Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και ομως το MHI srk25zs-w μπορει να κατεβει χαμηλα. Για να κατεβει χαμηλα ομως χρειαστηκε να αυξησω την ταχυτητα του ανεμιστηρα στην τριτη και τεταρτη σκαλα.

2144979468_Screenshot_2019-12-20mitsubishi-EnergyMonitor(5).png.2faa08050b5350ea2a2b8d59060f2b00.png

Τελικα πιστευω οτι ειναι θεμα ρυθμισης του εργοστασιου για να παρεχει καλυτερη ανεση, και το πετυχαινουν με το on off, τουλαχιστον με αυτες της συνθηκες.

Ναι μεν μπορεσα και εριξα την χαμηλη καταναλωση, αλλα να πω την αληθεια με τροπο που ενοχλει. Και θορυβος και ρευματα αερα, καμια σχεση με το auto που πραγματικα πρεπει να κοιταω αν δουλευει η οχι.

Αν ειναι να διαλεξω μεταξυ χαμηλοτερης ενδειξης καταναλωσης με λιγοτερα on off  ( δεν εννοω συνολικης καταναλωσης ) και το αντιθετο με περισσοτερα on off και μεγαλυτερη ελαχιστη ενδειξη,

προτιμω σαφως το δευτερο.

Επεξ/σία από c-max
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 λεπτά πριν, c-max είπε

Και ομως το MHI srk25zs-w μπορει να κατεβει χαμηλα. Για να κατεβει χαμηλα ομως χρειαστηκε να αυξησω την ταχυτητα του ανεμιστηρα στην τριτη και τεταρτη σκαλα.

2144979468_Screenshot_2019-12-20mitsubishi-EnergyMonitor(5).png.2faa08050b5350ea2a2b8d59060f2b00.png

Τελικα πιστευω οτι ειναι θεμα ρυθμισης του εργοστασιου για να παρεχει καλυτερη ανεση, και το πετυχαινουν με το on off, τουλαχιστον με αυτες της συνθηκες.

Ναι μεν μπορεσα και εριξα την χαμηλη καταναλωση, αλλα να πω την αληθεια με τροπο που ενοχλει. Και θορυβος και ρευματα αερα, καμια σχεση με το auto που πραγματικα πρεπει να κοιταω αν δουλευει η οχι.

Αν ειναι να διαλεξω μεταξυ χαμηλοτερης ενδειξης καταναλωσης με λιγοτερα on off  ( δεν εννοω συνολικης καταναλωσης ) και το αντιθετο με περισσοτερα on off και μεγαλυτερη ελαχιστη ενδειξη,

προτιμω σαφως το δευτερο.

Ναι είναι ξεκάθαρο. Και στο carrier στο τέρμα ανεμιστήρα θα το δω κοντά 250.

Η Mitsubishi έτσι δουλεύει φαίνεται. Όσο πιο χαμηλά γίνεται ανεμιστήρα. Fujitsu και Daikin ( το 9αρι ξέρω μόνο) το αντίθετο.

Για κρεβατοκάμαρα και εγώ προτιμώ όσο πιο χαμηλά γίνεται ανεμιστήρα. Και ας έχει τίμημα σε κατανάλωση.

Άραγε υπάρχει αυτό που τα κάνει και τα δύο μαζί; Από τις περιγραφές των παιδιών φαίνεται πως το κάνει η Toshiba. Δεν φτάνει αποδόσεις Fujitsu σε απόλυτους αριθμούς αλλά έχει την τάση να εξαφανίζεται σε παρουσία. Αναρωτιέμαι τα daisekai με κάτι scop/seer στον θεό πως να είναι. Και τα Mitsubishi τα ακριβά που πάνε πάνω από 10 seer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, c-max είπε

Και ομως το MHI srk25zs-w μπορει να κατεβει χαμηλα. Για να κατεβει χαμηλα ομως χρειαστηκε να αυξησω την ταχυτητα του ανεμιστηρα στην τριτη και τεταρτη σκαλα.

Δεν έχω δεί το δικό μου MHI srk25zs-w κάτω απο 220 βατ , αλλά προς το παρών ταίριαξε τόσο καλά με τον χώρο μου σε αυτές τις θερμοκρασίες που σχεδόν δεν ασχολήθηκα καθόλου μαζί του .

