Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Curtis76 είπε

ξεχασες τα haier πανε πακετο αυτα τα δυο

Εχω την εντυπωση οτι τα HAIER ειναι μια χαρα και σαφως καλυτερα απο τα INVENTOR...ειδα χαμηλα φορτια σχεδιασμου στα HAIER!

2 λεπτά πριν, CorumD είπε

Εχω την εντυπωση οτι τα HAIER ειναι μια χαρα και σαφως καλυτερα απο τα INVENTOR...ειδα χαμηλα φορτια σχεδιασμου στα HAIER! Ας υποστιριξουμε και καποια εταιρεια που αντιπροσωπευει ο ομιλος, εχουν και κομπρεσσορ απο panasonic/mitsubishi!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, CorumD είπε

Εχω την εντυπωση οτι τα HAIER ειναι μια χαρα και σαφως καλυτερα απο τα INVENTOR...ειδα χαμηλα φορτια σχεδιασμου στα HAIER!

Αν θυμάμαι καλά, τα haier έχουν συμπιεστή από mitsubishi και hitachi. Σίγουρα θα διαφέρουν από τα mideaφασόν inventor. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filipN είπε

Πάμε πάλι από την αρχή και ελπίζω να είναι η τελευταία φορά.

1. Αυτά που ξέρεις εσύ, είναι υποχρεωμένοι να τα αποδεχθούν όσοι έχουν ζήσει και εργαστεί σε αυτά τα ευρωπαϊκά κράτη για αρκετά χρόνια; Περάσαμε αλλά δεν καταλάβαμε τίποτα;

2. Θα ήταν αστείο να απαντήσω εδώ, η τύχη και η μοίρα ταιριάζουν μόνο σε θεολογικές συζητήσεις.

3. Απαντάς σε αυτά που λέω προηγουμένως εγώ;

4. α) Το πόσο γρήγορα ή αργά θα φέρει το χώρο σε μια επιθυμητή θερμοκρασία ένα κλιματιστικό, είναι άσχετο με το ποια είναι η κατανάλωση του κάτω από τις συνθήκες που περιγράφεις.

β) Για να δούμε αν μιλάμε την ίδια γλώσσα, μήπως μπορείς να απαντήσεις στο παρακάτω "πρόβλημα";

Έχεις δύο "12άρια κλιματιστικά της ίδιας κλάσης για την θέρμανση δύο πανομοιότυπων παγωμένων χώρων και με εξωτερική θερμοκρασία αυτή που θεωρείς πως είναι ιδανική. Τους ζητάς να φέρουν το χώρο σε μια συγκεκριμένη θερμοκρασία και μετά να τον κρατήσουν σε αυτή για 2-3 ώρες. Ποιο από τα δύο θα καταναλώσει περισσότερο ρεύμα;

α) Ένα με θερμική απόδοση: 0.70/4.20/4.300 kW, ελάχιστη/ονομαστική/μέγιστη

ή

β) ένα με θερμική απόδοση: 0.90/4.20/6.00 kW; ελάχιστη/ονομαστική/μέγιστη.

δυστυχως δεν μπορω να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας σε καποιον που θεωρει οτι τα δυο κλιματιστικα του παραδειγματος ειναι ιδια επειδη η ονομαστικη αποδοση ειναι ιδια 

Τελος απο εμενα εδω.

καλα να εισαι φιλε μου 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

ξεχασες τα haier πανε πακετο αυτα τα δυο

Επ τι έγινε με τα haier ? 🤨🤣 Δεν θέλω άσχημα σχόλια για haier και midea παρακαλώ ,έβγαλα τα ματακια μου στο φόρουμ και στην αναζήτησή των best of the best οικονομικών και  με πιστοποιηση Eurovent ,παρακαλώ το φόρουμ να τα εξαιρεί από τα σχόλια 😂😂😂 Ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα INVENTOR αφηνουν μεγαλυτερα κερδη διοτι ειναι φασον Κινεζικα. Τα HAIER ειναι απο κατασκευαστη και λογικα δεν εχουν τα ιδια περιθωρια κερδους για την εταιρεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CorumD είπε

Τα INVENTOR αφηνουν μεγαλυτερα κερδη διοτι ειναι φασον Κινεζικα. Τα HAIER ειναι απο κατασκευαστη και λογικα δεν εχουν τα ιδια περιθωρια κερδους για την εταιρεια. 

