Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, guzel είπε

Αν ήξερα από πριν το ποσό άριστα συμπεριφέρεται το shorai με twin rotary θα έβαζα 24αρι... Αλλά τότε με την απογοήτευση που είχα από το κλιματιστικό που ξήλωσα δεν ήθελα να διαθέσω περισσότερα χρήματα ... Τώρα θα έβαζα 24αρι με χιλιαααα

Το διαμάντι της σειρας ειναι το 18αρη, οχι το 24αρη!

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, akisdom είπε

Παμε παλι απο την αρχη και ελπιζω να ειναι η τελευταια φορα.

1.Δεν ειπα ποτε οτι ηταν φιλοι μου. Για την ακριβεια ηταν ατομα που δουλευαν για εμενα στην Φρανκφουρτη , στο Μιλανο και στην Φλωρεντια.Επιτρεψε μου λοιπον να ξερω ποσο ειναι η αμοιβη για την τοποθετηση ενος κλιματιστικου σε αυτες τις δυο τουλαχιστον χωρες.

2.Με το αν σου τυχει δεν καταδικαζεις ενα εργοστασιο. Το καταδικαζεις επειδη επανειλλημενες φορες και σε ιδιο εξαρτημα βρηκες προβλημα. Το αν σου τυχει μπορει να συμβει ακομη και στην boeing.

3.οι περρισοτερες κινεζικες εταιρειες που γινονται εισαγωγη απο ανεξαρτητους εμπορους (οπως ηδη εχω αναφερει)και οχι οι θυγατρικες εταιρειες που δυστυχως αυτη την στιγμη ειναι μονο η daikin και σε πολυ λιγο προς τιμην της θα ειναι και η mitsubishi.

4.Και παλι επετρεψε μου να μην νομιζω αλλα να εχω εμπειρια απο δικες μου εγκαταστασεις.Το κιλοβατομετρο ειναι το πιο σιγουρο μεσο για να μετρησεις την καταναλωση ενος κλιματιστικου.Επισης με τον ορο δυνατοτητα ενος μηχανηματος δεν εννοουμε παντα το τι μπορει να κανει αλλα επισης και το πως και το για ποσο και σε τι συνθηκες θα το κανει.Επισης δεν απομονωσα τον ενα αλλα εγραψα και τους τρεις παραγοντες που επιδρουν στην λειτουργια ενος κλιματιστικου , την εξωτερικη θερμοκρασια , την εσωτερικη θερμοκρσια και την ζητουμενη.Αν καποιος παραγοντας μου διαφευγει συγχωρεσε με.Ειναι πολυ ευκολο λοιπον για ενα κλιματιστικο να φερει σε πολυ γρηγορο χρονο την επιθυμητη θερμοκρασια οταν ολες οι αλλες ειναι πολυ κοντα σε αυτην.Αυτο ειπα και αυτο ζητησα να μετρηθει. Η αποδοση οταν οι εξωτερικες ειναι πολυ χαμηλες.Για παραδειγμα αν το παραπανω general εδειξε 35w/sec σημερα σκεψου τι θα δειξει οταν η εξωτερικη δεν ειναι 13 αλλα 3 !!!

Πάμε πάλι από την αρχή και ελπίζω να είναι η τελευταία φορά.

1. Αυτά που ξέρεις εσύ, είναι υποχρεωμένοι να τα αποδεχθούν όσοι έχουν ζήσει και εργαστεί σε αυτά τα ευρωπαϊκά κράτη για αρκετά χρόνια; Περάσαμε αλλά δεν καταλάβαμε τίποτα;

2. Θα ήταν αστείο να απαντήσω εδώ, η τύχη και η μοίρα ταιριάζουν μόνο σε θεολογικές συζητήσεις.

3. Απαντάς σε αυτά που λέω προηγουμένως εγώ;

4. α) Το πόσο γρήγορα ή αργά θα φέρει το χώρο σε μια επιθυμητή θερμοκρασία ένα κλιματιστικό, είναι άσχετο με το ποια είναι η κατανάλωση του κάτω από τις συνθήκες που περιγράφεις.