Σε εμένα οι θερμικές απαιτήσεις είναι σαφώς πολλαπλάσιες απο τις δικές σου , κάτι που φαίνεται και στις καταναλώσεις .

Spoiler

image.png.1c64d5a293557c4979a40a434b838f9a.png

Εκείνο που με προβληματίζει στα γραφηματά σου είναι οι κορυφές των 700+ βατ σε κάθε επανεκίνηση και αν θυμάμαι καλά το είχα δεί και στο δικό μου στους  22 βαθμους ζήτηση ,κάτι που ήταν σαφώς ποιο βελτιωμένο στους 21 και ίσως στους 23 ( δεν ορκίζομαι άλλα κάνε μια δοκιμή στους 21 και μια στους 23).

Θα σου ξαναπώ άλλη μια φορά να βγάλεις το 3d γιατί δεν αφήνει τον θερμό αέρα να πάει μακρυά και μπερδέυει το θερμίστορ .Σε εμένα με 3d κάνει off on στον ιδιο χώρο, με 21 ζήτηση, ακόμη και με 23 , κάτι που δεν συμβαίνει ποτέ αν με ζήτηση 21 και χωρις 3D το αφήσω 3 μέρες.

Προς το παρών με χιουμοριστική διάθεση θα σου πώ ότι έπρεπε να μην πάρεις srk25zs-w αλλά αυτό .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, liakjim είπε

Άραγε υπάρχει αυτό που τα κάνει και τα δύο μαζί; Από τις περιγραφές των παιδιών φαίνεται πως το κάνει η Toshiba. Δεν φτάνει αποδόσεις Fujitsu σε απόλυτους αριθμούς αλλά έχει την τάση να εξαφανίζεται σε παρουσία. Αναρωτιέμαι τα daisekai με κάτι scop/seer στον θεό πως να είναι. Και τα Mitsubishi τα ακριβά που πάνε πάνω από 10 seer.

Απο προσωπική εμπειρία με το πρώτο daisekai 10 ετίας + ισως  και σαν πρώτη επαφή με το srk25zs-w δεν βρήκα ποτέ τον λόγο να ασχοληθώ μαζί τους πέρα απο μέτρηση κατανάλωσης.

Πατάω το ον η το οφ  αλλάζω απο  θέρμανση σε ψύξη ρυθμίζω μία φορά την θερμοκρασία και αυτό είναι όλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, grizos είπε

Δεν έχω δεί το δικό μου MHI srk25zs-w κάτω απο 220 βατ , αλλά προς το παρών ταίριαξε τόσο καλά με τον χώρο μου σε αυτές τις θερμοκρασίες που σχεδόν δεν ασχολήθηκα καθόλου μαζί του .

Σε εμένα οι θερμικές απαιτήσεις είναι σαφώς πολλαπλάσιες απο τις δικές σου , κάτι που φαίνεται και στις καταναλώσεις .

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.1c64d5a293557c4979a40a434b838f9a.png

Εκείνο που με προβληματίζει στα γραφηματά σου είναι οι κορυφές των 700+ βατ σε κάθε επανεκίνηση και αν θυμάμαι καλά το είχα δεί και στο δικό μου στους  22 βαθμους ζήτηση ,κάτι που ήταν σαφώς ποιο βελτιωμένο στους 21 και ίσως στους 23 ( δεν ορκίζομαι άλλα κάνε μια δοκιμή στους 21 και μια στους 23).

Θα σου ξαναπώ άλλη μια φορά να βγάλεις το 3d γιατί δεν αφήνει τον θερμό αέρα να πάει μακρυά και μπερδέυει το θερμίστορ .Σε εμένα με 3d κάνει off on στον ιδιο χώρο, με 21 ζήτηση, ακόμη και με 23 , κάτι που δεν συμβαίνει ποτέ αν με ζήτηση 21 και χωρις 3D το αφήσω 3 μέρες.

Προς το παρών με χιουμοριστική διάθεση θα σου πώ ότι έπρεπε να μην πάρεις srk25zs-w αλλά αυτό .

