πρέπει να συνδεθεί σωληνάκι για την αποχέτευση. Η μαρκίζα δεν γνωρίζω αν είναι ενισχυμένη ή όχι. Θα δοκιμάσω να καλέσω μηχανικό που το είχε δει πρόσφατα. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...