β) Για να δούμε αν μιλάμε την ίδια γλώσσα, μήπως μπορείς να απαντήσεις στο παρακάτω "πρόβλημα";

Έχεις δύο "12άρια κλιματιστικά της ίδιας κλάσης για την θέρμανση δύο πανομοιότυπων παγωμένων χώρων και με εξωτερική θερμοκρασία αυτή που θεωρείς πως είναι ιδανική. Τους ζητάς να φέρουν το χώρο σε μια συγκεκριμένη θερμοκρασία και μετά να τον κρατήσουν σε αυτή για 2-3 ώρες. Ποιο από τα δύο θα καταναλώσει περισσότερο ρεύμα;

α) Ένα με θερμική απόδοση: 0.70/4.20/4.300 kW, ελάχιστη/ονομαστική/μέγιστη

ή

β) ένα με θερμική απόδοση: 0.90/4.20/6.00 kW; ελάχιστη/ονομαστική/μέγιστη.

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Θα ξανά θέσω την απορία μου πιο αναλυτικά έπειτα από μερική χρήση του ac

Το βάζω ον στο φαν ,εχει ένδειξη θερμοκρασίας πχ 22, γυρίζω λειτουργία heat, η ένδειξη αλλάζει απευθείας 3 βαθμούς κάτω (αν γράφει στο fan 21 θα δείξει 18 αλλα 18 δεν ειναι με τίποτα  ) μετα από την απαραίτητη ώρα ξεκινάει η θέρμανση ,παει 19,20,21 κτλ φτάνει ,τωρα πχ στους 25 (επιθυμητή )αν το γυρίσω πάλι στο fan η θερμοκρασία θα δείξει απότομα +3 βαθμούς ,υπάρχει δηλαδή μια διαφορά 3 βαθμών μεταξύ λειτουργίας fan και heat, στο manual δεν βρηκα κάτι,δεν μετράει θερμοκρασία στο fan ? Γιατι έχω την αντίθετη εντύπωση 🧐
haier tundra green 25tabhra

Φίλε αν μπορεις να κανεις δοκιμές και με ενα θερμομετρο χώρου σε χαμηλο ύψος (πχ πανω σε ενα τραπεζι) θα μπορεσουμε να βγάλουμε καλυτερα συμπεράσματα. Υποθέτω ότι όταν λειτουργεί σε θέρμανση ή ψύξη τότε γίνεται χρήση του αλγορίθμου της θερμοκρασιακης διαφοράς μεταξύ εσωτερικής μονάδας (που μπαίνει ψηλά) και μέσου ύψους (δε ξέρω τη τιμή του). Μαλλον στο fan δειχνει τη θερμοκρασια που εχει στο υψος της μοναδας και με το που μπει η λειτουργια ψυξης ή θερμανσης μπαινει η διορθωση θερμοκρασιας.

23 λεπτά πριν, CorumD είπε

Το διαμάντι της σειρας ειναι το 18αρη, οχι το 24αρη!

Γιατί ?? εγω εχω το 22αρι.... 18αρι και 22αρι εχουν την ιδια πλακετα το 24αρι εχει αλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 18αρη SHORAI εχει τα υψηλότερα SEER/SCOP. H καθε σειρα εχει ενα μηχανημα που ειναι το πιο αποδοτικο. Στα 22000 και 24000 btu τα SHORAI εχουν πολυ καλες, αλλα φθινουσες αποδωσεις σε σχεση με τον 18αρη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, CorumD είπε

To 18αρη SHORAI εχει τα υψηλότερα SEER/SCOP. H καθε σειρα εχει ενα μηχανημα που ειναι το πιο αποδοτικο. Στα 22000 και 24000 btu τα SHORAI εχουν πολυ καλες, αλλα φθινουσες αποδωσεις σε σχεση με τον 18αρη. 