Εγω ξερω οτι αν ενα μαγαζι πουλαει κατι, τα καλα το προωθει πρωτα και μετα τα αλλα. Πες μου ενα που να κανει το αντιθετο και σταματαω (για οποιοδηποτε προιον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Curtis76 είπε

Εγω ξερω οτι αν ενα μαγαζι πουλαει κατι, τα καλα το προωθει πρωτα και μετα τα αλλα. Πες μου ενα που να κανει το αντιθετο και σταματαω (για οποιοδηποτε προιον)

Καλά= το μεγαλύτερο κέρδος. Γιατί αν εννοείς την ποιότητα, τότε αυτό γίνεται μόνο στα παραμυθακια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Εγω ξερω οτι αν ενα μαγαζι πουλαει κατι, τα καλα το προωθει πρωτα και μετα τα αλλα. Πες μου ενα που να κανει το αντιθετο και σταματαω (για οποιοδηποτε προιον)

Ισως εχεις δικιο, δεν ειμαι σιγουρος...δεν εχω πειρα με HAIER και INVENTOR. Εγω ειμαι πρακτορας των Ιαπωνεζων! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, CorumD είπε

Ισως εχεις δικιο, δεν ειμαι σιγουρος...δεν εχω πειρα με HAIER και INVENTOR. Εγω ειμαι πρακτορας των Ιαπωνεζων! :D

ετσι μπραβο... στη τελικη στα καλα που δε χαλανε ευκολα βαλανε 10χρονια εγγυηση (inventor) ενω στα χειροτερα (haier) που δεν αντεχουν εβαλαν 5 χρονια. (1-0)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, guzel είπε

Το ζήτημα είναι τι γίνεται στο σήμερα, και στο σήμερα η sharp βγάζει μπαταρίες ΑΑ, είναι ανύπαρκτη στον κλιματισμό.

Γενικά απαντώ με βάση το σχόλιο σου  .

Επειδή είχα δεί ενα πολύ καλό μηχάνημα πρόσφατα σε ένα φαρμακείο ,θαναι 5-10 ετών Ταιλάνδη κατασκευή , έκανα μια αναζήτιση και διαβασα ότι έχει κρατήσει τον τομέα των κλιματιστικων για κάποιες αγορές και έχει μερίδια στην Ασια .

Ενδεικτικά τα παρακάτω, οπτικά δεν μοιάζουν για Κινέζικα όπως διαφορα άλλα μοιάζουν μεταξύ τους.

 Μαλαισία https://my.sharp/products/air-conditioner  

https://global.sharp/products/minisplit/   

Ταιλάνδη  https://th.sharp/en/products/air-conditioner

Μέση Ανατολή  https://www.sharpmea.com/en/split-ac?per_page=2

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

ετσι μπραβο... στη τελικη στα καλα που δε χαλανε ευκολα βαλανε 10χρονια εγγυηση (inventor) ενω στα χειροτερα (haier) που δεν αντεχουν εβαλαν 5 χρονια. (1-0)

Κατεμε εντελώς λάθος σκεπτικό. Αν το ινβεντορ είναι σκουπίδι και μία κλάση (θεωρητικά) κάτω από θα χαιερ, τότε η τιμή που τα παίρνει θα είναι και πολύ χαμηλότερη. Υπολογίζει πιθανές απώλειες λόγω 10ετους, βάζει και ένα καλό margin και στα πετάει ως ανταγωνιστές των ιαπωνικών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Κατεμε εντελώς λάθος σκεπτικό. Αν το ινβεντορ είναι σκουπίδι και μία κλάση (θεωρητικά) κάτω από θα χαιερ, τότε η τιμή που τα παίρνει θα είναι και πολύ χαμηλότερη. Υπολογίζει πιθανές απώλειες λόγω 10ετους, βάζει και ένα καλό margin και στα πετάει ως ανταγωνιστές των ιαπωνικών. 

Εγω ξερω οτι ειναι τοσο καλα που τους γιαπωνεζους τους παει κοντρα και χωρις eurovent.  10 χρονια λεμε, καθε μηνα να χαλαει θα στο αλλαζουν χωρις αντιρρήσεις. Τι αλλο θελει ο καταναλωτης? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...