Για λιγο κατεβηκε τοσο χαμηλα συνηθως κοντα στα 200-220 παιζει. Θα δοκιμασω απο περιεργεια σε αλλες θερμοκρασιες. Οσο για το 3d το εχω βγαλει σε ολες αυτες τις μετρησεις. Aν και απο οτι καταλαβα δεν εκανε καποια διαφορα.

 

Επεξ/σία από c-max
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, grizos είπε

Απο προσωπική εμπειρία με το πρώτο daisekai 10 ετίας + ισως  και σαν πρώτη επαφή με το srk25zs-w δεν βρήκα ποτέ τον λόγο να ασχοληθώ μαζί τους πέρα απο μέτρηση κατανάλωσης.

Πατάω το ον η το οφ  αλλάζω απο  θέρμανση σε ψύξη ρυθμίζω μία φορά την θερμοκρασία και αυτό είναι όλο.

To daisekai μέχρι πόσο μπορεί να κατέβει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, c-max είπε

Πως κανουμε reset στις ενδειξεις στο παραπανω προγραμμα;

Στον φάκελο που έγινε εγκατάσταση και ξεκινας να τρέχεις το tplinkmonitor linux  σε εμενα σε εσένα κάπως έτσι ανάλογα το λειτουργικό δημιουργεί ένα αρχείο που το λέει περίπου έτσι :8006E7D92E9014547C70CBA0CC2454A1A32DCC3-log.json

αν το σβήσεις κάνεις ρεσετ , αν το θέλεις το κάνεις μεταφορά σε άλλο φάκελο και κρατάς αρχείο .

και να το σβήσεις απλά ξαναδημιουργείτε αυτόματα μόλις ξαναξεκινήσεις.

Αν το σβήσεις θα χάσεις μόνο το γράφημα της οθόνης ΟΧΙ τις καταναλώσεις μήνα έτους , οπότε σβήστο άφοβα.

30 λεπτά πριν, liakjim είπε

To daisekai μέχρι πόσο μπορεί να κατέβει;

Το δικό μου το έχω δει 170 σε θερμανση για  ωρες με όση απόκλιση μπορει να έχει το βατομετρό μου και δεν δοκίμασα ποτέ 10 χρόνια να βγάλω τον ανεμιστήρα απο το αυτόματο.

Θεωρητικά και μάλλον ρεαλιστικά κατεβαίνει και άλλο ......θα σου πω μόλις βρω λινκ . Μου αρέσει να διαβάζω τεχνικά χαρακτηριστικά και η τοσιμπα ειναι η μόνη που δεν την τσάκωσα πουθενά να λέει κάτι που δεν ισχύει .

https://www.toshibaclim.com/Portals/0/Documentation/Techniques/daisekai/performance daisekai 3/daiseikai3partloaddata[1].pdf

μετάνοιωσα που δεν πήρα το  mirai με 399

 

120 βατ σε θερμανση 100 σε ψύξη και αν δεις και τα part load κατεβαινει ακόμη λίγο θεωρητικά

Spoiler

image.png.5e2db7ca2d40168fef33eceb0aa29b5b.png

Πολλά χρόνια πριν .....απο 800 βατ σε 8 κιλοβατ ...οι μηχανολογοι θα στεναχωρηθουν μαζι και η τσεπη μας......

Spoiler

image.png.52a65aa0f4d3426551fcf1c9896349ff.png

 

Επεξ/σία από grizos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, grizos είπε

μετάνοιωσα που δεν πήρα το  mirai με 399

120 βατ σε θερμανση 100 σε ψύξη και αν δεις και τα part load κατεβαινει ακόμη λίγο θεωρητικά

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.5e2db7ca2d40168fef33eceb0aa29b5b.png

 

Ο @CorumD που το έχει δεν θυμάμαι να έχει πει κάτι το ιδιαίτερο από καταναλώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ο @CorumD που το έχει δεν θυμάμαι να έχει πει κάτι το ιδιαίτερο από καταναλώσεις.