Όπως γίνεται σχεδόν στο 95%  των κλιματιστικών (όσο πιο μικρό τόσο πιο αποδοτικό).  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όπως γίνεται σχεδόν στο 95%  των κλιματιστικών (όσο πιο μικρό τόσο πιο αποδοτικό).  

Αρα , το 18αρη ειναι το καλυτερο...εκτος απo INVENTOR 18αρη βεβαια, που ειναι αλλη κλαση...λολ

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Όχι δεν ήταν. Τα 180W του shorai το αποδεικνύουν.

Εμένα ήταν 18k Toyotomi 900W ελάχιστη κατανάλωση,μπήκε Shorai 18k 180w ελάχιστη κατανάλωση.. ίδιος χώρος όλα ίδια.. Απλά το ένα μπορεί.. το άλλο δεν μπορεί να πέσει χαμηλά.. και δεν συζητάω για σύγκριση σε θόρυβο.. 😛

 

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Υποθέτω ότι όταν λειτουργεί σε θέρμανση ή ψύξη τότε γίνεται χρήση του αλγορίθμου της θερμοκρασιακης διαφοράς

Στην ψυξη δεν το κάνει,αύριο θα το δοκιμάσω ,να πάρω ένα θερμόμετρο χώρου πρώτα 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, CorumD είπε

Αρα , το 18αρη ειναι το καλυτερο...εκτος απo INVENTOR 18αρη βεβαια, που ειναι αλλη κλαση...λολ

Δεν καταλαβαίνω τη λογική. Αν θες 18άρι θα βάλεις αυτό, αν δεν φτάνει 22άρι κοκ . Τι πάει να πει καλύτερο; Καλύτερο για αυτόν που θέλει 18άρι; Εννοείται αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν σε καταλαβαινω...δεν σχολιασα καθολου για αυτα που γραφεις...ανεφερα οτι το 18αρη ειναι το πιο αποδοτικο της σειρας. Αν σου κανει σαν btu, εισαι τυχερος γιατι παιρνεις οχι απλως SHORAI, αλλα και το καλυτερο δειγμα της σειρας...

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CorumD είπε

Δεν σε καταλαβαινω...δεν σχολιασα καθολου για αυτα που γραφεις...ανεφερα οτι το 18αρη ειναι το πιο αποδοτικο της σειρας. Αν σου κανει σαν btu, εισαι τυχερος γιατι παιρνεις οχι απλως SHORAI, αλλα και το καλυτερο δειγμα της σειρας...

Είναι το πιο αποδοτικό μιας και είναι το πιο μικρό twin rotary . 

Σε όλα τα κλιματιστικά όσο πιο λίγα τα btus , τόσο πιο αποδοτικό. Συνήθως. 

Άρα όχι, δεν είναι το καλύτερο της σειράς. Δεν μπορείς να το συγκρίνεις με το 22 και 24άρι. 

Αν κάποιος θέλει κλιματιστικό, πάει στις καμπύλες και αγοράζει με τις ανάγκες. 

πχ το 18άρι είναι εντελώς ανεπαρκές για κάποιον που θέλει 5KW ψύξη στους 40C. 

πχ 97f44284b05f0d7cfbb1929cda565979.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σίγουρα, αλλα με το ιδιο σκετπτικο ενα ολοκληρο καλοκαιρι προτεινες το MITSUBISHI HEAVY 21btu αντι του 24btu, σωστα;

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CorumD είπε

Σίγουρα, αλλα με το ιδιο σκετπτικο ενα ολοκληρο καλοκαιρι προτεινες το MITSUBISHI HEAVY 21btu αντι του 24btu, σωστα;

Για αυτό έβαλα το 95😉

Το 22άρι είναι πιο ευέλικτο , κυρίως για αυτό. Αλλά το 24άρι ανεβαίνει 36K btus. Άλλο level.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, CorumD είπε

Αρα , το 18αρη ειναι το καλυτερο...εκτος απo INVENTOR 18αρη βεβαια, που ειναι αλλη κλαση...λολ

ξεχασες τα haier πανε πακετο αυτα τα δυο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...