o https://www.insomnia.gr/profile/456219-corumd/ αν δεν κάνω λάθος δεν είπε τιποτε ιδιάιτερο και σεβομαι ιδιαιτερα την αποψη του επειδη μιλα αντικειμενικα οσο ειναι δυνατον και επειδη εχει μετρο συγκρισης αρκετα μηχανηματα........όπως και εγω δεν έχω να πω κατι ιδιαιτερο και πιστεψε με η καταναλωση ειναι το τριτο στην σειρα αν δεν εχει θερμικη ανεση και δεν σου σπαει τα νευρα .....( ειμαι σε προθυρα νευρικης κρισης με το σενσιρα 25 ....προς το παρων βγαζω πλαστικα.....)τελικα αν κανει την δουλεια που το αγορασες τι ιδιαιτερο να πεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι αν και είναι καλό κλιματιστικό μου χαλά την λογική μου ( μην με ρωτησεις αν είναι αυτος λογος) γιατι κάνει οφ  χωρις λογικη γιατι λέει στα τεχνικα χαρακτηριστικα ψεμματα ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Toyotomi Hiro Eco υπάρχουν κάπου πληροφορίες πως να το συνδέσω στο wifi και να το ελέγχω απομακρυσμένα?Εχω κατεβάσει πολλές εφαρμογές (Toyotomi Official app, Wifi Ac κ άλλες) και δεν έχω καταφέρει να συνδεθώ...

Εντωμεταξύ μόλις ενεργοποιηθεί το WiFi δημιουργεί ένα νέο ασύρματο δίκτυο με όνομα 1e57fxxx στο οποίο όμως δεν έχω κωδικό για να εισέλθω...

Έχω δοκιμάσει με κλειστή την εσωτερική μονάδα να κάνω reset πατώντας Mode+Wifi κ ενώ ακούω το beep εξακολουθεί να μην θελει να συνδεθεί..

κάποιος που να το κατάφερε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, hablando είπε

Για Toyotomi Hiro Eco υπάρχουν κάπου πληροφορίες πως να το συνδέσω στο wifi και να το ελέγχω απομακρυσμένα?Εχω κατεβάσει πολλές εφαρμογές (Toyotomi Official app, Wifi Ac κ άλλες) και δεν έχω καταφέρει να συνδεθώ...

Εντωμεταξύ μόλις ενεργοποιηθεί το WiFi δημιουργεί ένα νέο ασύρματο δίκτυο με όνομα 1e57fxxx στο οποίο όμως δεν έχω κωδικό για να εισέλθω...

Έχω δοκιμάσει με κλειστή την εσωτερική μονάδα να κάνω reset πατώντας Mode+Wifi κ ενώ ακούω το beep εξακολουθεί να μην θελει να συνδεθεί..

κάποιος που να το κατάφερε;;

δεν εχω ιδεα φιλε μου απλα είχα το cvmore vento  και έδειχνε ότι έχει wifi .....στο κλιματιστικο .......στο ρουτερ δεν το ειδα ποτε αρα δεν ειχε ....εσυ το βλεπεις στον ρουτερ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, hablando είπε

Για Toyotomi Hiro Eco υπάρχουν κάπου πληροφορίες πως να το συνδέσω στο wifi και να το ελέγχω απομακρυσμένα?Εχω κατεβάσει πολλές εφαρμογές (Toyotomi Official app, Wifi Ac κ άλλες) και δεν έχω καταφέρει να συνδεθώ...

Εντωμεταξύ μόλις ενεργοποιηθεί το WiFi δημιουργεί ένα νέο ασύρματο δίκτυο με όνομα 1e57fxxx στο οποίο όμως δεν έχω κωδικό για να εισέλθω...

Έχω δοκιμάσει με κλειστή την εσωτερική μονάδα να κάνω reset πατώντας Mode+Wifi κ ενώ ακούω το beep εξακολουθεί να μην θελει να συνδεθεί..

κάποιος που να το κατάφερε;;

Έχω ένα hiro 12αρι. Παραθέτω το manual που λογικά ήρθε μαζί και με το δικό σου μηχάνημα. Απλά ακολούθα τις οδηγίες και δεν θα έχεις πρόβλημα. Σε εμένα λειτουργεί απροβλημάτιστα.
https://docplayer.gr/67951226-Egheiridio-leitoyrgias-wifi-wifi-user-s-manual-manuale-utente-wifi-seira-series-serie-hiro-app-ewpe-smart-ellinika-english.html

Επεξ/σία από Petros_Tsiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...